Kupovina stana u Italiji

Alexa22

Početnik
Poruka
11
Pozdrav svima! Pretpostavljam da vi koji zivite u Italiji znate dobro kako se krecu cijene nekretnina tamo, a ja bih da se malo konkretnije informisem, pa zato i postavljam ovu temu. Da ne bih ostavila dojam nadobudne osobe - odmah cu naglasiti da ja znam jako dobro koliko skup moze biti, i najcesce i jeste, m2 stanova u vecim gradovima Italije, konkretno znam napr. za Rim da se zaista radi o glamuroznim ciframa, ali mene ovde zanima ponuda koja je vezana za relativno manje gradove, ali da su univerzitetski centri ili bar blizu njih. Prije nekih mjesec-dva sam bila napr. u Trstu, i zapazila sam u centru grada izlog neke agencije za promet nekretninama, gdje su bili izvjesani oglasi prodaje stanova. Naravno - ista prica, one varijante koje za nas standard i jesu zaista luksuz su i vrlo, vrlo skupe, ali sam primjetila i ponude gdje se cijena kvadrata krece oko 1000 EUR ili neznatno iznad toga. Takodje sam cula nedavno i pricu vezanu za cijenu kvadrata u Empoliju - slicno kao ovaj primjer iz Trsta... Da ne duzim, zanima me da cujem od vas koji ste tamo i poznajete situaciju, da li je ovo realno, da li se po ovakvim cijenama zaista moze naci iole pristojan stan u Italiji?
 
imas i za 1000 koliko hoces, ali u manjim gradovima.. mada ima i losijih kuca skoro na obali mora za 50tak hiljada.. u principu stanovi su jeftini.. jer za 100 hiljada mozes pronaci cak i na boljim mestima...
(ako radis neki normalniji posao u italiji 50tak hiljada nije problem odvojiti..)

jeftine regije su ti bergamo, lecco, naprimer,.. a blizu je milana, bogati su i lep kraj... oko pola sata vozom..

pozdrav
 
Poslednja izmena:
Cao!
Pratim oglase prodaje nekretnina na it. sajtovima (zanima me kupovina stana), pa me interesuje sledeće:
Cena stana koja je tamo ukazana već sadrzi uracunat porez i sve provizije za agenciju i ostale...? Ili je to samo cena stana, koliko trazi prodavac?
I još jedno pitanje.
Znam da su cene drasticno pale, i stoga, koliko ide otprilike nabacivanje % na početnu cenu prodavaca, t.j. koliko mogu da im spustim cenu?
Unapred hvala!
 
@aleksa> samo da ti kazem caku, ako hoces da uzmes kredit u italiji, banke u zadnje vreme daju samo 60 ili 80% od vrendosti nekretnine, dakle moras imati 20-40% u kesu ako hoces da uzmes stan, mislim da mozda zbog toga su pale cene. Nisu drasticno ali su za nijansu pale (sto se mene tice).
@ alex72, za raznorazne poreze moras da izdvojis oko 12% vrendosti nekretnine... banka ti procenjuje vrendonst i obicno preceni i ovo sve vazi za prvu nekretninu, tj za nju placas 4% pdv mislim da je u italiji sada oko 22..23% pdv (iva)
za prvu nekretninu, za drugu ide mislim 8% itd..

Pozdravi iz suncane italije...
 
Izvini, nisam shvatila, koji porez je 4%? Porez na promet nekretnina? I onda tih 4% placas na procjenjenu vrijednost nekretnine koju kupujes ako ti je prva u vlasnistvu, a 8% ako nakon te prve kupujes i drugu? I PDV od napr. 22% mora biti uracunat u cijenu nekretnine, je li tako? Ako je to tako, onda je vrlo slicno kao i ovde kod nas...
I kod nas moras imati ucesce minimalno 20% da bi ti se ostatak potrebnog novca za kupovinu nekretnine odobrio kao kredit, mozda da je malo povoljnije ako ulazis u leasing aranzman...
 
... malo kasni odgovor... skuzi

ispravka, proverio sam tri puta ide ovako
moras imati barem 20% vrednosti nekretnine u kesu (ne da ti skinu od kredita nego da pokazes pare)...
prva nekretnina se oporezuje 8% a sve ostale 23%.

agencije uzimaju za uslugu oko 5000eura...

ja iskreno mislim da kupim stancic u Trstu moze da se nadje opusteno za 1000eura po kvadratu sa pogledom na more...
gradic je odlican, blizu je srbija, imam dosta nasih, pola grada prica jugoslovenski....
 
Poslednja izmena:

Back
Top