Anđeli

Zanima me iz perspektive hrišćana, pošto sam više neutralni posmatrač, šta su i ko su anđeli, gde obitavaju, šta čine i koji izvori govore o njima?

Iz njihove perspektive predstavljaju bestelesne entitete koji imaju samo jednu svrhu, sluziti bogu u njegovim naumima ma kakvi bili, losi ili dobri.
Oni naravno tvrde da je bog savrsen i da je svaka tacna pa u skladu sa tim opravdavaju egzodus nad ljudima koje su tokom istorije cinili ovi entiteti.
 
Iz njihove perspektive predstavljaju bestelesne entitete koji imaju samo jednu svrhu, sluziti bogu u njegovim naumima ma kakvi bili, losi ili dobri.
Oni naravno tvrde da je bog savrsen i da je svaka tacna pa u skladu sa tim opravdavaju egzodus nad ljudima koje su tokom istorije cinili ovi entiteti.


:hahaha::hahaha::hahaha:Misliš genocid...
 
Zanima me iz perspektive hrišćana, pošto sam više neutralni posmatrač, šta su i ko su anđeli, gde obitavaju, šta čine i koji izvori govore o njima?
Idem malo na paste-copy,odlomak iz knjige "pravoslavlje i sekte IV :
Prorok Isaija je video serafime (6, 2), a Jezekilj heruvime, (10, 8), sa nekim drugim tajanstvenim stvorenjima oko prestola Najvišega. Arhistratig Mihailo je rekao kralju Ahavu: "Zato čuj riječ Gospodnju; vidjeh Gospoda gdje sedi na prijestolu svojem, a sva vojska nebeska stajaše mu s desne i s lijeve strane (1. Knj. o carev. 22, 19).

Nemija je rekao u svojoj molitvi: "Ti si sam Gospod; ti si stvorio nebo, nebesa nad nebesima i svu vojsku njihovu, zemlju i sve što je na njoj, mora i sve što je u njima; i ti oživljaš sve to, i vojska nebeska tebi se klanja. (Nem. 9, 6).

Prorok Danilo je video Boga na Njegovu prestolu - ''i hiljade hiljada, služahu Njemu, a deset hiljada puta deset hiljada, stajaše pred Njim"(Gl. 9, 10).

Sveti apostol Pavle, govoreći o moći Hristovoj kaže: "Koji je ikona Boga nevidljivoga, Prvorođeni prije svake tvari, jer Njime bi sazdano sve, što je na nebesima i što je na zemlji, što je vidljivo i nevidljivo, bili prijestoli ili gospodstva ili načala ili vlasti; sve je Njime i za Njega sazdano i on je prije svega, i sve u Njemu postoji. (Kološanima 1, 15-17); uporedi (1. Petr. 3, 22).

Nabrajajući sva imena anđelskih činova, sv. Dionisije Areopagit, nabraja ih po njihovom dostojanstvu (3 puta 3 = 9) i to: Heruvimi, Serafimi, Prijestoli, Gospodstva, Načala, Vlasti, Sile, Arhanđeli i Anđeli. Sve ih mi nazivamo istim zajedničkim imenom anđelsko mnoštvo.

U knjizi po Jovu čitamo kako je Gospod odgovarao na žalbe ovog paćenika: "Tada odgovori Gospod Jovu iz vihora i reče: ko je to što zamračuje savjet riječima nerazumno? Opaši se sada kao čovjek; ja ću te pitati, a ti mi kazuj. Gdje si bio kad ja osnovah zemlju? Kaži, ako si razuman. Ko joj je odredio mjere? Znaš li? Ili ko je rastegao uže preko nje? Na čemu su podnožja njezina uglavljen? Ili ko joj je metnuo kamen ugaoni? Kad pjevahu zvjezde jutarnje i svi sinovi Božji klikovahu." (Jov. 38, 17).

A isti sveti pesnik kaže: "Jutarnje zvezde tako veličanstveno sjaje ispunjene nebeskom raskoši i sjajem ove, što tamo - gde noć nigda ne sledi danu uzdižu "Svjat, Svjat, Svjat" pesmu svagda i za uvek... Tada, kada je zemlja najpre lebdela usred prostora, tada, kada su planete pohrlile na svoju trku, tada, kada je okončano šestodnevno delo. Tada su svi Božji sinovi klicali od radosti". Naša Pravoslavna Crkva posvetila je ponedeljak svetim anđelima. I svakog ponedeljka, u crkvenim službama, mi se podsećamo na svete anđele i veličamo ih u molitvi: "Sveti Arhanđeli i anđeli, molite Boga za nas".

Anđelsko mnoštvo je stvoreno pre ljudi. To je prvi razlog, što ih mi nazivamo našom starijom braćom.
 
I evo još jednog odlomka iz iste knjige:
Priroda anđela: Priroda anđela je u neku ruku, sasvim različita od čovečije prirode, a u neku ruku ona joj je slična. Anđeli su bestelesni i kao takvi nevidljivi za naše fizičke oči. Nemajući tela, oni, shodno tome, nemaju ni telesnih potreba: ni bola, ni strasti, ni briga, za hranu, piće, odelo, niti za sklonište. Oni ne poseduju strasti ni žudnje za rađanjem. Niti se žene, ni udaju (Mat. 22, 30). Oni nemaju ni briga o budućnosti, ni straha od smrti. Jer, mada su bili stvoreni pre čoveka, oni nisu ostareli, niti stare, nego su nepromenljivo mladi, lepi i jaki. Oni takođe nisu zabrinuti za svoje spasenje i svoju besmrtnost, pošto su već besmrtni. Nasuprot ljudima, oni se ne kolebaju između dobra i zla, pošto su već dobri i sveti kao što su bili i kada ih je Bog stvorio.

S druge strane, anđeli su slični ljudima, po tome što su ličnosti, i svaki je lično svestan sebe. Slično ljudima, oni poseduju razboritost, osećajnost, slobodnu volju i delotvornu sposobnost. Imaju i lična imena kao ljudi. Neka od njih imena znamo, ili iz Svetog Pisma, ili iz Crkvenog predanja, kao: Mihailo, Gavrilo, Rafailo, Uriel, Salatel, Varahel, Jeremiel, Jegudel itd.

Upoređujući ljude sa anđelima, sveti apostol Pavle navodi reči jednog starozavetnog proroka koji je govorio Bogu: "Neka pak negdje osvedoči govoreći: "Šta je čovjek da ga se sećaš, ili sin čovječiji da ga pohodiš? Učinio si ga privremeno manjim od anđela, slavom i čašću ovjenčao si ga, i postavio si ga nad djelima ruku tvojih; sve si pokorio pod noge njegove. I pošto mu pokori sve, ništa mu ne ostavi nepokoreno. Ali sada još ne vidimo da mu je pokoreno. (Jevr. 2, 78; Ps. 8, 46)'. "Šta je čovjek, te ga se opominješ, ili Sin čovječji, te ga polaziš? Učinio si ga malo manjega od anđela, slavom i čašću vjenčao si ga; Postavio si ga gospodarem na djelima ruku svojih, sve si metnuo pod noge njegove (Ps. 8, 46).
 
Iz njihove perspektive predstavljaju bestelesne entitete koji imaju samo jednu svrhu, sluziti bogu u njegovim naumima ma kakvi bili, losi ili dobri.
Oni naravno tvrde da je bog savrsen i da je svaka tacna pa u skladu sa tim opravdavaju egzodus nad ljudima koje su tokom istorije cinili ovi entiteti.

:hahaha: stvarno kako te bre nije sramota da ovako lupetas?:roll:
 
:hahaha: stvarno kako te bre nije sramota da ovako lupetas?:roll:

Na riscanskim sajtovima pise da su bestelesni i da sluze bogu. To svi znaju, samo se dva viteza, svetla i svetog djoke koji svaki drugi dan ide u crkvu prave pametni.
Da ubijaju covecanstvo znamo iz starog zaveta a i novog. Dosta je primera iz biblije u kojima se jasno vidi da bog naredjuje andjelima da trebe ljude. Po Kuranu takodje.
 
Zanima me iz perspektive hrišćana, pošto sam više neutralni posmatrač, šta su i ko su anđeli, gde obitavaju, šta čine i koji izvori govore o njima?

U Katoličkim Crkvavama - ne znam kako je kod Pravoslavaca,
vidjet ćeš anđele sa krilima,
ali - ne muške osobe kako se kaže u Bibliji,
nego ženske i djecu.

Nema opisa u Bibliji da anđeli imaju krila.
Krila imaju Serafini i Kerubini.
Od 2 - 4 - 6 komada.

Anđeli su Božje Jahvine sluge.
Osim onih koji su se pobunili!
 
U Katoličkim Crkvavama - ne znam kako je kod Pravoslavaca,
vidjet ćeš anđele sa krilima,
ali - ne muške osobe kako se kaže u Bibliji,
nego ženske i djecu.
Te zenske andjelice sluze da zabavljaju, pre svega Isusa, a zatim i svece koji su otisli na onaj svet u cvetu svoje mladosti, htedoh da kazem, na vrhuncu polne moci.
 
I evo još jednog odlomka iz iste knjige:
Priroda anđela: Priroda anđela je u neku ruku, sasvim različita od čovečije prirode, a u neku ruku ona joj je slična. Anđeli su bestelesni i kao takvi nevidljivi za naše fizičke oči. Nemajući tela, oni, shodno tome, nemaju ni telesnih potreba: ni bola, ni strasti, ni briga, za hranu, piće, odelo, niti za sklonište. Oni ne poseduju strasti ni žudnje za rađanjem. Niti se žene, ni udaju (Mat. 22, 30). Oni nemaju ni briga o budućnosti, ni straha od smrti. Jer, mada su bili stvoreni pre čoveka, oni nisu ostareli, niti stare, nego su nepromenljivo mladi, lepi i jaki. Oni takođe nisu zabrinuti za svoje spasenje i svoju besmrtnost, pošto su već besmrtni. Nasuprot ljudima, oni se ne kolebaju između dobra i zla, pošto su već dobri i sveti kao što su bili i kada ih je Bog stvorio.

ako nemaju telo i nevidljivi su, kako se može znati da su lepi i jaki?
 
Zato sam dala citat, pošto se kaže da su nevidljivi FIZIČKIM očima... ako mi se otvore duhovne oči, tebi prvom ću da javim, ali mi moraš VEROVATI na reč. :zeek::lol:

aha, dobro, onda da zamislimo tu nevidljivu lepotu...:hahaha:


edit: sad mi nešto pade na pamet... setih se da su u priči "sodoma i gomora" glavni akteri bila dvojica anđela koje su ostali stanovnici nameravali seksualno da zlostavljaju.
interesuje me da li su oni imali otvorene te duhovne oči kad su mogli da ih vide i požele u svojim seksualnim maštarijama, kako je prikazano u priči?
 
Poslednja izmena:
Iz njihove perspektive predstavljaju bestelesne entitete koji imaju samo jednu svrhu, sluziti bogu u njegovim naumima ma kakvi bili, losi ili dobri.
Oni naravno tvrde da je bog savrsen i da je svaka tacna pa u skladu sa tim opravdavaju egzodus nad ljudima koje su tokom istorije cinili ovi entiteti.

Kako andjeli mogu da budu losi ako imaju samo jednu svrhu, da sluze Bogu? Aha, kontam, znaci Bogu je potrebno i zlo da bi ispunjavao planove? Sve je moguce, ali kako to da andjeli mogu da zgrese ako su besmrtni? Plata za greh je smrt. Da li to znaci da andjeli mogu gresiti i da ako pogrese mogu vecno ziveti? Adam i Eva kada su pogresili nisu mogli doci do drveta zivota, tacnije do vecnog zivota? Andjeli koji su pogresili (?) su mogli doci do vecnog zivota i doveka ziveti?
 
aha, dobro, onda da zamislimo tu nevidljivu lepotu...:hahaha:


edit: sad mi nešto pade na pamet... setih se da su u priči "sodoma i gomora" glavni akteri bila dvojica anđela koje su ostali stanovnici nameravali seksualno da zlostavljaju.
interesuje me da li su oni imali otvorene te duhovne oči kad su mogli da ih vide i požele u svojim seksualnim maštarijama, kako je prikazano u priči?

nisu nego su se andjeli materijalizovali..usli u vidljivi spektar coveka......:mrgreen:
 
Prema tome ispada da su andjeli pogresili (pali andjeli) i da su postali smrtni?
Kako kada su besmrtni andjeli?
Da li su Adam i Eva bili besmrtni kada im je receno da ce umreti ako okuse plod? Bili su bez greha ali sa izborom da uzmu greh tj. smrt.
Ali za ljude ne pise da su bili besmrtni ali za andjele pise da su BESMRTNI!
Onaj koji je besmrtan ne moze da zgresi ali Adam i Eva su mogli jer su upozoreni da ce umreti ako probaju plod, znaci imali su izbor da zrese.
Ako su andjeli isto tako bili upozoreni odakle tamo plod spoznaje dobra i zla ako zlo nije postojalo pre "pada" Lucifera?
Ako su stvarno andjeli mogli zgresiti onda nisu besmrtni, ali u Bibliji pise da su andjeli besmrtni!
Zasto je Bog onda dao ljudima mogucnost da dobiju vecni zivot i nakon "pada", a palim andjelima nije?
Da li to znaci da su Adam i Eva bili jedina bica koja je Bog stvarao po svom liku? Da li to znaci da su Adam i Eva postali "pali Bogovi"?
Kada je Bog stvarao andjele nije rekao da nacinimo bice po svom liku... Za ljude je rekao!
Znaci li to da je Bog bio covek i da covek moze postai Bog?
Da li to znaci da andjeli ne mogu postati Bogovi i da su se zato "pobunili"?
I zbog toga im nije dat vecni zivot jer je njihova svrha da sluze Bogu, a ljud mogu postati "BOGOVI"???
 
zašto bi se materijalizovali ako im je cilj da ih može videti samo oni koji otvore duhovne okice?

a kuj ti kaza da im je to cilj?

- - - - - - - - - -

Na riscanskim sajtovima pise da su bestelesni i da sluze bogu. To svi znaju, samo se dva viteza, svetla i svetog djoke koji svaki drugi dan ide u crkvu prave pametni.
Da ubijaju covecanstvo znamo iz starog zaveta a i novog. Dosta je primera iz biblije u kojima se jasno vidi da bog naredjuje andjelima da trebe ljude. Po Kuranu takodje.

jos samo da naucis sta znaci rec egzodus.....pa da rucamo....:lol:
 
Prema tome ispada da su andjeli pogresili (pali andjeli) i da su postali smrtni?
Kako kada su besmrtni andjeli?
Da li su Adam i Eva bili besmrtni kada im je receno da ce umreti ako okuse plod? Bili su bez greha ali sa izborom da uzmu greh tj. smrt.
Ali za ljude ne pise da su bili besmrtni ali za andjele pise da su BESMRTNI!
Onaj koji je besmrtan ne moze da zgresi ali Adam i Eva su mogli jer su upozoreni da ce umreti ako probaju plod, znaci imali su izbor da zrese.
Ako su andjeli isto tako bili upozoreni odakle tamo plod spoznaje dobra i zla ako zlo nije postojalo pre "pada" Lucifera?
Ako su stvarno andjeli mogli zgresiti onda nisu besmrtni, ali u Bibliji pise da su andjeli besmrtni!
Zasto je Bog onda dao ljudima mogucnost da dobiju vecni zivot i nakon "pada", a palim andjelima nije?
Da li to znaci da su Adam i Eva bili jedina bica koja je Bog stvarao po svom liku? Da li to znaci da su Adam i Eva postali "pali Bogovi"?
Kada je Bog stvarao andjele nije rekao da nacinimo bice po svom liku... Za ljude je rekao!
Znaci li to da je Bog bio covek i da covek moze postai Bog?
Da li to znaci da andjeli ne mogu postati Bogovi i da su se zato "pobunili"?
I zbog toga im nije dat vecni zivot jer je njihova svrha da sluze Bogu, a ljud mogu postati "BOGOVI"???

Ti si u velikim problemima.
Anđeli po hrišćanskom konceptu jesu besmrtni, apsolutno duhovna, nematerijalna bića. Kao takvi oni su dobri ali ne i nepromenljivi, s tim što je jedini pravac njihove promene na gore. Kada se anđeo otme od boga, on biva izgnan iz tog anđeoskog sveta, ali ostaje besmrtan. Razlog zašto se on ne može vratiti bogu nazad kad zgreši je upravo zato što je nematerijalan i besmrtan - on ne može osetiti na svojoj koži posledice svog postupka. Čovek je u momentu ogrešenja osetio neposrednu posledicu - izgnanstvo iz raja i neizbežna smrt, kao i život pun patnje i muke. Takvo nešto anđeo ne može iskusiti.
Adam i Eva su bili smrtni, ali im je Bog dao besmrtnost kroz ishranu, drvo života i njegove plodove. Dok jedeš sa tog drveta, besmrtan si. Kad prestaneš da jedeš, smrt je izvesna.
Zlo ne postoji kao nezavisno, ono predstavlja udaljavanje od dobra. polaritet dobro i zlo je zapravo polaritet JESTE-NIJE. Bog je savršeno dobar i on je suština bića, a biće po definiciji je ono što jeste. Kada Mojsije pita Boga, parafraziram "Šta da kažem narodu Izrailjevom kada me pitaju za ime tog Boga što me šalje?" , Bog mu odgovori "Ja sam onaj što jest. Tako im reci."
Kako se čovek udaljava sve više od Boga, njegovo biće se takođe smanjuje u svom intenzitetu, što se vidi u genealoškim stablima Starog zaveta. Adam je živeo 930 godina ako se ne varam. Nekoliko generacija posle njega taj broj se vidno smanjuje. Već na kraju Postanja, godine umiranja su približne realnim.
Po ovom konceptu čovek je ispred anđela jer mu je pružena određena dinamika promene, što je anđelu uskraćeno. On kad zgreši nema nazad. Čovek može da bude maksimalno grešan ali i da se iz tog stanja vrati u stanje bar približno prvobitnom ili prvobitnom.
Čovek ne može postati bog jer je čovek BOGOLIK, odnosno ekskluzivna je božja kreacija po sopstvenom liku, ali nije istovetan bogu niti sadrži isti potencijal. Čovek treba da se trudi da bude sličan bogu, ali ne u smislu da zameni boga, već je cilj egzistencijalne zakonomernosti (zaveta između Boga i čoveka) izgradnja lične svetosti kao slične božoj svetosti (iz Levitske, parafraziram "Budite sveti kao ja što sam svet!").

- - - - - - - - - -

I da, to ti ja sve govorim, a ti vernik a ja nevernik, što samo pokazuje kolko je većini vernika mahom nejasan koncept onoga u šta veruju. Ja sam barem pokušao da skopčam u šta zapravo ne verujem.
 
niko, samo zamišljam...jer ako im to nije prvenstveni cilj, onda su se materijalizovali kako bi namerno aktivirali seksualnu energiju kod ljudi, a to mi ne liči na anđele kako ih volimo da zamišljamo.

pa ako pricas Sodomu i Gomoru oni se vec bili sexulano izopacheni......nisu to postali dolaskom andjela.....bolesnicima stiglo novo meso.......
 

Back
Top