Otvaranje przionice kafe

Poruka
2
Roditelji i ja smo dosli na ideju da otvorimo przionu kafe u selu u kojem zivimo koje ima oko 4000 stanovnika i jednu przionicu.Imamo lokal u centru sela ali nam treba oprema potrebna za isvrsavanje ovog posla i naravno sirova kafa na veliko.Raspitivali smo se o ceni kafe ali jos uvek ne znamo koliko kosta 60 kg sirove kafe.Zamolio bih bilo koga ako nesto zna o ovoj temi da mi pomogne jer sam sasvm nov u ovome.Hvala unapred.
 
Pržionice kafe su bile aktuelne pre dosta godina.
Tada je to bio isplativ posao, ali više nije.
Kad Srbija, krene da usaglašava zakone sa EU, moraće
da uskladi i zakone za robu u rinfuzu, bolje da pokušate
nešto drugo.
 
Zaboravila sam da napišem, kad pržiš kafu
mešaš 2 vrste sirove kafe Minas I Robustu , to
početrnik teško da može sam da uradi.Svi veliki
trgovci kafom prodaju već isprženu kafu u džakovima
onda ti treba samo milin i baždarena vaga.
Postoji još nešto ako Grand ili Don organizuju
nagradnu igru , ništa od prodaje.
 
Roditelji i ja smo dosli na ideju da otvorimo przionu kafe u selu u kojem zivimo koje ima oko 4000 stanovnika i jednu przionicu.Imamo lokal u centru sela ali nam treba oprema potrebna za isvrsavanje ovog posla i naravno sirova kafa na veliko.Raspitivali smo se o ceni kafe ali jos uvek ne znamo koliko kosta 60 kg sirove kafe.Zamolio bih bilo koga ako nesto zna o ovoj temi da mi pomogne jer sam sasvm nov u ovome.Hvala unapred.
a sto bas 60kg?
 
Да ли си можда радио као бариста или имаш бар знање једног баристе?

Ако не, онда боље батали ту идеју и тражи неку нову. Пржење кафе је уметност за себе, а да би сваки појединачан степен пржења познавао у укусу, боји, мирису, звуку када зрнца пуцкају, потребно је минимум годину, две искуства. А са што више сорти кафе радиш, то ти је више година потребно, да провалиш трикове, како се укусна кафа пржи. Различито се прже латиноамеричке кафе јужно и северно од екватора, сасвим другачије сорте из источне Африке, а индијским и југоазијским сортама је потребан сасвим специфичан начин пржења, због начина како расту и како се перу.

Главно тржиште кафе је Трст. Ту зависи од сорте и величине џака, али са 20-80€ по џаку рачунај. И то само без икаквих осталих транспортних пореза и увоза на европско тло итд. Али и све то није толики проблем за оне, који се професионално баве послом баристе и који имају потребну машинерију за пробавање сваког појединачног бленда и туре пржења. Али за некога, ко никад није ни џак кафе испржио, то је сулудо улагати енергију.

Боље седи неколико дана испред радње и гледај колико народа пролази, које старости, којим поводом итд. и према томе размисли у шта је најбоље уложити труд/новац/време и из чега ћеш бар колико толико имати неки ситан + у каси за почетак, па онда на томе даље гради идеју како разрадити посао...
 
Mislim da nije bas to tolika nauka ali isplativost je drasticno pala.Otac mog drugara je drzao przionicu 90ih i razbili su se od para.covek je pre toga bio vozac i nije imao veze sa tim poslom .rodjeni brat mu je bio odlican majstor i napravio mu je przionicu i tako je krenuo ,onda je prosirio i przio semenke ,suncokret pekao kore za gibanicu i rasturao po radnjama ...A onda je zatrpano trziste brendiranim kafama on otisao u penziju a radnju zatvorio.
 
Verujem da ti je dosta toga objašnjeno do sad.
Ne, evo ipak nekoliko kratkih crtica. Cena sirove kafe košta od 2 do 8 evra po kilogramu, u zavisnosti od kvaliteta. Ove skuplje , su pogađaš, arabike iz Afrike. One su i najkvalitetnije, a i ponekiminas iz Latinske amerike.
Dva glavna momenta kod dobre kafe su fermentacija i prženje, a ni pakovanje nije tek tako.
I ako naš narod guta sve, ipak ne upuštaj se dok ne naučiš .
 
jos nesto sam vazno zaboravila, posto sam ja pocetnik u tom poslu kako da znam kada je kafa dovoljno isprzena, da je ne preprzim ili je ne dovoljno isprzim?
-koliko dugo se vrsi przenje
-na kojoj temperaturi...itd

svaki koristan savet dobrodosao..

Nemoj da se ljutis, ali to bi bilo isto kao kad bi neko pitao koliko dugo da pece hleb, a bavi se pekarstvom.

Ja ti savetujem da ipak nadjes neki drugi izvor prihoda. Kafa i caj su umetnost, zanat , ne moze tebi neko na netu da daje savete
kako przena zrnca kafe treba da izgledaju.
 
svi mi se smeju kad kazem da bi proizvodila oblande, jako sam se razocarala.. svi mi kazu da to nikada ne bi prodala.. meni je potreban neki posao, bilo sta, ulozila bih svoju ustedjevinu ali ne znam u sta? jel mi predlazete nesto bolje
Zavisi ko ti je rekao da neki posao nije isplativ.Trebas znati prave razloge zasto neka osoba prica neku pricu,pa onda tek da vidis da li je to istina ili samo njena neka prepostavka,neznanje ili zloba.Sta si ti po struci ili jos bolje,,Sta najvise volis da radis?"Tvoj hobi?Postoji li neki posao koji bi radila,a da te nikada ne zamori,ni psihicki ni fizicki.E,kad bi taj posao mogla da radis i od njega da zivis-to je onda pravi posao.Ovde se malo-malo pojavi tema na kojoj ljudi pisu o problemu zaposljavanja i zelji za samozaposlenjem,pa prokrstari malo,procitaj pa opet razmisljaj.Takve se odluke ne donose na prechac.
 
jos nesto sam vazno zaboravila, posto sam ja pocetnik u tom poslu kako da znam kada je kafa dovoljno isprzena, da je ne preprzim ili je ne dovoljno isprzim?
-koliko dugo se vrsi przenje
-na kojoj temperaturi...itd

svaki koristan savet dobrodosao..

У твом питању се већ види, да стварно осим идеје, никад ништа ниси имала везе са пржењем кафе. :D


Сваки степен пржења у стручном жаргону има свој специфичан назив:


Значи постоје паушалне изјаве колико кафу треба пржити, да би одговарала одређеном начину спремања.

roasts.jpg


Али комплекситет долази са пореклом кафе - постоје разне варијације за афричку, латино-америчку и азијски кафу.

Онда долази разлика између арабике и робусте.

И на крају сам састав кафе, такозвани blend - значи колико процената убациш робусте за јачину, колико нпр. афричке ради ароме, а колико латиноамеричке ради избалансираног односа киселине у крајем укусу када се пије.

И на крају имаш неке ситне форе као торефаторе, где се свесно убаци мало шећера ради карамелизације кафених зрнаца и маниплације ароме.


Прочитај нпр. обај доле упут, чисто да видиш бар оно најосновније на шта треба обратити пажњу, али потребно је ипак одређено време, док човек уђе у шему са пржењем. Питање је да ли ће ти економско стање дозволити толико дуго време, да ти уђеш у шему са пржењем пре него што се пржионица затвори...
http://sweetspices-etc.blogspot.com/2010/11/its-about-coffee-coffee-roasting-part.html
 
Duzina przenja ima i veze sa ukusom kafe. Na primer espreso se duze przi ( pa je i crniji i gorci od zrnaca od kojih se prava turska kafa, moka), kafa za ffilter
mashine mnogo krace, svetlije je boje i umesto gorcine ima vise kiseline. Mislim, kafa i cajevi su zaista nauka, kao i vino rakija, recimo.
 

Back
Top