Podcenjivanje bolesnih....Ili tako nesto :)

Malenano1

Domaćin
Banovan
Poruka
4.419
Ovako na ovu temu me je da kazem "naterao" jedan dogadjaj da pisem,onako javno bas da cujem misljenje a i da nekome jeli pomognem da mozda svoju muku lakse pregura i tako.Ovaj put nije rec o meni msm na primeru cu pomenuti sebe jel jbg ne znam drugi primer,radi se o neshvatanju pacijenata od strane okoline i podcenjivanju u smislu da vise niko ne veruje da si bolestan dok ti se nesto ne desi.Moj primer,imam gomilu rodbine i posto sam dugo bolesna,svi znate moj slucaj fotosenzibilni oblik epilepsije oko 17 godina lecenja i tako....Dugo sam bila podcenjivana i neshvacena i dozivljavana u smislu da ja mogu na pr. da radim i da mi nista ne fali i da mogu da se ponasam kao da kazem zdrava osoba samo zato sto se napadi nisu manifestovali(hvala bogu)u prisustvu tih osoba jer je lecenje koliko toliko pod kontrolom i sve kako ide,i skoro mi se tip napada promenio nista strasno i sad mi se desavaju "napadi" pred tom istom rodbinom i da ne kazem odjednom ljudima nije jasno sta je samnom,kako sam ja to bolesna?!?!?!?!?!?!? ...... a znali su za bolest od kad je imam,i svi se uplasili i sad necu reci da me izbegavaju posto ti ne rade vec im je u glavi ono sto bi ameri rekli WTF?!?!?!? Napominjem da sam sebe navela kao primer ponovicu,i ne trazim sazaljenje ili slicno vec da pokusamo da razjasnimo sta je to u ljudima taj mehanizam,kako to tako,zasto?Ne morate navoditi bolesti ili slicno,ja sam navela posto me da kazem nije blam i ja sam takva il me voli il me kolji,i odmah kazem.Mislite li da li bi se znacajno olaksao pristup pacijentu kada bi ga svi shvatali ozbiljno i postovali pa makar neka nebuloza bila u pitanju?Pisite ko zna mozda neko resi neki problem,neko nesto nauci ili sta vec...... P.S.Sta oni misle da mi pijemo lekove sto volimo ili?Hajde da se drooogiramoooooo da nam oci sjaje....... :D
 
Ja mislim da vecina bolesnih su bolesni iz razloga jer ne zele da budu zdravi. To iz razloga jer sam se uverio kada im se pruzi pomoc nece da je prihvate. I razmisljajuci dosao do zakljucka koje su potvrdile jos neke kolege koji su imala slicna iskustva a to je da covek svojom bolescu nmanipulise svojom okolinom, uglavnom bliznjima.
 
Nisam doktor bar ne zvanican a pomislio jesam i to povezujem sa nesnalazenjem u novonastaloj situaciji, to jest sa strahom od promene a nagon straha je jedan od najacih nagona kod ljudi. Osobe se nadju u situaciji poput zatvorenika koji je pusten iz zatvora koji ne zna kako da se snadje u spoljnom svetu. I kako je vecina zatvorenika tipa recidiv, ponovo se vracaju nazad, tako isto i pacijenti. Ako se i izlece to je kratkotrajno, opet se vrlo brzo vracaju u predhodno stanje bolesti. Strah od promene je po mom zapazanju jedan od najacih strahova koji obitava kod ljudi, narocito strah od srece koliko god to nekima paradoksalno zvucalo.
 
Ovako na ovu temu me je da kazem "naterao" jedan dogadjaj da pisem,onako javno bas da cujem misljenje a i da nekome jeli pomognem da mozda svoju muku lakse pregura i tako.Ovaj put nije rec o meni msm na primeru cu pomenuti sebe jel jbg ne znam drugi primer,radi se o neshvatanju pacijenata od strane okoline i podcenjivanju u smislu da vise niko ne veruje da si bolestan dok ti se nesto ne desi.Moj primer,imam gomilu rodbine i posto sam dugo bolesna,svi znate moj slucaj fotosenzibilni oblik epilepsije oko 17 godina lecenja i tako....Dugo sam bila podcenjivana i neshvacena i dozivljavana u smislu da ja mogu na pr. da radim i da mi nista ne fali i da mogu da se ponasam kao da kazem zdrava osoba samo zato sto se napadi nisu manifestovali(hvala bogu)u prisustvu tih osoba jer je lecenje koliko toliko pod kontrolom i sve kako ide,i skoro mi se tip napada promenio nista strasno i sad mi se desavaju "napadi" pred tom istom rodbinom i da ne kazem odjednom ljudima nije jasno sta je samnom,kako sam ja to bolesna?!?!?!?!?!?!? ...... a znali su za bolest od kad je imam,i svi se uplasili i sad necu reci da me izbegavaju posto ti ne rade vec im je u glavi ono sto bi ameri rekli WTF?!?!?!? Napominjem da sam sebe navela kao primer ponovicu,i ne trazim sazaljenje ili slicno vec da pokusamo da razjasnimo sta je to u ljudima taj mehanizam,kako to tako,zasto?Ne morate navoditi bolesti ili slicno,ja sam navela posto me da kazem nije blam i ja sam takva il me voli il me kolji,i odmah kazem.Mislite li da li bi se znacajno olaksao pristup pacijentu kada bi ga svi shvatali ozbiljno i postovali pa makar neka nebuloza bila u pitanju?Pisite ko zna mozda neko resi neki problem,neko nesto nauci ili sta vec...... P.S.Sta oni misle da mi pijemo lekove sto volimo ili?Hajde da se drooogiramoooooo da nam oci sjaje....... :D

Pre par dana si bila drska i bezobrazna prema dečku koji ima napade panike i boluje od anksioznosti.
Ne znam čemu onda ovakva tema.
Ako ti je dosadno igraj forumske igrice ili spavaj.
 
Pre par dana si bila drska i bezobrazna prema dečku koji ima napade panike i boluje od anksioznosti.
Ne znam čemu onda ovakva tema.

tacno. moze opusteno na sebi da ispita taj "mehanizam" o kom govori.

Prvo "ozdravi" u glavi

:ok:


sto se same teme tice - da li si ti mislila da su oni svi, kad su saznali u pocetku za tvoju bolest, otvorili medicinske knjige, sajtove i slicno i poceli detaljno da ispituju sta i kako? nisu sigurno mislili da si zdrava ako si im rekla da si bolesna, nego kad je pocelo da se desava pred njima, ljudi to prvi put vide uzivo, ne znaju kako da reaguju. sta si ti ocekivala od njih? da te sazaljevaju? pa si se smorila sto te nisu sazaljevali dok nisu videli napad svojim ocima?
I nije poDcenjivanje, nego poTcenjivanje.
 
Poslednja izmena:
Ovako na ovu temu me je da kazem "naterao" jedan dogadjaj da pisem,onako javno bas da cujem misljenje a i da nekome jeli pomognem da mozda svoju muku lakse pregura i tako.Ovaj put nije rec o meni msm na primeru cu pomenuti sebe jel jbg ne znam drugi primer,radi se o neshvatanju pacijenata od strane okoline i podcenjivanju u smislu da vise niko ne veruje da si bolestan dok ti se nesto ne desi.Moj primer,imam gomilu rodbine i posto sam dugo bolesna,svi znate moj slucaj fotosenzibilni oblik epilepsije oko 17 godina lecenja i tako....Dugo sam bila podcenjivana i neshvacena i dozivljavana u smislu da ja mogu na pr. da radim i da mi nista ne fali i da mogu da se ponasam kao da kazem zdrava osoba samo zato sto se napadi nisu manifestovali(hvala bogu)u prisustvu tih osoba jer je lecenje koliko toliko pod kontrolom i sve kako ide,i skoro mi se tip napada promenio nista strasno i sad mi se desavaju "napadi" pred tom istom rodbinom i da ne kazem odjednom ljudima nije jasno sta je samnom,kako sam ja to bolesna?!?!?!?!?!?!? ...... a znali su za bolest od kad je imam,i svi se uplasili i sad necu reci da me izbegavaju posto ti ne rade vec im je u glavi ono sto bi ameri rekli WTF?!?!?!? Napominjem da sam sebe navela kao primer ponovicu,i ne trazim sazaljenje ili slicno vec da pokusamo da razjasnimo sta je to u ljudima taj mehanizam,kako to tako,zasto?Ne morate navoditi bolesti ili slicno,ja sam navela posto me da kazem nije blam i ja sam takva il me voli il me kolji,i odmah kazem.Mislite li da li bi se znacajno olaksao pristup pacijentu kada bi ga svi shvatali ozbiljno i postovali pa makar neka nebuloza bila u pitanju?Pisite ko zna mozda neko resi neki problem,neko nesto nauci ili sta vec...... P.S.Sta oni misle da mi pijemo lekove sto volimo ili?Hajde da se drooogiramoooooo da nam oci sjaje....... :D

aj molim te skrati u jednu rechenicu o chemu se ovde radi pa tjesh dobiti odgovor
 
Nisam doktor bar ne zvanican a pomislio jesam i to povezujem sa nesnalazenjem u novonastaloj situaciji, to jest sa strahom od promene a nagon straha je jedan od najacih nagona kod ljudi. Osobe se nadju u situaciji poput zatvorenika koji je pusten iz zatvora koji ne zna kako da se snadje u spoljnom svetu. I kako je vecina zatvorenika tipa recidiv, ponovo se vracaju nazad, tako isto i pacijenti. Ako se i izlece to je kratkotrajno, opet se vrlo brzo vracaju u predhodno stanje bolesti. Strah od promene je po mom zapazanju jedan od najacih strahova koji obitava kod ljudi, narocito strah od srece koliko god to nekima paradoksalno zvucalo.

Slazem se, ali to je na podsvesnom nivou, samo budala moze to svesno da radi..
dakle i ovo sto si napisao je jedna vrsta bolesti ili poremecaja.
 
Ja mislim da vecina bolesnih su bolesni iz razloga jer ne zele da budu zdravi. To iz razloga jer sam se uverio kada im se pruzi pomoc nece da je prihvate. I razmisljajuci dosao do zakljucka koje su potvrdile jos neke kolege koji su imala slicna iskustva a to je da covek svojom bolescu nmanipulise svojom okolinom, uglavnom bliznjima.

Onda ti nikada nisi bio ozbiljno bolestan..(ne daj Boze da budes)

Neki ljudi sigurno manipulisu svojom bolescu ali retki to rade tendenciozno i svesno..
vec se iza toga kriju dublji razlozi n.pr strah od zivota, od osamostaljivanja..mozda neko nije imao dovljno ljubavi pa zeli da je privuce bolescu, neko opet voli da bude u centru paznje i tome sl.
Najlakse je reci da neko ne zeli da bude zdrav.
 
Onda ti nikada nisi bio ozbiljno bolestan..(ne daj Boze da budes)

Neki ljudi sigurno manipulisu svojom bolescu ali retki to rade tendenciozno i svesno..
vec se iza toga kriju dublji razlozi n.pr strah od zivota, od osamostaljivanja..mozda neko nije imao dovljno ljubavi pa zeli da je privuce bolescu, neko opet voli da bude u centru paznje i tome sl.
Najlakse je reci da neko ne zeli da bude zdrav.
Nisam bio bogu hvala i radim da tako i ostane. A hoce. Mozes i ti raditi na svom zdravlju, preventivno, recimo da vec danas izbacis otrove koje unosis u organizam - kloniranu hranu, vestacke sokove, mleko sa aflatoksinom, meso jer nisi predator i jos mnogo toga.
 
tacno. moze opusteno na sebi da ispita taj "mehanizam" o kom govori.



:ok:


sto se same teme tice - da li si ti mislila da su oni svi, kad su saznali u pocetku za tvoju bolest, otvorili medicinske knjige, sajtove i slicno i poceli detaljno da ispituju sta i kako? nisu sigurno mislili da si zdrava ako si im rekla da si bolesna, nego kad je pocelo da se desava pred njima, ljudi to prvi put vide uzivo, ne znaju kako da reaguju. sta si ti ocekivala od njih? da te sazaljevaju? pa si se smorila sto te nisu sazaljevali dok nisu videli napad svojim ocima?
I nije poDcenjivanje, nego poTcenjivanje.
Jasno sam napisala da ne trazim sazaljenje,sto se podrzaumeva da nisam ni od njih trazila,ocekivala sam da prihvate da sam bolesna desavalo se to meni ili ne,i ponavljam da se ne vezujete za moj licni primer koji sam navela,zato sto sam ga navela uopsteno da se stvori slika sta hocu da kazem,i dalje na tvoje provokacije necu odgovarati,samo na logicne i pametne stvari hocu.
aj molim te skrati u jednu rechenicu o chemu se ovde radi pa tjesh dobiti odgovor
Ako ne zelis da citas ili ako te u ovom slucaju mrzi da citas idi na drugu temu ja te ne drzim.

Onda ti nikada nisi bio ozbiljno bolestan..(ne daj Boze da budes)

Neki ljudi sigurno manipulisu svojom bolescu ali retki to rade tendenciozno i svesno..
vec se iza toga kriju dublji razlozi n.pr strah od zivota, od osamostaljivanja..mozda neko nije imao dovljno ljubavi pa zeli da je privuce bolescu, neko opet voli da bude u centru paznje i tome sl.
Najlakse je reci da neko ne zeli da bude zdrav.
Ovo je jako lepo receno i drago mi je da jos ima ljudi koji imaju normalne rezone.
 
ne bih to pripisala nekoj zlobi ili potcenjivanju, već najpre neinformisanosti usled koje dolazi do nerazumevanja, čak i paranoje..najbolji, mada i najdrastičniji primer tog iracionalnog straha su rođaci, poznanici i kolege hiv pozitivnih osoba.
mada ima i toga da ti neko prosto ne veruje da si bolestan dok te ne vidi u bolničkom krevetu, jer mnogi misle da "dok si na nogama, nije ti ništa".
ima slučajeva kada usled takvog nerazumevanja okoline, bolesne osobe forsiraju sebe i izvan svojih mogućnosti i preteruju u nekom poslu ili angažovanju,. samo da ne bi trpeli te primitivne kritike tipa: ajde, ajde, nije ti ništa..kako je moja baba štaznam, sa stopet godina kopala kukuruz na 45 stepeni pa je živela još toliko:roll: :lol:

poenta je da treba oterati u qurac sve lažne dušebrižnike, mudrosere i savetodavce i nastaviti živeti svojim tempom koji diktira bolest i terapija,
a ostali ako žele da budu upućeni šta kako, imati strpljenja da im se lepo objasni o čemu se radi.
ako neće, da ko ih yebe.

:)
 
problem neprihvatanja i nerazumevanja je jako prisutan u ovoj zemlji,to je postalo deo naseg mentaliteta a i postali smo sebicni i samozivi,lakse nam je tako,verovatno je to i uzrok tog odnosa tvoje okoline,ako bi prihvatili to da imas problem onda bi morali i da ti pomognu,da te podrze,ovako im je lakse,a kad smo kod odnosa pacijent lekar,e tu je vec stanje katastroficno,lekara sve manje,bolesnika sve vise,sve manje je vremena ostavljeno lekarima da se posvete svojim pacijentima,sistem to tako namece,sve vise smo prisiljeni da se oslanjamo samo na sebe...
 
ne volim sazaljenje i non stop o bolesti i tome sta mi je
ja sam krila i krijem upravo iz tog razloga kada mi nije dobro
ako nesto ne volim onda je to sazaljenje ili jos gore i cesce lazno sazaljenje

jeste ima doktora uzas ali problem su i pacijenti koji preteruju i zahtevaju previse paznje
tog sam se nagledala poslednjig godinu/dve i vise nego previse
 
ne volim sazaljenje i non stop o bolesti i tome sta mi je
ja sam krila i krijem upravo iz tog razloga kada mi nije dobro
ako nesto ne volim onda je to sazaljenje ili jos gore i cesce lazno sazaljenje

jeste ima doktora uzas ali problem su i pacijenti koji preteruju i zahtevaju previse paznje
tog sam se nagledala poslednjig godinu/dve i vise nego previse
Bez uvrede krijes a sutra ako je to nasledno kada nekoga to strefi bice ti djavo kriv.
Opet ponavljam nije sramota biti bolestan sramota je ne leciti se a i kriti bolest.
 

Back
Top