EGO . Moze li neko da objasni na obicnom srpskom jeziku , sta je to EGO?

Da,moguce je da je glavapunaendorfina psihoanaliticar kao sto je bio i neurolog.Ali vec sam pisala o Narcisima i poremecajima licnosti sa napadima besa, potrebe za vredjanjem i stalnom zeljom da se bude u pravu.( kod mene na blogu)
On je stvarno pametniji od svih nas.On uvek sve zna bolje i kako je vec u pravu pre diskusije nije potrebno ni diskutovati.
Ja sam glup eto recu ja da ne moras ti posle.Nema na cemu.Nemam stobom nikakav problem,pokopo te ovde momacki nemas pojma o cemu pricas.Samo me znima sto ne dozvoljavas sebi da nesto naucis.Recimo da sam malo citucko psihologiju i momak je u pravu.
 
Evo neki bezvezni citati samo da bi se vidjelo da je Ja (Ego) nesto sto nije isto sto i Nad-ja (Super-Ego):
Calvin S. Hall & Gardner Lindzey TEORIJE LICNOSTI, III Izdanje, 1978, 2. Frojdova klasicna psihoanaliticka teorija: Sklop licnosti::
"Ja {Ego} je izvrsna vlast licnosti zato sto nadzire pristup radnji, odabira karakteristike okoline na koje ce odgovoriti i odlucuje koji ce instinkti biti zadovoljeni i na koji nacin."
"Treba, medjutim, imati na umu da je ja organizovani deo ono, da nastaje da bi prosledio teznje ono a ne da bi ih osujecivao . . ."
"Ono {Id} je prvi sistem licnosti; to je sredina unutar koje se razlucuju ja {Ego} i nad-ja {Super-Ego}. Ono se sastoji od svega psiholoskog sto je nasledjeno i prisutno po rodjenju, ukljucujuci i instinkte. To je rezervoar dusevne energije koji isporucuje snagu potrebnu za delovanje druga dva sistema . . . "
"Na kraju ovog opisa tri sistema licnosti treba naglasiti da o ono, ja i nad-ja ne treba misliti kao o coveculjcima koji upravljaju licnoscu. To su samo nazivi za razne psiholoske procese koji se povinuju nacelima razlicitih sistema. U uobicajenim okolnostima ova razlicita nacela se ne sudaraju s drugim niti im je svrha delovanja suprotna. Naprotiv, ona rade zajedno kao tim pod administrativnim vodjstvom ja." -> naravno, ne misle svi psihoanaliticari da licnost treba da sadrzi Super-ego i da je to normalno.
"Treci sistem, koji se poslednji razvija, je nad-ja."
 
Sta je sad , doslo je do deegoizma , niko nece da svojim egom nametne stav.
Baš nametanje...
Eto i ja ću sebe zapitati šta bih ja u sebi mogao odrediti kao svoj ego,kao ja...
Metod eliminacije isključuje matrice ponašanja i emotivne i instiktivne,pa i masovno inteligentne (algoritam bio sistema)tenzije
tj.nad -ja i Id ,tako da ostaje uređeni sled sećanja na doživljaje i sadržine događaja koji su ili mogu biti aktuelni...Uz to podržani
raciom i imaginacijom u funkciji predviđanja...
Dozvoljavam da nisam najjasniji,ali da ne gnjavim primerima i smaram obrazloženjima...
Važno je reči da to ne treba posmatrati tako kao fizički izdvojeno-to su više skupovi dejstava u umu na sadržaj koji se unosi...
 
Baš nametanje...
Eto i ja ću sebe zapitati šta bih ja u sebi mogao odrediti kao svoj ego,kao ja...
Metod eliminacije isključuje matrice ponašanja i emotivne i instiktivne,pa i masovno inteligentne (algoritam bio sistema)tenzije
tj.nad -ja i Id ,tako da ostaje uređeni sled sećanja na doživljaje i sadržine događaja koji su ili mogu biti aktuelni...Uz to podržani
raciom i imaginacijom u funkciji predviđanja...
Dozvoljavam da nisam najjasniji,ali da ne gnjavim primerima i smaram obrazloženjima...
Važno je reči da to ne treba posmatrati tako kao fizički izdvojeno-to su više skupovi dejstava u umu na sadržaj koji se unosi...
Kakav kralj.Nagomilao sedam redi recenica a nista nije reko.A opet niko ne moze da kaze da nisi u pravu.Aplauz.Pravo politicki.
 
Jednostavno receno, Ego je dio Id-a, ali za razliku od njega ima kontakt sa stvarnoscu, i mogucnost odlaganja ispunjenja zelje, pod uslovom da je to odlaganje uslovljeno nekom drugom zeljom ili zeljama. Ego odredjuje sopstveni karakter, tj. nacin ophodjenja prema sebi i drugima. Po klasicnoj psihoanalitickoj teoriji (Frojdovoj) Ego nema sopstvenu energiju (uzima je od Id-a) i teznje, po modernijim ima i spostvenu, i ovu od Id-a, a po nekim modernim teorijama Id uopste ne postoji! Cesto se te modernije psihoanaliticke teorije zovu "Ego psihologija".
 
Poslednja izmena:
Na srpskom?

To su granice uma, amovi koji ne dozvoljavaju da vidis siroko.
Granice koje te (naizgled) stite. Da njih nema um bi verovatno ispao.
Kada ne bi imao ego, video bi osobe i dogadjaje upravo onakve kakvi oni jesu.
Ako imas ego to nije slucaj, on filtrira, uoblicava, boji...
Svi imaju ego, samo razlicit, i zato svi iste stvari vide razlicito.

http://forum.krstarica.com/entry.php/18950-Mozak
 
Poslednja izmena:
Da,moguce je da je glavapunaendorfina psihoanaliticar kao sto je bio i neurolog.Ali vec sam pisala o Narcisima i poremecajima licnosti sa napadima besa, potrebe za vredjanjem i stalnom zeljom da se bude u pravu.( kod mene na blogu)
On je stvarno pametniji od svih nas.On uvek sve zna bolje i kako je vec u pravu pre diskusije nije potrebno ni diskutovati.

A o cinicima?
Ne branim nikog, moguce da su takvi, al ovde vidim cinizam u mrdanju :)

Inace, vas opis egoa je bio dobar, mada previse uproscen. Da smo bar mi tako jednostavna bica...
 
A o cinicima?
Ne branim nikog, moguce da su takvi, al ovde vidim cinizam u mrdanju :)

Inace, vas opis egoa je bio dobar, mada previse uproscen. Da smo bar mi tako jednostavna bica...
Njen opis Ega, za koji jasno tvrdi da ne postoji, nego jasno kaze da je to ustvari Super-Ego, je S-R bihejvioristicki. (S-R bihejviorizam je odbacen svuda, a S-O-R se ponegdje i zadrzao.) Njen opis je ustvari opis Ega koji je pod stalnim uticajem uslovnih i instrumentalnih refleksa, ucenja po modelu, senzitizacije, habituacije, kao i tzv. "ranog ucenja" i osim njih ne sadrzi nista drugo, osim mozda ucenje putem uvidjanja. To je totalno pogresno.
Znaci, to uglavnom obuhvata:
Pavlovljev "A" tip uslovljavanja
-||- "B" -||-
Votsonovo emocionalno uslovljavanje
Senzorno preduslovljavanje
Voljno uslovljavanje ili uslovljavanje uz instrukciju
Klasicni odbrambeni uslovni refleks
(Uslovljavanja drugog i viseg reda)
~Instrumentalno~
Ucenje putem nagradjivanja
-"Ucenje putem pokusaja i pogresaka"
-Operantno ucenje
Ucenje sticanja reakcije bjezanja
Ucenje reakcije izbjegavanja
Diskriminatorno operantno ucenje
Omisiono ucenje
Premalo da bi se time obuhvatio i objasnio cio repertoar ponasanja covjeka.
 
Poslednja izmena:
Milion puta procitas tu rec EGO , a sta je to ? Koja je prirodna rec , objasnjenje , tog pojma .Sta je normalan ego?Postoji li neki svetli ili mracni , mali ili veliki , hyper ili hypo EGO . Vec mi je muka od same te reci , a pogotovu od osoba koje te prisilno upozoravaju na tvoj , odnosno Vas ego , tvrdeci da im je njihov sopstveni idealan kao etalon mera, pohranjen u Zenevi, mozak nad mozgovima. ? Ko ce ovo da objasni?

Prevod jednostavan, Ego znači Ja , no to Ja ima mnoga značenja i tumačenja . U kolokvijalnom govoru može značiti sve i svašta , najčešće se kaže da neko ima jak ili slab Ego što u mnogim slučajevima znači da ima jaku ili slabu volju. Nekada u istoj takvoj rečenici Ego se može tumačiti kao samopouzdanje, pa na primer tada sintagma veliki Ego može da znači i prepotentnost. Isto tako ova sitagma (veliki Ego ) ponekad ima značenje sebičnosti - okrenutost isključivo ka sebi (za ta značenja postoji i poseban termin - egoizam). Znači u svakodnevnom govoru nema tačno određenog značenja mada u zavisnosti od konteksta možemo naslutiti njegovo značenje.
I u sferi duha i nauke termin Ego takođe ima različita značenja . Pa tako u fiozofiji od Dekarta na ovamo to Ja se poistovećuje sa subjektom (Kant , Berkli, Šopenhauer ...) što će reći sa metafizičkim entitetom (za razliku od objekta). Autori u psihologiji (pre svega psihodinamičari) to Ja razmatraju na fenomenološkom nivou vezujući ga za ličnost , tačnije za deo ličnosti . Pa tako je kod Junga Ja deo sopstva ali za razliku od sopstva koji ima i kolektivni izvanpsihički metafizički karakter, Ja je samo deo psihe ličnosti , istina centralni deo svesti ličnosti ( i osnovni uslov svesti) . Što se tiče Frojda , pokušaću biti koncizan. On je psihu ličnosti rasčlanio na ;

1) ID (ONO) je nosilac libiduozne energije čije je osnovni princip zadovoljenje (hoću sad i hoću sve) .
2) SUPER-EGO (NAD JA) je istancija moralnih uzusa i ego ideala koji daju osnovu za poređenje. Super-ego se formira autoritativnim prenošenjem sa roditelja (ili vaspitača) na decu u procesu identifikacije. Tačnije dečji Super-ego se izgrađuje ne po uzoru na roditelja već po uzoru na roditeljski Super-ego, na taj način se održava tradicija.
3) EGO (JA) jeste glavni subjekt delanja kod normalnih ličnosti nastao od Id-a u dodiru sa spoljašnjom sredinom. Što znači da je Ego posrednik između Id-a i spoljašnje sredine. Pošto Ego koristi energiju Id-a zadatak Ega je da zadovolji Id ali to čini na takav način da ne povređuje (ili što manje povređuje) prirodne i društvene norme spoljašnje sredine , što će reći da je njegov princip delovanja realnost. Isto tako ponašanje ličnosti , to jest delanje Ega ne treba bitno da odudara od zahteva Super Ega ( moralnih uzusa i Ego ideala ) jer ako se to desi tad dolazi do osećanja griže savesti a u ekstremnijem slučaju do potiskivanja. Sa druge strane Ego bi trebalo da bude što nezavisniji od Super-ega (a ne njegov rob).
Sve u svemu najednostavnije rečeno funkcija Ega po Frojdu je da uspostavi harmoniju između tri težnje , da zadovolji težnje Id-a i prilagodi se zakonitostima spoljašnje sredine, u isto vreme vodeći računa o zahtevima Super-ega.
 
Poslednja izmena:
Sve u svemu najednostavnije rečeno funkcija Ega po Frojdu je da uspostavi harmoniju između tri težnje , da zadovolji težnje Id-a i prilagodi se zakonitostima spoljašnje sredine, u isto vreme vodeći računa o zahtevima Super-ega.
Kako tumačiš Frojdovu izjavu da tamo gdje je bio id treba da bude ego? Pošto je to nemoguće dok postoji super-ego. Ili misliš da nije?
 
Sve u svemu najednostavnije rečeno funkcija Ega po Frojdu je da uspostavi harmoniju između tri težnje , da zadovolji težnje Id-a i prilagodi se zakonitostima spoljašnje sredine, u isto vreme vodeći računa o zahtevima Super-ega.
Kako tumačiš Frojdovu izjavu da tamo gdje je bio id treba da bude ego?Pošto je to nemoguće dok postoji super-ego. Ili misliš da nije?

Ako sam dobro razumeo primedbu radi se o dve ipak različite stvari. Moja rečenica koju si citirao se odnosila na normalno funkcionisanje Ega (razume se kod relativno normalne osobe) a Frojdova rečenica na koju si se pozvao se odnosi na ciljeve psihoanalitičke terapije.


Kako tumačiš Frojdovu izjavu da tamo gdje je bio id treba da bude ego?
Pošto je to nemoguće dok postoji super-ego. Ili misliš da nije?

Kao prevladavanje razuma (racija) nad iracionalnim težnjama . U konkretnoj rečenici u odnosu na pojedinca (znači u nekom užem i kratkoročnijem smislu ) terapija bi trebala da pomogne u osvešćavanju delova Ida i podsvesnog (uprkos otporu potisnutog materijala - potisnut pod uticajem moralnih uzusa tj. Super-ega) a time i širenju ega u odnosu na Id. Znači ne radi se o potiranju (uništenju) Super-ega već o dekreiranju (najpre osvešćavanju) mehanizma potiskivanja i sadržaja potisnutog . Samo sociopate i neki psihotični bolesnici nemaju moralne uzuse to jest Super-ego, zato u nekom normalnom svakodnevnom funkcionisanju Ega , on (Ego) mora da vodi računa o zahtevima Super-ega jer kao što napisah ako dođe do velikog odstupanja (ego delanja u odnosu na moralne uzuse ) , dolazi do griže savesti i u težem slučaju do potiskivanja.
Evo citata gde Frojd to objašnjava kada piše o funkciji Ega (i njegovom odnos sa Super-egom) ;

S. Frojd, Nova predavanja , Autobiografija , stane 168-169, Matica Srpska Novi Sad 1969.

Da se vratim Frojdovoj rečenici gde on kaže "gde je bio id neka bude ego ", naravno u toj rečenici se ne misli na potpunu zamenu strukturnih delova psihe gde bi ego preuzeo ceo id jer to bi bila promena celokupne prirode čoveka što teško bilo kakvim terapijama može da se postigne. Međutim i u nekom širem i dugoročnijem smislu u odnosu na čovečanstvo Frojd je polagao nadu u postepeno prevladavanje svesti i razuma nad podsvešću i strastima u njoj , što bi se moglo tumačiti kao postupna dugoročna promena prirode čoveka, no to je već neka druga priča .
 
Poslednja izmena:
A sto ako ti kazem da se Frojd nikad nije odrekao izjave da su nagoni (strasti) nesto sto se "mnogo zeli", a ne nesto nametnuto? I da se po Frojdovoj teoriji super-ego formira uvjek bas zbog nekih drugih nagona, kad vec ne mogu da se zadovolje prvi, osim u slucaju kad ego daje sebe umjesto objekta u realnosti id-u. (U svakoj Frojdovoj teoriji nagona postojale su dvije vrste nagona suprotnih i komplementarnih nagona.)
 
nađoh zgodnu sličicu kako bih što lakše objasnio šta bi to trebalo da bude ego ili "Ja".

BPT9aCnCAAEXWAd.jpg


svaki od ovih kučića bi u ovoj teoriji predstavljao "Ja", ali sva su ova "Ja" lažna, osim jednog koje je naše pravo, istinsko "Ja".
to je naše suštinsko "Ja", ali ono je potpuno blokirano od ovih lažnih "Ja", tako da nema nikakvu snagu. na slici ga je jako teško prepoznati. :mrgreen:

dete u prvim godinama svog života ima samo to svoje suštinsko "Ja", ali nije svesno njegovog postojanja, odnosno nema svesno znanje o njemu.
dakle, "Ja" vrši svoju funkciju bez dečje svesti o njemu. taj period traje sve dok dete govori u trećem licu jednine. mi detetu dadnemo ime, ali ono se odmah ne identifikuje sa tim imenom, ne prihvata to ime kao "Ja", nego govori u 3. licu jednine.
onog trenutka kada se dete identifikuje sa svojim imenom, ono je steklo svoje prvo lažno "Ja", jer to ime je dobilo od roditelja ili kuma i identifikovalo se sa njim.

sva ostala lažna "Ja" se stiču identifikacijom sa vanjskim svetom u raznim životnim situacijama: u školi postaješ učenik, u profesiji postaješ ono čim se baviš, u porodici si prvo dete svojih roditelja, a kasnije postaješ muž/žena, roditelj, baka/deka itd. mi se identifikujemo sa svim i svačim i samim tim imamo bezbroj lažnih "Ja". svaka psihološka promena u nama koja se stvara usled vanjskih utisaka (događaja) kreira novo lažno "Ja" usled stanja koji je taj događaj kreirao u nama. pa tako budem "Ja" srećan ili "Ja" tužan, besan, uplašen itd.

dakle, sva ta lažna "Ja", svi ovi lažni kučići, nošeni životom blokiraju aktivnost ovog našeg mališana, odnosno suštinskog, pravog "Ja" i ono se aktivira u jako retkim prilikama, u vidu extremnog straha kada adrenalin na trenutak totalno poništi naša lažna "Ja", ili u vidu velike kreativne inspiracije kada kreativno ispoljavamo naš talenat koji je deo suštinskog "Ja".
neki ljudi uspevaju da to pravo "Ja" iskažu kroz saosećanje, ali takvi su morali da radom na sebi dovedu lažna "Ja" u pasivan položaj, kako bi suštinsko "Ja" preuzelo ulogu našeg istinskog gospodara koji je u stanju da pravilno razume suštine drugih i iskaže saosećanje.

dakle, da zaključimo: čovek ima veliki broj lažnih "Ja" koji su kreirale njegovu ličnost i koji ga nose kroz život, ali isto tako ima i mogućnost da razvije svoje istinsko "Ja" ukoliko radi na sebi.
 
Milion puta procitas tu rec EGO , a sta je to ? Koja je prirodna rec , objasnjenje , tog pojma .Sta je normalan ego?Postoji li neki svetli ili mracni , mali ili veliki , hyper ili hypo EGO . Vec mi je muka od same te reci , a pogotovu od osoba koje te prisilno upozoravaju na tvoj , odnosno Vas ego , tvrdeci da im je njihov sopstveni idealan kao etalon mera, pohranjen u Zenevi, mozak nad mozgovima. ? Ko ce ovo da objasni?

po srpski...kyjac

kod nas su popularne potvrdne negacije tipa...
netju...otju boli me q...
ne dam...dam q...
itd

e taj ego je gradacija podlozna komparaciji...velik,vetji,najvetji,slokijev
tako:rumenko:
 
I o na je povela svoj ego, pa će ta dva ljubimca u početku da se dodvoravaju jedan drugome,
onda će da se tripuju kako su zapravo jedno, da bi na kraju zaratili najstrašnije.

Ego je jedan isprepadani parazit, potpuno svestan svoje zavisnosti od domaćina. Da bi opstao,
smišlja gomilu laži, kao što su na primer

Ja ti obezbeđujem ugled. Bez mene bi te gazio ko stigne.

Bez mene ti zapravo i ne postojiš. Ti si ja i ako me uništiš, uništićeš i sebe.
Ostaćeš samo bezvoljna prazna ljuštura – Zombi.

Čitaj malo časopise. Tamo lepo piše da je bitno imati zdrav ego. Čuvaj me, hrani i pazi pa ću
biti zdrav i oboma će biti lepo.
 
ego nas odrzava u zivotu kao zasebnu celinu.
ego je sastavljen od nagonaa za samoodrzanjem, hrana, spavanje, sex, osecaj sigurnosti, zudnje, zabava za um.
bez jakog ega ljudi su slabi uplaseni nesigurni, mada neki namerno lome ego da bi izasli iz matriksa
pored ega i inteligencija je "u sluzbi" odredjujuci sta je crno sta belo, sta mi se svidja a sta ne i vezujuci se za ono sto nam se svidja
svako vezivanje takodje stvara pripadnost matriksu
takodje dobre i lose impresije imaju slicnu funkciju, odbojnost i privlacenje, uvek smo ili levo ili desno, nikad u sredini

"guru" bi morao da zna da ima raznih ljudi kao sto ima raznih zivotinja. ljutiti se na svinju i kritikovati je sto nije vise nalik jelenu glupo je
i sluzi u samopromoterske svrhe. svakoga vozi neki nagon, svi smo mi suvozaci. ako je neko postao vozac prevazisavsi ego, taj treba da
pomaze drugima, ne da ih kritikuje.
 

Back
Top