Problem božanske množine

Verovatno anđelima, oni su stvoreni pre ljudi.

Hrvatska "Jeruzalemska Biblija" nudi ovu mogućnost tumačenja, međutim problem ostaje jer anđeli nipošto nisu jednaki Bogu, stoga je stvaranje čoveka po "svojemu obličju, kao što smo mi" mnogo teško na taj način interpretirati.

И сам је Бог множина ("елохим").

А тумачења су многа.

Obrati pažnju na to da Bog u svih 6 dana kreacije samo ovde koristi množinu.
 
Bog jeste stvorio čoveka po svom obličju ali to ne znači fizičkom obliku nego karatkeru. Bog je jedno biće koje ima tri lica. Bog Otac koji je Tvorac, Bog Sin koji može imati ljudski oblik i komunicirati sa ljudima direktno i Sveti Duh koji je uvek svugde (to je onaj glasić u glavi koji zovemo savest i ako zaista pokušamo da pričamo sa njim dobićemo samo dobre savete).
Mora se razumeti da je Bog potpuno nešto drugačije, On živi van vremena i prostora u kojem mi postojimo i nama je iz te perspektive teško da ga shvatimo.
 
Bog jeste stvorio čoveka po svom obličju ali to ne znači fizičkom obliku nego karatkeru. Bog je jedno biće koje ima tri lica. Bog Otac koji je Tvorac, Bog Sin koji može imati ljudski oblik i komunicirati sa ljudima direktno i Sveti Duh koji je uvek svugde (to je onaj glasić u glavi koji zovemo savest i ako zaista pokušamo da pričamo sa njim dobićemo samo dobre savete).
Mora se razumeti da je Bog potpuno nešto drugačije, On živi van vremena i prostora u kojem mi postojimo i nama je iz te perspektive teško da ga shvatimo.

Pobrkao si lončiće, Sveta Trojica je novozavetno otkrovenje, toga u Starom zavetu nema. Iako se može govoriti o jevrejskom shvatanju božanstva kao beskrajnog obilja, beskonačne množine božanskih delotvornih sila, to nije dovoljno jak argument da se objasni zašto se ovde govori u množini jer je to nešto strašno retko u BIbliji (Bog govori mahom u jednini, kao diferencirana individua i tako se objektivizuje pred Mojsijem). Ja bar u čitavom Pentateuhu ne mogu da se setim još jednog primera kad bog govori u množini.
 
"I reče Gospod Bog: eto, čovek posta kao jedan od nas znajuće štao je dobro što li zlo"

dobar primer, setio sam se i ja sad jednog razmišljajući o tekstu i pronašao ga u Postanju

10.7. Hajde da siđemo i da im pometemo jezik da ne razumiju jedan drugoga što govore.

No, to i dalje ne odgovara na moje pitanje, a to je "kome se obraća", s obzirom da pojam svete trojice nemaš u SZ.

- - - - - - - - - -

I da ponovim, primeri množine su retki, dakle imaju određeno značenje, očekujem od onih koji razumeju stvar bolje da je objasne.
 
dobar primer, setio sam se i ja sad jednog razmišljajući o tekstu i pronašao ga u Postanju



No, to i dalje ne odgovara na moje pitanje, a to je "kome se obraća", s obzirom da pojam svete trojice nemaš u SZ.

- - - - - - - - - -

I da ponovim, primeri množine su retki, dakle imaju određeno značenje, očekujem od onih koji razumeju stvar bolje da je objasne.

Ne mora konkretno da se kaže evo ga Sveto Trojstvo ali sve tri ličnosti se pominju u starom zavetu. Duh se na primer pominje u Jezekiljevoj knjizi dok Sin dolazi Avramu itd. Poenta Biblije i nije da se objašnjava šta je Bog. To bi bilo kao da objašnjavaš biću u dvodimenzionalnom svetu kako je to živeti u tri dimenzije.
 
Verovatno anđelima, oni su stvoreni pre ljudi.
318581_10150328626372024_41983932023_8478464_23654285_n1.jpg
 

Back
Top