Wireless

ZalePniCa

Obećava
Poruka
79
Ovih dana bih hteo da uvedem wireless, zanima me kako radi wireless u novom sadu (naprimer da m ibude posta ili neobee provajder)?
Dali lepo radi ili...?
Interesuje me dali kada ja uvedem wireless imam IP ili sta vec ja posebno ili nas 10 na jedan ko ADSL?
Jer necu da mi se neko nakaci i pocne da downloaduje nesto veliko pa meni bude spor internet.
kakav je na wireless?
 
Nisam iz Novog Sada ali imam wireless i mogu da ti kazem da sljaka odlicno. Kod mene je fora da nije bitno koliko je ljudi nakaceno. Ja imam garantovani protok i to je to. Za sad sam zadovoljan a kad ne budem javicu.
Poz...
 
ZalePniCa:
jel moze to da se bira koliko ce da bude nakaceno samnom na taj ap ili ja samo posebno za sebe, i tako svaki clan?
AP - Access point (pristupna tacka) predstavlja antenu koju gadjaju (ili koja gadja) sve ostale antene svih clanova mreze.
Ukoliko je teren takav da se ne mogu svi korisnici mreze videti antenu onda se postavlja dva ili vise APa tako da svaki korisnik vidi bar jednu od njih.
 
ZalePniCa:
jel moze to da se bira koliko ce da bude nakaceno samnom na taj ap ili ja samo posebno za sebe, i tako svaki clan?

Ne smes da brkas dve stvari:
1. AP (sto rece Kuliraza) je samo pristupna tacka, kojom se ti povezujes sa provajderom. Provajder moze imeti vise AP.
2. To koliko ce vas biti nakaceno na provajderove resurse (bandwidth) je stvar kako provajder organizuje isporuku protoka.

Mozes se dogovoriti (i naravno platiti) da imas zagarantovanu brzinu, a mozes i ostati na, da kazem "zajednickom" bandwidth-. U drugom slucaju zavisis od toga koliko je provajder korisnika nakacio a i od toga sta koji korisnik radi.

Samo kao primer (i jako uopsteno): ako provajder isporucuje 1MBit, on moze da "nakaci" 4 korisnika sa predvidjenom brzinom za svakog od po maksimalno 256mbs, tada cete svi raditi ok na 256.
Ako pak provajder predvidi da necete svi odjednom "gurati" kroz celu vezu, moze da nakaci na primer 8 korisnika sa takodje deklarisanom maksimalnom brzinom 256mbs. To u teoriji tako i funkcionise, vise se korisnika nakaci sa predvidjenom maksimalnom brzinom, nego sto je to matematicki moguce. Pretpostavka je da nece svi odjednom koristii punu brzinu. Ali ako se to desi pa svih 8 korisnika zalaufa neki download, onda tih 8 korisnika nece imati po 256mbs vec manju ili cak mnogo manju efektivnu brzinu, jer ce se resursi po odredjenom algoritmu, koji odredjuje provajderov ruter, podeliti na postojeci broj korisnika.
U svetu je otprilike oko 8 korisnika na 1MBit ali to nije nikakvo pravilo, pogotovo kod nas.

Postoji i varijanta da platis vise i da uvek imas zagarantovanu brzinu, tada ti uzimas svoj deo bandwidtha a ostatak se deli na one korisnike koji nisu platili zagarantavonau brzinu. Ja sam se na takav acino organizovaoa, placam vise nego ostali clanovi mreze ali uvek imam 256/128

Sve u svemu, vidjao sam sisteme koji lepo u pocetku krenu, svi imaju po 256 na primer, ali kako se broj korisnika povecava, a provajder ne zakupljuje jos bandwidtha, gura sve na postojece resurse, pa se zavrsi na tome da od reklamiranih 256 spadnes na 32 (a vidjao sam i manje...)
 
Zagarantovanih 256/128 i fiksni IP sa 24-casovnom tehnical support placam 65 evra mesecno, neogranicen protok.
Uskoro prelazim na 512/256 jer mi treba za web server. Imam ga i sada na jednom od kompjutera ali nece biti dovoljno za ozbiljniji broj poseta.
 
na moju veliku zalost, posto nemam uslova isdn i adsl (imam dvojnika) a kablovski provajder ne podrzava internet u mom delu grada ostaje mi jedino wirless

okrenem ti ja beogrid pre neki dan i kazu oni meni da mi traze 40.000din za uvodjenje i opremu ili da nadjem 5 korisnika koji ce i opremu i uvodjenje platiti 7.500din a ja cu dobiti dz

ipak 40.000 je stvarno mnogo
zna li jos neko nekog wirless provajdera koji radi na podruciju rakovice?
 

Back
Top