Otvaranje przionice kafe
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 30

Tema: Otvaranje przionice kafe

Nov član
    Učlanjen
    04.07.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Question Otvaranje przionice kafe

Roditelji i ja smo dosli na ideju da otvorimo przionu kafe u selu u kojem zivimo koje ima oko 4000 stanovnika i jednu przionicu.Imamo lokal u centru sela ali nam treba oprema potrebna za isvrsavanje ovog posla i naravno sirova kafa na veliko.Raspitivali smo se o ceni kafe ali jos uvek ne znamo koliko kosta 60 kg sirove kafe.Zamolio bih bilo koga ako nesto zna o ovoj temi da mi pomogne jer sam sasvm nov u ovome.Hvala unapred.

Legenda LUSJE (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1319

Podrazumevano Re: Otvaranje przionice kafe

Pržionice kafe su bile aktuelne pre dosta godina.
    Tada je to bio isplativ posao, ali više nije.
    Kad Srbija, krene da usaglašava zakone sa EU, moraće
    da uskladi i zakone za robu u rinfuzu, bolje da pokušate
    nešto drugo.

Legenda LUSJE (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1319

Zaboravila sam da napišem, kad pržiš kafu
    mešaš 2 vrste sirove kafe Minas I Robustu , to
    početrnik teško da može sam da uradi.Svi veliki
    trgovci kafom prodaju već isprženu kafu u džakovima
    onda ti treba samo milin i baždarena vaga.
    Postoji još nešto ako Grand ili Don organizuju
    nagradnu igru , ništa od prodaje.

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6154

Citat Original postavio Aleksandar Mrđanov Pogledaj poruku
    Roditelji i ja smo dosli na ideju da otvorimo przionu kafe u selu u kojem zivimo koje ima oko 4000 stanovnika i jednu przionicu.Imamo lokal u centru sela ali nam treba oprema potrebna za isvrsavanje ovog posla i naravno sirova kafa na veliko.Raspitivali smo se o ceni kafe ali jos uvek ne znamo koliko kosta 60 kg sirove kafe.Zamolio bih bilo koga ako nesto zna o ovoj temi da mi pomogne jer sam sasvm nov u ovome.Hvala unapred.
    a sto bas 60kg?
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Primećen član Blagoje³ (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Да ли си можда радио као бариста или имаш бар знање једног баристе?

Ако не, онда боље батали ту идеју и тражи неку нову. Пржење кафе је уметност за себе, а да би сваки појединачан степен пржења познавао у укусу, боји, мирису, звуку када зрнца пуцкају, потребно је минимум годину, две искуства. А са што више сорти кафе радиш, то ти је више година потребно, да провалиш трикове, како се укусна кафа пржи. Различито се прже латиноамеричке кафе јужно и северно од екватора, сасвим другачије сорте из источне Африке, а индијским и југоазијским сортама је потребан сасвим специфичан начин пржења, због начина како расту и како се перу.

Главно тржиште кафе је Трст. Ту зависи од сорте и величине џака, али са 20-80€ по џаку рачунај. И то само без икаквих осталих транспортних пореза и увоза на европско тло итд. Али и све то није толики проблем за оне, који се професионално баве послом баристе и који имају потребну машинерију за пробавање сваког појединачног бленда и туре пржења. Али за некога, ко никад није ни џак кафе испржио, то је сулудо улагати енергију.

Боље седи неколико дана испред радње и гледај колико народа пролази, које старости, којим поводом итд. и према томе размисли у шта је најбоље уложити труд/новац/време и из чега ћеш бар колико толико имати неки ситан + у каси за почетак, па онда на томе даље гради идеју како разрадити посао...

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6154

u bre ko da si u costi ucio zanat
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

KianyRiws nije na forumu
    Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa. Edmund Burke
    Ističe se KianyRiws (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    u bre ko da si u costi ucio zanat
    Ovde je i kod ovoga ucio skolu...http://www.travelchannel.com/tv-shows/dangerous-grounds Dangerous Grounds
    Ostaje još da se dokaže da li inteligencija ima ikakvu vrednost za opstanak.
    "Cena je mera vrednosti, a novac je mera cene".Ludwig von Mises

Veoma poznat
    Učlanjen
    10.07.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    250

Mislim da nije bas to tolika nauka ali isplativost je drasticno pala.Otac mog drugara je drzao przionicu 90ih i razbili su se od para.covek je pre toga bio vozac i nije imao veze sa tim poslom .rodjeni brat mu je bio odlican majstor i napravio mu je przionicu i tako je krenuo ,onda je prosirio i przio semenke ,suncokret pekao kore za gibanicu i rasturao po radnjama ...A onda je zatrpano trziste brendiranim kafama on otisao u penziju a radnju zatvorio.

Početnik
    Učlanjen
    25.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

pozdrav..i ja bih zapocela przionu kafe, pa me zanima vase misljenje, sta mislite o tome? ulaganje nije veliko ali opet... ako imate neki koristan savet, recite.. vec sam nasla par trzista a to bi mi bio dodatni posao..

Legenda LUSJE (avatar)
    Učlanjen
    14.03.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1319

Ako si našla "par tržišta", šta će ti savet?

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    886

Verujem da ti je dosta toga objašnjeno do sad.
    Ne, evo ipak nekoliko kratkih crtica. Cena sirove kafe košta od 2 do 8 evra po kilogramu, u zavisnosti od kvaliteta. Ove skuplje , su pogađaš, arabike iz Afrike. One su i najkvalitetnije, a i ponekiminas iz Latinske amerike.
    Dva glavna momenta kod dobre kafe su fermentacija i prženje, a ni pakovanje nije tek tako.
    I ako naš narod guta sve, ipak ne upuštaj se dok ne naučiš .
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА
    http://forum.krstarica.com/showthread.php/472159-Moja-Srbija/page4

Početnik
    Učlanjen
    25.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

jos nesto sam vazno zaboravila, posto sam ja pocetnik u tom poslu kako da znam kada je kafa dovoljno isprzena, da je ne preprzim ili je ne dovoljno isprzim?
    -koliko dugo se vrsi przenje
    -na kojoj temperaturi...itd

svaki koristan savet dobrodosao..

Ističe se
    Učlanjen
    13.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

izvinjavam se postavljaču teme unapred,jer hoće da radi i zaradi ali naslov mi je delovao kao da smo u 1996

Buduća legenda perafitilj (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1950

Citat Original postavio loknica1987 Pogledaj poruku
    jos nesto sam vazno zaboravila, posto sam ja pocetnik u tom poslu kako da znam kada je kafa dovoljno isprzena, da je ne preprzim ili je ne dovoljno isprzim?

Eto moj savet ti je ;Ako neznaš to što si napisala najbolje i ne počinji jer brzo ćeš da zatvoriš dućan.
    Ne mož da me bijete, koliko mogu ja da trpim.

Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    6154

a jel ce je przis u serpi il tiganju?

Ističe se
    Učlanjen
    13.06.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

loknice,pusti ove sto zahebavaju,sta će drugo kada ne znaju sta ce sa sobom...javice ti se neko porukom,ko zna sta i kako

Buduća legenda Rayela (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    979

Nemoj da se ljutis, ali to bi bilo isto kao kad bi neko pitao koliko dugo da pece hleb, a bavi se pekarstvom.

Ja ti savetujem da ipak nadjes neki drugi izvor prihoda. Kafa i caj su umetnost, zanat , ne moze tebi neko na netu da daje savete
    kako przena zrnca kafe treba da izgledaju.

Početnik
    Učlanjen
    25.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

a sta onda mislite o proizvodnji oblande, to mi je jako lakse... kako vam se to cini?

Buduća legenda perafitilj (avatar)
    Učlanjen
    25.02.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1950

a sta onda mislite o proizvodnji oblande, to mi je jako lakse... kako vam se to cini?
    Oblande ,kore za pitu i gibanicu to je već bolje i unosniji posao jer u današnje vreme ove naše dame ne prave više a da pogrešiš ne možeš ništa..
    Ne mož da me bijete, koliko mogu ja da trpim.

Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    979

Ko sto rece kolega Pjer, to je OK. Mozes to da prosiris i na korice za masne i posne torte (Rozen torta).

Početnik
    Učlanjen
    25.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

svi mi se smeju kad kazem da bi proizvodila oblande, jako sam se razocarala.. svi mi kazu da to nikada ne bi prodala.. meni je potreban neki posao, bilo sta, ulozila bih svoju ustedjevinu ali ne znam u sta? jel mi predlazete nesto bolje

KianyRiws nije na forumu
    Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla jeste da dobri ljudi ne urade ništa. Edmund Burke
    Ističe se KianyRiws (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

svi mi se smeju kad kazem da bi proizvodila oblande, jako sam se razocarala.. svi mi kazu da to nikada ne bi prodala.. meni je potreban neki posao, bilo sta, ulozila bih svoju ustedjevinu ali ne znam u sta? jel mi predlazete nesto bolje
    Zavisi ko ti je rekao da neki posao nije isplativ.Trebas znati prave razloge zasto neka osoba prica neku pricu,pa onda tek da vidis da li je to istina ili samo njena neka prepostavka,neznanje ili zloba.Sta si ti po struci ili jos bolje,,Sta najvise volis da radis?"Tvoj hobi?Postoji li neki posao koji bi radila,a da te nikada ne zamori,ni psihicki ni fizicki.E,kad bi taj posao mogla da radis i od njega da zivis-to je onda pravi posao.Ovde se malo-malo pojavi tema na kojoj ljudi pisu o problemu zaposljavanja i zelji za samozaposlenjem,pa prokrstari malo,procitaj pa opet razmisljaj.Takve se odluke ne donose na prechac.
    Ostaje još da se dokaže da li inteligencija ima ikakvu vrednost za opstanak.
    "Cena je mera vrednosti, a novac je mera cene".Ludwig von Mises

Primećen član Blagoje³ (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2012.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

У твом питању се већ види, да стварно осим идеје, никад ништа ниси имала везе са пржењем кафе.

Сваки степен пржења у стручном жаргону има свој специфичан назив:

Значи постоје паушалне изјаве колико кафу треба пржити, да би одговарала одређеном начину спремања.

Али комплекситет долази са пореклом кафе - постоје разне варијације за афричку, латино-америчку и азијски кафу.

Онда долази разлика између арабике и робусте.

И на крају сам састав кафе, такозвани blend - значи колико процената убациш робусте за јачину, колико нпр. афричке ради ароме, а колико латиноамеричке ради избалансираног односа киселине у крајем укусу када се пије.

И на крају имаш неке ситне форе као торефаторе, где се свесно убаци мало шећера ради карамелизације кафених зрнаца и маниплације ароме.

Прочитај нпр. обај доле упут, чисто да видиш бар оно најосновније на шта треба обратити пажњу, али потребно је ипак одређено време, док човек уђе у шему са пржењем. Питање је да ли ће ти економско стање дозволити толико дуго време, да ти уђеш у шему са пржењем пре него што се пржионица затвори...
    http://sweetspices-etc.blogspot.com/2010/11/its-about-coffee-coffee-roasting-part.html

Učlanjen
    30.01.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    979

Duzina przenja ima i veze sa ukusom kafe. Na primer espreso se duze przi ( pa je i crniji i gorci od zrnaca od kojih se prava turska kafa, moka), kafa za ffilter
    mashine mnogo krace, svetlije je boje i umesto gorcine ima vise kiseline. Mislim, kafa i cajevi su zaista nauka, kao i vino rakija, recimo.

Početnik
    Učlanjen
    25.07.2013.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

ipak sam odlucila kupujem masinu za wc papir, molim vas ako neko zna cenu dzambo rolne, neka mi posalje cenu, bilo bi mi od velike pomoci. hvala

Slične teme

1. internet kafe u BG
    Autor misko1978bg u forumu Internet
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 09.04.2008., 21:43
  2. DODJITE NA OTVARANJE IZLOZBE FOTO MINIJATURA
    Autor tirke u forumu Likovna umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 26.03.2004., 18:54
  3. NEJEDNAKO OTVARANJE OCNIH KAPAKA
    Autor LI u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1