Konvencionalna klasična istorija (koju pišu pobednici)
Prikazujem rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Konvencionalna klasična istorija (koju pišu pobednici)

Zainteresovan član Kojot (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Konvencionalna klasična istorija (koju pišu pobednici)

..kad i kako kome odgovara! Za njih je istorija samo još jedno sredstvo! Dinamična stvar koja se menja, falsifikuje, podmeće s vremena na vreme!

Zašto bi iko to nazvao naukom?
    A biće prava nauka kada se jednom krene sa proučavanjem realnih istorijskih činjenica..

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Dok sam ucila istoriju kao predmet, izuzetno sam je voljela i, u principu, vecinom vjerovala tome sto tu pise. Zasto bi mene neko lagao o Grcko-persijskim ratovima npr?

Onda sam uzela istoriju za maturski ispit. U CG su pravila polaganja dosta teza nego u Srbiji, cak su totalno suluda. Naime, ucis svo gradivo od prvog do cetvrtog razreda i na ispitu izvuces listicu sa tri pitanja... Uzasno je tesko detaljno nauciti sve te lekcije.

Ja sam ih strebala godinu dana, jako detaljno i pazljivo. Omela me samo prica o WW2 jer je ovdje knjiga pisana sa ciljem, opste poznatim. Cetnicki pokret je anatemisan u potpunosti. I nije da smatram ijedan pokret apsolutno ispravnim, ali je nemoguce da neko bude toliki kreten kakvim su prikazani oni. Ali sam se nadala da nisam toliki baksuz da izvucem to pitanje.
    Moja listica:
    1. CG u rimskoj drzavi-pokusala da pricam o ostacima sirom SFRJ, o Teuti... A tip me pita koje je to cuveno naselje na sjeveru CG, svuda zapamceno... Nisam se odmah sjetila da je to Onogost!!! Tip ispitvac je okorjeli Niksicanin.
    2.Apsolutizam, Francuska...
    3.Eh, da, pokreti u WW2. U knjizi pise da je Tito pokusao da zajedno sa Drazom krane u odbranu, a Draza je insistirao na taktici cekanja i odlagao, pa je Tito napao sam. Onda je Draza, ne zeljeci da Partizani ispadnu face pred narodom, krenuo da ih ometa u radu! Cak je dat i citat Draze koji kaze da ne zeli da dopusti junacenje Tita!

Imala sam puno pravo da im to ispricam, jer, zaboga, pise u zvanicnom udzbeniku! Ali ne smijem jer znam politicka uvjerenja drugog ispitivaca, a da pricam ono sto ja mislim da je tacno, ne smijem od ovog prvog.

Cijela prica ti kazuje koliko istorija i nije nauka vec samo nagadjanje i manipulisanje. Vrlo je vjerovatno da je i istorija starog vijeka obicna laz ondasnjih istoricara! Cak sam sigurna.

Neki novi klinci ce vjerovati novom udzbeniku, koji je inace super, sa masu fotografija, zanimljivosti... Njima ce to biti nepobitna istina.
    To je vrlo prljava stvar koju je mozda i bolje manje znati.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.07.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio HEBEHA
    Dok sam ucila istoriju kao predmet, izuzetno sam je voljela i, u principu, vecinom vjerovala tome sto tu pise. Zasto bi mene neko lagao o Grcko-persijskim ratovima npr?

Onda sam uzela istoriju za maturski ispit. U CG su pravila polaganja dosta teza nego u Srbiji, cak su totalno suluda. Naime, ucis svo gradivo od prvog do cetvrtog razreda i na ispitu izvuces listicu sa tri pitanja... Uzasno je tesko detaljno nauciti sve te lekcije.

Ja sam ih strebala godinu dana, jako detaljno i pazljivo. Omela me samo prica o WW2 jer je ovdje knjiga pisana sa ciljem, opste poznatim. Cetnicki pokret je anatemisan u potpunosti. I nije da smatram ijedan pokret apsolutno ispravnim, ali je nemoguce da neko bude toliki kreten kakvim su prikazani oni. Ali sam se nadala da nisam toliki baksuz da izvucem to pitanje.
    Moja listica:
    1. CG u rimskoj drzavi-pokusala da pricam o ostacima sirom SFRJ, o Teuti... A tip me pita koje je to cuveno naselje na sjeveru CG, svuda zapamceno... Nisam se odmah sjetila da je to Onogost!!! Tip ispitvac je okorjeli Niksicanin.
    2.Apsolutizam, Francuska...
    3.Eh, da, pokreti u WW2. U knjizi pise da je Tito pokusao da zajedno sa Drazom krane u odbranu, a Draza je insistirao na taktici cekanja i odlagao, pa je Tito napao sam. Onda je Draza, ne zeljeci da Partizani ispadnu face pred narodom, krenuo da ih ometa u radu! Cak je dat i citat Draze koji kaze da ne zeli da dopusti junacenje Tita!

Imala sam puno pravo da im to ispricam, jer, zaboga, pise u zvanicnom udzbeniku! Ali ne smijem jer znam politicka uvjerenja drugog ispitivaca, a da pricam ono sto ja mislim da je tacno, ne smijem od ovog prvog.

Cijela prica ti kazuje koliko istorija i nije nauka vec samo nagadjanje i manipulisanje. Vrlo je vjerovatno da je i istorija starog vijeka obicna laz ondasnjih istoricara! Cak sam sigurna.

Neki novi klinci ce vjerovati novom udzbeniku, koji je inace super, sa masu fotografija, zanimljivosti... Njima ce to biti nepobitna istina.
    To je vrlo prljava stvar koju je mozda i bolje manje znati.
    Jesu li u udžbenicima istorije u CG, neke netacne informacije ?

Zainteresovan član Kojot (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2003.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Citat Original postavio igracina
    Jesu li u udžbenicima istorije u CG, neke netacne informacije ?
    Ти очигледне ствари неможеш да схватиш, али, ниси ти плаћен да би схватао.. Него да би причао, јел?

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Otprilike sam pretpostavljala da ce da se pojavi neko ko ce pokrenuti onu idiotsku pricu koja se neprekidno vrzma po ovom forumu- Ko je bolji, ljepsi, veci, pametniji, hrabriji, stariji, mocniji... Srbija ili Crna Gora.

Ako sam i navela ovaj primjer iz udzbenika, to je bilo samo zato sto mi je trenutno najblizi, a ne da bih pokrenula tu pricu.

Nisam rekla ni da je tacno ni da je netacno, samo da ne mogo da bezuslovno vjerujem icemu sto pise u ma kom udzbeniku istorije. Vrlo je malo provjerljivih i apsolutnih stvari.

Hitler je danas olicenje zla, predstavljen kao Sotona, u muzeju vostanih figura u Londonu njegov vostani lik cuva odaje horor dijela sa svim mogucim morbidlucima... A Staljin je politicar. I Tito je samo politicar, nekima i heroj, moguce da jeste. Ne kazem da podrzavam i jednog od njih, ali mi je tesko povjerovati da je porobljavanje i, apsolutno uzasan pokolj jevreja, veca strahota od slanja u Sibir ili Goli Otok. Ali, pobjednik pise istoriju. Sto je to Hitler veci zlocinac od Atile, divljaka koji je klao i silovao, mucio... Njegovi grijesi su daleki i zaboravljeni, pa ko da ih nije ni bilo. Mnogi ce reci da je Atila njihov omiljeni istorijski lik, a kad to kazes za Hitlera, momentalno si pobornik nacizma... Ponavljam da ne obozavam Hitlera, ali ne mogu da ga smatram vecim cudovistem od ove druge dvojice. U ratu su svi zli, ne mozes vladati, a ostati neokaljan. Vise ili manje. I to je ono zbog cega sam jednom rekla da je jedini Nemanjic koji je imao pravo da se proglasi svecem, Rastko koji se odrekao vlasti. Mi koji mrzimo Hitlera, neko mozda Tita, uzdizemo u nebesa covjeka koji je ubijao onolike ljude jer su se drugacije molili. Po meni, bogumilstvo nije imalo neke ruzne segmente...

Nacu dalje, samo toliko da vjerujem u ono u sta hocu, makar bilo i pogresno jer me niko vise ne moze ubjediti da je ono u uzbenicima ispravnije. Istorija je bajka koju pisu pobjednici i ko hoce da vjeruje nek izvoli, mada nece bas sve poslijedice apsurda i lazi biti ako bezazlene.

Poznat intra (avatar)
    Učlanjen
    22.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    119

Podrazumevano

Pa to ti je onaj sindrom daj da čujeno na radio Londonu šta ovo danas bi kod nas.

Aktivan član
    Učlanjen
    31.03.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Upravo tako. Valjda i volimo da drugi izmisle, da nas lazu. Je li to do vjere ili do nacije ili do kompletne ljudske vrste? A mozda tako i treba da bude, samo je problem sto se na ovom forumu ljudi svadjaju do mrznje oko svojih uvjerenja koja nastaju slusanjem raznih bajkica. Jedino to je problem.

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Posto nas Kojot tvrdi da pobednici pisu istoriju ( a ja se donekle slazem s njim mada ne u potpunosti, jer je to vrlo kompleksno pitanje i ne moze se bas potpuno bikvalno shvatiti- to je druga tema) ja sad pitam njega kako onda da jedan narod (Srbi, kako on tvrdi) koji je bio najstariji narod na svetu i u proslosti bio toliko mocan i imao silne vladare, nije napisao svoju istoriju i velicao i nahvalio sebe???

Iz prostog razloga sto taj narod uopste nije bio ni najstariji ni mocan.

Poznato je da se za sve velike civilizacije u proslosti culo i nadaleko i nasiroko, i da su ostavile veoma znacajan trag u proslosti, a isto vazi i za znamenite vladare. O Srbskoj ogromnoj civilizaciji takvih tragova nema. Kojot ce najverovatnije sad da se vadi na Vatikan, koji je unistavao spise, pa ga ja opet pitam zasto Vatikan onda nije unistio i spise i zataskao ostale velike civilizacije koje su danas bas kao i Srbi saka jada a neke vise i ne postoje(na pr. Egipat, Arabljane,Vizantiju, kao najgoreg protivnika....), ne go se bas uhvatio za nas Srbe.

Ma koliko se Vatikan trudio tragovi jedne velike civilizacije ne mogu se izbrisati, niti pasti u zaborav. Sve u svemu, Srbska velika civilizacija nikada nije ni postojala.

Početnik
    Učlanjen
    10.07.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

To da istoriju pisu pobednici - to je prazna floskula kojom se brane oni koji nemaju pojma o kon kretnim cinjenicama, vec po milioniti put prezvakaju opsta mesta, pritom izvrcu cinjenice onako kao njima odgovara, a svakyu prazninu u svojoj teoriji, a ima ih vise nego rupa na situ, tumace nekakvom ``svetskom zaverom``. Nisu tu Srbi nikakav izuzetak. Sve male i (ili) frustrirane nacije su nekada prosle kroz tu fazu. Cinjenica je da istoriju pisu pismeni. Pomenuti su Huni i Rimljani. Celokupna istoriografija koja se tice Huna potice iz pera rimsko - vizantijskih pisaca. Naravno da oni svesno ocrnjuju Hune a velicaju svoje. Mada i tu ima izuzetaka. Isto se odnosi i na sve druge ``varvarske narode``. Naravno, svi ovi narodi su nepismeni, pa shodno tome ne postoje njihove verzije ovih istorijskih dogadjaja. Medjutim, kada Rimljani osvoje civilizovane drzave, poput anticke Grcke, ma koliko se njihovi istoricari trudili da hvale svoje drzavnike, postoje pisani dokazi koji ruse tu i takvu istoriografiju.
    Sto se tice II svetskog rata, tu su stvari kristalno jasne. Iako je ratnih zlocina bilo uvek kroz istoriju (a na zalost bice ih jos), tek se u liku III Rajha pojavio rezim koji je sistematski i planski isao na fizicko unistenje citavih naroda. I jos jedan mali podatak ovdasnjim ljubiteljima lika i dela firera. U Mein kampf - u, Hitler je slovenskim narodima namenio sudbinu djubriva na nemackim njivama. Danasnji njegovi sledbenici ovde upravo to i jesu - djubrovi!

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Konvencionalna klasična istorija (koju pišu pobednici)

Citat Original postavio Kojot
    ..kad i kako kome odgovara! Za njih je istorija samo još jedno sredstvo! Dinamična stvar koja se menja, falsifikuje, podmeće s vremena na vreme!

Zašto bi iko to nazvao naukom?
    A biće prava nauka kada se jednom krene sa proučavanjem realnih istorijskih činjenica..
    vidish... slazem se s tobom, al...

nemoguce je da postane nauka

znash ono Orvelovo iz "1984"

"ko kontrolishe proshlost kontrolishe buducnost,
    ko kontrolishe sadashnjost, osvaja proshlost"

lepo kazu da istoriju pishu pobednici...

evo jedna lepa tema za razmishljanje

ZASHTO JE GORELA ALEXANDRIJSKA BIBLIOTEKA?

ja mislim da "izabrani" duguju neka objashnjenja...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.06.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Deo istorijski "istina" je uvek bio inspirisan odredjenom propagandom.
    Npr. grcki polisi su se osecali ugrozeni od Makedonije i sirili su grozne price o njima.
    Slicno je radio Rim sa Hunima. Atila nije bio ni malo suroviji prilikom osvajanja od rimskih generala.
    Ali trebalo je motivisati stanovnistvo na borbu i tada sledi demonizacija protivnika (zvuci poznato :wink: ).
    Zato iz svakog istorijskog "izvora" treba izolovati taj propagandni deo.

Slične teme

1. Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 19.01.2009., 06:05
  2. DEMOKRATE SU JEDINI APSOLUTNI POBEDNICI
    Autor WEISHAUPT u forumu Politika
    Odgovora: 67
    Poslednja poruka: 14.05.2008., 20:37
  3. POBEDNICI EVROPESME....
    Autor Lucky girl u forumu Muzika
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.03.2005., 16:39
  4. POBEDNICI EVROPESME....