Anksioznost ili nesto vise?

Niccolo Paganini

Početnik
Poruka
12
Pozdrav svima koji citaju ovaj post, ja sam Nikola i imam 25 godina, potrudicu se da budem sto objektiviniji i da sto bolje opisem svoje (konfuzno :-? ) stanje u nadi da ce neko moci da mi kolko-tolko pomogne.

Sve je pocelo sa epi napadom koji sam dobio kada sam konzumirao amfetamin (extacy) po prvi put u svom zivotu (onda sam popio previse vode, cega se i ne secam) i zbog razredjivanja krvi (pada natrijuma u krvi, sto se strucno valjda zove hiponatermija) pao u komu, cega se isto ne secam, rekli su mi da mi je otkazalo disanje pa su me prikacili na aparate za vestacko disanje koliko sam razumeo i mozak je mi je natekao, i posle 2 dana sam se probudio, nisam znao gde sam, ni kako sam dospeo tu, jedva sam se setio svog datuma rodjenja ali se sve to ubrzo povratilo i s`obzirom na sta se sve desilo osecao sam se dobro, rekli su mi da sam za dlaku preziveo i da je jako "malo falilo" tada kada su me posle 2 dana otpustili iz bolnice. I tu je u stvari pocetak mojih problema.

Prvih nedelju dana je bilo sve ok, nisam bio preterano fizicki aktivan, i odlucio da po tom pitanju preduzmem nesto i krenuo u kracu setnju sa drugom kada sam posle nekih 2km mozda osetio malaksalost, prebledeo sam, rekli su mi da mi je podrucje oko ociju poplavelo, odvezli su me odmah u hitnu, imao sam povisen pritisak 150 sa 110 koliko se secam, EKG mi je bio u redu, dobio sam injekciju za smirenje i posle toga sam se osetio bolje. To je po mom misljenju bio prvi napad panike koji sam imao, samo sto je bio blazi, sto ce se kasnije promeniti.

Onda sam otisao po njihovoj preporuci-(hitne pomoci) kod neurologa koji mi je uradio eeg, nije bio preterano deteljan u svom pregledu iako mi ga je svako koga sam pitao njega preporuco, rekao je da su nalazi uredni iako nisu bili idealni koliko sam uspeo da ga razumem, napisao mi je da snimim glavi na magnetnoj rezonanci sto nisam uradio iz finansijskih razloga. Pitao me je da li sam emotivan, rekao sam mu da jesam, jos od malena; da li sam u braku, rekao sam mu da jesam u braku koji je pracen sa nerazumevanjem, redovnim svadjama, osecajima izgubljenosti i beznadezja (recimo da donosim odluke racionalno dok moja supruga sve iz stomaka, bez puno koriscenja mozga, sto nas cini nemogucim parom, sto jos uvek ne znam kako ce se zavrsiti). Rekao mi je da patim od depresije i anksioznosti, prepisao milgrammu 100+100, ujutru i uvece, cipraleks i bromazepam od cega mi je bilo samo gore, bromazepam sam ubrzo prestao da pijem jer sam bio samo osamucenod njega a cipralex sam prestao da pijem posle 2 nedelje zato sto mi se cini da sam imao skoro sve kontraefekte koji su napisani na uputstvu za upotrebu, poceli su pravi napadi panike, ohlade mi se ruke i noge u sekundi, osecaj utrnulosti u celom telu, srce lupa kao tako jako da mi je tesko da ubedim sebe da necu dobiti infarkt i tome slicno, izgubim svu snagu, cudni osecaji u glavi i tu opet pomislim izliv krvi na mozga i tako se samo redjaju stvari koje doprinose tome da moj napad panike bude intenzivniji iako nisam pravio neku buku i tome slicno, maksimalno sam se trudio da se saberem.....sve dok se nisam informisao malo, pogledao po interneru i video da nisam jedini kome se to desava i sta je to u stvari, da je to refleks za koji je evolucija odgovorna i koja ga je stvorila u cilju da nam spasi zivot u situacijama koje nas um prepozna kao opasne po nas zivot (verovatno su to bile situacije u kojima su se nasi preci nasli pred nekom opasnom zivotinjom i tome slicno, zbog cega danas taj refleks ne da nema vise efekta i neku pozitivnu svrhu vec naprotiv, aktivira se kada za to nema potrebe cime narusava kvalitet nasih zivota, jednostavno ne mozemo da vodimo normalan zivot).

Otisao sam kod drugog psihijatra-neuropsihijatra, zena u godinama, jako ljubazna i po mom misljenju osoba koja radi svoj posao onako kako bi to trebalo da se radi. Pricao sam joj dosta o sebi i ispitivala me je dosta, osetio sam da me razume i da ima osecaj za situaciju u kojoj sam bio i u kojoj sam. Medjutim dijagnoza je bila ista, prepisala mi je umesto cipralexa xalol (jedan ujutru) koji nisam pio i lorazepam koji treba da pijem-jedan ujutru i jedan uvece i po potrebi, koji isto pijem otprilike samo kad me uhvate paranoje da i to samo polovinu mozda, znaci pola miligrama, retko kad celu tabletu, vitamin C i beviplex. Napadi panike su prestali. Kada sam imao poslednja dva tri napada jednostavno sam se opustio, legao u krevet i disao duboko, nisam panicio, nisam puno razmisljao, gledao sam seriju na tv-u na primer. Sada obracam uvek paznju kako disem, posebno kada se osetim malo napet ili imam predosecaj da sam blizu napada panike tako da do napada panike vise nije ni doslo. Po mom misljenju razlog sto nisam imao vise napade panike je sto sam prihvatio to kao nesto sto je ''ugradjeno'' u nas da bi nas zastitilo od opasnosti koja u stvari, u mom slucaju, ne postoji sto je opet bila jedna pozitivna stvar, jednostavno sama cinjenica da nisam u opasnosti, i imam utisak da je anxioznost nestala, nema problem da odem negde sam, da spavam sam, da cekam u redu, da se zakljucam kada odem u kupatilo, da krenem negde bez vode, cak i bez lorazepama mogu da odem negde bez da me uhvati panika ili da se zbog toga unervozim.

Ali sada kada nisam toliko opterecen mislima da cu umreti i tome slicno, i kada mislim da nisam anksiozan i kada nema te neke klasicne simptome, mogao bih normalno da funkcionisem samo da nisam tako izmoren, osecam se tako slabo; mesto gde mi je verovatno bila infuzija prikljucena na levoj ruci, par cm iznad zgloba sake mi je u posle odlaska iz bolnice bilo crveno praceno uz blag svrab, to je nestalo ali mi je vena koja se tu nalazi tvrda sve do danas, lekar mi je rekao da to nije nista, ali to meni i dalje ne izgleda normalno, na oko se nista ne vidi, samo kad predjem desnim kaziprstom preko tog mesta oseca se kao da mi je vena zabetonirana, nekih 1.5cm; cesto imam zelenkastu stolicu i proliv, pitam se zasto to, po nekad je i tamno braon boje sto mi isto ne izgleda normalno; urin mi je zute boje sa nijansom zelenkaste sto opet ne znam da li je razlog za brigu, otkako su poceli vreli dani meni je nos zapusen, neki suvi kasalj, i koliko god se trudio da ne kocim vrat i da ga opustim, cim malo ne mislim na to on se odmah opet ukoci i sve tako dok se opet ne setim da se opustim; glavobolja; kada se tusiram opada mi dosta kose al to opet objasnjavam da je zbog svog tog stresa kroz koji sam prosao/prolazim; jednostavno nisam ni za sta. Uradio sam analize krvi i sve je u redu, i kalijum i natrijum su mi uradili i to je u redu, dva-3 ekg-a i rekli su mi da je sve ok i vise ne znam sta da radim da bih mogao opet normalno da funkcionisem, da odem na fudbal na primer bez da se umorim posle 3 minuta da ne mogu da dodjem do daha......ne mogu da se saberem i objasnim sebi sta nije u redu, da li i dalje psiha radi sa mojim telom te cudne stvari ili je to stvarno nesto telesno, svasta mi pada na pamet tako kad vidim koliko sam nemocan.....i izgleda da sam preterao....ako neko ima neko pitanje ili ako se nekome slicne stvari desavale znacilo bi mi da to podeli sa mnom, zato sto trenutno jednostavno ne znam sta da mislim..... :-?
 
Prosto ti je bilo krivo sto si zdrav i upropastio si to.

Oduvek sam bio jako emotivan, nije samo to bio uzrok, to je bila samo kap koja je prelila, uvek sam bio napet, uvek ukocen, ali sam kontrolisao sve to uvek zato nikad nije eskaliralo, a ovo je bila ta kap gde sam izgubio kontrolu, i sada imam problem sa tim da podelim vegetativne promene u organizmu na one koje su na nervnoj bazi i one koje se desavaju iz razloga zato sto mi stvarno nesto fali (hepatitis, upala pluca, hematom...). i desilo bi se pre ili kasnije, mozda samo na drugi nacin, ali mislim da je bilo neizbezno. Ne kazem da je moje ponasanje bilo pametno, ali mislim da svi mi imamo tu neku experimentalnu fazu u zivotu, opet pogledaj imas klince koji sa 15-16 gutaju eksere po zurkama, tako da, iako se ne treba porediti ni sa kim, mislim da je to sastavni deo zivota i da ja tu nisam nagori moguci primer za neodgovorno ponasanje i osim sto mi nisi pomogao svojim komentarom ne znam sta bih jos dodao
 
joj,monogo ti je dugačak post.
Koliko imaš godina i koje si težine? ovo pitam zbog tog nekog zamaranja.
A što ne piješ ksalol i te lekove koja je dr dala?

Možda bi trebao da imaš neki hobi ili da se baviš nekim aktivnostima(znam da zvuči kao fraza) ,ali bi ti dobro došlo,jer ne bi razmišljao o glupostima.
Jesi li imao te probleme pre uzimanja extac. ?
 
Ne znam zasto uopste odgovaras ako vec znas da ce odgovor da bude negativan, ja tu vise nista ne mogu da promenim, napravio sam gresku, svestan sam toga, hajde spali me na lomaci sada, imam utisak da bi bila srecnija da nisam preziveo posto masa sveta sanja da doceka dan zdrava. Ako ovo mesto nije mesto gde mogu, i ljudi koju su napravili gresku, da zatraze pomoc onda cu obrisasti svoj post, ti samo reci.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hvala na odgovorima ostalim clanovima, u ovim trenucima to puno znaci.

Imao sam mononukleozu kao klinac, sad kad me pitas za stitnu zlezdu,
uradio sam samo analizu krvi, pretpostavljam da tu ne mogu da vidim koja je situacija sa stitnom zlezdom?
Visok sam 1.78m i trenutno imam 65 Kg, a u bolnici sam imao 68, sto znaci da pre sve toga nisam mogao imati vise od 69.
Inace sam uvek bio manje-vise mrsav, najvise sam imao 75kg, to je bilo pre mozda malo vise od godinu dana.

Sto se hobija tice ova vrucina mi otezava to trenutno, a i moje misljenje je da je fizicka aktivnost najbolje lek za anksioznost,
ako je anksioznost jedini problem...
...Pre 3 dana mi je bilo malo lose, policija me zaustavi i napise neku kaznu za pojas i ja tu malo izgubim kontrolu nad zivcima, i malo mi bude lose, dodjem kuci popijem jedan lorazepam od 1mg i opet isto i onda nazovem svog neuropsihijatra, tu popricamo malo, ona mi kaze da mirujem malo, da odmorim, posto su i vrucine velike i da sacekam malo i ako mi ne bude bolje da popijem i pola xalola od 0.25 sto sam malo kasnije i uradio. Posle toga mi se raspolozenje naglo popravilo, nekih pola sata i onda mi se samo odjednom ukoci leva ruka i noga, ne skorz, mozda bi rec poluukoceno opisala to najbolje (i povezem to sa vrucinom i prvo sto mi padne na pamet je infarkt ili mozdani i onda o tome razmisljam jedno 2-3 dana i onda me kao malo pusti, da kazem zaboravim malo na to i posle sam kao opet normalan), i onda me brat odmah odveze u hitnu, tu dobijem neku injekciju vitamina B i malo kasnije se sve stabilizovalo,

Da ne zaboravim da spomenem, uradio sam analizu stolice na krv i nema krvi, sad ni o tome ne znam sta da mislim, negde sam procitao da lorazepam moze da bude uzrok crne stolice....i ta tvrda vena iznad zgloba leve sake vec mesec dana, svaki lekar samo pogleda i kao i da ne obraca paznju na to, kao "a to ti nije nista"???

Stasa, nemam puno iskustva, al' otkad sam prestao da pijem cipralex i otkad sam izgubio strah od napada panike nisam ni imao vise napade panike, i nemam vise strah od napada panike, posto mislim da strah od toga da nam se to ne ponovo i jeste jedan od glavnh uzroka za svaki sledeci napad panike.


Je l' ima neko savet oko ishrane, koja hrana utice povoljno, koja nepovoljno (izbacio sam gazirano, kafu, slatkise, uglavnom sve sto sadrzi puno secera, cigare, cajeve iz filter kesica, virsle pastete salame, hleb na minumu).....
interesuje me na primer da li mogu prolom vodu da pijem?
 
Nikolo, slusaj me sta ces raditi....Pisacu vise kada budem imao vremena.

Ne razmisljaj zasto ti se ovo desava, ono...Dusevni i telesni deo coveka su veoma povezani - uticu jedan na drugi.... Fizicki si doprineo uzimanjem extazija da se uzdrma telesni deo koji je zatim uzdrmao psihicki a psihicki sada utice na fizicki i to je jedan krug bez kraja u kome retko ko moze sam sebi da pomogne.

Dobro je sto znas sta je panicni napad, zasto se javlja i dobro je TO STO SI GA PRIHVATIO KAO DEO SEBE, kao deo svih nas....... Ne valja kada se on negira, kada se plasimo od njega ili kada mu ne dajemo da se ispolji.....

Svaki put pusti da napad odradi svoje sa osmehom na licu i sa 0% straha kako bi tvoj mozak naucio da ti ne preti realna opasnost nego da je to jedn. bag u telu i mozgu, kao sto imas bug na fejsu i na kompu koji se popravi i prodje restartom sistema.

Nemoj traziti od sebe da sve brzo prodje sto pre i da mozes da igras fudbal kao prof. fudbaler.

Zeznuo si zesce svoje telo i um, ne trazi sada od njih da mogu da izdrzavaju neke napore.

Lose se fizicki osecas jer panicni napadi izuzetno iscrpljuju fizicki telo a i psihicki, kao da si ceo dan radio u njivi.....

Tako da sve je to normalno za datu situaciju!

Ono sto treba da radis je da svakodnevno rekreativno treniras - trcanje, tegovi, i sl.... Kada se trenira luce se hormoni srece i jaca se volja. Zatim ishrana, mora biti bogata proteinima i slozenim ugljenim hidratima. Pij cajeve tipa No stress i slicne....Kantarion itd...

Nisam pristalica lekova i tu ti ne mogu dati savete jer si vec zasao u tu pricu, ali za vecinu lekova treba proci odr period pre nego sto pocnud a stvarno deluju. A dok taj period ne dodje mozes se desiti i da ti pogorsaju stanje, to ti pise i u uputstvu lekova...Malo kontradiktorno, ali tako su ih napravili.
Svaki psihijatar ce ti prepisati svoje neke, i dok ti ne pogode kombinaciju ti se nakljuka svim i svacim.

probaj da izdrzis muski bez njih, jeste mnogo teze, ali zato znas da si ti to uspeo, naucio si, a nisu samo lekovi odradili svoje a ti da si na istom....

Znaci pricaj sebi - jeste tesko, ne poricem, ali ce proci, panicni napad moze trajati i pola sata, posle ce mi biti ok.....Nista mi se nece stvarno desiti, iako deluje stvarno, kao da imam neku telesnu bolest, ovo je samo telesna reakcija tela po zahtevu mog mozga, inace zdravstveno sam super.... Trazi podrsku zene u ovim trenucima, to je krucijalno...pricaj sa njom i neka ti posveti dovoljno ljubavi....

nema stresa, nema uzrujavanja, nerviranja, sto vise se smej i budi u takvom drustvu.

Ne znam da li radis i sta radis, jer panicni napadi, anksioznost i agorafobija nogu biti izuzetno ometajuci faktor na tom socijalnom planu.
Zato moras sto pre da se vratis u sedlo, pa opet trpaj u sebe DROGE !

I TRAVA JE DROGA! I ona moze nabiti anksioznost...... Neki ljudi jednostavno ne vide lepotu zivota, traze vece, traze "djavola" a posle bi hteli samo da mogu i dalje da rade neke osnovne jednostavne stvari kao npr da izadju iz kuce i odu do prodavnice, ali ni to ne mogu kada se dovedu u razna stanja.

I imas sad obavezu da pricas svima zivima da ne koriste te gluposti jer eto sta moze da im se desi. ! ! !
 
Oduvek sam bio jako emotivan, nije samo to bio uzrok, to je bila samo kap koja je prelila, uvek sam bio napet, uvek ukocen, ali sam kontrolisao sve to uvek zato nikad nije eskaliralo, a ovo je bila ta kap gde sam izgubio kontrolu, i sada imam problem sa tim da podelim vegetativne promene u organizmu na one koje su na nervnoj bazi i one koje se desavaju iz razloga zato sto mi stvarno nesto fali (hepatitis, upala pluca, hematom...). i desilo bi se pre ili kasnije, mozda samo na drugi nacin, ali mislim da je bilo neizbezno. Ne kazem da je moje ponasanje bilo pametno, ali mislim da svi mi imamo tu neku experimentalnu fazu u zivotu, opet pogledaj imas klince koji sa 15-16 gutaju eksere po zurkama, tako da, iako se ne treba porediti ni sa kim, mislim da je to sastavni deo zivota i da ja tu nisam nagori moguci primer za neodgovorno ponasanje i osim sto mi nisi pomogao svojim komentarom ne znam sta bih jos dodao

Mnoge stvari ne mozemo da kontrolisemo i pitanej je samo dana....

Moras da izmenis sebe. To je pravo lecenje, a sve ostalo je ublazavanje posledica i odlaganje do sledeceg stresnog trenutka tj perioda u zivotu.
Moras neke stvari menjati iz korena.

ne kontrolisati, ne trpeti, izneti, reci sta ti je na dusi, menjati ono sto ti ne odgovara, ne gurati pod tepih...Raditi ono sto volis, ne zadovoljavati druge nego sebe itd itd.

Obican stres smanjuje imunitet coveka i mogu se javiti razne bolesti a kamoli jedna neuroza....Tako da prihvati sve sto ti se desava, i nemoj kao neki doktor tu da pravis neke podele. Idi kod lekara, kontrolisi se ALI NORMALNO I U OPSEGU NEKE RAZUMEN MERE, a nemoj sad i hipohondriju da razvijas i pogorsavas sebi stanje.
 
Pa bicu zla ali i treba i ako bas volim sto ti se to desilo!Masa sveta sanja da doceka dan zdrava a ti tako!Neka sad si lupio ku*cem u ledinu i sad vidi sta ces.

Ti si jedna izuzetno maliciozna osoba, to sam video i kada si meni odgovorila za link za knjige.

Ne hajde sada da ga oteramo sa foruma pa neka mu bude teze! Da li ce to vratiti vreme i spreciti da uzme extazi? Ne!

nemas pravo da tako pises kada je neko sugestibilan i u stanju depresije ili distimije, moze cak izvrsiti i samoubistvo.

Tako da ako zelis nekom da pomognes, pomogni (ali bolje nemoj ti) a ako ne zelis pusti ga. Zamisli svi psihijatri kada bi osudjivali svoje pacijente ! ! ! ! !

Puno je tu faktora koji doprinose da neko uradi nesto lose u zivotu, niko nije bezgresan.

Zamisli depresivnom coveku koji zelid a se ubije kazes - Masa sanja da ozdravi a ti si zdrav a zelis da se ubijes.....E ubij se, tako ti i treba, bas volim sto hoces da se ubijes kada si glup.
 
Ti si jedna izuzetno maliciozna osoba, to sam video i kada si meni odgovorila za link za knjige.

Ne hajde sada da ga oteramo sa foruma pa neka mu bude teze! Da li ce to vratiti vreme i spreciti da uzme extazi? Ne!

nemas pravo da tako pises kada je neko sugestibilan i u stanju depresije ili distimije, moze cak izvrsiti i samoubistvo.

Tako da ako zelis nekom da pomognes, pomogni (ali bolje nemoj ti) a ako ne zelis pusti ga. Zamisli svi psihijatri kada bi osudjivali svoje pacijente ! ! ! ! !

Puno je tu faktora koji doprinose da neko uradi nesto lose u zivotu, niko nije bezgresan.

Zamisli depresivnom coveku koji zelid a se ubije kazes - Masa sanja da ozdravi a ti si zdrav a zelis da se ubijes.....E ubij se, tako ti i treba, bas volim sto hoces da se ubijes kada si glup.

Pa realno masu psihica boli **** za paijente ako cemo iskreno bitna im je samo titula.
 
Hvala na odgovorima ostalim clanovima, u ovim trenucima to puno znaci.

Imao sam mononukleozu kao klinac, sad kad me pitas za stitnu zlezdu,
uradio sam samo analizu krvi, pretpostavljam da tu ne mogu da vidim koja je situacija sa stitnom zlezdom?
Visok sam 1.78m i trenutno imam 65 Kg, a u bolnici sam imao 68, sto znaci da pre sve toga nisam mogao imati vise od 69.
Inace sam uvek bio manje-vise mrsav, najvise sam imao 75kg, to je bilo pre mozda malo vise od godinu dana.

Sto se hobija tice ova vrucina mi otezava to trenutno, a i moje misljenje je da je fizicka aktivnost najbolje lek za anksioznost,
ako je anksioznost jedini problem...
...Pre 3 dana mi je bilo malo lose, policija me zaustavi i napise neku kaznu za pojas i ja tu malo izgubim kontrolu nad zivcima, i malo mi bude lose, dodjem kuci popijem jedan lorazepam od 1mg i opet isto i onda nazovem svog neuropsihijatra, tu popricamo malo, ona mi kaze da mirujem malo, da odmorim, posto su i vrucine velike i da sacekam malo i ako mi ne bude bolje da popijem i pola xalola od 0.25 sto sam malo kasnije i uradio. Posle toga mi se raspolozenje naglo popravilo, nekih pola sata i onda mi se samo odjednom ukoci leva ruka i noga, ne skorz, mozda bi rec poluukoceno opisala to najbolje (i povezem to sa vrucinom i prvo sto mi padne na pamet je infarkt ili mozdani i onda o tome razmisljam jedno 2-3 dana i onda me kao malo pusti, da kazem zaboravim malo na to i posle sam kao opet normalan), i onda me brat odmah odveze u hitnu, tu dobijem neku injekciju vitamina B i malo kasnije se sve stabilizovalo,

Da ne zaboravim da spomenem, uradio sam analizu stolice na krv i nema krvi, sad ni o tome ne znam sta da mislim, negde sam procitao da lorazepam moze da bude uzrok crne stolice....i ta tvrda vena iznad zgloba leve sake vec mesec dana, svaki lekar samo pogleda i kao i da ne obraca paznju na to, kao "a to ti nije nista"???

Stasa, nemam puno iskustva, al' otkad sam prestao da pijem cipralex i otkad sam izgubio strah od napada panike nisam ni imao vise napade panike, i nemam vise strah od napada panike, posto mislim da strah od toga da nam se to ne ponovo i jeste jedan od glavnh uzroka za svaki sledeci napad panike.


Je l' ima neko savet oko ishrane, koja hrana utice povoljno, koja nepovoljno (izbacio sam gazirano, kafu, slatkise, uglavnom sve sto sadrzi puno secera, cigare, cajeve iz filter kesica, virsle pastete salame, hleb na minumu).....
interesuje me na primer da li mogu prolom vodu da pijem?


Takoej bravo! Ti si jedan od pametnijih koji se bore sa paklom zvanim panicni napadi a i izuzetno si borben! Svaka cast. I bas tako kao sto si i rekao - kada si izgubio strah od napada panike oni se i proredjuju i nestaju (mada i ako se opet dese, ne sekiraj se, slobodno ih docekaj sa osmehom na licu) >Strah da nam se opet ne desi panicni napad se naziva ANTICIPATORNI STRAH koji samo utvrdjuje neurozu i pogorsava stanje, pa se onda covek mora leciti i od njega i od samog panicnog napada, a usled stalnih osujecenja i dozivljavanja panicnih napada i strahova, osoba zapada u depresiju jer osudjuje i krivi sebe, misli da je slaba, nejaka, da ne vredi, da je luda i sl. Od tog anticipatornog straha osoba pocne da se brine da se ne obruka na javnom mestu ili pak dodatno da se plasi ako joj se dogodi negde na otvorenom nesto da nece imati nikog da joj pomogne, i dok trepnes, osoba je razvila i agorafobiju - iracionalan strah od otvorenog prostora i prostora gde ima puno ljudi, tj osoba je naucila da reaguje fobicno u datoj situaciji, pa onda osoba ne sme da ide u trzne centre, zgrade, prodavnice, da putuje autobusima, da prelazi mostove, da ide u crkvu, da ide na koncerte itd!

Ovo sve imaj na umu i ne dozvoli da ti se razvija ako primetis i najmanje promene!

Sto se tice ishrane, nikako KAFA, kafa i kod normlanog covek aizaziva nervozu, anksioznost, budi organizam i tera na akciju....Nikako koka kola, i ostala gazirana pica, trans masti itd...... Jedi hranu bogati B vitaminima. Proteini, slozeni UH, omega 3 masne kiseline (maslinovo ulje u svezu salatu, riba oslic, semenke lana, suncokreta itd) . Vec sam rekao - prirodne cajeve za smirenje - razne no stress kombinacije, caj od kantariona i sl.....

Vrlo vanzo isto - legni ne kasniej od 22:30, ustaj ranije, kako bi normalizovao enzime i hormone. Skini puno komedija, gledaj ih i sto vise se smej. Radi stvari u kojima uzivas, nikako nesto napeto i stresno ili sto ne volis. Izbegavaj fejsbuk,. izbegavaj vesti, novine i crne hronike, izbegavaj TV i emisije, vesti, politiku i sl.

Ako vec nemas, nadji novi hobi, Pocni da radis nesto sto si uvek zeleo ali nisi imao vremena ili zbog ovoga, onoga nisi poceo. Sad moras to raditi jer ce ti to biti vid terapije, a zdravlje je na prvom mestu.

Na YT slusaj chillout muziku ujutru i duboko disi.

Kada ti trnu ruke i noge, NIKAKO NE RAZMISLJAJ kako je to neka bolest i kako ces imati posledicu. KAzi bas me briga i ako mi je sudjeno da umrem bas sad e vala neka umrem ( a znam da necu umreti kao sto nisam ni prosli put, mlad sam ja )

Trudi se, jer nisi los kao "pacijent" (mrzim tu rec) , vec pola posla si uradio i informisao se, imas motivaciju, predvidjam ti uspeh, samo budi istrajan i ispravi u svom razmisljanju jos neke nepravilnosti koje imas. One su kljuc tvog stanja i nikakvi lekovi ti nece pomoci ako to ne shvatis.

I naravno izdrzi! Tegobe jesu mucne ali prodju ;)
 
Imam vrlo intenzivne napade panike,koji me sprecavaju da vodim normalan zivot.Ne mogu da odem do grada,u kupovinu,da prosetam psa,da radim...Pre cetiri godine sam dozivela stravicnu tragediju i od tada su izuzetno intenzivni.Bila sam kod psihijatra i od tada pijem Rivotril i Propranolol.Psiholog me je upoznao sa nekim tehnikama,tipa brojanje,tehnike disanja i zaista mi nista od svega ne pomaze.Svaki put kada osetim da cu imati napad panike,kod prvih simptoma,ja popijem Lexilijum.Bila sam jedno vreme i na antidepresivima,ali sam prestala da ih pijem,doduse na svoju ruku.
 
@ niccolo Nemam bas slicne probleme, ali me je tvoj post zaintrigirao i razumem sve to sto si prolazio i prolazis...
Taj drugi neuropsihijatar kod koga si isao ti je dosta pomogao, ne razumem zasto si Xalol, Xanax odbio da uzimas, on je protiv panike i da te malo podigne ( to su male doze), lorazepam te jako uspava, mozda je on samo bolji za vecernje sate.
Treba da ides na razgovore i dalje kod neuropsihijatra. Mislim da ako si pod njegovom kontrolom, znace tacno sta je fizicki u pitanju a sta psihicki, malo bzvz. da mi ovde zakljucujemo na forumu...
Meni lici kao reakcija na svakodnevni stres i posledica odnosno reakcija na uzimanje te droge, pa makar jedanput, svi organizmi razlicito reaguju na to, pricaj sa tim psihijatrom ponovo ako si u prilici...
 
Poslednja izmena:
Bru zli, hvala ti puno na postovima, ostavio si jako pozitivan utisak na mene, sto u ovim trenucima mnogo znaci.

Bio sam pre par dana kod lekara opste prakse, koji mi uradio rutinski pregled, rekao da mi nije nista. Od tad nisam imao vise ona streckanja u nogama, srcu, rukama.....zato sto sam, da kazem, objasnio sebi.....strah je okidac cele price- uplasim se, pocne srce da lupa, luci se adrenalin, krvni sudovi se suzavaju, sto uzrokuje ta streckanja koja me uplase i onda ne prestaju zato sto me konstantno nesto strecka i strah je na osnovu toga non stop prisutna a i streckanje i tako, ne mogu vise da izadjem iz tog zacaranog kruga....uzas...
Nisam pio lorazepam od tada, imao sam utisak da je anksioznost pocela da se povlaci ali da mi ostaje nesto, da mi ostaje depresija....opet za to mislim da je fizicka aktivnost resenje....

Malo pre sam sam imao situaciju u kojoj je preneseno dosta negativne energije....osetio sam se lose, malaksalo, nedovoljno sam mozda i jeo, imao sam nesto slicno napadu panike posle toga, samo mi je srce radilo normalno eventualno mi je pritisak bio nizak, bar sam taj osecaj imao, a ruke su mi se znojile i osecao sam blag gubitak balansa, blagu vrtoglavicu, i osecaj da je sve prouzrokovano malaksaloscu, kao da nemam dovoljno snage za sve to.....i posle toga mi iskoce na ruci uz duz vene cvorovi, gde pored onog cvora koji imam zbog infuzuje,kako mi lekari kazu, koji jos uvek nije prosao, vec vise od mesec dana....to me je preseklo, osetio sam strah jakog intenziteta, i sada i dalje ne znam sta je to, ali nekako manje obracam paznju na to, razmisljam ako je neki tromb neka bude, i ako mi je sudjeno neka je....i straha skoro da nema uopste, ali ostaje mi ta malaksalost i depresija koja nije uvek istog intenziteta.....i kada jedem brzo imam opet onaj osecaj praznog stomaka, i kao da mi hrana samo projuri kroz organizam i da organizam ne pokupi hranljive materije ili ih prebrzo potrosi.....
 
Poslednja izmena:

Back
Top