Magija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Tanhojzer

Ističe se
Poruka
2.081
Šta mislite o ovoj oblasti? Da li verujete u magiju i da li je smatrate nečim bogohulnim ili prosto umećem kontrolisanja kosmičkih sila, koja kao takva ne mora biti ni dobra ni loša?
Da li u korenu svake religije stoji magija?

Mislim da su magija i religija su neodvojive, jer bi bez magijskih elemenata svaka religija završila kao puka filozofija

Moje neko lično mišljenje jeste da magija kao takva nije ni dobra ni loša, već njeno svojstvo zavisi od praktikanta... tj. ona je s one strane dobra i zla. Baš kao što nam voda može poslužiti da utolimo žeđ, a isto tako se u njoj možemo i udaviti, tako i magija ima to dvostruko svojstvo. Pri tome pod magijom ne podrazumevam šarlatanstvo krezubih babuskera, koji su bacili ljagu na pojam magije, niti ostavljanje crvenih končića i mrtvog miša ispred kućnog praga (iako i to ima neku svoju svrhu, tj. ima za cilj izazivanje straha kao najnegativnije emocije, koja pogoduje da objekt postane prijemčiv na tuđu telepatsku sugestiju), već magiju posmatram kao svetu nauku i veru pretočenu u znanje.
Magičar mora raditi na održavanju ravnoteže između tela, duha i duše, mora biti nemilosrdan prema sebi i svojim slabostima, a svrhu moralnih zakona vidi u oplemenjivanju duha i duše jer samo u njoj mogu delovati univerzalne snage. Po tom radu na sebi, magičar se ne razlikuje mnogo od nekog duhovnika.

Osho kaže da svi putevi vode istom cilju, a da je bitno da čovek prepozna u sebi da li je više aktivni tip - tom tipu bi odgovarali joga, magija... ili je pasivni tip kome bi više odgovarala npr. tantra. Ali i ta podela je u neku ruku relativna, jer aktivni put na kraju završava predajom, a pasivni put se završava akcijom.

Sam termin magija potiče od persijske reči mag, što znači sveštenik. Persijski sveštenici su bili čarobnjaci i čudotvorci. Taj red i ezoterijski kult zoroastrijanskog sveštenstva je bio centar drevnog okultizma, dok su njegovi pripadnici bili uvažani kao mudraci i magovi (to su tada bili sinonimi).

Evo kako Vebster najprostije definiše magiju: "Skrivena mudrost, za koju se pretpostavlja da je u posedništvu maga. Odnosi se kako na okultne moći prirode tako i na vladanje njenim tajnim silama. Ima izuzetna svojstva i zahteva moć veću od ljudske."

U osnovi svih misterija Indije, Egipta, Persije, Haldeje, Vavilona, Grčke i Rima stoji magija, ali magija shvaćena kao prenos mentalnih aktivnosti kojim upravlja istrenirana snaga volje. U korenu magije stoji upravo snaga volje, koja je jedna živa sila i koja se može projektovati i kojom se može upravljati na daljinu.

Međutim, naišao sam i na drugu stranu i na neke podatke u kojima se kaže da magičar priziva neke nezemaljske entitete i moćne inteligencije putem različitih rituala i da mu onda oni pomažu :think:.

Meni logičnije deluje ovo prvo objašnjenje koje sam dao.

Magija može da se ignoriše, ali ne može da se porekne. A granice imaginacije su granice magije. Ako je nečija imaginacije bezgranična i još ako je udružena sa snažnom, istreniranom voljom, nepokolebljivom verom koja pomera planine i emocionalnim uživljavanjem u imaginaciju, onda su bezgranični i domeni magije.

Kabalista Elifas Levi kaže: "Imaginacija je to što udziže volju i daje joj snagu nad Univerzalnim Agensom. Posledice magijskog delovanja su refleksije imaginacijskih mentalnih projekcija magijskog operatora."
Ako ćemo slediti ovu izjavu, onda mu dođe da je svako mentalno projektovanje u stvari magijsko delovanje. Po tome bi ispalo da smo mi po prirodi magijska bića, što naravno opet ne podrazumeva uvek svesno bavljenje magijskom praksom.

Dakle, kako vi gledate na ovu oblast?
 
Poslednja izmena:
Magija nije, po Bibliji, predviđena da je ljudi koriste. Dokle, e to se ne zna.

Po starom zavetu je strogo određeno, zaprećena smrtna kazna da se ne radi subotom, pa hrišćani to pretvoriše u nedelju a muslimani u petak.

Bog je pokušao potopom da među ljudima iskoreni i magiju, al magija prežive, a Bog se pokaja i obeća da potopa više neće biti.

Ko bi detetu dao da se igra prekidačem kojim se lansira nuklearno, biološko ili hemijsko oružje?

Kako proceniti da je korist veća od štete?

Kakav stav po tom pitanju ima Bog?

:sad2:
 
Magija nije, po Bibliji, predviđena da je ljudi koriste. Dokle, e to se ne zna.

Po starom zavetu je strogo određeno, zaprećena smrtna kazna da se ne radi subotom, pa hrišćani to pretvoriše u nedelju a muslimani u petak.

Bog je pokušao potopom da među ljudima iskoreni i magiju, al magija prežive, a Bog se pokaja i obeća da potopa više neće biti.

Ko bi detetu dao da se igra prekidačem kojim se lansira nuklearno, biološko ili hemijsko oružje?

Kako proceniti da je korist veća od štete?

Kakav stav po tom pitanju ima Bog?

:sad2:

A šta kažu druge svete knjige... nije valjda Biblija jedina sveta knjiga? Inače, pitanje je da li su magija danas i magija drevnih vremena jedno te isto.

Da li je legendarno čovečanstvo koje je živelo pre nas upražnjavalo neku vrstu magije? Kako se drugačije mogu objasniti građevine drevnih epoha i kiklopski delovi kruga Stounhendža, pedea cansada u Peruu, kolosi Tiuhuanaka itd.. Sami arheolozi se nalaze u čudu odakle sredstava za prikupljanje i prenošenje takvog materijala.

Da prenesem mišljenje Žozefa de Mestra o drevnima: "U početku ne samo što su vladali naukom, nego je ta nauka poticala odozgo, zbog čega je bila veoma opasna. Ovo objašnjava zašto je u početku nauka bila uvek tajnovita i zatvorena u hramove, gde se na kraju i ugasila kada ta vatra nije mogla poslužiti za drugo, sem da sprži".

E sad, šta je tu bilo u pitanju? U knjizi Božanska revolucija katastrofe naišao sam na zanimljivo razmišljanje autora koji kaže da čovek "predmagijskog doba" nije morao da dela i da vrši rituale, jer je imao znatno veću moć nego što je ima čovek magijske ere. Čovek predmagijskog doba je bio oslobođen magijskih formula, rituala i doktrine. I taj predmagijski čovek nije shvatao moć kao nešto onostrano, natprirodno, misteriozno, već nešto što se samo po sebi podrazumevalo, kao što nama danas nije nikakva misterija da vozimo automobil na benzin.
Takođe, taj predmagijski čovek nije imao potrebe da opšti sa božanstvima, nije verovao u apstrakcije. "Mogao je šta je hteo, međutim, usled njegove umne ograničenosti, on i nije mnogo želeo, a ono o čemu civilizacijski homo magicus mašta , predmagijskom čoveku uopšte nije padalo na pamet niti mu je bilo neophodno... on nije bio bolesno ambiciozan poput ljudi civilizacijsko-magijske epohe."

Kako sam skontao, danas ima više sistema magije... jednu upražnjavaju hermetisti, drugu telemiti, s treće strane seksualna magija, zatim Elifas Levi napisao knjigu "Transcendentalna magija"... meni sve to deluje zbrkano.

Uzgred, pročitao sam skoro okultni roman "Magičar Frabato" od Bardona. Odlična knjiga. Naiđoh na kraju da je dosta toga što je u njoj napisano zasnovano na istinitim događajima. Ako se ne varam, u Frabatu ima dosta od Bardona lično. Jel čitao neku ovu knjigu?
 
Poslednja izmena:
Inače, pitanje je da li su magija danas i magija drevnih vremena jedno te isto.

Da li je legendarno čovečanstvo koje je živelo pre nas upražnjavalo neku vrstu magije? Kako se drugačije mogu objasniti građevine drevnih epoha i kiklopski delovi kruga Stounhendža, pedea cansada u Peruu, kolosi Tiuhuanaka itd.. Sami arheolozi se nalaze u čudu odakle sredstava za prikupljanje i prenošenje takvog materijala.

Da prenesem mišljenje Žozefa de Mestra o drevnima: "U početku ne samo što su vladali naukom, nego je ta nauka poticala odozgo, zbog čega je bila veoma opasna. Ovo objašnjava zašto je u početku nauka bila uvek tajnovita i zatvorena u hramove, gde se na kraju i ugasila kada ta vatra nije mogla poslužiti za drugo, sem da sprži".

E sad, šta je tu bilo u pitanju? U knjizi Božanska revolucija katastrofe naišao sam na zanimljivo razmišljanje autora koji kaže da čovek "predmagijskog doba" nije morao da dela i da vrši rituale, jer je imao znatno veću moć nego što je ima čovek magijske ere. Čovek predmagijskog doba je bio oslobođen magijskih formula, rituala i doktrine. I taj predmagijski čovek nije shvatao moć kao nešto onostrano, natprirodno, misteriozno, već nešto što se samo po sebi podrazumevalo, kao što nama danas nije nikakva misterija da vozimo automobil na benzin.

...da, o tome sam često razgovarao sa Dorijanom, koji ima jedan veoma zdrav, odnosno veoma realan pogled na današnju magijsku "scenu", a taj je da 90% "magije" koja se danas poučava u tzv. tajnim redovima jednostavno nije efikasno.Jedan od razloga tome, ako ne i najveći, jeste da se magija danas shvata kao nešto natprirodno, okultno, nešto čega su dostojni samo oni koji se smatraju nekakvim "izabranima", "duhovnom elitom" i koji time hrane svoj ego i ništa više.Magija je pre svega primalna i ne podleže nikakvim ljudskim konvencijama. Možda je Teri Pračet na najbolji način opisao suštinu pogrešnog shvatanja magije: u svojoj kuli sede čarobnjaci opterećeni redovima, titulama, stepenima, ritualima, ceremonijama...dok svuda oko njih teče živa, primalna magija koju su oni nesposobni da primete.


Uzgred, pročitao sam skoro okultni roman "Magičar Frabato" od Bardona. Odlična knjiga. Naiđoh na kraju da je dosta toga što je u njoj napisano zasnovano na istinitim događajima. Ako se ne varam, u Frabatu ima dosta od Bardona lično. Jel čitao neku ovu knjigu?

To je, u suštini, njegova autobiografija.
 
Šta mislite o ovoj oblasti? Da li verujete u magiju i da li je smatrate nečim bogohulnim ili prosto umećem kontrolisanja kosmičkih sila, koja kao takva ne mora biti ni dobra ni loša?
Da li u korenu svake religije stoji magija?

Apsolutno. Ovim si odgovorila na pitanje teme. У основи су то исте ствари, заснивају се на истом принципу: снага енергије душе, и како је програмирати да уради ствари док спавамо. Разлика је једино у томе што је религија регистрована и озакоњена, а магија није.
Амин!
 
...da, o tome sam često razgovarao sa Dorijanom, koji ima jedan veoma zdrav, odnosno veoma realan pogled na današnju magijsku "scenu", a taj je da 90% "magije" koja se danas poučava u tzv. tajnim redovima jednostavno nije efikasno.Jedan od razloga tome, ako ne i najveći, jeste da se magija danas shvata kao nešto natprirodno, okultno, nešto čega su dostojni samo oni koji se smatraju nekakvim "izabranima", "duhovnom elitom" i koji time hrane svoj ego i ništa više.


Aaa, poznaješ Dorijana... kada ga vidiš sledeći put, reci mu da ga pozdravlja Tanhojzer :mrgreen:. Jel znaš da li je on potpisao onaj Ugovor sa Đavolom, koji preporučuje svojim čitaocima :lol:? Originalan pisac, svakako... piše intrigantno.
Ovo za magiju je apsolutno u pravu... sviđa mi se njegov odnos prema istoj.

Nego reci mi, kakvu reputaciju ima Kroulijeva "Magika"? Jel u pitanju neko šarlatanstvo ili je ozbiljno delo?

To je, u suštini, njegova autobiografija.

Ako se ne varam, Bardon je jedan od najozbiljnijih okultista 20-og veka. Primetio sam da je u neku vrstu autobiografija po onom delu kada mu se javlja neki anđeo čini mi se, ili neko iz Belog bratstva (ne mogu se sad tačno setiti šta u pitanju) i daje mu zadatak da objavi knjigu o magijskim principima. To je verovatno kasnije pretočio u svojoj knjizi o hermetizmu.

Dakle, verovatno su i njega pripadnici neke crne lože pokušavali da ubiju kao Frabata.
 
Poslednja izmena:
Magija je znanje koje poseduju anđeli, pa i pali anđeli.

Da li će ikad biti odobrena i ljudima?

Očigledno je da se od onog ko se bavi magijom zahteva vera u postojanje određene religiozne hijerarhije, hijerarhijske strukture sveta magije, da veruje u neke nezemaljske entitete, jer bi bilo licemerno intonirati razne prizive i molitve, ako onaj ko to čini odbacuje postojanje onih bića kojima upućuje te prizive.

S druge strane, Karl Jung ima prilično racionalno objašnjenje magijskih operacija i njihove uspešnosti: "Magijske prakse su projekcije psihičkih događaja koji vrše povratni uticaj na dušu i deluju kao neka vrsta čarolije na nečiju ličnost. Drugim rečima, pomoću ovih konkretnih vežbi, pažnja, ili bolje reći, interes se okreće nazad u unutrašnju sferu, koja je izvorište i cilj duše. Ova unutrašnja sfera sadrži jedinstvo života i i svesti, koje je, iako je nekad bilo prisutno, sada izgubljeno i mora biti ponovo pronađeno."
 
samo pali andjeli

andjeli se sluze Bozjim mocima

a pali andjeli Sotoninim tj demonskim....

ne moze to biti odobreno ljudima

jer se time steti gubi zivot tj vecnost i spasenje
otkud ti ideja da magija nema božje odobrenje?
zar isus nije pretvarao vodu u vino, što je čista magija...?
da nije možda odobrenje dobio od sotone?
 
Bas me zanima kako vi vernici zamisljate tu vecnost?

sta ima da se zamislja

to je ono kada zivis :lol:

- - - - - - - - - -

otkud ti ideja da magija nema božje odobrenje?
zar isus nije pretvarao vodu u vino, što je čista magija...?
da nije možda odobrenje dobio od sotone?

Nije to magija

Isus sve sto je radio je uz pomoc Boga...

magija je uz pomoc demonskih moci

a Bog zabranjuje magiju demone
 
Đezuz je magiju učio u Misiru...
A magija nije ništa drugo nego usmeravanje snaga duše-libida ili životne sile...
Zato i farisejska zabrana primenjivanja magije jer se, navodno,povećava
ljudska moć do božije...Cvrc i prc...Ako je bog-tad je svemoćan i kabalističke moći su samo dečije igračke...
Istina ,za tupane su VAU,međutim za normalnog ,pametnog čoveka (recimo IQ oko120) to i nije bogzna šta...
Eksperimenti Kozireva s ogledalima su pokazali da duhovna komunikacija i nije neka magija,a u osnovi je o tem
reč...
Nauka je početkom ove godine dobrano zagazila u to more i očekuju se prvi kompletni izveštaji,ali i nominacije za Nobelovu
za sledeću godinu baš iz biofizike...
 
samo pali andjeli

andjeli se sluze Bozjim mocima

a pali andjeli Sotoninim tj demonskim....

ne moze to biti odobreno ljudima

jer se time steti gubi zivot tj vecnost i spasenje

Pali anđeo je anđeo. Može li Bog pogrešiti? Bog je veličao i divio se anđelu koji je kasnije nazvan Sotona ili Đavo.

Sotona i Đavo, ko što sam imao prilike čuti na ovom forumu znače klevetnik i protivnik.

Ni jedan, pa ni od Boga hvaljeni anđeo, nemaju ni približno, nije ni merljivo, moći koliko je ima Bog.

Bog može odobriti, kad bude smatrao da je čovek dorastao tom znanju.

Nadam se da ne dovodiš u pitanje Božju moć i proviđenje.
 
e. serpente, šta je primalna magija?
i, kako treba pravilno da se shvati ovo:

Ona koja je ostala neizmenjena kroz vreme, i pre svega je spiritističkog i šamanističkog tipa: vudu i derivati, vlaška magija, severnoamerički, južnoamerički, azijski i evropski šamanizam. "Neprimećivanje" treba možda shvatiti kao "odbijanje da se primeti", jer se prava, efikasna, primalna magija posmatra od tzv. tajnih redova kao nešto nisko, prljavo, "narodno"...mada je situacija u praksi drugačija. Ono malo ljudi koje znam a da se bave primalnom magijom su svi odreda ostvareni ljudi na svim poljima, dok su 99% onih koji se bave tzv. "visokom", ceremonijalnom magijom i članovi su tzv. "tajnih" redova nesposobnjakovići i propaliteti, što uključuje i vođe tih tzv. tajnih redova.
 
Aaa, poznaješ Dorijana... kada ga vidiš sledeći put, reci mu da ga pozdravlja Tanhojzer :mrgreen:. Jel znaš da li je on potpisao onaj Ugovor sa Đavolom, koji preporučuje svojim čitaocima :lol:? Originalan pisac, svakako... piše intrigantno.
Ovo za magiju je apsolutno u pravu... sviđa mi se njegov odnos prema istoj.

Nego reci mi, kakvu reputaciju ima Kroulijeva "Magika"? Jel u pitanju neko šarlatanstvo ili je ozbiljno delo?


Ako se ne varam, Bardon je jedan od najozbiljnijih okultista 20-og veka. Primetio sam da je u neku vrstu autobiografija po onom delu kada mu se javlja neki anđeo čini mi se, ili neko iz Belog bratstva (ne mogu se sad tačno setiti šta u pitanju) i daje mu zadatak da objavi knjigu o magijskim principima. To je verovatno kasnije pretočio u svojoj knjizi o hermetizmu.

Dakle, verovatno su i njega pripadnici neke crne lože pokušavali da ubiju kao Frabata.

Treba da se vidimo ovih dana, razmenimo neke knjige itd, pa ću mu reći. :) Ono što moraš da znaš o Dorijanu je da on ono o čemu piše shvata istovremeno i krajnje ozbiljno i krajnje neozbiljno, i to mu pored sjajnog uma omogućava da bude tako britak i pogađa "u sridu".

Bez obzira šta ko mislio o Krouliju, a treba striktno razdvojiti Kroulija Adepta i Kroulija ličnost, njegova dela su epohalna. Takva je i "Liber ABA", odnosno Magika koja predstavlja savršen udžbenik za sve koje takav sistem privlači, i ako se prate uputstva tu izložena, uspeh neće izostati.

Frabato jeste Bardon.
 
aha, ja sam mislio da se radi o dva različita kvaliteta magije, misim jedan koji pogrešno ljudi razumeju, i drugi koji pračet objašnjava
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top