Gasi mi se racunar!

Alexa031

Početnik
Poruka
26
Nadam se da nisam promasio podforum, jer sam pokusao sa instaliranjem novog windowsa i formatiranja svega na racunaru. Medjutim moj problem ocigledno nije do toga. I dalje je nastavio prilikom igranja igrica da se gasi. Znaci utvrdio sam da je pregrevanje racunara u pitanju. Samo mi nisu jasne neke stvari tu. Znaci pored 3 kulera koja su bila fabricki u racunaru, dodao sam dodatna 2 kulera koja su poprilicno velika, jedan uduvava vazduh drugi izduvava. Cirkulacija vazduha je odlicna. Kada igram igrice posmatrajuci temperature Temp1 i temperatura na procesoru prednjace. Znaci te dve temperature dodju do 72C i ugasi se racunar. Sad mi nije jasno kako se pre nije gasio kad ta dva velika kulera koja sam dodao nisu postojala, pritom su sve stranice racunara bile zatvorene. Trenutno racunar u igrici nece raditi 5 minuta ukoliko stranice racunara nisu otvorene. Sad sam postavio jedan kuler sa prednje strane da pored onog fabrickog na hladnjaku procesora duva u njega, i onaj drugi sa druge strane maticne ploce na mestu gde je procesor duva u maticnu. Ali i dalje isti problem gasenje konstantno. Menjao sam pre 2-3 dana termalnu pastu na procesoru, i kupio sam novu graficku kartu. Medjutim ovome izgleda nema kraja pomagajte ako boga znate.
 
Pa 72c i nije temperatura dase panici. Mislim visoka jeste al nije opasno visoka, odnosno nece ti se sprziti procesor.

Jesi li probao memoriju da zamenis? Meni to vise lici da je u njoj problem...

Mada mozda sam pogresno razumeo. Tebi se sada racunar gasi i pored otovrenih stranica ili se samo resetuje?

A mozda je problem i u napajanju, pa kada zatreba vise znage da isporuci, jednostavno se ugasi... Jel ti se i napajanje greje?
 
Vidi u podesavanjima BIOS-a za procesor i u Windows-u za graficku da li postoji opcija da se podesava "treshold temperature... shutdown temperature..." i tome slicno!?
Ako ne pomogne tj nemas, mada za graficku i ako nema mozes da nadjes programcice za te stvari i bezbedno stelujes, jedno od resenja je da odradis Undervolting procesora, nemam sad ni vremena ni mogucnosti da sve detaljno objasnjavam, imas sve na nasim forumima tipa benchmark...

Ja sam imao problem usijavanja polumetalnog laptopa kad igram igrice (nVidia 9600GT, pre skoro 4 godine kad je bio nov je bila super, i C2D dvojezgarni na 2,... GHz), iako ta Centrino 2 platforma i ne bi smela da se greje puno, i skinuo sam program za Undervolting (RightMark CPU Utility) te spustio voltazu za 0,125V recimo (znaci nek je 3-5% voltaze).
Laptop nije pri probi BSOD-ovao i ostavio sam tako, normalno podesio da program startuje sa Windows-om i da je "Power plan" tog programa, prosecna radna temperatura je spala sa 53-4C na oko 45-6C!!!

Ako bi da se igras malo vise, mozes da nabavis bolje hladjenje za CPU, koje ce spustiti i vise od 6-7C, recimo neki CM ili TT kuler, vec za 15-20€ imas prosecne koji ce bar toliko da obore temperaturu!
Nova pasta nekog bolje kvaliteta od fabricke "zvake" i poliranje povrsine kulera i procesora moze oboriti jos koji stepen, za 20-25€ mozes da napravis cudo da ti ne prelazi maksimalna temperatura nikad 60-65C, a radna padne i za dvocifren broj C, mozes onda da izbacis sve ventove sem za CPU!!!
 
Poslednja izmena:
Nadam se da nisam promasio podforum, jer sam pokusao sa instaliranjem novog windowsa i formatiranja svega na racunaru. Medjutim moj problem ocigledno nije do toga. I dalje je nastavio prilikom igranja igrica da se gasi. Znaci utvrdio sam da je pregrevanje racunara u pitanju. Samo mi nisu jasne neke stvari tu. Znaci pored 3 kulera koja su bila fabricki u racunaru, dodao sam dodatna 2 kulera koja su poprilicno velika, jedan uduvava vazduh drugi izduvava. Cirkulacija vazduha je odlicna. Kada igram igrice posmatrajuci temperature Temp1 i temperatura na procesoru prednjace. Znaci te dve temperature dodju do 72C i ugasi se racunar. Sad mi nije jasno kako se pre nije gasio kad ta dva velika kulera koja sam dodao nisu postojala, pritom su sve stranice racunara bile zatvorene. Trenutno racunar u igrici nece raditi 5 minuta ukoliko stranice racunara nisu otvorene. Sad sam postavio jedan kuler sa prednje strane da pored onog fabrickog na hladnjaku procesora duva u njega, i onaj drugi sa druge strane maticne ploce na mestu gde je procesor duva u maticnu. Ali i dalje isti problem gasenje konstantno. Menjao sam pre 2-3 dana termalnu pastu na procesoru, i kupio sam novu graficku kartu. Medjutim ovome izgleda nema kraja pomagajte ako boga znate.
ovako i ja sam imao isti problem i sada ću ti otkriti tajnu kako sam rešio taj problem a i ustvari reć ću ti gde se nalazi glavni problem
glavni problem je u kuleru procesora , novi kuleri na procesorima sa fabričkim hlađenjem vrte do 4800 rpm-a a ovaj što je radio koju godinu vrti oko 2900-3400 rpm-a i jednostavno nema dovoljnoga protoka vazduha da ti ohladi procesor kako treba ja sam privremeno problem rešio tako što sam okačio jedan manji kuler od 4 cm da duva kroz listove hladnjaka , ali suština je da NOV odgovarajući kuler rešava ptoblem hlađenja na procesoru

- - - - - - - - - -

Pa 72c i nije temperatura dase panici. Mislim visoka jeste al nije opasno visoka, odnosno nece ti se sprziti procesor.

Jesi li probao memoriju da zamenis? Meni to vise lici da je u njoj problem...

Mada mozda sam pogresno razumeo. Tebi se sada racunar gasi i pored otovrenih stranica ili se samo resetuje?

A mozda je problem i u napajanju, pa kada zatreba vise znage da isporuci, jednostavno se ugasi... Jel ti se i napajanje greje?
maximalna radna temperatura za moj procesor je 65 celzijusa
 
Ја сам имао исти проблем на старом рачунару, мењао сам и кулер, термалну пасту, узео нову РАМ меморију (ДДР1), мењао графичку картицу, напајање (у међувремену је цркло)... Нисам знао шта да му радим стално се гасио, а систем је падао скоро сваког месеца, Пошто је био доста стар компјутер, и нисам више хтео да се цимам свака 2-3 месеца за нове делове који се тешко налазе јер се дуго времена не производе, а оно што има да се нађе то је јако лошег квалитета, купио сам компјутер са гаранцијом од 3 године и оригиналним оперативним системом, дао сам 300 евра. Овај ми је две године стајао у једном ћошку, па реко ајде да га носим код једног комшије да проба да га среди, да не стоји џабе. А отишао је неки електронски део на хард диску (она штампана плоча са доње стране), човек је то заменио и наплатио ми 500 динара :D
 
Poslednja izmena:
Ovako, bez kulera novih se gasi brze nego sa njima.
Kompijuter i pored otvorenih strana se gasi, a ne resetuje. I nakon gasenja ga ne mogu upaliti nekih 5-10 minuta, mislim mogu ali se opet posle paljenja 5 sec izgasi. Znaci dok se ne ohladi ne moze da se upali. Napajanje ce mi drug sutra doneti pa cu proveriti da nije do toga.
Juce sam ga detaljno prebrisao, znaci rasklopio sam kompijuter kompletan i prebrisao svaki delic, nije ni bilo mnogo prasine.
Stavio sam jedan kuler od pozadi da duva i duva i vise nego dovoljno kroz listove hladnjaka.
Kuler od procesora duva brzinom od oko 3000rpm-a na oko 70C pred gasenje.
Na drugom forumu mi je jedan lik rekao da je mozda do hladnjaka procesora, posto hladnjak kako on kaze vremenom izgubi svoju ulogu u odvodjenju toplote. Ja sam komp uzeo pre nekih 4 godine, ali prilicno je dobra konfiguracija.
 
Ovako, bez kulera novih se gasi brze nego sa njima.
Kompijuter i pored otvorenih strana se gasi, a ne resetuje. I nakon gasenja ga ne mogu upaliti nekih 5-10 minuta, mislim mogu ali se opet posle paljenja 5 sec izgasi. Znaci dok se ne ohladi ne moze da se upali. Napajanje ce mi drug sutra doneti pa cu proveriti da nije do toga.
Juce sam ga detaljno prebrisao, znaci rasklopio sam kompijuter kompletan i prebrisao svaki delic, nije ni bilo mnogo prasine.
Stavio sam jedan kuler od pozadi da duva i duva i vise nego dovoljno kroz listove hladnjaka.
Kuler od procesora duva brzinom od oko 3000rpm-a na oko 70C pred gasenje.
Na drugom forumu mi je jedan lik rekao da je mozda do hladnjaka procesora, posto hladnjak kako on kaze vremenom izgubi svoju ulogu u odvodjenju toplote. Ja sam komp uzeo pre nekih 4 godine, ali prilicno je dobra konfiguracija.

Ma glupost, kako hladnjak moze da izgubi svojstva!? Moze da se ona zvaka fabricka kojom je zalepljen hladnjak za CPU osusi, pa mozda malo i deformise, recimo zgusne u sredini pa krajevi kulera ne nalezu vise dobro, ta zvaka je sr... zesce!!
Poslusaj me i zaj... dodavanje novih hladnjaka, ljudi furaju konfiguracije sa pasivnim hladjenjem svega sem CPU, a ti vec sad ima pola tuceta ventova, mogu da zamislim tu buku, nego kupi neku normalnu pastu za CPU, ili pozajmi jos bolje, jer u tubi dodje za 10-ak primena a tebi treba 1 da stavis!

Ja sam mislio da je to nesto komplikovano ali kad sam razbucao laptop i nije delovalo toliko, uzeo zilet u ruke, poskidao i obrisao sve lepo, stavio par kapi i razvukao ziletom taaaanko, vratio sve nazad i sve je to super radilo... Ako verujes da imas vestine mozes da ispoliras povrsine CPU-a i hladnjaka, ili bar kupi neki bolji hladnjak za CPU, naveo sam ti par firmi koje su najpoznatije i najdostupnije kod nas...
 
Ma glupost, kako hladnjak moze da izgubi svojstva!? Moze da se ona zvaka fabricka kojom je zalepljen hladnjak za CPU osusi, pa mozda malo i deformise, recimo zgusne u sredini pa krajevi kulera ne nalezu vise dobro, ta zvaka je sr... zesce!!
Poslusaj me i zaj... dodavanje novih hladnjaka, ljudi furaju konfiguracije sa pasivnim hladjenjem svega sem CPU, a ti vec sad ima pola tuceta ventova, mogu da zamislim tu buku, nego kupi neku normalnu pastu za CPU, ili pozajmi jos bolje, jer u tubi dodje za 10-ak primena a tebi treba 1 da stavis!

Ja sam mislio da je to nesto komplikovano ali kad sam razbucao laptop i nije delovalo toliko, uzeo zilet u ruke, poskidao i obrisao sve lepo, stavio par kapi i razvukao ziletom taaaanko, vratio sve nazad i sve je to super radilo... Ako verujes da imas vestine mozes da ispoliras povrsine CPU-a i hladnjaka, ili bar kupi neki bolji hladnjak za CPU, naveo sam ti par firmi koje su najpoznatije i najdostupnije kod nas...
površinu cpu-a ne diraj ni pod tačkom razno-da ispadeš glup i uništiš sopstveni procesor
 
Kako moze izduvavanje pomoci? Problem je u zagrevanju racunara, jel moguce da je problem u napajanju? Mislis da se ono zagreva i to? Danas ce mi drug doneti drugo napajanje pa cu proveriti, napisem kad budem probao.

Pa ako odvedes vazduh neki mora doci na njegovo mesto, nece se sigurno stvoriti vakuum. A ti odvodis topao vazduh, pa dalje skontaj. Probao sam sa kombinacijom uduvavanja i izduvavanja vazduha iz kucista i manje temp su mi kada namestim sve kulere da izvlace vazduh. Uzmes i probas koja tebi konfiguracija najbolje odgovara, bar to nije tesko isprobati.
 
očigledno je da sam ja ovde pisao zodovima na forumu , pitam se još koliko će vam trebati vremena da dhvatite da se hladnjak i procesor pregrevaju jer nema dovoljnoga dotoka vazduha na rebra hladnjaka , KULER koji je na cpu-u je potrošio svoj životni i radni vek on se i dallje vrti ali smanjenom brzinom i zato hladnjak ne hladi procesor dovoljno dobro .
 
očigledno je da sam ja ovde pisao zodovima na forumu , pitam se još koliko će vam trebati vremena da dhvatite da se hladnjak i procesor pregrevaju jer nema dovoljnoga dotoka vazduha na rebra hladnjaka , KULER koji je na cpu-u je potrošio svoj životni i radni vek on se i dallje vrti ali smanjenom brzinom i zato hladnjak ne hladi procesor dovoljno dobro .

Ja ti pricam da sam okruzio procesor odnosno hladnjak sa 2 VELIKA kulera koja mogu okrenuti kako zelis on ce se i dalje gasiti, znaci probao svaku mogucu kombinaciju, jedan da izduvava drugi da uduvava, obratno. Onda oba da uduvavaju, i obratno. Znas kad nema sanse i non stop se gasi, ovaj kuler koji imam pored znaci od pozadi racunara duva pravo u rebra hladnjaka, a vrti se brzinom oko 3000 rpma a mozda i vise. Da li da probam da isecem zadnji deo racunara odnosno kucista onaj deo gde su rupice za kuler? Procitao sam na nekom drugom forumu da pomaze i to mnogo, covek tvrdi da mu je spustilo temperaturu za 10C. Zanima me vase misljenje, da li da propastim racunar bez veze da to secem, ili ce pomoci?

Edit: Znas li samo koliku buku proizvode toliko kulera...
 
Poslednja izmena:
Ja ti pricam da sam okruzio procesor odnosno hladnjak sa 2 VELIKA kulera koja mogu okrenuti kako zelis on ce se i dalje gasiti, znaci probao svaku mogucu kombinaciju, jedan da izduvava drugi da uduvava, obratno. Onda oba da uduvavaju, i obratno. Znas kad nema sanse i non stop se gasi, ovaj kuler koji imam pored znaci od pozadi racunara duva pravo u rebra hladnjaka, a vrti se brzinom oko 3000 rpma a mozda i vise. Da li da probam da isecem zadnji deo racunara odnosno kucista onaj deo gde su rupice za kuler? Procitao sam na nekom drugom forumu da pomaze i to mnogo, covek tvrdi da mu je spustilo temperaturu za 10C. Zanima me vase misljenje, da li da propastim racunar bez veze da to secem, ili ce pomoci?

Edit: Znas li samo koliku buku proizvode toliko kulera...
dobar protok vazduha unutar kućišta ne vredi ni 5 para ako je na procesoro slab ili istrošen kuler , ja u mome kućištu imam tri dodatna od 8 cm - 2 uduvavaju vazduh jedan na cpu i jedan na grafiku a treći ispod napajanja izbacuje vazduh , kao uostalom i 12 na napajanju koja uvlači iz kućipta vazduh i duva preko napajanja izbacuujući vazduh pozadi , a da ne pričam o frontalnoj 12 koja ubacuje vazduh preko hdd-ova. znači sve to ukomponovano u dobar flow ne vredi ništa ako je kuler na procesoru sa slabim protokom ili istrošen!!!!!!!!! ,

- - - - - - - - - -

isvi ti kuleri prave manju buku nego ona grafičkoj kartici kada se zavrti na 100%
 
Untitled.jpg

e ovako izgleda protok vauduha na mome kućištu bez grafičke koja ima svoj zatvoren sistem i izduvava pozadi
 
pa da ti priznam i ne čuje se nešto svi ti kuleri su tihi , jedino se grafička čuje kada igram crysis 3 ko da će da poleti

- - - - - - - - - -

video si gore testove na prime95 drži na 58 stepeni konstantno
 
pre je meni posao obavljao i onaj od 7,2 cm na procesoru ali već jedno vreme ne pomaže nikakvo čišćenje paste i sl. samo ovaj mali dodatni kuler i to će biti dok ne skrpim novce za neki hladnjak sa bakarnim jezgrom i kulerom od 9 cm , već sam bacio oko na jedan lc od 700 grama bakra.koštaće me 15 evra nov.ali taj će moći i phenoma da drži na 40 u loadu.

- - - - - - - - - -

http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc93-lga775-am2/comp_comp_cooler/204/473
ovaj mi je u vidu
 
Kada nista ne radim na racunaru temperature su sledece:
Temp1: 46C
Temp2: 38C
Temp3: -128
HDO: 33C
CPU: 46C
MB: 38C
Core: 24C
GPU: 47C

Sledeca zanimljivost jeste da kada dodam 3 KULERA, znaci 3, sa svih strana procesora temperatura bude ista! Ne znam vise zaista.
 
pre je meni posao obavljao i onaj od 7,2 cm na procesoru ali već jedno vreme ne pomaže nikakvo čišćenje paste i sl. samo ovaj mali dodatni kuler i to će biti dok ne skrpim novce za neki hladnjak sa bakarnim jezgrom i kulerom od 9 cm , već sam bacio oko na jedan lc od 700 grama bakra.koštaće me 15 evra nov.ali taj će moći i phenoma da drži na 40 u loadu.

- - - - - - - - - -

http://www.itsvet.com/proizvod/lc-power-cosmo-cool-lc-cc93-lga775-am2/comp_comp_cooler/204/473
ovaj mi je u vidu

Nije se taj nesto proslavio, mislio sam da ga uzmem ali sam odustao :D

Za te pare ja bih uzeo ovo:

http://emmi.rs/hladnjaci-cpu-hladnjak-1155-775-am3-fm1-thermaltake-contac-2.11.html?productId=18247
 

Back
Top