Merkur
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Merkur

Buduća legenda Kamael (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    719

Podrazumevano Merkur

Merkur se ne pojavljuje rano u rimskoj mitologiji. Merkurov je hram bio u Circus Maximusu, sagrađen 495. pne. To je mesto bilo srediste trgovine, pa je bilo prikladno za klanjanje Merkuru. Merkurov je festival bio slavljen kao Mercuralia. Tokom tog festivala, trgovci su se molili za sigurnost. Merkur nije imao svog velikog svestenika. Merkur je poznat i u keltskim podrucjima, sa 3 glave, postovan u Belgiji, gde je pronadjena figura sa tri falusa, sto je Merkurov i Hermesov simbol.

Svaka nova informacija je dobrodosla a da nije sa vikipedije, hvala

Zainteresovan član Camael (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    24

Podrazumevano Re: Merkur

Zašto ne sa vikipedije?

U grčkoj tradiciji, Hermes je glasnik bogova, koji prenosi svo znanje i mudrost bogova drugim bogovima i ljudima, pa čak i u pakao.
    Poslednji put ažurirao/la Camael : 05.07.2013. u 09:42
    Coincidence is God's way of remaining anonymous.

Stara legenda Reefer (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1816

Ja sam u Merkuru kupio Hoover usisivač, moja preporuka.
    У овај живот си послат не да имаш срећу, него да је заслужиш.

ivan_andj nije na forumu
    Ораторство није максимум речи уз минимум мисли
    Buduća legenda ivan_andj (avatar)
    Učlanjen
    10.03.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1435

Еден клон и една клоница.
    ... Генерале, ако данас не будемо јахали заједно, сутра ћемо висити одвојено!

Buduća legenda Kamael (avatar)
    Učlanjen
    03.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    719

Citat Original postavio Camael Pogledaj poruku
    Zašto ne sa vikipedije?
    Procitao sam na istoj sta pise, sa viki je tekst uvodnog prebacen.

Zainteresovan član Camael (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    24

O Hermesu znam samo kroz ezoteriju. Merkur je osnovna materija Velikog Djela, pretstavlja živu, odnosno vodu alhemičara. Zagrijavanjem vode, pretvara se u energiju koja se podiže, zato je Hermesov štap simbolizovan kao Kaducej.
    Poslednji put ažurirao/la Camael : 05.07.2013. u 17:10
    Coincidence is God's way of remaining anonymous.

Moderator Сребрена (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    333

Trebalo bi da su vladari znanja - opšteg (Merkur) i tajnog (Hermes/Thoth)..
    Na nebu su im obe putanje haotične, samo je Merkur "privrženiji" Solarnom sistemu.

http://science1.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/31oct_hermes/

Jedna asocijacija:
    To vidljivo /nevidljivo dešava se u jednom skoro zaboravljenom srpskom obredu oko Vidovog dana, kad se lomi ogromna česnica a ljudi se kriju iza nje, pa se postavljaju pitanja "vidiš me", "ne vidiš me?", nakako sam sklona da povežem "božjeg glasnika" sa našim Vidom, odn.Svetovidom..pa bi trebalo u tom slučaju da ima još jednu glavu.
    Ako te na broj 3 vuče sinkretički stvoren Hermes Trismegistus ("triput najveći"). možda se radi o tri nivoa u kome je prisutan (prisutno Znanje)- ljudsko, božansko i donjozemsko. Znam da tumače da je "3-times great Hermes based on an Egyptian epithet of Thoth: wr wr wr "great, great, great", ali mi i nije logično.
    Tamo gde je sve počelo, bio je broj 4 bitan, ali su Grci, again, sve pogrešno shvatili.(U originalu ime Thota je ḏḥwty )
    http://ancientegyptonline.co.uk/ogdoad.html
    "The Ogdoad was a system of eight deities, four gods and their consorts "..(The Egyptian term is "tepi-aui-un.")...poređenja radi, u obrednoj povorci uoči Vidovdana učestvuju 4 glavna lika i 4 pratioca ( kralj, kraljica, dva barjaktara + 4 pevačice), koincidencija postoji.NA Vidovom kipu ima 4 glave, 8 očiju- vrlo je slično ovim staroegipatskim 4glavna, 4 slična.

Druga sličnost je da je Merkurius bespolan, ili androgen, kako je kome draže. A (sv.)Vid takođe- na onom sačuvanom sećanju iz opsade Arkone i kipu iz Poljske, on ima 2 ženske i 2 muške glave- dakle nema pol, ili je pola/pola.Hermes je često prikazivan golobrad, znali polno nedozreo.

Treća sličnost je da kod nas danas pominju neku sveticu Sredu, kojoj se mole,ima je na ikonama, a crkve nigde nema.Kod Rimljana je dies Mercurii bila sreda, kod Grka takođe je sreda Hermesov dan.Pošto je središnji dan sedmice u pitanju, podjednako je udaljen i od "dobrog boga" (nedelja kao prvi dan) i od "lošeg boga" (subota kao sedmi dan), idealno mesto da mu se pripišu svi atributi koje ima (silazi u podzemni svet, a glasnik je Boga).

Razmisli, možda naletiš na još nešto.
    Poslednji put ažurirao/la Сребрена : 05.07.2013. u 20:02

Slične teme

1. Znacenje planeta: MERKUR
    Autor anakin u forumu Planete
    Odgovora: 72
    Poslednja poruka: 03.03.2017., 19:27
  2. Retrogradni Merkur
    Autor Belatrix u forumu Planete
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 05.03.2010., 07:57

Pravila za slanje poruka