пола секунде

guest 135511

Buduća legenda
Poruka
39.924
сваки пут кад се пропусти бус за пола секунде, човек се запита: "које су то две секунде? да ли су то оне које сам утрошио на последње намигивање себи у огледалу пред излазак из куће, вајкање које пертле увезати, или брзинска пошалица упућена било ком људском бићу у близини?
јер пола секунде није никад само пола секунде. то је пропуштено зелено светло на семафору, пропуштена последња гуарана на киоску, или "жао нам је, шалтер се затворио пре пола секунде, не можете да подигнете ваших пола милиона еура, никад више"."
буде, на крају, да је то пола секунде заправо узрок једно потпуно другачијег животног пута, потпуно другачијег поретка сила у Универзуму, после тог пола секунде ништа више није исто као пре, нити икад више може бити исто.

- С. Р,
од Саша Роиз.
 
To su tudje sekunde.
Moje su pametno utrosene, "на последње намигивање себи у огледалу пред излазак из куће, вајкање које пертле увезати, или брзинска пошалица упућена било ком људском бићу у близини".

Pametno utrosene.
Ne trose one mene nego ja njih.
 
Poslednja izmena:
Logika iz uvodnog posta stoji, iako su neki efekti prenaglašeni...
Ali jedno se mora dodati- šta god da čovek odabere ili uradi u toj kritičnoj polovini sekunde- on nešto i propušta.
I u principu nema tu šta da se analizira i vraća unazad- postoji trenutak- gomila mogućnosti i prostor za samo jednu.
I šta god čovek bira, uvek može reći da je sve moglo biti drugačije da je izabrao nešto drugo.
Verovatno i jeste tako, ali on nije izabrao drugo (ako je uopšte birao), a možda je mogao.
Verovatno bi u drugom slučaju postajalo nešto treće...
Možemo tako u nedogled... Nije poenta u bilo kakvim sekudnama i uopšte parčanju vremena...
Sve je to kontinuitet, takav kakav jeste, determinisan prirodnim zakonima...
Teško da tu uopšte ima izbora... A čak i da ga zaista pravimo- nema mnogo svrhe razmišljati o nekim sekundama...
Jer kad vreme prođe, neće ostati tragovi mogućnosti, nego tragovi stvarnosti.
 
Замисли да преузмеш одговорност за сваку секунду свог живота? Немогуће.
Једина одговорност коју можеш да преузмеш је над собом, не над догађајима, током историје или тако нешто.. Једино и где имамо слободу је да будемо, не да чинимо.
 
*
сваки пут кад се пропусти бус за пола секунде, човек се запита: "које су то две секунде? да ли су то оне које сам утрошио на последње намигивање себи у огледалу пред излазак из куће, вајкање које пертле увезати, или брзинска пошалица упућена било ком људском бићу у близини?
јер пола секунде није никад само пола секунде. то је пропуштено зелено светло на семафору, пропуштена последња гуарана на киоску, или "жао нам је, шалтер се затворио пре пола секунде, не можете да подигнете ваших пола милиона еура, никад више"."
буде, на крају, да је то пола секунде заправо узрок једно потпуно другачијег животног пута, потпуно другачијег поретка сила у Универзуму, после тог пола секунде ништа више није исто као пре, нити икад више може бити исто.

- С. Р,
од Саша Роиз.

Јесте да твоја одушевљеност тим глумцем чини да узимаш ево и његове мисли као неке филозофске истине али Саша Роуз очито није дошао до филозофског знања о неслободи воље у деловању па мисли да ми имамо моћ да у некој пола секунди направимо избор и тако изменимо животни пут и поредак сила у универзуму. Да имамо моћ да нешто у свету не пропустимо или мењамо
Тих пола секунде ,у појавном свету, детерминисани су од почетка времена да се десе тако како се десиле. Механичка игра узрока и последице, попут домина, учинила је да присутвујемо сцени где наше тело реагује на одређене узроке које га покрећу.
Наша воља је ту сведок..а не активни учесник који нешто мења.
Воља ту није карика. Воља не може да покрене ни једно зрнце прашине. Да би се рецимо билијарска кугла померила мора се ударити неким телом које делује силом ао узрок њеног покретања. Билијарску куглу не можеш покренути вољом..јер воља није ствар, није узрок. Воља не делује силом. Она се ту синхронистички додаје. ОНА ЈЕ ИЗ ДРУГЕ ОБЛАСТИ ДУХА ближој ствари по себи.
Она даје смисао, она је слободна али не у деловању. Слободе у деловању нема.

То може појаснити овај пост који сам писао на мојој теми о синхроницитету:

Западним светом неприкосновено влада каузалитет, али постваља се питање како је могуће да пишемо и читамо постове овде, а који имају неки смисао? Зар није следећи став уобичајеног мишљења логичније да ми ево пишемо постове случајно.
Или, конкретно. Један покрет прста којим куцамо једно слово на тастатури, део је каузалног ланца који се протеже милијардама година у прошлост и методом акције и рекације (једино што научни метод признаје) попут домина ето нужно доводи да ти откуцаш неко слово на тастатури...што би било дакле поптуно случајно.

Али, одакле онда смисао поста? Одакле то да пост који си написао није скуп случајних слова него има СМИСАО?

Да није одатле што је смисао, воља, унутрашњи свет субјекта, нешто поптуно именентно и беспросторно синхронистички повезано са спољним светом у коме нужност узрока и последице неприкосновено влада.

Не морамо тражити синхронициет у великм догађајима већ погледајмо своје тело. Како то да акција и реакција производи смисао? Да није помоћи синхрноицитета субјективног и објективног?

пс. Јунг је до ове мисли о телу у духу као синхронистички везаним дошао након свог чувеног дела о овој теми..па је то написао у малој, скоро неприметној фусноти. Али то је суштинско запажање. Тело и дух! Одакле веза ако не синхроницитетом. Нешто што је беспросторно или дух, не може каузално деловати на нешто просторно или људско тело.

Ово је довољно да покаже сву чињеничност синхроницитета упркос природном току интелекта чија је суштина тражење узрока.
 
сваки пут кад се пропусти бус за пола секунде, човек се запита: "које су то две секунде? да ли су то оне које сам утрошио на последње намигивање себи у огледалу пред излазак из куће, вајкање које пертле увезати, или брзинска пошалица упућена било ком људском бићу у близини?
јер пола секунде није никад само пола секунде. то је пропуштено зелено светло на семафору, пропуштена последња гуарана на киоску, или "жао нам је, шалтер се затворио пре пола секунде, не можете да подигнете ваших пола милиона еура, никад више"."
буде, на крају, да је то пола секунде заправо узрок једно потпуно другачијег животног пута, потпуно другачијег поретка сила у Универзуму, после тог пола секунде ништа више није исто као пре, нити икад више може бити исто.

- С. Р,
од Саша Роиз.

ne mora da znaci, univerzum je kao novcic koji ima lice uredjenost i nalicje iz kojeg nice haos..ispod svoje povrsine i lica univerzum krije jos jedan sasvim drugaciji poredak, svoj sopstveni.
 
*

Јесте да твоја одушевљеност тим глумцем чини да узимаш ево и његове мисли као неке филозофске истине али Саша Роуз очито није дошао до филозофског знања о неслободи воље у деловању па мисли да ми имамо моћ да у некој пола секунди направимо избор и тако изменимо животни пут и поредак сила у универзуму. Да имамо моћ да нешто у свету не пропустимо или мењамо
Тих пола секунде ,у појавном свету, детерминисани су од почетка времена да се десе тако како се десиле. Механичка игра узрока и последице, попут домина, учинила је да присутвујемо сцени где наше тело реагује на одређене узроке које га покрећу.
Наша воља је ту сведок..а не активни учесник који нешто мења.
Воља ту није карика. Воља не може да покрене ни једно зрнце прашине. Да би се рецимо билијарска кугла померила мора се ударити неким телом које делује силом ао узрок њеног покретања. Билијарску куглу не можеш покренути вољом..јер воља није ствар, није узрок. Воља не делује силом. Она се ту синхронистички додаје. ОНА ЈЕ ИЗ ДРУГЕ ОБЛАСТИ ДУХА ближој ствари по себи.
Она даје смисао, она је слободна али не у деловању. Слободе у деловању нема.
Није ово написао Саша Роиз, написала сам ја, њега сам потписала у шали која има шири контекст, који ја нећу овде објашњавати, интерне је природе.

А друго, погрешно си разумео. Ја овде баш говорим да слободе нема у деловању. Управо ТО говорим илустрацијом о "пола секунде", која је више поетска него филозофска.

И најмањи покрет, макар прстом, се у узрочно последичном ланцу протеже кроз читав Универзум, што је ентанглирано од почетка времена. Универзум није исти после тог покрета. То је једино што се мења, не говорим ја о некаквој моћи да се ИЗБОРОМ управља космосом
 
Poslednja izmena:
сваки пут кад се пропусти бус за пола секунде, човек се запита: "које су то две секунде? да ли су то оне које сам утрошио на последње намигивање себи у огледалу пред излазак из куће, вајкање које пертле увезати, или брзинска пошалица упућена било ком људском бићу у близини?
јер пола секунде није никад само пола секунде. то је пропуштено зелено светло на семафору, пропуштена последња гуарана на киоску, или "жао нам је, шалтер се затворио пре пола секунде, не можете да подигнете ваших пола милиона еура, никад више"."
буде, на крају, да је то пола секунде заправо узрок једно потпуно другачијег животног пута, потпуно другачијег поретка сила у Универзуму, после тог пола секунде ништа више није исто као пре, нити икад више може бити исто.

- С. Р,
од Саша Роиз.

ne zapitam se, znam da će doći drugi.
 
О овоме сам ја размишљала на једном путовању када сам посматрала разне знаменитости и када сам схватила да ЈА НЕ ЗНАМ. Ја знам шта ћу ја следеће видети у смислу: ја знам шта ћу видети по плану програма, коју конкретну знаменитост, али не знам која ће бити моја следећа импресија тога што ћу видети, да ли ћу сести поред фонтане док контемплирам, или ће ми пажњу скренути Кинези који се сликају ајфоновима, све се то дешава у пола секунде, мимо моје воље и избора. Ја сигурно не бирам да небом пролети голуб или да се Азијати сликају испред катедрале.

Тако за цео живот. Ја већ следећег секунда не знам шта ће се десити у мом животу. Не мислим само на то да ли ће ме ударити цигла или ћу добити премију на лутрији, већ дословце не знам ни најситније ствари - да ли ћу окренути главу у леву страну или ће ме напасти буба, или ће ми зазвонити телефон.

Дакле, и тај најситнији догађај се придодао на већ постојећу суму мог живота и изменио га у потпуности; мој живот једноставно више није исти, нити може бити исти након било чега што се деси, па и најситније ствари.
И тако, из секунда у секунд, из милисекунда у милисекунд, мимо наше контроле или како већ волимо да се заносимо - слободне воље.

Ето, тако, то је смисао "пола секунде" из уводног поста.
 
Због чега? Нисам ја крива што се ви фасцинирате свиме што ја напишем, а ради се о нормалним стварима које треба да се убаце у програме предшколског образовања.
 
О овоме сам ја размишљала на једном путовању када сам посматрала разне знаменитости и када сам схватила да ЈА НЕ ЗНАМ. Ја знам шта ћу ја следеће видети у смислу: ја знам шта ћу видети по плану програма, коју конкретну знаменитост, али не знам која ће бити моја следећа импресија тога што ћу видети, да ли ћу сести поред фонтане док контемплирам, или ће ми пажњу скренути Кинези који се сликају ајфоновима, све се то дешава у пола секунде, мимо моје воље и избора. Ја сигурно не бирам да небом пролети голуб или да се Азијати сликају испред катедрале.

Тако за цео живот. Ја већ следећег секунда не знам шта ће се десити у мом животу. Не мислим само на то да ли ће ме ударити цигла или ћу добити премију на лутрији, већ дословце не знам ни најситније ствари - да ли ћу окренути главу у леву страну или ће ме напасти буба, или ће ми зазвонити телефон.

Дакле, и тај најситнији догађај се придодао на већ постојећу суму мог живота и изменио га у потпуности; мој живот једноставно више није исти, нити може бити исти након било чега што се деси, па и најситније ствари.
И тако, из секунда у секунд, из милисекунда у милисекунд, мимо наше контроле или како већ волимо да се заносимо - слободне воље.

Ето, тако, то је смисао "пола секунде" из уводног поста.

Ja nisam znao da cu sad postovati ovde. Nisam ni hteo. Postovao sam. Nisi mogla znati da cu postovati. Dve osobe, ti i ja nisu znali da ce se ovaj post desiti. Sve se zbilo u jednoj sekundi. Nemam impresija :neutral:
Da sam dosao sekundu ranije ili pola sekunde kasnije ne bih postovao ovde. Strashno :neutral: Dramaticno u Egiptu:neutral:
 
Због чега? Нисам ја крива што се ви фасцинирате свиме што ја напишем, а ради се о нормалним стварима које треба да се убаце у програме предшколског образовања.

ne ti si carica jer te fasciniraju sasvim normalne stvari......jos si ti mastovito detetence.....
 
Најважније питање је, како после овога мислите да имате слободу воље да чините?
Како? Већ следећег тренутка не знате да ли ће вам се запушити коронарна артерија, а шатро нека слобода воље.
 
Теба не фасцинира ова спознаја? Да је твој живот мелодија једна која се из секунде у секунду ре-креира?

svestan sam da postoji samo sada....i da je to polje gde ja mogu da delujem......na juce ne mogu da uticem...i nikada ne zalim...za necim sto je moglo da bude...niti sta bi bilo kad bi bilo.....pogled uvek napred....
 
Теба не фасцинира ова спознаја? Да је твој живот мелодија једна која се из секунде у секунду ре-креира?

Nije, kad dobijes rak sve je u pola sekunde, ili-ili, sukob citostatika, zracenja i THC ulja:neutral:

- - - - - - - - - -

svestan sam da postoji samo sada....i da je to polje gde ja mogu da delujem......na juce ne mogu da uticem...i nikada ne zalim...za necim sto je moglo da bude...niti sta bi bilo kad bi bilo.....pogled uvek napred....
Juce je predaleko ali pre sekundu...
 
svestan sam da postoji samo sada....i da je to polje gde ja mogu da delujem......na juce ne mogu da uticem...i nikada ne zalim...za necim sto je moglo da bude...niti sta bi bilo kad bi bilo.....pogled uvek napred....

Ко је рекао да треба да жалиш?
Боже, колико ви пројектујете оно што ви већ имате ушанчено у глави, на оно што ја желим да кажем.
И тако се половина постова сведе на разјашњавање онога што је хтело бити речено.
 

Back
Top