Zanimljiv tekst o Stepi i Sarajevu

metacortex

Gost
Poruka
787
Сарајево, 6. новембар 1918. Сунчеви зраци стидљиво су тог јутра падали по маси народа који се окупљао чекајући војску с истока која ће јој донети слободу. Победничком армијом која је долазила на позив Народног вијећа – представничког тела јужнословенских народа Босне и Херцеговине, командовао је војвода Степа Степановић, јунак са Једрена, Цера и Доброг Поља. Стари војвода очекивао је борбе већ на Дрини. Стрепећи, војници су се брзо приближавали граду у ком су после убиства престолонаследника туђина на Видовдан 1914. избиле прве варнице светског пожара. У срцима окупљених била је бура. Дочек српских ослободилаца у Сарајеву био је тријумфалан и потресан.

Је л’ Сарајево где је некад било?

url-1.jpg
 
Сарајево, 6. новембар 1918. Сунчеви зраци стидљиво су тог јутра падали по маси народа који се окупљао чекајући војску с истока која ће јој донети слободу. Победничком армијом која је долазила на позив Народног вијећа – представничког тела јужнословенских народа Босне и Херцеговине, командовао је војвода Степа Степановић, јунак са Једрена, Цера и Доброг Поља. Стари војвода очекивао је борбе већ на Дрини. Стрепећи, војници су се брзо приближавали граду у ком су после убиства престолонаследника туђина на Видовдан 1914. избиле прве варнице светског пожара. У срцима окупљених била је бура. Дочек српских ослободилаца у Сарајеву био је тријумфалан и потресан.

Је л’ Сарајево где је некад било?

url-1.jpg

Ta ulica je sada Ulica kulina bana a koliko je to iskreno bilo vidi se danas, kada Ejup Ganić traži vraćanje spomenika Franca Ferninanda na Latinskoj ćupriji (nekadašnji Principov most).
 
Slazem se za iskrenost, ali da sam iznenadjen, pa i nisam. Dio Evrope koju je onecistila Otomanija se prvom pravom prilikom ocistila od gangrene i tragova bolesti, osim Bugarske koja je to uradila u proslom vijeku. Kazu da je recimo Madjarski kralj naredio da se uniste svi tragovi da su Otomani ikad bili u Madjarskoj ukljucujuci groblja, dzamije, kuce u toj arhitekturi itd. Samo smo im mi pisali pjesme... ostajte ovdeee... Mozda smo zato danas tu gdje jesmo.

The Ottoman Empire

Zar je postojao spomenik FF u Sarajevu?
Ovo takodje govori sta je Sarajevo bilo prije 100 godina.
 
Poslednja izmena:
Slazem se za iskrenost, ali da sam iznenadjen, pa i nisam. Dio Evrope koju je onecistila Otomanija se prvom pravom prilikom ocistila od gangrene i tragova bolesti, osim Bugarske koja je to uradila u proslom vijeku. Kazu da je recimo Madjarski kralj naredio da se uniste svi tragovi da su Otomani ikad bili u Madjarskoj ukljucujuci groblja, dzamije, kuce u toj arhitekturi itd. Samo smo im mi pisali pjesme... ostajte ovdeee... Mozda smo zato danas tu gdje jesmo.

The Ottoman Empire

Zar je postojao spomenik FF u Sarajevu?
Ovo takodje govori sta je Sarajevo bilo prije 100 godina.

Spomenik Franji Ferninandu - http://www.avaz.ba/assets/image_cache/690/400/0/assets/uploads/130611avaz.jpg-
Spomenik Ferdinandu podignut je 1916. godine na levoj strani Latinske ćuprije, nedaleko od mesta atentata. Uklonjen je nakon tri godine.
Ipak,ja kada sam bio u Mađarskoj tu i tamo se mogu vidjeti tragovi džamija i drugih islamskih objekata.
Što se tiče nas, kao što je rekao Branko Ćopić: "Znam ja nas, j.. ti nas". Ipak, splet istorijskih okolnosti, naš položaj na Balkanu, uticaj velikih sila i dugoročno nerazmišljanje su nas doveli gdje smo.
 
Pa ja sam bio u Madjarskoj, doduse samo jednom i samo u Budimpesti, ali se ne sjecam da sam vidio bilo sta nalik na Otomansku arhitekturu ili stil. Ne sjecam se gdje sam citao to o tome kako se Evropa cistila, ali cu potraziti narednih dana pa cu postati ovde ako nadjem. Ovo sa novim-starim spomenikom od 8 metara visine (wow) je samo pecat muslimanskoj prostituciji na nacionalnom nivou. Evropa to i radi da ih obiljezi. Pazi i Francuska ce da ucestvuje. :) Da li bi francuzi obnovili Hitlerov spomenik u Parizu (ili nekog Njemackog kajzera koji je osvajao Francuske teritorije) da je bio postavljen tokom rata pa uklonjen nakon rata? Cisto sumnjam. Ne znam da postoji jos jedna nacija ili pleme ili neka grupa ljudi koji dizu spomenike opresorima, pa makar ti opresori i sagradili nekoliko lijepih zgrada i napravili nekoliko puteva, ili da stotinama godina njeguju tradiciju (koja je inace ultra primitivizam) koju im je ostavio neki drugi opresor. Nejprimitivnija nacija u Evropi, a mi smo dijelom zasluzni sto nisu deportovani za Tursku kad i svi ostali iz bivsih Evro-Otomanskih teritorija. Recimo Bugari su cak i za vrijeme komunizma prisiljavali muslimane da mjenjaju imena (tada valjda i nisu praktikovali religiju) a ko nije htjeo da se izjasni kao bugarin deportovan je za Tursku. Nekad sam citao da su tokom komunizma preko 2 miliona bugarskih muslimana deportovani za Tursku. U Turskoj i danas postoje regije u kojima zive tzv Balkanski muslimani. Nikad nisam saznao sta je to bilo kod nas i zasto su ih prisiljavali da se izjasnjavaju kao Srbi ili Hrvati.

Povodom obilježavanja 100. godišnjice od atentata na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda (Franz), prigodnom izložbom Muzej Sarajeva obilježit će datum početka Prvog svjetskog rata, kazao nam je Mirsad Avdić, kustos u ovom muzeju.

Dio spomenika Francu Ferdinandu (Franz) koji je godinama bio u Sarajevu, mjestu gdje je na austrijskog prestolonasljednika izvršen atentat, trenutno se nalazi u Trebinju, tvrdi u izjavi za "Dnevni avaz" gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić.
Riječ je o historijskom spomeniku koji je posebno bitan sada, kada se u glavnom gradu BiH planira obilježavanje 100. godišnjice Sarajevskog atentata, koji je izvršio pripadnik organizacije "Mlada Bosna" Gavrilo Princip.
Cudi me da Avazlije nisu napisali teroristicka organizacija mlada bosna. :)

Btw, Grci su deportovali svoje muslimane tek kad je Ataturk ocistio Tursku od Grka. Gledao sam jednom dokumentarac o tome kako je u Turskoj postojao grad (ne znam kako se zvao) drugi po velicini (iza Istambula) u kome su vecina bili Grci. Kad je Kemo odlucio da deportuje Grke za Grcku, nije dozvolio naseljavanja grada, cak ni muslimanima protjeranim iz Grcke, vec je naredio da se grad spali do temenja i izbrise sa mape.

Izmjena: nadjoh ime grada

Smyrna
Great Fire of Smyrna
 
Poslednja izmena:
Pa ja sam bio u Madjarskoj, doduse samo jednom i samo u Budimpesti, ali se ne sjecam da sam vidio bilo sta nalik na Otomansku arhitekturu ili stil. Ne sjecam se gdje sam citao to o tome kako se Evropa cistila, ali cu potraziti narednih dana pa cu postati ovde ako nadjem. Ovo sa novim-starim spomenikom od 8 metara visine (wow) je samo pecat muslimanskopj prostituciji na nacionalnom nivou. Evropa to i radi da ih obiljezi. Pazi i Francuska ce da ucestvuje. :) Da li bi francuzi obnovili Hitlerov spomenik u Parizu (ili nekog Njemackog kajzera koji je osvajao Francuske teritorije) da je bio postavljen tokom rata pa uklonjen nakon rata? Cisto sumnjam. Ne znam da postoji jos jedna nacija ili pleme ili neka grupa ljudi koji dizu spomenike opresorima, pa makar ti opresori i sagradili nekoliko lijepih zgrada i napravili nekoliko puteva, ili da stotinama godina njeguju tradiciju (koja je inace ultra primitivizam) koju im je ostavio neki drugi opresor. Nejprimitivnija nacija u Evropi, a mi smo dijelom zasluzni sto nisu deportovani za Tursku kad i svi ostali iz bivsih Evro-Otomanskih teritorija. Recimo Bugari su cak i za vrijeme komunizma prisiljavali muslimane da mjenjaju imena (tada valjda i nisu praktikovali religiju) a ko nije htjeo da se izjasni kao bugarin deportovan je za Tursku. Nekad sam citao da su tokom komunizma preko 2 miliona bugarskih muslimana deportovani za Tursku. U Turskoj i danas postoje regije u kojima zive tzv Balkanski muslimani. Nikad nisam saznao sta je to bilo kod nas i zasto su ih prisiljavali da se izjasnjavaju kao Srbi ili Hrvati.

Povodom obilježavanja 100. godišnjice od atentata na austrougarskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda (Franz), prigodnom izložbom Muzej Sarajeva obilježit će datum početka Prvog svjetskog rata, kazao nam je Mirsad Avdić, kustos u ovom muzeju.

Dio spomenika Francu Ferdinandu (Franz) koji je godinama bio u Sarajevu, mjestu gdje je na austrijskog prestolonasljednika izvršen atentat, trenutno se nalazi u Trebinju, tvrdi u izjavi za "Dnevni avaz" gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić.
Riječ je o historijskom spomeniku koji je posebno bitan sada, kada se u glavnom gradu BiH planira obilježavanje 100. godišnjice Sarajevskog atentata, koji je izvršio pripadnik organizacije "Mlada Bosna" Gavrilo Princip.
Cudi me da Avazlije nisu napisali teroristicka organizacija mlada bosna. :)

Btw, Grci su deportovali svoje muslimane tek kad je Ataturk ocistio Tursku od Grka. Gledao sam jednom dokumentarac o tome kako je u Turskoj postojao grad (ne znam kako se zvao) drugi po velicini (iza Istambula) u kome su vecina bili Grci. Kad je Kemo odlucio da deportuje Grke za Grcku, nije dozvolio naseljavanja grada, cak ni muslimanima protjeranim iz Grcke, vec je naredio da se grad spali do temenja i izbrise sa mape.

Izmjena: nadjoh ime grada

Smyrna
Great Fire of Smyrna

radi se o Smirni u Turskoj.
Ima u južnoj Mađarskoj džamija i drugih elemenata iz perioda kada su bili pod Turcima.
To za Bugare si u pravu. Ali, ovde su se desile sledeće stvari: istjerani iz Slavonije i Srbije, međutim oslobođenje Sandžaka (Raške) 1913. godine i BiH 1918. su došli u vrijeme kada se to nije smjelo raditi. Do 1971. godine nisu bili zvanično priznati pa su se izjašnjavali kao Srbi i Hrvati ili neopredeljeni ili Jugosloveni. Što se tiče sadašnjeg stanja, uvlačenje SAD,EU i u non stop sukobu sa Srbima i Hrvatima.
 
Pa ok, nasao sam fotografije 3-4 dzamije u Madjarskoj. Ali vidi ovo

According to the 2001 official Hungarian census, there were 3,201 Muslims living in Hungary at the time, making up 0.03% of the population.[6] Hungarian Islam Society leader Zoltan Bolek estimated in 2004 that there were around 20,000 Muslims in Hungary (0.2% of the total population).

Nisi u pravu za "vrijeme kada se to nije smjelo raditi"

The 1923 population exchange between Greece and Turkey (Greek: Ἡ Ἀνταλλαγή, Turkish: Mübadele) was based upon religious identity, and involved the Greek Orthodox citizens of Turkey and the Muslim citizens of Greece. It was a major compulsory population exchange, or agreed mutual expulsion.

According to Aubaret, the French Consul in Ruse in 1876 in the Danube Vilayet alone there were 1,120,000 Muslims and 1,233,500 non-Muslims of whom 1,150,000 were Bulgarian. Between 1876 and 1878, through massacres, epidemics, hunger and war a large portion of the Turkish population vanished. Turkish flow to Anatolia continued in a steady pattern depending on the policies of the ruling regimes until 1925 after which immigration was regulated. During the 20th century Bulgaria also practiced forced deportations and expulsions, which also targeted the Muslim Pomak population.[80]

The biggest wave of Turkish emigration occurred in 1989, when 310,000 Turks left Bulgaria as a result of the communist Todor Zhivkov regime's assimilation campaign, but around 150,000 returned between 1989 and 1990. That program, which began in 1984, forced all Turks and other Muslims in Bulgaria to adopt Christian names and renounce all Muslim customs. The motivation of the 1984 assimilation campaign was unclear; however, many experts believed that the disproportion between the birth rates of the Turks and the Bulgarians was a major factor.[24] During the name-changing phase of the campaign, Turkish towns and villages were surrounded by army units. Citizens were issued new identity cards with Bulgarian names. Failure to present a new card meant forfeiture of salary, pension payments, and bank withdrawals. Birth or marriage certificates would be issued only in Bulgarian names. Traditional Turkish costumes were banned; homes were searched and all signs of Turkish identity removed. Mosques were closed or demolished. Turkish names on gravestones were replaced with Bulgarian names. According to estimates, 500 to 1,500 people were killed when they resisted assimilation measures, and thousands of others were sent to labor camps or were forcibly resettled.[25] During this period the Bulgarian authorities denied all reports of ethnic repression and that ethnic Turks existed in the country. The official government stance was that the Turks in Bulgaria were really Bulgarians who were Turkified and that the entire Turkish population voluntarily chose to change their Turkish/Muslim names to Bulgarian/Slavic ones.[26]
 
Poslednja izmena:
Pa ok, nasao sam fotografije 3-4 dzamije u Madjarskoj. Ali vidi ovo

According to the 2001 official Hungarian census, there were 3,201 Muslims living in Hungary at the time, making up 0.03% of the population.[6] Hungarian Islam Society leader Zoltan Bolek estimated in 2004 that there were around 20,000 Muslims in Hungary (0.2% of the total population).

Nisi u pravu za "vrijeme kada se to nije smjelo raditi"

The 1923 population exchange between Greece and Turkey (Greek: Ἡ Ἀνταλλαγή, Turkish: Mübadele) was based upon religious identity, and involved the Greek Orthodox citizens of Turkey and the Muslim citizens of Greece. It was a major compulsory population exchange, or agreed mutual expulsion.

According to Aubaret, the French Consul in Ruse in 1876 in the Danube Vilayet alone there were 1,120,000 Muslims and 1,233,500 non-Muslims of whom 1,150,000 were Bulgarian. Between 1876 and 1878, through massacres, epidemics, hunger and war a large portion of the Turkish population vanished. Turkish flow to Anatolia continued in a steady pattern depending on the policies of the ruling regimes until 1925 after which immigration was regulated. During the 20th century Bulgaria also practiced forced deportations and expulsions, which also targeted the Muslim Pomak population.[80]

The biggest wave of Turkish emigration occurred in 1989, when 310,000 Turks left Bulgaria as a result of the communist Todor Zhivkov regime's assimilation campaign, but around 150,000 returned between 1989 and 1990. That program, which began in 1984, forced all Turks and other Muslims in Bulgaria to adopt Christian names and renounce all Muslim customs. The motivation of the 1984 assimilation campaign was unclear; however, many experts believed that the disproportion between the birth rates of the Turks and the Bulgarians was a major factor.[24] During the name-changing phase of the campaign, Turkish towns and villages were surrounded by army units. Citizens were issued new identity cards with Bulgarian names. Failure to present a new card meant forfeiture of salary, pension payments, and bank withdrawals. Birth or marriage certificates would be issued only in Bulgarian names. Traditional Turkish costumes were banned; homes were searched and all signs of Turkish identity removed. Mosques were closed or demolished. Turkish names on gravestones were replaced with Bulgarian names. According to estimates, 500 to 1,500 people were killed when they resisted assimilation measures, and thousands of others were sent to labor camps or were forcibly resettled.[25] During this period the Bulgarian authorities denied all reports of ethnic repression and that ethnic Turks existed in the country. The official government stance was that the Turks in Bulgaria were really Bulgarians who were Turkified and that the entire Turkish population voluntarily chose to change their Turkish/Muslim names to Bulgarian/Slavic ones.[26]

Ja lično nisam za neka nasilna riješenja i zato pošto sam sa ovih prostora, mi je muka od ratnog i svakog drugog nasilja. Ali mi je muka i od "multietničke" i "bosanske" politike bošnjačkih političara, koja je u stvari čisto nacionalistička retorika.
 
Pa ja sam bio u Madjarskoj, doduse samo jednom i samo u Budimpesti, ali se ne sjecam da sam vidio bilo sta nalik na Otomansku arhitekturu ili stil.

Imaju silna turska kupatila, a negde pored Dunava imaju nekakav spomen park svojim mongolskim korenima. Napravili su one nomadske "čadore" ali od kamena...a fora je što izgledaju isto kao turska klubeta/kubeta kako se već zove.


Generalno, smatram da je to dobra ideja bila, mada mislim da se i Srbija "arhitektonski očistila" od Turaka jedino što je nakon monarhije, u Srbiju opet vraćena divlja gradnja, što je tako tipično turski.
 
Imaju silna turska kupatila, a negde pored Dunava imaju nekakav spomen park svojim mongolskim korenima. Napravili su one nomadske "čadore" ali od kamena...a fora je što izgledaju isto kao turska klubeta/kubeta kako se već zove.


Generalno, smatram da je to dobra ideja bila, mada mislim da se i Srbija "arhitektonski očistila" od Turaka jedino što je nakon monarhije, u Srbiju opet vraćena divlja gradnja, što je tako tipično turski.

Nisam siguran na sta mislis pod Srbija. Vojvodina je ociscena prije nego je usla u sastav Srbije, Sandzak i KiM su... jel, a Bosna je od 1918 prakticno bila u sastavu i pod nekom vrstom uprave Srbije. Ako je 1992 bilo preko 30% Srba u BiH, koliko nas je bilo 1918 ili 1930?

Mislis na ovo http://www.panoramio.com/photo/85277671
Ipak, koliko ovakvih gradjevina ima u Madjarskoj? Ostala kupatila koja spolja ne odisu Otomanskim identitetom se ne broje.

@bubica74
Pazi ovo je pitanje zivota ili smrti, i nije uopste nesto sto bi trebalo diskutovati ili praviti referendum. Svi ostali u Evropi su to uradili i svi su koristili nasilje, manje ili vise, koliko je bilo neophodno. Ne vjerujem da je iko uzivao u tome, ali sto se mora nije tesko. Po meni je asimilacija jedan od prihvatljivih metoda gdje je od Muslimana trazeno da se odreknu bilo kakvih veza sa Turcima i Otomanskim identitetom, i mislim da je to bilo poprilicno bezbolno. Turci su sami to radili sa Grcima i Jermenima, strogo pokolj i deportacija. Kemi recimo nije palo na pamet da asimilira ne-Turke.
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran na sta mislis pod Srbija. Vojvodina je ociscena prije nego je usla u sastav Srbije, Sandzak i KiM su... jel, a Bosna je od 1918 prakticno bila u sastavu i pod nekom vrstom uprave Srbije. Ako je 1992 bilo preko 30% Srba u BiH, koliko nas je bilo 1918 ili 1930?

Mislis na ovo http://www.panoramio.com/photo/85277671
Ipak, koliko ovakvih gradjevina ima u Madjarskoj? Ostala kupatila koja spolja ne odisu Otomanskim identitetom se ne broje.

О чему ти причаш? Демографски састав подручја Војводине је практично исти 1910. и 1921.

Kod:
српски 	510.754 	33,8
мађарски 	425.672 	28,1
немачки 	324.017 	21,4


српски 	533.466 	34,9
мађарски 	363.450 	23,8
немачки 	335.902 	22


Разлика з броју говорника мађарског прозилази из тога да је 1910. пописиван "језик који се најчешће/најрадије говори" а 1921. матерњи језик - те је на тај начин покушано "надувавање2 броја Мађара. Најбољи доказ за то је Суботица - град је у овом периду порастао за 8.000 становника, није имао значајних демографских потреса, али се број Буњеваца, Срба и Немаца на попису 1921. удвостручио у односу на 1910. јер је примењен други критеријум по пописивању језика.

На простору БиХ је 1921. било 43.8% православаца (829.162, у односу на укупан број становника - 1.889.929). Треба имати на уму да се и мали део Муслимана осећао Србима.
 
О чему ти причаш? Демографски састав подручја Војводине је практично исти 1910. и 1921.

Kod:
српски 	510.754 	33,8
мађарски 	425.672 	28,1
немачки 	324.017 	21,4


српски 	533.466 	34,9
мађарски 	363.450 	23,8
немачки 	335.902 	22


Разлика з броју говорника мађарског прозилази из тога да је 1910. пописиван "језик који се најчешће/најрадије говори" а 1921. матерњи језик - те је на тај начин покушано "надувавање2 броја Мађара. Најбољи доказ за то је Суботица - град је у овом периду порастао за 8.000 становника, није имао значајних демографских потреса, али се број Буњеваца, Срба и Немаца на попису 1921. удвостручио у односу на 1910. јер је примењен други критеријум по пописивању језика.

На простору БиХ је 1921. било 43.8% православаца (829.162, у односу на укупан број становника - 1.889.929). Треба имати на уму да се и мали део Муслимана осећао Србима.

Otomani nisu dosli u Evropu (i Vojvodinu) 1910 pa otisli 1911, tako da taj tvoj podatak nije bas relevantan za ono o cemu ja pricam. Doduse ne znam sta je i kako bilo u Vojvodini, ali takodje nisam cuo da su Srbi brisali tragove Otomanije po Vojvodini. Chronology of the Ottoman Empire (1259-1924 A.D.)

Imas karte Otomanske imperije podjeljene u vremenske intervale po osvajanju teritorija. Evo link za mape na guglu. ottoman empire timeline
 
Otomani nisu dosli u Evropu (i Vojvodinu) 1910 pa otisli 1911, tako da taj tvoj podatak nije bas relevantan za ono o cemu ja pricam. Doduse ne znam sta je i kako bilo u Vojvodini, ali takodje nisam cuo da su Srbi brisali tragove Otomanije po Vojvodini. Chronology of the Ottoman Empire (1259-1924 A.D.)

Imas karte Otomanske imperije podjeljene u vremenske intervale po osvajanju teritorija. Evo link za mape na guglu. ottoman empire timeline

Аха, нисам разумео на шта си мислио под брисање/чишћење - учинило ми се да мислиш на Мађаре а не Турке.
 
Ma da, na Turke sam mislio. Mada kad si vec spomenuo Madjare, zanimljivo je kako su komunisti progonili Madjare i Njemce poslije 2. svjetskog rata zato sto su saradjivali sa okupatorom, ali nisu progonili Muslimane koji su saradjivali sa svim okupatorima koji su ikad krocili na Balkan, ukljucujuci i fasiste u 2. svjetskom ratu, a i sami su ostaci okupatora i to vrlo brutalnih i primitivnih.
 
Otomani nisu dosli u Evropu (i Vojvodinu) 1910 pa otisli 1911, tako da taj tvoj podatak nije bas relevantan za ono o cemu ja pricam. Doduse ne znam sta je i kako bilo u Vojvodini, ali takodje nisam cuo da su Srbi brisali tragove Otomanije po Vojvodini. Chronology of the Ottoman Empire (1259-1924 A.D.)

Imas karte Otomanske imperije podjeljene u vremenske intervale po osvajanju teritorija. Evo link za mape na guglu. ottoman empire timeline

Pa znas kako i ako je bilo nekih tragova samo je gradjeno preko toga u normalne-evropske zgrade i to je to ...
 
Pa naravno, tako su svuda radili. Zanimljivo je da nema info o tome ko je zivio na podrucju Vojvodine u to vrijeme i sta se tu desavalo. Dunavska Provincija (Dunavski Vilajet) koji se protezao preko dijelova Srbije, Rumunije i Ukrajine se spominje u dokumentima, kao i Madjarska i Bugarska. Medjutim Otomani su uzeli i pola Slovacke, dio Poljske, cijelu Hrvatsku, dosli do Beca. Koliko znam tu su udruzeno reagovali Austrijanci, Nijemci i Poljaci, i sjurili Turke ne Balkan, i izbrisali tragove okupacije na svojim teritorijama.
 
Poslednja izmena:

Back
Top