Potrebno je znati

georgejune

Srebrna tastatura
Poruka
209.563


Neurohirurzi kažu da ako u roku od 3 sata dospevaju do žrtve moždanog udara - posledice napada mogu biti eliminisane. Bitno je na vreme raspoznati i utvrditi moždani udar i početi sa lećenjem u prva 3 sata, što svakako nije lako.

Postoje 4 koraka za raspoznavanje moždanog udara:
-Zamolite osobu da se nasmeje (ona ne može to da uradi)
-Zamolite da izgovori jednostavnu rečenicu ( naprimer: "Danas je lepo vreme")
-Tražite da podigne obe ruke (ne može da podigne ili samo delimično)
-Zamolite je da pokaže jezik (ako je jezik iskrivljen - to je takođe znak moždanog udara)

Bilo koji od navedenih simptoma je signal na uzbunu; ako primetite bilo koji od njih, smesta pozovite hitnu pomoć i opišite simptome koje ta osoba ima. Ne obazirite se ni ako vas nazivaju paničarom, pa ni ako se sama ta osoba buni da joj nije ništa (ako je pretrpela moždani udar, teško da će umeti da realno proceni svoje stanje) - takvim pozivom nekom biste mogli da spasete život.





- - - - - - - - - -

PREDZNACI SRČANOG UDARA i ŠTO PODUZETI U TAKVIM SLUČAJEVIMA
Bolovi u grudima?
Nemojte ni slučajno leći!

Vrlo ozbiljne informacije koje vam mogu spasiti život!


Svaki član vaše obitelji trebao bi ovo pročitati,
kako bi znao što uraditi.


Na žalost, prije ili kasnije ovo će zatrebati nekome vama bliskom.

Budite spremni!

ASPIRIN

Nismo znali da ne bi trebali leći dok čekate hitnu pomoć !

Srčani udar je ozbiljna stvar!
Podsjetnik za sve:


kupiti tablu aspirina, držati jednu u vašem automobilu,
notesu, novčaniku, noćnom ormariću i sl.


VAŽNO, PROČITATI ......

Nešto što možemo uraditi da pomognemo sebi i svojim bližnjima - dobro je znati.

Bayer je razvio Aspirin u kristalnom obliku, koji djeluje mnogo brže od tablete, a uzima se tako što se rastopi ispod jezika.

O srčanom udaru:


Postoje i drugi simptomi srčanog udara osim bola u lijevoj ruci.
Simptom može biti i intenzivan bol na bradi, kao i

mučnina i puno znojenja, ali ovi se simptomi pojavljuju rjeđe.

Napomena:


ne mora se uvijek osjetiti intenzivan bol u grudima tokom srčanog udara ..
Većina ljudi (oko 60%) koji su imali srčani udar, su u tom trenutku spavali i nisu se mogli probuditi.

Međutim, ako se pojavi oštar bol u grudima može vas probuditi i iz dubokog sna.
Ako se to dogodi:
- Odmah rastopiti 2 aspirina u ustima i progutati ih sa malo vode.

Nakon toga:

NAZOVITE 194 (novi broj hitne pomoci)
- Reći: "Srčani udar!"
- Reći da ste uzeli 2 aspirina ..
- Telefon susjeda ili člana obitelji koji živi u neposrednoj blizini je .......
- Otključajte vrata stana...


- Sjednite na stolicu ili kauč u blizini ulaznih vrata i čekajte dolazak hitne pomoći ....

NI SLUČAJNO NEMOJTE LEĆI
 
Dobro je saznati nesto novo, ja se npr. uspanicila pre dve nedelje, ostar bol u grudima, oko 10 minuta, boli, pa umine bol, i tako .. Otezano disanje, suva usta, malaksalost.
Bila na poslu tada, brzo kod lekara, uradili mi EKG i izmerili pritisak, Ekg u redu, pritisak se srozao mnoggo, i kaze mi da je zbog toga, mada ja i danas pomislim da je to bilo predinfarktno stanje ... Mozda i panicarim.. Ko zna ..

- - - - - - - - - -

Kuku umrecu!

A sto da ne legnem?

Da bi olaksao disanje..
 


Neurohirurzi kažu da ako u roku od 3 sata dospevaju do žrtve moždanog udara - posledice napada mogu biti eliminisane. Bitno je na vreme raspoznati i utvrditi moždani udar i početi sa lećenjem u prva 3 sata, što svakako nije lako.

Postoje 4 koraka za raspoznavanje moždanog udara:
-Zamolite osobu da se nasmeje (ona ne može to da uradi)
-Zamolite da izgovori jednostavnu rečenicu ( naprimer: "Danas je lepo vreme")
-Tražite da podigne obe ruke (ne može da podigne ili samo delimično)
-Zamolite je da pokaže jezik (ako je jezik iskrivljen - to je takođe znak moždanog udara)

Bilo koji od navedenih simptoma je signal na uzbunu; ako primetite bilo koji od njih, smesta pozovite hitnu pomoć i opišite simptome koje ta osoba ima. Ne obazirite se ni ako vas nazivaju paničarom, pa ni ako se sama ta osoba buni da joj nije ništa (ako je pretrpela moždani udar, teško da će umeti da realno proceni svoje stanje) - takvim pozivom nekom biste mogli da spasete život.



Stvarno dobar savet. Samo ne razumem kako je jezik iskrivljen? Je li to upada u pravcu grla, mlitav jezik?

Kuku umrecu!

A sto da ne legnem?

Samo probaj i pozdraviš se sa svima nama. :lol:

Dobro je saznati nesto novo, ja se npr. uspanicila pre dve nedelje, ostar bol u grudima, oko 10 minuta, boli, pa umine bol, i tako .. Otezano disanje, suva usta, malaksalost.
Bila na poslu tada, brzo kod lekara, uradili mi EKG i izmerili pritisak, Ekg u redu, pritisak se srozao mnoggo, i kaze mi da je zbog toga, mada ja i danas pomislim da je to bilo predinfarktno stanje ... Mozda i panicarim.. Ko zna ..

.

Eeee, mlada si baš za takvo stanje. Ako pušiš i jedeš previše masno, pa kafa i velika nervoza sve to iskombinuje. Važna je dijagnoza lekara a šta ako nije to predinfarktno stanje.
 
Dobro je saznati nesto novo, ja se npr. uspanicila pre dve nedelje, ostar bol u grudima, oko 10 minuta, boli, pa umine bol, i tako .. Otezano disanje, suva usta, malaksalost.
Bila na poslu tada, brzo kod lekara, uradili mi EKG i izmerili pritisak, Ekg u redu, pritisak se srozao mnoggo, i kaze mi da je zbog toga, mada ja i danas pomislim da je to bilo predinfarktno stanje ... Mozda i panicarim.. Ko zna ..

- - - - - - - - - -



Da bi olaksao disanje..

Ok,hvala-ja mislio da je obrnuto.

Meni recimo u zadnje vreme kad se iznerviram bridi vilica ili vrhovi prstiju.
 
Dobro je znati:



Neurohirurzi kažu da ako u roku od 3 sata dospevaju do žrtve moždanog udara - posledice napada mogu biti eliminisane. Bitno je na vreme raspoznati i utvrditi moždani udar i početi sa lećenjem u prva 3 sata, što svakako nije lako.

Postoje 4 koraka za raspoznavanje moždanog udara:
-Zamolite osobu da se nasmeje (ona ne može to da uradi)
-Zamolite da izgovori jednostavnu rečenicu ( naprimer: "Danas je lepo vreme")
-Tražite da podigne obe ruke (ne može da podigne ili samo delimično)
-Zamolite je da pokaže jezik (ako je jezik iskrivljen - to je takođe znak moždanog udara)

Bilo koji od navedenih simptoma je signal na uzbunu; ako primetite bilo koji od njih, smesta pozovite hitnu pomoć i opišite simptome koje ta osoba ima. Ne obazirite se ni ako vas nazivaju paničarom, pa ni ako se sama ta osoba buni da joj nije ništa (ako je pretrpela moždani udar, teško da će umeti da realno proceni svoje stanje) - takvim pozivom nekom biste mogli da spasete život.





- - - - - - - - - -

PREDZNACI SRČANOG UDARA i ŠTO PODUZETI U TAKVIM SLUČAJEVIMA
Bolovi u grudima?
Nemojte ni slučajno leći!

Vrlo ozbiljne informacije koje vam mogu spasiti život!


Svaki član vaše obitelji trebao bi ovo pročitati,
kako bi znao što uraditi.


Na žalost, prije ili kasnije ovo će zatrebati nekome vama bliskom.

Budite spremni!

ASPIRIN

Nismo znali da ne bi trebali leći dok čekate hitnu pomoć !

Srčani udar je ozbiljna stvar!
Podsjetnik za sve:


kupiti tablu aspirina, držati jednu u vašem automobilu,
notesu, novčaniku, noćnom ormariću i sl.


VAŽNO, PROČITATI ......

Nešto što možemo uraditi da pomognemo sebi i svojim bližnjima - dobro je znati.

Bayer je razvio Aspirin u kristalnom obliku, koji djeluje mnogo brže od tablete, a uzima se tako što se rastopi ispod jezika.

O srčanom udaru:


Postoje i drugi simptomi srčanog udara osim bola u lijevoj ruci.
Simptom može biti i intenzivan bol na bradi, kao i

mučnina i puno znojenja, ali ovi se simptomi pojavljuju rjeđe.

Napomena:


ne mora se uvijek osjetiti intenzivan bol u grudima tokom srčanog udara ..
Većina ljudi (oko 60%) koji su imali srčani udar, su u tom trenutku spavali i nisu se mogli probuditi.

Međutim, ako se pojavi oštar bol u grudima može vas probuditi i iz dubokog sna.
Ako se to dogodi:
- Odmah rastopiti 2 aspirina u ustima i progutati ih sa malo vode.

Nakon toga:

NAZOVITE 194 (novi broj hitne pomoci)
- Reći: "Srčani udar!"
- Reći da ste uzeli 2 aspirina ..
- Telefon susjeda ili člana obitelji koji živi u neposrednoj blizini je .......
- Otključajte vrata stana...


- Sjednite na stolicu ili kauč u blizini ulaznih vrata i čekajte dolazak hitne pomoći ....

NI SLUČAJNO NEMOJTE LEĆI
 
To je pocetni simptom, to nije strasno, svakom se desava kad se iznervira ;)



Koju? :think:

Ostaviš cigarete, ostavi probleme i nervozu na poslu, toga ima svakog dana i nikad kraja, važno je ne prenositi to kod kuće i na forumu. :D Mnogo se opterećuješ problemima, pusti to. Dođi kući vesela i nasmejana, daj svima poljubac i :flert: Misliš da ja nemam problema na poslu, šta sve trpim a ovde uopšte ne iznosim nijedan detalj pa uspevam da bude sve veselo. ;) Malo rekreativne aktivnosti, više voća itd...i razmišljaj pozitivnoooooo.
 
Kako pomoći osobi koja ima epileptični napad


Epilepsija je bolest od koje boluje između 0,5-1% stanovništva Srbije. Do epilepsije dolazi usled poremećaja moždanih funkcija pri čemu se prazni veliki broj neurona mozga, što dovodi do tzv epi napada. Ovi napadi se manifestuju nekontrolisanim pokretima, grčenjem ili mlitavošću mišića, mokrenjem, penom koja izlazi na usta… Ukoliko prisustvujete ovakvom napadu, to može biti veoma traumatično iskustvo za vas, ali morate ostati hladne glave i pomoći epileptičaru. U ovom tekstu ćemo razmotriti neke od načina kako odreagovati u ovakvoj situaciji.
Kako pomoći osobi koja ima epileptični napad


  1. Kada epileptičar izgubi svest i počne da se grči, veoma je bitno da ostanete smireni. Posle grčenja mišića će obično uslediti trešenje ruku i nogu, sklonite sve oštre predmete koje se nalaze u blizini osobe koja ima napad kako biste sprečili povrede. Ako osoba nosi naočare, obavezno ih skinite.
  2. Iako se preporučuje da se u ovakvim slučajevima epileptičaru otvori vilica i izvadi jezik kako se ne bi ugušio, to može biti veoma opasno. Pošto su mišići u grču pa tako i mišići vilice, ukoliko pokušate da nasilno otvorite vilicu može doći do povreda usana i zuba. Dakle, nikako ne pokušavajte ovo, već osobu okrenite na bok, oslobodite joj vrat tako što ćete joj otkopčati okovratnik, opustite kaiš ako ga ima. Ovako će moći slobodno da diše i neće biti u opasnosti od gutanja izlučevina.
  3. Kada do napada dođe i osoba počne da se grči i trese, nikako joj nemojte držati ruke i noge u pokušaju da sprečite napad. Napadi se ne mogu zaustaviti na ovaj način, ali to može dovesti do povređivanje osobe koja napad doživljava.
  4. Napadi obično ne traju duže od 60 sekundi, ali za ovo vreme epileptičaru nikako nemojte davati vodu. Ni u kom slučaju ga nemojte ni polivati vodom. Sačekajte da u potpunosti povrati svest. Takođe, nemojte ostavljati osobu samu dok napad traje. Pozovite hitnu pomoć.
Saveti


  • Moguće je da će osoba biti zbunjena i pomtena kada povrati svest nakon napada te je zbog toga nemojte ostavljati samu. Sačekajte da se u potpunosti povrati i bude u mogućnosti da komunicira bez problema.
  • Nikako nemojte stavljati predmete u usta osobe koja ima napad kako biste sprečili gušenje. To može samo pogoršati situaciju
  • Ostanite mirni i staloženi, nikako nemojte paničiti. umirite ljude koji su oko vas.
 
Ostaviš cigarete, ostavi probleme i nervozu na poslu, toga ima svakog dana i nikad kraja, važno je ne prenositi to kod kuće i na forumu. :D Mnogo se opterećuješ problemima, pusti to. Dođi kući vesela i nasmejana, daj svima poljubac i :flert: Misliš da ja nemam problema na poslu, šta sve trpim a ovde uopšte ne iznosim nijedan detalj pa uspevam da bude sve veselo. ;) Malo rekreativne aktivnosti, više voća itd...i razmišljaj pozitivnoooooo.

Jes imas pravo.
 

Back
Top