Temperament licnosti

miraclek3

Zainteresovan član
Poruka
148
Koleričan temperament je astrološki simbolizovan kroz znakove:Ovan, Lav i Strelac.
Sangviničan temperament je astrološki simbolizovan kroz znakove: Blizanci, Vaga i Vodolija.
Melanholični tip temperamenta je astrološki simbolizovan kroz znakove: Bik, Devica i Jarac.
Novija istraživanja pokazala su da je mera optimizma, energije, pesimizma, odlučnosti ili samopouzdanja, ipak, najviše određena genima i hormonima. Tako, tvrde psiholozi, ako smo bili stidljivi kao deca takvi ćemo verovatno biti i u odrasloj dobi, a samo jaka emotivna i životna iskustva mogu da učine da neke stvari doživljavamo drugačije.
 
Ja sam bio stidljiv kao dete, sada sam isti, ako ne i stidljiviji. Roditelji su mi stidljivi manje-vise, tako da ima tu malo genetike. Opet, zavisi i od srednine i samog pojedinca donekle kako ce se razviti njegovo samopouzdanje.
 
i ja sam pola a pola melanholik :D
@tema
a koje je pitanje? :D

i kakve veze imaju geni sa količinom samopouzdanja? bilo bi lepo da napiše neko ko zna
stvarno ne vidim prihvatljivu vezu

Pa eto, ovo je veza Hipokratove tipologije licnosti sa horoskopskim znakovima. Premda ja i ne verujem bas u te horoskope ali eto, mozda se nekom poklopi.
Sto se tice mere samopouzdanja istrazivanja pokazuju da je kao i inteligencija odredjena do neke mere nasledjem (genima i hormonima). To znaci da ti ne mozes biti inteligentnija od tvojih roditelja (predaka). Tvoja inteligencija se moze razviti do te granice najvise, a da li ce dosegnuti i taj stepen zavisi od sredine i jos nekih stvari. Isto je sa samopouzdanjem, optimizmom, stidljivoscu. Medjutim neka jaka zivotna iskustva mogu nas naterati da postanemo manje stidljivi. Znas kako kazu "Nekom je zivot majka, a nekom maceha."
 
Pa eto, ovo je veza Hipokratove tipologije licnosti sa horoskopskim znakovima. Premda ja i ne verujem bas u te horoskope ali eto, mozda se nekom poklopi.
Sto se tice mere samopouzdanja istrazivanja pokazuju da je kao i inteligencija odredjena do neke mere nasledjem (genima i hormonima). To znaci da ti ne mozes biti inteligentnija od tvojih roditelja (predaka). Tvoja inteligencija se moze razviti do te granice najvise, a da li ce dosegnuti i taj stepen zavisi od sredine i jos nekih stvari. Isto je sa samopouzdanjem, optimizmom, stidljivoscu. Medjutim neka jaka zivotna iskustva mogu nas naterati da postanemo manje stidljivi. Znas kako kazu "Nekom je zivot majka, a nekom maceha."
meni se baš poklopilo bik/ škorpija

sad videh da je i frojd imao istu kombinaciju, to mi se ne dopada

i dalje mi ne pije vodu teroija o nasleđivanju, zbog ličnog primera

hvala na odgovoru ^_^ :cvetić: :D
 
Pa eto, ovo je veza Hipokratove tipologije licnosti sa horoskopskim znakovima. Premda ja i ne verujem bas u te horoskope ali eto, mozda se nekom poklopi.
Sto se tice mere samopouzdanja istrazivanja pokazuju da je kao i inteligencija odredjena do neke mere nasledjem (genima i hormonima). To znaci da ti ne mozes biti inteligentnija od tvojih roditelja (predaka). Tvoja inteligencija se moze razviti do te granice najvise, a da li ce dosegnuti i taj stepen zavisi od sredine i jos nekih stvari. Isto je sa samopouzdanjem, optimizmom, stidljivoscu. Medjutim neka jaka zivotna iskustva mogu nas naterati da postanemo manje stidljivi. Znas kako kazu "Nekom je zivot majka, a nekom maceha."

Ovo jednostavno nije istina,da jeste svi bi bili visoki 165 cm i imali mali IQ.
Ako vec izvodis teorije o nasledjivanju,prati Darvina i teoriju evolucije. Mi nasledjujemo gene u kojima je skladistene informacije o precima i njihovim iskustvima,e kako se dalje prenose geni i prikupljaju informacije,pre bi rekao da dolazi do postepene evolucije i napredka potomaka,nego sto dolazi do nazadovanja ili do ostajanja na istom. Znaci pre ce biti da sledeci potomci postaju pametniji,bolje prilagodjeniji,nego sto ostaju isti.
Koliko samo znas ljudi da su zavrsili lupam samo osnovnu skolu ili srednju i to jedva,a da su im posle potomci dogurali do fakulteta i zavrsili visoke skole?
Ima ih dosta,da si ti u pravu danas bi svi mi bili jednocelijski organizmi,prastar i bicar i to bi bilo to.
 
Umesto horoskopa,bolje je procitati Junga i njegove tipove licnosti,jer se sve bazira na logici.
Svi znamo da bebama je potrebna svetlost i da im to utice i na kosti,a utice i na raspolozenje jer se boravkom na suncu proizvodi vitamin B koji nas cini srecnim, e sada u zavisnosti od meseca u kom se rodis,moguce je da kolicna svetlosti ima nekog uticaja na decu i mozda njihov karakter.
Hipokrat je u pravu za neke stvari,ali je nekako neozbiljno verovati da vreme kad se rodis utice na tvoj karakter.
 
Ovo jednostavno nije istina,da jeste svi bi bili visoki 165 cm i imali mali IQ.
Ako vec izvodis teorije o nasledjivanju,prati Darvina i teoriju evolucije. Mi nasledjujemo gene u kojima je skladistene informacije o precima i njihovim iskustvima,e kako se dalje prenose geni i prikupljaju informacije,pre bi rekao da dolazi do postepene evolucije i napredka potomaka,nego sto dolazi do nazadovanja ili do ostajanja na istom. Znaci pre ce biti da sledeci potomci postaju pametniji,bolje prilagodjeniji,nego sto ostaju isti.
Koliko samo znas ljudi da su zavrsili lupam samo osnovnu skolu ili srednju i to jedva,a da su im posle potomci dogurali do fakulteta i zavrsili visoke skole?
Ima ih dosta,da si ti u pravu danas bi svi mi bili jednocelijski organizmi,prastar i bicar i to bi bilo to.


Nemaju svaciji roditelji 165 i mali IQ. Jungovu tipologiju znam. Ne izvodim teorije o nasledjivanju, ako zelis evo citiram ti knjigu. A koliko je ovo ili ono tacno ja cu to prepustiti naucnicima moje je samo da polemisem oko ovog bez dokazivanja :D A knjiga kaze sledece: "Naucnici procenjuju da oko 60% individualnih razlika u inteligenciji zavisi od gena, sto znaci da su individualne razlike u inteligenciji nesto vise uslovljene nasledjem nego sredinom. Kako su naucnici to utvrdili? Uglavnom su se u studijama uticaja nasledja i sredine na razvoj inteligencije proucavali identicni blizanci koji su odrasli u identicnim porodicama... Buduci da identicni blizanci imaju istu genetsku osnovu, onda se razlike u njihovoj inteligenciji pripisuju uticaju sredine, a slicnosti uticaju gena...Jedno siroko prihvaceno stanoviste jeste da geni odredjuju maksimalnu granicu do koje se moze razviti inteligencija ili, drugim recima, geni odredjuju intelektualni potencijal. Sredina utice na to koliko ce se razviti intelektualni potencijal.
 
Kad sam rekao 165 cm visinu,da li znas da su tu visinu imali prosecni vitezovi u srednjem veku? Ljudi su pre njih bili jos manji,danas je prosek oko 178-180 cm,ljudi rastu. Za par stotina godina garant ce svi biti 190 ili mozda 2 metra.
 
Kad sam rekao 165 cm visinu,da li znas da su tu visinu imali prosecni vitezovi u srednjem veku? Ljudi su pre njih bili jos manji,danas je prosek oko 178-180 cm,ljudi rastu. Za par stotina godina garant ce svi biti 190 ili mozda 2 metra.

Ne znam, jedino da postavis hipotezu, napravis istrazivanje i krenes da dokazuje svoju teoriju, pa mozda do tad ljudi premase i 3m. A ja cu rado diskutovati o tvojim naucnim dostignucima :super:
 

Back
Top