Učenje
Prikazujem rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Učenje

Početnik
    Učlanjen
    27.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Učenje

Cao ljudi. Druga sam godina medicine, i imam problem. Shvatio sam da posle dosta uspesne srednje skole i desetak polozenih ispita, ne znam da ucim. Pokusavao sam razne nacine. . . Samo citanje, vise puta; zatim jednu lekciju procitam dok je ne razumem, pa onda svaki deo, onako manji, od po 4, 5, 6, 7 ili koliko vec recenica ponovim po 3 puta i onda na kraju procitam lekciju jos jednom. . . Itd. I sad sam naisao na problem da ne znam da li znam lekciju, da li je efikasno ovo poslednje navedeno. I da li kad predjem knjigu, samo iscitavam ili da krenem jovo-nanovo, pa na isti nacin da obnavljam. Jel mozete da mi pomognete, da date neki savet kako da ucim, koliko puta da ponavljam, jednostavno kako da spremam ispit

Zainteresovan član f i x a (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    21

Podrazumevano Re: Učenje

pročitaš natenane celu lekciju jednom da ukapiraš o čemu se radi. onda je podeliš na, tebi, logičke celine; da l' će ih biti 2, 5 ili 25 zavisi od lekcije do lekcije. onda uzmeš prvi deo, ponovo pročitaš natenane i ako treba dok čitaš možeš da podvučeš bitne stvari ili kod nekih pojmova, definicija i sl. se zadržiš (pročitaš ih dva puta, objasniš ih sebi itd.). kad to završiš onda pokušaš da prepričaš (naglas) to što si pročitao. ne moraš sve da znaš, ali ako vidiš da si suštinu prepričao pređeš na drugi deo, a ako zapinje ponovo čitaš, pa prepričavaš. kad završiš sa prepričavanjem drugog dela, ponovo prepričaš i prvi i drugi deo. pa pređeš na treći deo, pa kad završiš sa prepričavanjem trećeg dela, ponoviš prvi, drugi i treći deo...i tako do kraja poslednjeg dela, kada prepričaš celu lekciju; a celu lekciju treba da prepričaš najmanje tri puta. to ti je prva faza. u drugoj fazi, treba da dopuniš ono što si propustio iz prve faze, deo po deo i na kraju prepričaš opet celu lekciju. treća faza ti je utvrđivanje, a to radiš tako što napraviš sebi pitanja iz svakog dela. znači napišeš za svaki deo onoliko pitanja koliko ti misliš da treba, a sama pitanja treba da budu prosta, tj. da zahtevaju kraće odgovore. onda uzmeš listu pitanja ispred sebe i kreneš da odgovaraš, tamo gde zapne ili ih uopšte ne znaš staviš tačkicu šta ja znam, pa u drugom krugu odgovaranja na pitanja, prvo odgovaraš na njih (a prethodno ih ponoviš uz knjigu). kad odgovoriš na sva pitanja redom bez tačkica, onda kreneš da odgovaraš nasumično. za to možeš da iskoristiš neki number randomizer, recimo napraviš listu od 3 niza sa 10 nasumično izabranih pitanja. i kad na njih odgovoriš bez tačkica, to i je to. osim ovoga, možeš recimo u prvoj fazi kad si pročitao prvi put lekciju, da napraviš sam sebi skriptu, jer dok čitaš i razmišljaš šta da napišeš/otkucaš, može prilično da se nauči.

Poznat
    Učlanjen
    26.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Kako da ucim ucila sam iz knjige kako da ucim.
    I palilo je.

Verovatno na netu ima saveta o tehnikama ucenja, postoji ih tri ili cetiri, pronadji i pokusaj, verovatno ce jedna od njih da bude pravi pogodak.

Buduća legenda Софија (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1653

Citat Original postavio uhericazamanje Pogledaj poruku
    Cao ljudi. Druga sam godina medicine, i imam problem. Shvatio sam da posle dosta uspesne srednje skole i desetak polozenih ispita, ne znam da ucim. Pokusavao sam razne nacine. . . Samo citanje, vise puta; zatim jednu lekciju procitam dok je ne razumem, pa onda svaki deo, onako manji, od po 4, 5, 6, 7 ili koliko vec recenica ponovim po 3 puta i onda na kraju procitam lekciju jos jednom. . . Itd. I sad sam naisao na problem da ne znam da li znam lekciju, da li je efikasno ovo poslednje navedeno. I da li kad predjem knjigu, samo iscitavam ili da krenem jovo-nanovo, pa na isti nacin da obnavljam. Jel mozete da mi pomognete, da date neki savet kako da ucim, koliko puta da ponavljam, jednostavno kako da spremam ispit
    Као неко ко је завршио медицину, савет је овакав:
    -прво прочиташ да разумеш
    -па читаш да раздвојиш битно од небитног
    -па трећи пут подвучеш
    - и онда седнеш и буквално меморишеш

Не знам колико ти треба времена за меморисање, то је индивидуално, а зависи и од самог предмета. Ја сам се на свакој лекцији задржавала бар три понављања наглас се преслишавајући. И на крају, пред сам испит, пет дана финиширање уз пуну концентрацију и по 15 сати дневно.

Све битно је остало у глави, а све небитно лако нађем у литератури и на нету.
    То ти је мој рецепт тј. рецепт неког ко је сваки испит положио из првог.
    ''Само човек који има вере у себе, може да буде веран другима.''
    Ерих Фром

Legenda
    Učlanjen
    05.02.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Дивим се људима који су у стању да савладају тако обимно градиво.

Ја сам најбоље учила тако што сам замишљала да са друге стране стоји неко ко појма нема о томе а ја треба да му објасним. Мислим, код преслишавања.
    Тако се вежба одговарање а и филтрира се битно од небитног.

Učlanjen
    29.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1653

Учење обимног градива захтева добру и физичку кондицију.
    Ја сам цео факултет тренирала три пута недељно.
    Ко би издржао тај напор.
    Не кажем да сви раде тако али мени је било потребно.

Понављање је мајка знања.
    И ја мислим да се најбоље научи кад се преслишава наглас. Чујеш себе, формираш унапред реченицу па кад усмено одговараш то буде смислено, без замуцкивања и поштапалица, оставиш и добар говорнички утисак.
    Ерих Фром

Iskusan
    Učlanjen
    23.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ucenej za ispite treba svesti na operativni nivo
    dobro na medici ti treba veca koncentracija i treba da upijas to znanje
    ali na tehnickim i drustvenim fakultetima to možeš da kanalieš
    znaš šta ti treba za ispit, znaš pitanja, filtriraš za svako pitanje najvažnije, ostalo šta zapamtiš čisto nafiluješ i to je to
    nema iznenadjenja
    ja nikad nisma razumeo one koji prvo čitaju celu knjigu informativno, pa podvlače, pa ponavljaju
    samo filtracija podataka i memorisanje suštine

Iskusan
    Učlanjen
    23.05.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

naglas obavezno
    ja onemim pricajuci sa sobom pitanja

Legenda
    Učlanjen
    05.02.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

На сву срећу, мој факултет није захтевао богзнакакву меморију, имали смо три, четири уџбеника (то на част професорима ).

Domaćin Mojrae (avatar)
    Učlanjen
    24.04.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1049

nacin na koji treba da ucis zavisi od toga kakav si tip, ne odgovara svakom isto
    auditivni tip pamti ono sto cuje, vizuelni tip ono sto vidi (oni lako pamte iz knjige), vizuelno-auditivni kad cita i ponavlja naglas a kineticki pamti dok crta, prepisuje (to je ono sto se zove memorija ruku) ili pravi modele, ali dodir mora da bude upotrebljen.
    odredi prvo u koji tip spadas, a strategije ces da odredis na osnovu tipa.

Domaćin Mojrae (avatar)
    Učlanjen
    24.04.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1049

to sto ne znas da li znas lekciju nije bas dobar znak, jer covek oseca kada vlada materijom. ono sto mozes da uradis a sto rade moji ucenici a i studenti je da uzmes mobilni i snimis se.
    kada odslusaju, prvi put su obicno zbunjeni jer ako mogu da zauzmu neutralnu poziciju, postaju svesni utiska koji njihova komunikacija ostavlja na druge - sami vide da li zvuce samouvereno ili nesigurno, koje probleme imaju, sta nisu lepo objasnili pa rade na tome. ja trazim da se snime bar tri puta i da mi posalju verziju koja njima najbolje zvuci, tako rade neke domace zadatke i spremaju se za usmeni a to je prilicno efikasna metoda.

Učlanjen
    29.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1653

Citat Original postavio Mojrae Pogledaj poruku
    to sto ne znas da li znas lekciju nije bas dobar znak, jer covek oseca kada vlada materijom. ono sto mozes da uradis a sto rade moji ucenici a i studenti je da uzmes mobilni i snimis se.
    kada odslusaju, prvi put su obicno zbunjeni jer ako mogu da zauzmu neutralnu poziciju, postaju svesni utiska koji njihova komunikacija ostavlja na druge - sami vide da li zvuce samouvereno ili nesigurno, koje probleme imaju, sta nisu lepo objasnili pa rade na tome. ja trazim da se snime bar tri puta i da mi posalju verziju koja njima najbolje zvuci, tako rade neke domace zadatke i spremaju se za usmeni a to je prilicno efikasna metoda.
    Ово је баш добра цака.
    У склопу посла ми је да држим предавања и презентације и није ми никад пало на памет да то урадим.
    Ерих Фром

Domaćin Mojrae (avatar)
    Učlanjen
    24.04.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1049

ti si to prevazisla ali jeste, koliko sam videla budi svest u odnosu na realnu performansu spram njihove percepcije.
    redovno se smeju sami sebi kada se cuju a i meni je zabavno da tako radim sa njima. nema niceg lepseg od momenta kada vidis da su ukapirali nesto i da napreduju

cikcak nije na forumu
    u mom profilu ima odličan album sa mojim golišavim slikama
    Primećen član
    Učlanjen
    16.09.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    76

Citat Original postavio Mojrae Pogledaj poruku
    .... a sto rade moji ucenici a i studenti je ...
    ako nije tajna, šta podučavaš ?
    100% ženskih priželjkuje onakvo muško kakvih je 10% od bilo kojeg ponuđenog broja
    100% muških priželjkuje onakvo žensko kakvih je 10% od bilo kojeg ponuđenog broja. u tome se krije sva frustracija

Buduća legenda krasuljak (avatar)
    Učlanjen
    13.12.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    4984

Kao đak sam učila čitajući naglas, a preslišavala sam se pred ogledalom. Kad se danas setim, bude mi smešno.
    Već na fakultetu, moralo je mnogo da se vežba. Sve što bi mi prošlo kroz papir, da ne kažem ruku, mnogo mi je lakše i brže ostajalo u sećanju. Uostalom matematika i ne može drugačije da se uči, a verujem ni ostale prirodne nauke.
    I, da, podvlačila sam bitne činjenice, ali sam uvek čitala sve. Podvučeno je služilo samo za obnavljanje.
    Uloga intelektualca jeste da govori istinu u lice nosiocima moći.

Početnik
    Učlanjen
    27.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Hvala ljudi na pomoci. Zavrsio se rok, da odmorim malo, pa cu pokusati kao fixa sto je preporucio, ali bez onih pitanja. Verujem da to pomaze, ali zbog manjka vremena, ne mogu to bas da priustim.
    A kad naucim tako i predjem sva ispitna pitanja, da li je dovoljno da posle samo pazljivo iscitavam oblasti par puta, i onda dan, dva pred ispit procitam sve?

Domaćin Mojrae (avatar)
    Učlanjen
    24.04.2010.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1049

Citat Original postavio cikcak Pogledaj poruku
    ako nije tajna, šta podučavaš ?
    ucenicima predajem engleski, studentima tehnike pregovora u okviru komercijalizacije na engleskom.

Aktivan član
    Učlanjen
    11.06.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    58

Vazna je namera i motivacija.

Nekada dok sam studirala nisam sedala sa knjigom dok nisam bila nacisto sa sobom da cu da naucim to sto budem ucila. Svaki put sam uzimala gradivo sa namerom da ga odmah razumem i aktiviram u svoj sistem znanja. To je bilo savrseno uspesno.

Ponekad, ako bih ucila nesto sto mi nije bilo interesantno ili cak me je ubijalo u pojam, jedan mali gest mi je pomagao... opisacu, stvar je cisto simbolicna. Ne morate da radite isto kao ja, ali stav koji zauzimate pri ucenju je kljucan.
    Stavila bih knjigu na krevet, udaljila se malo... gledala je sa gadjenjem iz daleko, fokusirala je.... ciljala... i onda zapusila nos i skocila na krevet u jednom dahu otvarala i pocinjala sa citanjem.

Poznat
    Učlanjen
    27.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ovo poslednje mora predanost i odnos prema tome da bude strastven , ja sam to u jednom predmetu dozivela .
    pisi sopstvene skripte i ponavljaj u nedogled

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    261

Meni ako je ispit za mjesec dana, ja svaki dan do ispiti uzmem i čitam to gradivo nekih 20 min. To mi je bilo dovoljno da završim faks bez većih problema.

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

mape uma
    treba malo vise vremena nego inace, ali kad se jednom nauci, to je zabetonirano

Veoma poznat
    Učlanjen
    29.12.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Harmony Pogledaj poruku
    mape uma
    treba malo vise vremena nego inace, ali kad se jednom nauci, to je zabetonirano
    Pokušala, ne pomaže... meni je napr. zabetonirano ono što čujem...
    Sve zavisi kako ko uči....
    A i zahtevaju dosta vremena, koje studenti često nemaju...
    Msm ne znam ko ima vremena da tako sprema pet, šest ispita... koje god težine oni bili.

Ističe se Vitez Koja (avatar)
    Učlanjen
    07.12.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    106

Prvi put procitas celu knjigu i podvuces.
    Procitas podvuceno jos dva puta i to je to.
    Dan-dva pred ispit za desetak minuta samo prelistas celu knjigu.
    Izadjes na ispit i dobijes 9-10.
    Bar sam ja tako ucio.
    Da se ne lazemo. Najvaznija stvar na svetu su pare.

Slične teme

1. Idol-muzičko takmičenje
    Autor Sandrine u forumu Televizija, radio i novine
    Odgovora: 441
    Poslednja poruka: 19.03.2008., 07:52
  2. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.02.2004., 20:44
  3. Pušenje ili zdravlje?
    Autor Sergej u forumu Zdravlje
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 19.01.2004., 03:42

Pravila za slanje poruka