znam da je pointless al me zanima nesto vezano za ljubav i decu

gost 189815

Iskusan
Poruka
5.826
previse i nepotrebno razmisljam,pa sam recimo razmisljala o ljubavi prema deci.tj prema novorodjecima pa nadalje.
znam da majka kad rodi dete ga automatski voli i zastitnicki se odnosi ka njemu,i znam da kad bi ja dobila dete da bih ga volela najvise na svetu,al se pitam dal je ta ljubav prava jer nije zasnovana na iskustvu sa tom osobom,vec je genetski predispozicirana..
onda pocnem da se pitam da li bi smo voleli nasu decu u toj meri da nismo genetski i hormonski uslovljeni..:think:
e sad znam da bilo koji odgovor ne bi imao neku veliku primenu u mom zivotu:)))i drugarica mi je rekla da se takva osecanja ne analiziraju,:)
1.al sta ako recimo rodim dete(i nema pospor,depresije i sl..znaci sve je ok samnom)i krenem da razmisljam tako,mislim sanse za to su ravne nuli posto i ovako obozavam decu i super sam sa njima,i kontam da bi svoje obozavala,i da bi i meni bilo ko svakom,al opet..ma luda sam..
2.i posto je za mene ljubav skup iskustva sa nekom osobom,ono sto me zanima je ko sto rekoh da li je ta ljubav prava,tj to ne bi bila ljubav po toj definiciji..
i ko zakljucak znam nisam normalna i da bez obzira kako mi definisali ljubav,njene posledice su iste al sam eto imala potrebu da ovo podelim sa jos nekim..;)
 
znam da mi je majka priroda to omogucila,pitanje je da mi majka priroda to nije aranzirala dal bi ja tu osobu volela:))?
a mislis iako mi je bioloski uslovljeno da ga volim,njegov karakter prvenstveno zavisi od mog vaspitanja pa bi kroz to vaspitanjae izgradila osobu koju bi zavolela i da je tek upoznam na ulici jer sadrzi one moralne i dr osobine koje koje najvise cenim...
problem je sto ja govorim o tom trenutku kad rodis dete ti ga iskljucivo volis jer je tvoje i jer ti rade hormoni i jer si genetski uslovljen da ga volis,
a i voleo ga bi i kad bi bio najgori i kad poraste,al recimo kad bi sreo istu takvu odraslu jedinku sa istim osobinama(jer i uz najbolje vaspitanje dete moze da ti bude i zlo koliko i dobro) verovatno ga ne bi voleo...
mislim ovo su extremi al reciomo neki prevarant,i sl mislila bi najgore o njemu,al da sam ga ja odgajila volela bi ga bez obzira kako je ispao....
 
previse i nepotrebno razmisljam,pa sam recimo razmisljala o ljubavi prema deci.tj prema novorodjecima pa nadalje.
znam da majka kad rodi dete ga automatski voli i zastitnicki se odnosi ka njemu,i znam da kad bi ja dobila dete da bih ga volela najvise na svetu,al se pitam dal je ta ljubav prava jer nije zasnovana na iskustvu sa tom osobom,vec je genetski predispozicirana..
onda pocnem da se pitam da li bi smo voleli nasu decu u toj meri da nismo genetski i hormonski uslovljeni..:think:
e sad znam da bilo koji odgovor ne bi imao neku veliku primenu u mom zivotu:)))i drugarica mi je rekla da se takva osecanja ne analiziraju,:)
1.al sta ako recimo rodim dete(i nema pospor,depresije i sl..znaci sve je ok samnom)i krenem da razmisljam tako,mislim sanse za to su ravne nuli posto i ovako obozavam decu i super sam sa njima,i kontam da bi svoje obozavala,i da bi i meni bilo ko svakom,al opet..ma luda sam..
2.i posto je za mene ljubav skup iskustva sa nekom osobom,ono sto me zanima je ko sto rekoh da li je ta ljubav prava,tj to ne bi bila ljubav po toj definiciji..
i ko zakljucak znam nisam normalna i da bez obzira kako mi definisali ljubav,njene posledice su iste al sam eto imala potrebu da ovo podelim sa jos nekim..;)

Najbolja tema koju sam procitao na celom forumu krstarice.Voleo bih da se razvije sto vise i definitivno cu je pomno pratiti.Ako diskusija krene i zazivi ovo zivotno pitanje koje moze dati neverovatne epohalne odgovore,bice mi zadovoljstvo ucestvovati.Do tada,drzim ti palceve i svaka cast na pitanju.Pozdrav.
 
Najbolja tema koju sam procitao na celom forumu krstarice.Voleo bih da se razvije sto vise i definitivno cu je pomno pratiti.Ako diskusija krene i zazivi ovo zivotno pitanje koje moze dati neverovatne epohalne odgovore,bice mi zadovoljstvo ucestvovati.Do tada,drzim ti palceve i svaka cast na pitanju.Pozdrav.
ne moras biti sarkastican toliko;)
 
Ne voli majka dete od momenta kada ga rodi nego ga zavoli od momenta kada nastane u njenom stomaku. Beba u stomaku raste hrani se pokreće i mame već tada vole svoje dete. Ne postaješ majka samim činom rodjenja deteta već samim saznanjem da si trudna. Već tada počinje da se gradi taj osećaj ljubavi i zaštitnički stav. A kada dodje momenat radjanja pošto te koliko sam shvatila najviše interesuje taj momenat i kako već tada možeš voleti to biće........... pa možeš.
Pitaš se kako se može voleti neko ako nemaš skup iskustava sa tom osobom. Sa bebama imaš i te kakvog iskustva. Nosiš ih u stomaku devet meseci, sa njima jedeš, spavaš, osećaš kako raste,, pokreće se takvo iskustvo ne možeš osetiti ni sa kim osim sa svojim detetom. Zato se jedino dete voli bezuslovnom ljubavlju, voliš a za uzvrat ne tražiš ništa.
Nema lepšeg osećaja od momenta kada posle devet meseci ugledaš napokon to malo biće koje si nosila u sebi i koje je spavalo odmah tu ispod tvog srca.

- - - - - - - - - -

ne moras biti sarkastican toliko;)

Po meni je bezobrazno da se zavitlava sa ovakvom temom.
 
Ne voli majka dete od momenta kada ga rodi nego ga zavoli od momenta kada nastane u njenom stomaku. Beba u stomaku raste hrani se pokreće i mame već tada vole svoje dete. Ne postaješ majka samim činom rodjenja deteta već samim saznanjem da si trudna. Već tada počinje da se gradi taj osećaj ljubavi i zaštitnički stav. A kada dodje momenat radjanja pošto te koliko sam shvatila najviše interesuje taj momenat i kako već tada možeš voleti to biće........... pa možeš.
Pitaš se kako se može voleti neko ako nemaš skup iskustava sa tom osobom. Sa bebama imaš i te kakvog iskustva. Nosiš ih u stomaku devet meseci, sa njima jedeš, spavaš, osećaš kako raste,, pokreće se takvo iskustvo ne možeš osetiti ni sa kim osim sa svojim detetom. Zato se jedino dete voli bezuslovnom ljubavlju, voliš a za uzvrat ne tražiš ništa.
Nema lepšeg osećaja od momenta kada posle devet meseci ugledaš napokon to malo biće koje si nosila u sebi i koje je spavalo odmah tu ispod tvog srca.

- - - - - - - - - -



Po meni je bezobrazno da se zavitlava sa ovakvom temom.
ja se ne zavitlavam mene ovo ozbiljno zanima..
ja ne negiram snagu i dubinu te ljubavi,niti osecaj povezanosti,niti sumnjam da cu ga voleti najvise na svetu,al mene zanima da li bi smo voleli tu decu da nismo genetski,bioloski,hormonski il kao god uslovljeni na to..
a pod iskustvom ne mislim da si ga nosio 9 meseci u stomaku i sl vec da znas tu osobu da imas odredjene odnose sa njom,da cenis njen moral,njen karakter u potpunosti,a beba jos nema razvijenu licnost..
 
ja se ne zavitlavam mene ovo ozbiljno zanima..
ja ne negiram snagu i dubinu te ljubavi,niti osecaj povezanosti,niti sumnjam da cu ga voleti najvise na svetu,al mene zanima da li bi smo voleli tu decu da nismo genetski,bioloski,hormonski il kao god uslovljeni na to..
a pod iskustvom ne mislim da si ga nosio 9 meseci u stomaku i sl vec da znas tu osobu da imas odredjene odnose sa njom,da cenis njen moral,njen karakter u potpunosti,a beba jos nema razvijenu licnost..
Ne bi.Da li volis dete ili SVOJ plod.Ovo pitanje mozes da postavis na sve.Da li places za ONIM koga vise nema ili za sobom sto tu osobu neces videti.Bukvalno univerzalno pitanje.Potrebno je da se tema razvije.
 
Kako ne poznajes svoje dete i nisi provela neko vreme sa njim kad ga nosis 9 meseci u stomaku?
Mozes sad ti ovde da filozofiras sta hoces,ali to dete je smisao tvog postojanja i zivota,tvoj trag u vecnosti.
da li neko ovde uopste cita gornje poruke
1.ajd da se ponavljamo opet...,pod poznavanjem podrazumevam da znas nekog sa izgradjenim karakterom ko je prisutan u tvom zivotu duze vreme i koga volis na osnovu tog istog karaktera,na osnovu njegove ljubavi prema tebi,na osnovu toga sto je on dobar covek,na osnovu sitavog tvog iskustva snjim.primara radii ja svoju najbolju drugaricu ne volim zato sto je poznajem otkad znam za sebe..jeste da je potrebno vreme da na takav nacin zavolis nekog al ja da sam je upoznala u 8mom razredu i dalje bi je volela zbog svega sto ona predstavlja za mene(olicenje morala,pravdenosti,ponekad mali zloca:) i zato sto nije savrsena na svoj nacin a opet je savrsena za mene) i zbog naseg pozitvnog iskustva koje bismo imali od tad;)
2.ja nemam potrebu da sebe produzavam kroz svoju decu i ako bi ih imala imala bi ih iskljucivo zbog ljubavi a ne zato da produzim svoj gen.
3.ja ne negiram tu ljubav samo pitam dal bi smo ih voleli da nije...ma imas gore vec napisano ne mogu vise da se ponavljam..
4.smisao zivota nisu deca,ona su nesto sto oplemenjuje zivot i cini ga lepsim,bar za mene.smisao zivota svako individualno odredjuje neko kao ti kroz decu,neko drugi kroz posao,neko kroz nesto trece,a neko kroz sve to zajedno..al ovu raspravuimas na dr temi..
 
Poslednja izmena:
Ne bi.Da li volis dete ili SVOJ plod.Ovo pitanje mozes da postavis na sve.Da li places za ONIM koga vise nema ili za sobom sto tu osobu neces videti.Bukvalno univerzalno pitanje.Potrebno je da se tema razvije.
pa plakao bi za to osobom jer ti je zao zbog svega sto on nece prziveti,al to plakanje je zasnovano na licnom gubitku,oduzimanju konstante koja nam daje smisao.mi kad bismo bili roboti mi bismo razmisljali,ali tog coveka vise nema,on vise ne oseca ni tugu ni bol,zasto plakati,
al posto smo kompleksni i zivot gledamo kroz nase odnose sa drugima,razmisljacemo o svemu,i onom sto je bilo i sto bi moglo biti i zbog tog gubitka cemo plakati..
opety ja ne negiram emocije,niti njihov znacaj,ne negiram ljubav,ni tugu ni opet njihov znacaj i bez obzira dal ih mi razlozili na sitna crevca ili ne imace isti efekat na nas,al meni su zanimljive osnove i razlozi,pa zato moram da gnjavim...:)
 
pa plakao bi za to osobom jer ti je zao zbog svega sto on nece prziveti,al to plakanje je zasnovano na licnom gubitku,oduzimanju konstante koja nam daje smisao.mi kad bismo bili roboti mi bismo razmisljali,ali tog coveka vise nema,on vise ne oseca ni tugu ni bol,zasto plakati,
al posto smo kompleksni i zivot gledamo kroz nase odnose sa drugima,razmisljacemo o svemu,i onom sto je bilo i sto bi moglo biti i zbog tog gubitka cemo plakati..
opety ja ne negiram emocije,niti njihov znacaj,ne negiram ljubav,ni tugu ni opet njihov znacaj i bez obzira dal ih mi razlozili na sitna crevca ili ne imace isti efekat na nas,al meni su zanimljive osnove i razlozi,pa zato moram da gnjavim...:)
Imace isti efekat iz prostog razloga zato sto si po
d takvim nazovi pravilima ziveo ceo zivot i generacije pre tebe i prosto postanes upadljiv kad postavis pitanje koje izlazi iz sablona zivota.Niko ne negira emocije ni kompleksnost zivota koja je vec dobro ukorenjena,vec je poenta bas u toj osnovi koja nije savladana jer se napravio preskok lekcija.Ja uopste ne sumnjam da od onog momenta kad rodis vise nikad neces postaviti ovo pitanje.

- - - - - - - - - -

Nerviras me,treba drugi da pisu a ja da pratim.;)
 
Imace isti efekat iz prostog razloga zato sto si po
d takvim nazovi pravilima ziveo ceo zivot i generacije pre tebe i prosto postanes upadljiv kad postavis pitanje koje izlazi iz sablona zivota.Niko ne negira emocije ni kompleksnost zivota koja je vec dobro ukorenjena,vec je poenta bas u toj osnovi koja nije savladana jer se napravio preskok lekcija.Ja uopste ne sumnjam da od onog momenta kad rodis vise nikad neces postaviti ovo pitanje.

- - - - - - - - - -

Nerviras me,treba drugi da pisu a ja da pratim.;)

al prosto ne mozes da odolisXD:PPP(tebi se piseeeeeeee,tebi se piseeeeeee:P:P);)

inace prvi deo je bio odgovor za tebe a ostalo za sve ostale da ne bi ponavljali isto..
laku noc;)
 
kakva genetska ljubav volis i mace koje nadjes na ulici
imas studije na netu,i ta ljubav ti je slicna ko ova..postoje razlike u emocijama kad vidis malo mace ili bilo koju malu zivotinju i kad vidis istu odraslu jedinku..:)imas sve to na netu..
evo skracena laicka verzija a imas i strucne samo treba da se progugla: http://helenathegreat.hubpages.com/hub/BabyAnimals : ...Adults of most species will be attracted to babies of most species because of the natural instinct to nurture that which is helpless.. i dr..otvori link ako te zanima...;)

a druga stvar,te dve ljubavi ma koliko imale slican osnov,razlikuju se po snazi..tako da macke ne bi uporedivala sa ovom pricom....
a treca stvar objasnila sam ljubav i ostalo vezano za moje pit gore:)
 
Poslednja izmena:
Mladunčad su lepa sva,a osim toga sklop feromona i efermona koje luče sa znojem iznojavanjem
stvara kod odraslih jedinki,posebno kod majki takve empatične emocije koje su neopozive! ! !
I to bi mogao biti i početak i kraj priče da nije još nečeg što se tek istražuje...Naime,teza da mladunci
prosto komanduju odraslima sve više dobija na naučnoj težini...Tu očigledno postoji neka još nesaznata interakcija...
Najverovatnije spada u ono što zovemo "duhovno" jer liči i na hipnozu,telekinezu,omađijanost i sl...
Prestao sam da pratim ta istraživanja kad su mi deca stasala,ali još primećujem da se ta posesivnost
između njih i nas roditelja lako realizuje...Mali inkvizitori...:mrgreen::lol:
 
što reče onaj psiholog, kako beše - milojević, milivojević...
ne postoji bezuslovna i ničim izazvana ljubav
uvek postoji neki motiv
a ovde je priča jednostavna do bola
MOJE dete
praktično voliš ga samo zato što je tvoje
e sad to shvatanje i doziranje zavisi od shvatanja i mere roditelja
većina, valjda, voli dete po svaku cenu čak i da je najgore, to je valjda ta neka neodvojiva dužnost
a neki tu ljubav racionalizuju pa u zavisnosti od toga kako se dete pokaže "daju" svoju ljubav
 
imas studije na netu,i ta ljubav ti je slicna ko ova..postoje razlike u emocijama kad vidis malo mace ili bilo koju malu zivotinju i kad vidis istu odraslu jedinku..:)imas sve to na netu..
evo skracena laicka verzija a imas i strucne samo treba da se progugla: http://helenathegreat.hubpages.com/hub/BabyAnimals : ...Adults of most species will be attracted to babies of most species because of the natural instinct to nurture that which is helpless.. i dr..otvori link ako te zanima...;)

a druga stvar,te dve ljubavi ma koliko imale slican osnov,razlikuju se po snazi..tako da macke ne bi uporedivala sa ovom pricom....
a treca stvar objasnila sam ljubav i ostalo vezano za moje pit gore:)
ti samo objasnjavas net a mnogi smo odrasli bez njega odakle nam tad znanje i pojam ljubavi osim licnog dozivljaja
 
pa dete kad rodis to je privilegija i dar da imas nesto cisto nevino neiskvareno
ako gledas i ovako generalno, to sto kazes po osnovu sta si sretala u dosadasnjem zivotu, pa cim dotaknes nesto iz cega/koga isijava dobrota to u tebi budi ono najlepse prosto te upija u ljubavni odnos
znaci zakljucak je da moze i covek tvoj muz koji ti je pomogo da stvorite djetica da ima tu cednost i nevinost i zato se vi volite
 

Back
Top