Da li bi Srbi manje stradali kroz istoriju da im religija nije pravoslavna?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Nekada imam utisak da bi danas Srbija bila u rangu drugih evropskih zemalja po broju stanovnika i ekonomskom razvoju (Engleske, Francuske, Spanije....) da se stalno pravoslavlje nije natezalo sa katolicizmom i islamom...

Srba danas ima najmanje DESET PUTA MANJE od navedenih naroda, a nekada su bili gotovo isti po broju stanovnika.

O ekonomiji i da ne pricamo.

Jedan od glavnih uzroka takvog stanja ja vidim u religiji, koja je u osnovi svih srpskih najvecih stradanja.

I ta tendencija se nastavlja i dalje, jer Srbi nisu u stanju da razdvoje NACIJU OD VERE.

Verovatno ce to u buducnosti, u okrsaju sa NSP, dovesti do potpunog iscezavanja Srba i Srbije kao drzave.

Simptomi su vec previse ocigledni.
 
Verovatno da su Englezi na ovom podrucju na kojem smo mi...isto bi prosli.
Da li bi manje stradali...mozda..sigurno bi imali Jadransko More.da smo katolici..ali ne verujem da bi imali istocne delove Srbije,koji bi postali delovi Bugarske,zbog iste vere.
Mozda bi nas vise bilo da smo se svi poturcili..ali tad ne bi imali svest da smo Srbi..vec kao poturceni bi postali Turci.
 
Verovatno da su Englezi na ovom podrucju na kojem smo mi...isto bi prosli.
Da li bi manje stradali...mozda..sigurno bi imali Jadransko More.da smo katolici..ali ne verujem da bi imali istocne delove Srbije,koji bi postali delovi Bugarske,zbog iste vere.
Mozda bi nas vise bilo da smo se svi poturcili..ali tad ne bi imali svest da smo Srbi..vec kao poturceni bi postali Turci.

Zasto mislis da ne bi imali svest da smo Srbi?

Mislis da Srbi ne mogu da budu islamisti ili katolici ili ateisti?
 
Zato sto je nemaju pomaci.poturceni Grci...siptarsko budjenje nacionalne svesti dolazi iz onih delova te populacije,koji su bili katolici i pravoslavci.

Nisam bas razumeo tvoj odgovor.

Mislis da Srbi ne mogu da zive kao katolici ili ateisti?

Ja vidism da danas mnogo Srba u inostranstvu uopste ne upraznjava pravoslavlje, a ipak se osecaju kao Srbi.

Vera ne odredjuje naciju.

- - - - - - - - - -

Da nije bilo Prvog rata davno bismo bili brojni kao Nemci.
Eto, baš je pravoslavlje tome krivo.

Pa ko je imao vise pravih ratova od Nemaca, pa ih je opet 10X vise od Srba?
 
Nisam bas razumeo tvoj odgovor.

Mislis da Srbi ne mogu da zive kao katolici ili ateisti?

Ja vidism da danas mnogo Srba u inostranstvu uopste ne upraznjava pravoslavlje, a ipak se osecaju kao Srbi.

Vera ne odredjuje naciju.

Ne mozes sad zakljucivati o ovom vremenu,a baveci se pitanjem proslosti.Sad je zavrseno nacionalno budjenje...razumes.
Zasto pomaci ili grcki muslimani nisu postali Bugari ili Grci..nisu jer je nacioanlano budjenje bilo u XIX.veku.Kod muslimana ta svest o nacionalnoj specificnosti nije postojala u tom vremenu,jer su pripadali jednoj vecoj univerzalnoj grupi ljudi..ummetu...muslimanima.

- - - - - - - - - -

Naravno da vera ne odredjuje naciju..ali je odredjivala pre stotinak godina.
 
Nisam bas razumeo tvoj odgovor.

Mislis da Srbi ne mogu da zive kao katolici ili ateisti?

Ja vidism da danas mnogo Srba u inostranstvu uopste ne upraznjava pravoslavlje, a ipak se osecaju kao Srbi.

Vera ne odredjuje naciju.

- - - - - - - - - -



Pa ko je imao vise pravih ratova od Nemaca, pa ih je opet 10X vise od Srba?

Nemci su krenuli u asimilaciju mnogo pre nas..prvo ne namerno kroz 13 vek,naseljavajuci svoje kmetove i seljake,i trgovce po Istocnoj Nemackoj,Prusiji.
A kasnije i namernim germanizovanjem populacija slovena i pribaltickih naroda!
 
Nemci su krenuli u asimilaciju mnogo pre nas..prvo ne namerno kroz 13 vek,naseljavajuci svoje kmetove i seljake,i trgovce po Istocnoj Nemackoj,Prusiji.
A kasnije i namernim germanizovanjem populacija slovena i pribaltickih naroda!

Misljenja sam da Srbima cak ni ne treba asimilacija (ona je inace i nemoguca kod Srba, niko nece da predje u pravoslavne jer je potpuno van vremena i prostora), vec samo treba ISTI TRETMAN prema svim Srbima koji su drugih verskih opredeljenja.

Odmah bi se broj Srba povecao bar za 50%.
 
Misljenja sam da Srbima cak ni ne treba asimilacija (ona je inace i nemoguca kod Srba, niko nece da predje u pravoslavne jer je potpuno van vremena i prostora), vec samo treba ISTI TRETMAN prema svim Srbima koji su drugih verskih opredeljenja.

Odmah bi se broj Srba povecao bar za 50%.
Kako SPC,moze da prizna...ona je crkva..i to pravoslavna crkva..bavi se u okvirima pravoslavlja..kontas li to?
 
Misljenja sam da Srbima cak ni ne treba asimilacija (ona je inace i nemoguca kod Srba, niko nece da predje u pravoslavne jer je potpuno van vremena i prostora), vec samo treba ISTI TRETMAN prema svim Srbima koji su drugih verskih opredeljenja.

Odmah bi se broj Srba povecao bar za 50%.

Da li je MESA SELIMOVICI nepriznat?
IVO ANDRIC?

- - - - - - - - - -

Pitaj BILO KOG pravoslavnog svestenika u Srbiji da li postoje Srbi koji nisu pravoslavni, pa dodji da napises sta ti je odgovorio.

Da mesni paroh ce ti reci...bar za dva primera Mesu Selimovica i Andrica da su Srbi.
a nisu pravoslavci.
 
Ne...SPC je uvek bila ta koja je VODILA POLITIKU SRBIJE, osim u periodu socijalizma.

I do pre par meseci, kada su srpski politicari konacno supeli da malo dodju do daha od PRITISKA.

Lupas i to ko maksim po diviziji.
Citaj Cvijica( a njega je konsultovala srpska vlada,kao strucnjaka)...sta kaze o muslimanima u Bosni i Hercegovini.a njih je drzavna politika smatrala Srbima.
Znas li gde se nalazi Andricev Venac?
Znas li kako se zove najveca knjizevna nagrada u Srbiji?
 
TEMA za pdf Religija :think:

Ne, ovo je CISTA POLITIKA, nema veze ni sa Bogom ni sa svetim pismom, ni andjelima....

- - - - - - - - - -

Lupas i to ko maksim po diviziji.
Citaj Cvijica...sta kaze o muslimanima u Bosni i Hercegovini.a njih je drzavna politika smatrala Srbima.
Znas li gde se nalazi Andricev Venac?
Znas li kako se zove najveca knjizevna nagrada u Srbiji?

SPC je SUTNULA Srbe islamiste i od BRACE PO GENIMA napravila srbima LJUTE NEPRIJATELJE! :rtfm:

- - - - - - - - - -

Lupas i to ko maksim po diviziji.
Citaj Cvijica...sta kaze o muslimanima u Bosni i Hercegovini.a njih je drzavna politika smatrala Srbima.
Znas li gde se nalazi Andricev Venac?
Znas li kako se zove najveca knjizevna nagrada u Srbiji?

SPC je SUTNULA Srbe islamiste i od BRACE PO GENIMA napravila srbima LJUTE NEPRIJATELJE! :rtfm:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top