Pisanje tekstova za sajtove

LukBi

Početnik
Poruka
11
Od nedavno sam pocela da se obucavam da pravim sajtove i moram da vam priznam da sam se sokirala koliko tu ima stvari! :) Ne samo oko rada u CMS-u nego i drugih. Optimizacije, linkovanje, cuda... :) Kada sam pricala drugarici da ono sto vidi na Google kao rezultat pretrage nije tek tako tu doslo, prvo sto mi jre rekla je da je to onda neka vrsta prevare jer se sajtovi koriste nekim cudnim tehnikama, kako ona rece, da dodju na prve pozicije pretraga. Ja sam se na to nasmejla i pokusala da joj objasnim da nije to bas tako (ja se sad kao pravim vazna jer sam citala o SEO pa kao znam :D). Ali, salu na stranu, stvarno jeste i zanimljivo ali i ozbiljno. Nisam uopste znala niti mogla da pretpostavim da je pravljenje sajta i njegovo pozicioniranja na pretrazivacima toliko ozbiljan posao. Narocito mi je pisanje tekstova za sajtove bilo zanimljivo, jer volim da pisem, ali nisam znala da se za sajtove pise drugacije. Da ima citav niz nekih pravila o tome kako da pises a da se to pojavi kao rezultat pretrage. MA, meni je ovo stvarno nesto novo i neobicno, citam kao luda po netu sve sto nadjem o tome, ovo mi je bilo zanimljivo http://www.pisanjezaweb.com/ jer se bas bavi tom temom koja me zanima, a na nasem je jeziku ali mi treba jos informacija pa ako neko zna jos neki sajt na srpskom koji se jos detaljnije bavi pisanjem za sajtove, neka mi da link ili neka preporuci.
Hvala unapred i veliki pozdrav :)
 
I, da, zaboravih da vas pitam jos nesto. Da li je marketing na drustvenim mrezama bas vazan za neki sajt i zbog cega? Recimo Twitter. Svi pricaju koliko je mocan i znacajan a meni je ta mreza potpuno nejasna. Pa ako je neko shvatio sta je njena sustina, neka mi kaze jer je za mene Facebook zakon! :)
Pozdrav jos jednom
 
pa mislim ako ne umes da koristis ili ne razumes sustinu ili ti neko ko to zna ne kaze stada radis mozda bolje da ne radis nista
pa znas sta je tviter uostalom baci pogled
tj neko te vodi kroz to pa slusaj, ovako da bunaris je rizik
kao i ovo moje lupetanje : )
pamozda se onda drzi fejsbuka
 
Joj, SEO, nesto ga i ne volim.
Mislim da su tu bitni linkovi sa sajtova sa slicnom tematikom, podebljavanje kljucnih reci, kao i linkovanje tih reci na svoj sajtu. Ne smeta ni da u imenima slika ima tih kljucnih reci.

FB i twitter mislim da nisu nesto previse dobri za SEO, nekada su se koristili oni social bookmarkovi, tipa Digg i sl, mada tu moras da imas nesto ubij boze zanimljivo da dobijes lajkove.
 
Klasiku vole onaj ko razume. Sada je moderno i u trendu pisati o pisanju tekstova, mada se o tome pisalo i mnogo ranije, ali za vecinu onih koji kasne i koji su to tek sada shvatili, stizu mlade snage da pisu tekstove na webu. Ipak, srecom za one koji malo vise znaju i malo kvalitetnije rade, ni to nije dovoljno, srecom, jer kao sto ni svaka knjiga nije za Nobela tako ni svaki tekst nije previse afirmativan za one za koje se pise. Sledeca faza, kad se to pisanje radi pisanja malo odmota, bi bili viralni tekstovi na sajtu ili blogu. Naravno, to je evolucija u pisanju a do nje se ne moze doci samo pukim pisanjem i pisanjem bez razmisljanja, sto bi rekli u skoli.
Naravno, trnovit je put do srece, a trnje ima ruze :)
 
Klasiku vole onaj ko razume. Sada je moderno i u trendu pisati o pisanju tekstova, mada se o tome pisalo i mnogo ranije, ali za vecinu onih koji kasne i koji su to tek sada shvatili, stizu mlade snage da pisu tekstove na webu. Ipak, srecom za one koji malo vise znaju i malo kvalitetnije rade, ni to nije dovoljno, srecom, jer kao sto ni svaka knjiga nije za Nobela tako ni svaki tekst nije previse afirmativan za one za koje se pise. Sledeca faza, kad se to pisanje radi pisanja malo odmota, bi bili viralni tekstovi na sajtu ili blogu. Naravno, to je evolucija u pisanju a do nje se ne moze doci samo pukim pisanjem i pisanjem bez razmisljanja, sto bi rekli u skoli.
Naravno, trnovit je put do srece, a trnje ima ruze :)

Cula sam za viralni marketing ali nisam znala da je to povezano i sa pisanjem tekstova... Odlicna informacija, hvala puno, bas cu istraziti to malo. A sto se tice kvaliteta pisanje, mislim da je najvaznije znati pisati, a p pravila se vremenom verovatno nauce... Ako ne znas da pise, dzaba ti sva pravila, zar ne :D
 
I imam jos jedno pitanje. U vezi kljucnih reci. Kada birate kljucne reci, da li na primer izraz "filmovi Bred Pita" mogu da se sadrze i u izrazu "top 5 filmova Bred Pita", jer je drugi deo ove druge fraze u padezu, ili su ovo dva razlicita pojma kada su kljucne reci u pitanju. Ovo je samo blesavi primer koji mi je prvi pao na pamet, ali nadam se da me razumete sta mislim. Da li je svaki pojam koji biramo, mislim i na padezne oblike iste reci, druga fraza, ili ih Googl eipak tretira kao iste? I da li je moguce da se jedan fraza sadrzi u drugoj koja je sira. Kao sto sam napisala gore, ako imam naprimer clanak Filmovi Bred Pita da li ce se on naci kao rezultat pretrage ako se kuca top 5 filmova Bred Pita.
 
.. ne bi smelo od firme koja reklamira pisanje na webu da se postavljaju pitanja o tome kako kreirati link kroz tekst.. jer to obara cenu firme i sajta i naravno, ne da ne bi smelo nego bi to bila sjajna antipropaganda sopstvenog biznisa :)
u svakom slucaju naziv linka je put do srece, ili stranice koja se reklamira sa nekih drugih stranica istog sajta ili drugih sajtova .. kako ga pisati je univerzalna tema o kojoj se pisu bajke, romani, studiej, ponegd ei delovi doktorata .. a algoritam ili sistem koji vrednuje taj podatak uzima samo kao jednu od mnogo promenljviih tako da, kakav god da je naziv linka, to nije dovoljno da bude ekstra dobar ili ekstra los .. treba jos nesto ..
 

Back
Top