Preživeli berač izašao iz bolnice: Otrovan sam višnjama

111111

Legenda
Banovan
Poruka
60.297
NOVA CRVENKA - Lekari Hitne službe u Kuli nisu bili iznenadili kada su posumnjali da sam otrovan, a iz bolnice su me otpustili sa nalazom: trovanje višnjama. Dokumentaciju je potpisao je doktor Boris Uljarević. I pored svega, tek posle tri dana, uzeli su mi uzorke mokraće i krvi i rekli da će poslati na analizu.


Beraču je naglo pozlilo posle nekoliko pojedenih višanja
Zabrinut, sa pogledom u daljinu, za “Blic” se priseća fatalne berbe 27. juna Milovoj Sivčević, koji je bio otrovan u voćnjaku srpsko-francuske firme “Inerprom” u Novoj Crvenki. Posle nekoliko dana u vrbaskoj bolnici pušten je na kućno lečenje.

- Pojeo sam nekoliko višanja i počeo da povraćam, da gubim svest. Nisam znao šta mi je. Tek kad sam stigao u Hitnu pomoć u Kuli lekar me je pitao zašto sam išao u voćnjak kada postoji sumnja od trovanja. Pričali su da su ta dva radnika umrla od toplotnog udara ili od srca. Da nemam ovu otpusnu listu i za mene bi mogli da pričaju da sam bio bolestan ili pijan - ogorčen je berač.

Firosanitarna inspekcija
tvrdi da je pesticid bezopasan
- Utvrdilo smo da je proizvođač zadnje tretiranje u zasadu višnje izvršio preparatom na bazi „deltametrina“ koji se primenjuje za suzbijanje insekata pre zrenja plodova. Laboratorijska analiza voćnjaka je pokazala da se na plodovima višnje nalazi pesticid „deltametrina“ u količini od 0,1 mg/kg, što je dva puta manje od dozvoljenog - navodi se u saopštenju republičke Fitosanitarne inspekcije.
Ostaje pitanje zašto sumnje dežurnih lekara iz kulske Hitne pomoći o trovanju nisu bile dovoljan razlog da se izvrši obdukcija nad drugom žrtvom iz voćnjaka.

Ali, direktor kulskog Doma zdravlja dr Žarka Ševin navodi da je dežurni lekar je po simptomima (sužene zenice, gušenje i drhtavica) posumnjao u trovanje, pa je u vrbaskoj bolnici kao uzrok smrti naveden „prestanak rada srca“.

Zvanično, „prestanak rada srca“ usmrtio je i prvu žrtvu Roberta Hulala (51) iz Bajše, koji je prvog radnog dana umro u voćnjaku.

- Prva žrtva je već preminula do dolaska lekara, ali kod drugog slučaja smo sumnje u trovanje preneli kolegama u vrbaskoj bolnici i policiji. Na njima je bilo da procene da li će se raditi obdukcija, toksikološka analiza ili eshumacija - kažu kulski lekari.

Međutim, obdukcija nad obe žrtve je izostala, niti je posthumno uzet uzorak krvi za toksikološku analizu od druge žrtve. Na pitanje o istrazi, rezultatima analize, zašto nije obavljena obdukcija, kao i o mogućnosti eskumacije iz PU Sombor nisu hteli da odgovore.

Propusti nadležnih
Policija ni lekari nisu naredili obdukciju, iako se prema zakonu o zdravstvenoj zaštiti, ona obavezno vrši ukoliko je to od posebnog značaja za zaštitu zdravlja građana ili kada to nalažu epidemiološki ili sanitarni razlozi. Takođe, uzorci krvi i urina upućeni su u novosadski Institut za sudsku medicinu, iako je glavna adresa za sumnju u trovanje pesticidima i insekticidima je Nacionalni centar za kontrolu trovanja pri VMA.


http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/391163/Preziveli-berac-izasao-iz-bolnice-Otrovan-sam-visnjama

Nova Crvenka: Višnje obrane po cenu života
Z. RAJIĆ | 01. jul 2013. 21:33 | Komentara: 0
Berba u voćnjaku u Novoj Crvenki je završena, a uzrok smrti dva sezonca i dalje misterija. Tek u ponedeljak, na analizu na VMA poslati uzorci krvi i mokraće berača koji su završili u bolnici

Završena berba višanja
Završena berba višanja
SRODNE VESTI
Inspekcija: U višnjama pesticida upola manje od dozvoljenog
Inspekcija: U višnjama pesticida upola manje od dozvoljenog
Zašto su umrli berači višanja?
Savila se "oblačinka"
U VOĆNJAKU francusko-srpske firme „Interprom“ u Novoj Crvenki, u opštini Kula, u ponedeljak je završena berba višanja tokom koje su umrla dvojica sezonskih radnika, a još dvoje je završilo na Odeljenju intenzivne nege u bolnici u Vrbasu. Iako se prvi smrtni slučaj dogodio prvog dana berbe, 17. juna, a drugi 22. juna, nadležni do danas nisu saopštili šta je uzrok smrti.

Berač Milivoj Sivčević iz Srednjih Salaša, opština Bačka Topola, tvrdi da je otrovan višnjama, dok predradnica Gordana Milenković iz Crvenke, koja je takođe završila u šok-sobi, ne veruje da su hemikalije za prskanje višanja prouzrokovale smrt i bolest nadničara.

Policijska uprava u Somboru je objavila da se čekaju rezultati toksikološke analize krvi, od čega će, kako kaže, zavisiti mere koje će MUP preduzeti.

Gordana Milenković je u bolnicu u Vrbasu iz voćnjaka u Novoj Crvenki dovezena 24. juna, a Milivoj Sivčević 27. juna. Uzorci krvi i mokraće su tek u ponedeljak poslati na toksikološku analizu na VMA. Prvi sezonac Robert Hulala (51) iz Bačke Topole umro je na putu do Doma zdravlja, a Vojislav Kerekeš (48) u bolnici u Vrbasu.

- Od Kerekeša nije uzet uzorak krvi. Pošto je uzrok smrti nepoznat, bolnica je tražila da se obavi sudsko-medicinska obdukcija leša, ali to nije urađeno - kaže portparolka bolnice u Vrbasu.


NELEGALNI UGOVORI
RepubliČki inspektorat rada je, u okviru svojih nadležnosti, utvrdio kao najveći propust - nelegalne ugovore o radu.
Svih 1.100 radnika su imali ugovore o privremenim i povremenim poslovima sa dve omladinske zadruge:
- A pošto su svi stariji od 30 godina, ovi su ugovori u suprotnosti sa Zakonom o radu - kaže Dragoljub Peruača, direktor Inspektorata. Ostalo je bilo „u redu“: pitka voda, pokretni toaleti, ormarići za prvu pomoć, prisutni su bili i medicinski tehničari sa mobilnim sanitetskim materijalom... B. S.

Fitosanitarna inspekcija Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede saopštila je rezultate kontrole:

- Utvrđeno je da na plodovima višnje ima pesticida na bazi „deltametrina“, za suzbijanje insekata pre početka zrenja plodova. Količina od jednog miligrama po kilogramu je, prema pravilniku Srbije i regulativi EU, dva puta manje od dozvoljene količine.

Milivoj Sivčević kaže da po izlasku iz bolnice oseća veliku nemoć, a na otpusnoj listi piše - „otrovan višnjama“.

- Pojavile su se ružne priče da su ljudi koji su umrli i oni kojima je pozlilo bili pod dejstvom alkohola. To nije tačno. Glavu nismo dizali od posla - kaže Milivoj.

Vođa sezonskih radnika Gordana Milenković kaže da je u voćnjaku osetila iznenadnu vrtoglavicu, ali da ne veruje da je to od organofosfornih insekticida za prskanje višanja.

- Čekam rezultate i molim Boga da budu u redu. Imam visok pritisak, a u bolnici je utvrđeno i da sam malokrvna, pa je možda to doprinelo da mi pozli u voćnjaku. Sa firmom „Interprom“ sarađujem devet godina. Da sam iole sumnjala odmah bih iz voćnjaka povukla sina i ćerku, koji su ostali do kraja da vode više od stotinu berača - kaže ona.

Direktor „Interproma“ Aleksandar Antonić kaže da je psihički slomljen.

- Jedino što sam mogao da učinim, jeste da platim troškove sahrane umrlim - kaže Antonić.


SINDIKAT: ODGOVORNOST POSLODAVACA

- Izvesno je da postoje propusti čim se toliko razvlači sa rešavanjem slučaja - kaže Negoslav Jovanović iz Industrijskog sindikata Srbije. - A takav odnos nije od juče. U Srbiji je stvorena atmosfera da poslodavac ima status „njegovog kraljevskog veličanstva“. A radnici bi, s druge strane, trebalo da budu srećni što uopšte rade. Pa ako neko pogine, to i nije strašno.

Jovanović smatra da je zato na delu friziranje podataka:

- Pre utvrđivanja bilo kakvih činjenica kreću „spin majstori“ da umanje značaj problema. Oni skreću pažnju sa osnovne činjenice, a to je da je dvoje ljudi umrlo na radnom mestu i krivica se prebacuje na „višu silu“ kako se ne bi postavilo pitanje odgovornosti poslodavaca. A oni su odgovorni za sve što se desilo na plantaži, pa i ako su im radnici bili pijani ili nisu imali ugovore.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...839-Nova-Crvenka-Visnje-obrane-po-cenu-zivota


super, sad nam Francuzi serviraju hranu koja ubija :super:
 
И ту није крај.

Српско-француска фирма ће те вишњице продати фабрикама сокова, а ми ћемо их у сласт попити.

И неко је овде поменуо ГМО.

Чим су ту франчези, ту је и ГМО.

Неће они производити нашу аутохтону сорту, јер она мало рађа.

А они воле пууууно да зарађују.

Преко туђих леђа и гробова.
 
Nestao uzorak krvi otrovanog berača višanja

R. I. | 04. 07. 2013. - 06:51h izmena vesti 07:49h | Komentara: 200
NOVA CRVENKA - U toksikološku laboratoriju novosadskog Instituta za sudsku medicinu stigao je na analizu uzorak krvi samo jedne radnice sa novocrvenačkog voćnjaka, ali ni ti rezultati nisu gotovi, saznaje “Blic”.

Dok istraga pokušava da odgonetne uzroke smrti dvoje sezonaca sahranjenih bez obdukcije, sada je utvrđeno i da je nestao uzorak za analizu krvi Milivoja Sivčevića koji je zbog trovanja u vrbasku bolnicu primljen 27. juna.



Njemu su lekari uzeli uzorak krvi kako bi ga poslat na toksikološku analizu. Gde je, međutim, nestao taj uzorak u Institutu nemaju odgovor.

- Dobili smo samo jedan uzorak i analize su u toku - rekli su “Blicu” u Institutu.

U Institutu je samo uzorak krvi radnice koja u voćnjaku bila grupovođa, pa je imala najmanje kontakta sa zasad neznanim izvorom trovanja zbog kojeg su dvojica dvojica berača preminula 17. i 22. juna.


ološ francuska
 

Back
Top