Politicka kriza u Egiptu - uhapsen Morsi - hapse se celni ljudi Muslimanske Brace

sabraćaj je u haosu, zato sam stavio npr. :)

Ja se kladim da ti koleginice ne bi mogla da se snađeš na ulici nekog egipatskog grada... bez obzira što si prošla bijeli svijet...

Ja potpisujem da na ulicama Kaira ne bi mogao da se snađem vozeći automobil ni pod tačkom razno...ono je ludilo...

Sa začuđujuće niskim procentom saobraćajnih nesreća...
 
sabraćaj je u haosu, zato sam stavio npr. :)

Ja se kladim da ti koleginice ne bi mogla da se snađeš na ulici nekog egipatskog grada... bez obzira što si prošla bijeli svijet...

Ja uopste i ne vozim pa me semafori i ne zanimaju.

Ma tako jee bre u svim arapskim zemljam , u Maloj, Velikoj i Srednjoj Aziji, Dalekom istoku Africi, a tu i tamo i u nekim zemljama Latinske Amerike.
 
sabraćaj je u haosu, zato sam stavio npr. :)

Ja se kladim da ti koleginice ne bi mogla da se snađeš na ulici nekog egipatskog grada... bez obzira što si prošla bijeli svijet...

dobro.....ajde reci za vreme svog boravka u egiptu....(kairo,hurgada,šarm el šeik) koliko puta si bio lično svedok udesa nekog.......
 
Tako sam ponosan na Egypsies... Poceli su svake godine da prave "dzemokraCka" proleca... Jedno su napravili vec prosle godina, sada su opet napravili jos jedno... A pitam se dokle ce ta "Deca Cveca" da se bune?! :think:

Pa sve dok egipatska nafta i politicko/vojna vrhuska demokraCki ne kleknu i poljube u ruku (i u pedu) Ankl Sema. :mrgreen:

_nobody_

Ima samo jedan mali problem u ovoj tvojoj logici
Egipat nema nikakve prirodne izvore nafte
Pre zakljuöivanja, trebalo bi se prvo bolje informisati.
Logika je divna stvar, jedino ako ima krive informacije čini tragične greške
 
Ti lizi guzicu i sazaljevaj muslimane. To rade ljudi koji nemaju pojma ko su muslimani.

Egipat je islamska zemlja u kojoj hriscanška populacija trpi stravican teror.

Te smradove je trebalo jos vise razvaliti.

ne,ne.....samo sam hteo da utvrdimo norme i pravila jer možda me sutra sudbina spoji na istom mestu sa hrišćaninom,muslimanom,budistom i nekim tamo indijanskim totemom pa da znam ko je dobar čovek......čovek se uči dok je živ.......vidiš ja nemam nikakav problem kako sa islamskom religijom tako ni sa hrišćanskom.....buda ittd....religijom..meni je sve to isto....neki veruju u ovo....drugi pak u ono....treći u nešto treće......i za mene su svi oni vernici......dobro jest da je 21 vek i da je nauka nadvladala crkvu i za sve postoji objašnjenje.....većinom ljudi eto idu u džamiju.....hram......crkvu po utehu i nadu......i ja to poštujem......i u pravu si da neznam muslimanski svet.....tačno je da su mi nepoznanica koju sam možda tek delić shvatio ali mi to ne daje za pravo da kažem ili sudim da je ono što je meni neshvatljivo,strano i nepoznato po defaultu loše......ako ja nešto ne razumem to ne mora da znači da je to pogrešno.....zavisi od tačke gledišta.....taj egipat je dok je bio pod mubarakom bilo mesto za vredi videti i doživeti egipat ne samo kao posetilac plaži i mora već kao jedno istorisko putovanje kroz neku tamo civilizaciju staro 6000 godina.....bilo je mira.....onda dođoše ameri pa zapališe vatru i u egiptu dođe ovaj amerikanac mursi i tada počinje tortura nad hrišćanima sve do danas.......i nisu samo hrišćani bili meta već i narod taj muslimanske veroispovesti je teško živeo.....voleo bih kad bi ovo danas kad je amerikanac mursi zbačen sa vlasti dovesti do uspostavljanja prvo mira za sve egipćane pa tako i za sve ostale koji bi voleli da se u miru prepuste čarima i lepotom egipta......tako da što se tiče suđenja o drugima svodi sve na lično iskustvo i pamet......kako je neko prema tebi takav i ti budi prema njemu i zapamti......uvek će te tvoj pre zaebati od nekog sa strane......a to koje je neko vere.......nema to veze.....svi smo mi ljudi.......neki dobri neki loši......neki vaki neki naki.....sto ljudi sto ćudi.....sto žena dvesta ssisa......
 
Gospodin Erdogan se nesto unezverio;)



Turska osudila svrgavanje Morsija
Izvor: B92, Beta, Tanjug

Ankara -- Turska saopštila da je zbacivanje egipatskog predsednika Morsija od strane vojske "neprihvatljivo", i pozvala je na njegovo oslobađanje iz kućnog pritvora.


Ministar spoljnih poslova Turske Ahmet Davutoglu rekao je da demokratski izabrani lideri treba da napuste funkciju samo putem izbora, navodeći da je Morsi svrgnut na nelegalan način.

Odbor turske skupštine za ljudska prava ranije danas je osudio Morsijevo svrgavanje, dok su manji protesti održani u Ankari i Istanbulu. Vlada turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana formirala je ranije savez sa Morsijem.

Erdogan je tokom mandata umanjio moći turske vojske, koja je od 1960-tih izvela tri državna udara.

Osim Turske, na svrgavanje Morsija reagovale su i EU, UN i SAD. Generalni sekretar UN, izražavajući zabrinutost, apelovao je na smirivanje situacije u Egiptu i uzdržavanje od nasilja, kao i na obezbeđivanje osnovnih prava na slobodu govora i okupljanja. "Mnogi Egipćani u svojim protestima izrazili su duboku frustraciju i legitimnu zabrinutost situacijom u zemlji", naveo je Ban u saopštenju, ali nije osudio egipatsku vojsku zbog smenjivanja predsednika Mohameda Morsija, naveo je Rojters.

I Evropska unija pozvala je na uzdržanost i brz povratak na demokratiju u Egiptu, pošto su oružane snage zbacile islamističkog predsednika Mohamed Morsi.

"Pozivam sve strane da se brzo vrate demokratskom procesu, uključujući i održavanje slobodnih i fer predsedničkih i parlamentarnih izbora i poštovanje ustava, da se to učini na potpuno sveobuhvatan način, tako da se omogući zemlju da nastavi i završi svoju demokratsku tranziciju", navela je visoka predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Međutim, EU je takođe izrazila i zabrinutost zbog sudbine svrgnutog egipatskog predsednika i apelovala da se u ophođenju prema njemu poštuju ljudska prava, ali se uzdržala od toga da njegovo svrgavanje od strane vojske nazove državnim udarom.

Američki predsednik Barak Obama pozvao je egipatsku vojsku da, bez odlaganja, vrati vlast demokratskoj civilnoj vladi, ali akciju koja je juče sprovedena u Egiptu nije ocenio kao vojni puč, prenose agencije.

Kako navode mediji, u pažljivo sročenom saopštenju, Obama je istakao da je "duboko zabrinut" zbog odluke vojske da od predsednika Egipta Mohameda Morsija preuzme vlast i suspenduje ustav te zemlje. "Pozivam vojsku Egipta da brzo i odgovorno vrati punu vlast demokratski izabranoj civilnoj vladi i da izbegne bilo kakvo proizvoljno hapšenje predsednika Morsija i njegovih pristalica", naveo je Obama.

S druge strane, iz Rusije stiže drugačija reakcija. Aleksej Puškov, predsednik Komiteta za spoljne poslove ruske Državne dume, kazao je da događaji u Egiptu pokazuju da nema brzog i mirnog prelaska iz autoritarnih u demokratske režime. "To znači da demokratija ne funkcioniše kao lek, naročito u zemljama koje nisu deo zapadnog sveta", rekao je Puškov prenela je agencija AFP.

Izraelski zvaničnici upozoravaju da bi rastuća nestabilnost u Egiptu mogla da stvori vakuum vlasti na Sinajskom poluostrvu, koji bi mogao biti iskorišćen za terorističke napade. Izrael je zabrinut da bi takozvani džihadisti mogli u takvoj situaciji izvode terorističke napade, a Kina je podržala izbor egipatskog naroda i pozvala je na dijalog, dok Velika Britanija ne podržava vojnu intervenciju kao način rešavanja sporova u demokratskom sistemu. Nemačka je ocenila da je svrgavanje Morsija veliki korak unazad za demokratiju u Egiptu.

Podsetimo, egipatske oružane snage svrgle su juče Morsija, posle godinu dana na vlasti. Vojska je uspostavila privremenu civilnu vlast, suspendovala ustav i pozvala na nove izbore. Danas je izabran novi, privremeni, predsednik
države.
 
Evo ti da malo pogledaš šta Rusi kažu o tome...na jednom primeru:

http://ruskarec.ru/economics/2013/03/12/naftna_alhemija_u_energetskom_ratu_20685.html

Osvestite se ljudi...ponavljate iste parole o propasti kapitalizma, istrošenim resursima, propasti Amerike i vascelog Zapada, još od Kubanske krize..a svet se menja svakodnevno...kao i odnosi snaga između velikih igrača...danas je jedan glavni, sutra drugi, pa opet onaj prvi i tako u krug...

Мало их Руси храбре и кураже .... како би се што пре истрошили.

Руска политика свој изворни облик вуче из старе византијске. Нико никада још није успео да јој парира.

Тих 20% што је остало ресурса у САД је огрома количина .... али нажалост само у локалним размерам. За глобал треба 1.000.000 пута више.
 
САД је изазвао кризу на Блиском и Средњем истоку коју све мање могу да контролишу и то из више разлога.

Сирија их је напеналила.
У Турској покушавају да смене Ердогана јер је одбио да турска војно интервенише у Сирији.
Иран их сматра најобичнијим друмском разбојницима.
У Египту им се шарена револуција пролила по тепиху.

U principu, ako bi ovo sve bilo samo amera ruku delo mogli bi da budu zadovoljni.š
Globalna kontrola i ne mora da bude posebno precizna, kao da nosiš punu čašu vode i nijednu kap ni slučajno da prospeš
А руска дипломатија ради на велико да те 4 државе закопају све ратне секире између себе, да смире страсти и постану водеће државе муслиманског света чиме би американцима избили све ратнохушкачке адуте из руку.
A, još kad bi se imali Moćni rendžere ili Nindža kornjače?

"Uzdaj se u se i svoje ruse
pa da guslamo.."

Koja naiva?

Kome bi se to u Rusiji isplatilo, tj bilo u interesu?
Ko bi u rusiji to mogao/hteo da plati?

Koje ratne sekire, koje strasti?
Stanovništvom tih "vodećih muslimanskih država" se manipuliše lakše nego osrednjim stadom ovaca, problem je što ima više od jednog čobana koji bi da šiša

Знаћемо ускоро да ли је победио мир или рат.
Ако победи мир Американци губе најмање 50% својих прихода које остварују пљачком.

ПС
А Авганистан и Ирак чекају момената да им се насисају крви.

Znaćemo značajno više, ako prvo pročitamo "Rat i mir" ruskog klasika A. Čehova

Biće tada jasnije i to da u Avganistanu kao ni u Iraku, budući da se radi o zemljama sa veoma suvom klimom uglavnom nema komaraca.
 
U principu, ako bi ovo sve bilo samo amera ruku delo mogli bi da budu zadovoljni.š
Globalna kontrola i ne mora da bude posebno precizna, kao da nosiš punu čašu vode i nijednu kap ni slučajno da prospeš

A, još kad bi se imali Moćni rendžere ili Nindža kornjače?

"Uzdaj se u se i svoje ruse
pa da guslamo.."

Koja naiva?

Kome bi se to u Rusiji isplatilo, tj bilo u interesu?
Ko bi u rusiji to mogao/hteo da plati?

Koje ratne sekire, koje strasti?
Stanovništvom tih "vodećih muslimanskih država" se manipuliše lakše nego osrednjim stadom ovaca, problem je što ima više od jednog čobana koji bi da šiša



Znaćemo značajno više, ako prvo pročitamo "Rat i mir" ruskog klasika A. Čehova

Biće tada jasnije i to da u Avganistanu kao ni u Iraku, budući da se radi o zemljama sa veoma suvom klimom uglavnom nema komaraca.

Они који моооооого пишу и мнооооого причају а на крају испадне да ништа не кажу веома су паметни и мнооооого луцидни типови. Рецимо, њих у Сомалији носе као привезак за кључеве.
 
Начина има поодоста.
Једини који ми се не би баш превише свидео то је да им минирају неку атомску електрану у Америци, мада је и то могуће.
Мада неће они то ! Нису муслимани такви. Поготова када им из чиста мира (и мало нафте) побијеш 3-4 милиона становника.

И још нешто. Светом (следећих пар миленијума) ће да влада онај ко има руде, сировине, енергенте и ресурсе. Онај ко их нема, као што је на пример САД, може само да гледа како остали иду даље.

Чик погоди ко има 70% светског рудног и енергетског богатства ?

Sledećih par milenijuma ustvari već sledećeg stoleća, rudnog i energetskog bogatstva imaće onaj ko bude znao kao da ih dovuče sa asteroidima između Marsa i Jupitera
Ostali će morati da plate, mada ne vidim zašto su sirovine tako jako važne da bi se vladalo. One zemaljske baš ništa ne garantuju.
Na sadšnjem nivou razvoja nauke i tehnike, neki apsolutni sirovinski monopolista, (npr Tantala) može da postigne, da u najboljem slučaju kontroliše teritoriju svojih nalazišta, ako ona nije veća od Bačke recimo. Čak i tad je mnogo verovatnje da bi ga slomili korupcijom oni kojima je ta sirovina potrebna, a jači su, što se u primeru Tantala jako lepo vidi.
 
Gospodin Erdogan se nesto unezverio;)



Turska osudila svrgavanje Morsija
Izvor: B92, Beta, Tanjug

Ankara -- Turska saopštila da je zbacivanje egipatskog predsednika Morsija od strane vojske "neprihvatljivo", i pozvala je na njegovo oslobađanje iz kućnog pritvora.


Ministar spoljnih poslova Turske Ahmet Davutoglu rekao je da demokratski izabrani lideri treba da napuste funkciju samo putem izbora, navodeći da je Morsi svrgnut na nelegalan način.

Odbor turske skupštine za ljudska prava ranije danas je osudio Morsijevo svrgavanje, dok su manji protesti održani u Ankari i Istanbulu. Vlada turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana formirala je ranije savez sa Morsijem.

Erdogan je tokom mandata umanjio moći turske vojske, koja je od 1960-tih izvela tri državna udara.

Osim Turske, na svrgavanje Morsija reagovale su i EU, UN i SAD. Generalni sekretar UN, izražavajući zabrinutost, apelovao je na smirivanje situacije u Egiptu i uzdržavanje od nasilja, kao i na obezbeđivanje osnovnih prava na slobodu govora i okupljanja. "Mnogi Egipćani u svojim protestima izrazili su duboku frustraciju i legitimnu zabrinutost situacijom u zemlji", naveo je Ban u saopštenju, ali nije osudio egipatsku vojsku zbog smenjivanja predsednika Mohameda Morsija, naveo je Rojters.

I Evropska unija pozvala je na uzdržanost i brz povratak na demokratiju u Egiptu, pošto su oružane snage zbacile islamističkog predsednika Mohamed Morsi.

"Pozivam sve strane da se brzo vrate demokratskom procesu, uključujući i održavanje slobodnih i fer predsedničkih i parlamentarnih izbora i poštovanje ustava, da se to učini na potpuno sveobuhvatan način, tako da se omogući zemlju da nastavi i završi svoju demokratsku tranziciju", navela je visoka predstavnici EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Međutim, EU je takođe izrazila i zabrinutost zbog sudbine svrgnutog egipatskog predsednika i apelovala da se u ophođenju prema njemu poštuju ljudska prava, ali se uzdržala od toga da njegovo svrgavanje od strane vojske nazove državnim udarom.

Američki predsednik Barak Obama pozvao je egipatsku vojsku da, bez odlaganja, vrati vlast demokratskoj civilnoj vladi, ali akciju koja je juče sprovedena u Egiptu nije ocenio kao vojni puč, prenose agencije.

Kako navode mediji, u pažljivo sročenom saopštenju, Obama je istakao da je "duboko zabrinut" zbog odluke vojske da od predsednika Egipta Mohameda Morsija preuzme vlast i suspenduje ustav te zemlje. "Pozivam vojsku Egipta da brzo i odgovorno vrati punu vlast demokratski izabranoj civilnoj vladi i da izbegne bilo kakvo proizvoljno hapšenje predsednika Morsija i njegovih pristalica", naveo je Obama.

S druge strane, iz Rusije stiže drugačija reakcija. Aleksej Puškov, predsednik Komiteta za spoljne poslove ruske Državne dume, kazao je da događaji u Egiptu pokazuju da nema brzog i mirnog prelaska iz autoritarnih u demokratske režime. "To znači da demokratija ne funkcioniše kao lek, naročito u zemljama koje nisu deo zapadnog sveta", rekao je Puškov prenela je agencija AFP.

Izraelski zvaničnici upozoravaju da bi rastuća nestabilnost u Egiptu mogla da stvori vakuum vlasti na Sinajskom poluostrvu, koji bi mogao biti iskorišćen za terorističke napade. Izrael je zabrinut da bi takozvani džihadisti mogli u takvoj situaciji izvode terorističke napade, a Kina je podržala izbor egipatskog naroda i pozvala je na dijalog, dok Velika Britanija ne podržava vojnu intervenciju kao način rešavanja sporova u demokratskom sistemu. Nemačka je ocenila da je svrgavanje Morsija veliki korak unazad za demokratiju u Egiptu.

Podsetimo, egipatske oružane snage svrgle su juče Morsija, posle godinu dana na vlasti. Vojska je uspostavila privremenu civilnu vlast, suspendovala ustav i pozvala na nove izbore. Danas je izabran novi, privremeni, predsednik
države.

he he usrao se Erdogan da i njega vojska ne smeni :lol:
 
Они који моооооого пишу и мнооооого причају а на крају испадне да ништа не кажу веома су паметни и мнооооого луцидни типови. Рецимо, њих у Сомалији носе као привезак за кључеве.

Zato sam se na vreme sklonio iz Somalije.
Tamo im treba još neko vreme da pokapiraju, da uopšte nije važno da bi se nešto reklo i ispalo pametan nego da bi se druga strana pozvala na mentalnu aktivnost.
 
Sledećih par milenijuma ustvari već sledećeg stoleća, rudnog i energetskog bogatstva imaće onaj ko bude znao kao da ih dovuče sa asteroidima između Marsa i Jupitera
Ostali će morati da plate, mada ne vidim zašto su sirovine tako jako važne da bi se vladalo. One zemaljske baš ništa ne garantuju.
Na sadšnjem nivou razvoja nauke i tehnike, neki apsolutni sirovinski monopolista, (npr Tantala) može da postigne, da u najboljem slučaju kontroliše teritoriju svojih nalazišta, ako ona nije veća od Bačke recimo. Čak i tad je mnogo verovatnje da bi ga slomili korupcijom oni kojima je ta sirovina potrebna, a jači su, što se u primeru Tantala jako lepo vidi.

Сам себи скачеш у грло !
Сировине са планета довлачиће они који буду користили РУСКЕ ракетне моторе.

А сировине уопште нису битне. Рецимо, они напреднији користиће кисеоник са Плутона да направе тоалет папир за употребу у сазвежђу Сиријус.
 
Zato sam se na vreme sklonio iz Somalije.
Tamo im treba još neko vreme da pokapiraju, da uopšte nije važno da bi se nešto reklo i ispalo pametan nego da bi se druga strana pozvala na mentalnu aktivnost.

То хоћеш да кажеш да си чак и ти интелигентнији од Американаца ?
Њихове учи сада красе поглавичин шатор у сред Могадиша.
 
Мало их Руси храбре и кураже .... како би се што пре истрошили.

Руска политика свој изворни облик вуче из старе византијске. Нико никада још није успео да јој парира.

Тих 20% што је остало ресурса у САД је огрома количина .... али нажалост само у локалним размерам. За глобал треба 1.000.000 пута више.

Svet kontroliše onaj ko je u stanju da uspostavi dominaciju na morima...kao svojevremeno Velika Britanija, koja je kontrolisala milijardu ljudi sa ostrvceta od 40 miliona stanovnika, i kao što to rade SAD danas...

A to Rusi razumeju bolje nego iko...jer jedino oni i Amerikanci razmišljaju u kategorijama kontinenata i vremenskih zona...(i donekle Kinezi)...a mi svi ostali smo boranija u toj priči...

Uostalom, i Rusija je postala imperija baš onda kada je Petar Veliki (dovodeći zapadnjake) rešio da je izvede na mora, kršeći ognjem i mačem otpor crkve i boljara, i odričući se vizantijskog načina razmišljanja...

Da to nije uradio, danas bi Rusija bila potpuno periferan igrač a ne sila na pola Evroazije..
 
Svet kontroliše onaj ko je u stanju da uspostavi dominaciju na morima...kao svojevremeno Velika Britanija, koja je kontrolisala milijardu ljudi sa ostrvceta od 40 miliona stanovnika, i kao što to rade SAD danas...

A to Rusi razumeju bolje nego iko...jer jedino oni i Amerikanci razmišljaju u kategorijama kontinenata i vremenskih zona...(i donekle Kinezi)...a mi svi ostali smo boranija u toj priči...

Uostalom, i Rusija je postala imperija baš onda kada je Petar Veliki (dovodeći zapadnjake) rešio da je izvede na mora, kršeći ognjem i mačem otpor crkve i boljara, i odričući se vizantijskog načina razmišljanja...

Da to nije uradio, danas bi Rusija bila potpuno periferan igrač a ne sila na pola Evroazije..


цццццццц ..... !!!!!

Свет контролише онај ко са 20.000 км ракетиоцом од 10.000 долара потопи носач авиона од 10 милијарди долара.
 
http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/04/egypt-revolution-lessons-from-algeria

Englezi predvidjaju da u Egiptu moze doci do gradjanskog rata po ugledu na Alzir gde je vojska 90tih takodje u vojnom pucu uklonila islamiste sa vlasti.
,Nova egipatska vlast ce morati mnogo da radi na izgrađivanju funkcionalne i demokratske drzave, ali i na ojacavanju posrnule privrede. Sve ovo su teski zadaci, nisam sigurna da
je to sve moguce u takvoj zemlji. Novi predsednik je sudija ( njega je Morsi dan nakon zakletve smenio kao nepodobnog)odmah ce pristupiti izradi novog Ustava
( i oni kao mi menjaju Ustav barem svakih deset godina), pretpostavljam da ce Egipat biti sekularno drustvo ( barem na papiru).

Dobar je znak da je vojska pozvala predstavnike religioznih zajednica.
 

Back
Top