Ima li licemerja medju ateistima?

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Jesu li ateisti, ili oni koji se izjasnjavaju kao manje religiozni, ili ne znaju da li je moguce spoznati postojanje boga, licemerni ako imaju religiozne prijatelje, rodjake, porodicu i sl. i sa njima slave hriscanske, ili bilo koje druge verske praznike?

Moze li se ne verovati u boga, a "slaviti" sa porodicom, prijateljima ili kime vec ti praznici, ili "ispostovati" neki obicaj ili je to licemerno? Sta je recimo sa Novom Godinom, Prvim Majem, Danom Zaljubljenih, je l' se tada kaze, "ne, ne, mi smo ateisti, mi ne verujemo (tj. slavimo) u te paganske obicaje?"

Koliko vernika se na Uskrs, Bozic, ili koji vec praznik seti i kaze, "e danas je Isus stradao zbog nas (tj. iskreno veruje u to)" a koliko samo slavi reda radi, ili jer se tako radi?
 
Poslednja izmena:
Liucemerje je stvar srca pojedinca
a ogleda se u delima

kao sto Biblija kaze Ovi ljudi približavaju se k meni ustima svojim, i usnama poštuju me; a srce njihovo daleko stoji od mene. (Matej 15:8)

Licemerje je problem srca...

Otkriva se na recima, delima, i nije ga lako otkriti...


Ali po plodovima cete ih poznati

kao sto religiozno licemerje se vidi u losim plodovima isto je i kod ateista
 
Poslednja izmena:
Uvek mi se cini da religije imaju niz "pravila", ili zapovesti po kojima se zivi, i sad ako neko ko veruje u boga i navodno zivi po tim pravilima, a konstantno zeli tudje, zavidi, pun je prezira, huli na boga, to je onda licemerje jer "postuje" te zapovesti a ne zivi po njima.

Zapitah se tako imaju li onda nevernici, manje religiozni, agnostici i sl, neki niz nepisanih pravila koja se postuju (ti si ateista, ne smes da se krstis, zapalis svecu jer ne verujes u to, licmerno je) , ili sami pisu svoja pravila koja se i ticu postovanja verskih praznika i odnosa sa vernicima.
 
Poslednja izmena:
Jesu li ateisti, ili oni koji se izjasnjavaju kao manje religiozni, ili ne znaju da li je moguce spoznati postojanje boga, licemerni ako imaju religiozne prijatelje, rodjake, porodicu i sl. i sa njima slave hriscanske, ili bilo koje druge verske praznike?

Moze li se ne verovati u boga, a "slaviti" sa porodicom, prijateljima ili kime vec ti praznici, ili "ispostovati" neki obicaj ili je to licemerno? Sta je recimo sa Novom Godinom, Prvim Majem, Danom Zaljubljenih, je l' se tada kaze, "ne, ne, mi smo ateisti, mi ne verujemo (tj. slavimo) u te paganske obicaje?"

Koliko vernika se na Uskrs, Bozic, ili koji vec praznik seti i kaze, "e danas je Isus stradao zbog nas (tj. iskreno veruje u to)" a koliko samo slavi reda radi, ili jer se tako radi?

nikad kraja glupostima :roll:
Pa normalno da cu cestitati i slaviti sa porodicom i prijateljima praznike , iz postovanja prema onome sto oni veruju :roll:
 
Uvek mi se cini da religije imaju niz "pravila", ili zapovesti po kojima se zivi, i sad ako neko ko veruje u boga i navodno zivi po tim pravilima, a konstantno zeli tudje, zavidi, pun je prezira, huli na boga, to je onda licemerje jer "postuje" te zapovesti a ne zivi po njima.

Zapitah se tako imaju li onda nevernici, manje religiozni, agnostici i sl, neki niz nepisanih pravila koja se postuju (ti si ateista, ne smes da se krstis, zapalis svecu jer ne verujes u to, licmerno je) , ili sami pisu svoja pravila koja se i ticu postovanja verskih praznika i odnosa sa vernicima.

Licemerje nema veze sa pravilima nego stanjem srca

Licemer je neko ko se pretvara a ko je zao u srcu

- - - - - - - - - -

Ali se to licemerje moze otkriti na delima

na primer vernik koji je na recima vernik a zivi nemoralno
 
Jesu li ateisti, ili oni koji se izjasnjavaju kao manje religiozni, ili ne znaju da li je moguce spoznati postojanje boga, licemerni ako imaju religiozne prijatelje, rodjake, porodicu i sl. i sa njima slave hriscanske, ili bilo koje druge verske praznike?

Moze li se ne verovati u boga, a "slaviti" sa porodicom, prijateljima ili kime vec ti praznici, ili "ispostovati" neki obicaj ili je to licemerno? Sta je recimo sa Novom Godinom, Prvim Majem, Danom Zaljubljenih, je l' se tada kaze, "ne, ne, mi smo ateisti, mi ne verujemo (tj. slavimo) u te paganske obicaje?"

Koliko vernika se na Uskrs, Bozic, ili koji vec praznik seti i kaze, "e danas je Isus stradao zbog nas (tj. iskreno veruje u to)" a koliko samo slavi reda radi, ili jer se tako radi?
To se ovako resava...

Kad bi te brat tvoj,
sin majke tvoje,
ili sin tvoj vlastiti,
kći tvoja,
žena u tvom naručju ili
prijatelj tvoj koji ti je kao i život,
potajno zavodio govoreći:
'Hajde da iskazujemo štovanje drugim bogovima',
kojih ne poznaješ ni ti niti su ih poznavali tvoji oci, bogovima onih naroda što oko vas budu, bilo tebi blizu bilo od tebe daleko, od jednoga kraja zemlje do drugoga - nemoj pristati niti ga slušaj! Neka ga tvoje oko ne sažaljuje; ne štedi ga i ne sakrivaj ga
nego ga ubij!
Neka se najprije tvoja ruka digne na nj da ga usmrtiš, a onda ruka svega naroda.
Zaspi ga kamenjem dok ne umre, jer je kušao da te odvrati od Jahve
 
Moze li se ne verovati u boga, a "slaviti" sa porodicom, prijateljima ili kime vec ti praznici, ili "ispostovati" neki obicaj ili je to licemerno? Sta je recimo sa Novom Godinom, Prvim Majem, Danom Zaljubljenih, je l' se tada kaze, "ne, ne, mi smo ateisti, mi ne verujemo (tj. slavimo) u te paganske obicaje?"

Koliko vernika se na Uskrs, Bozic, ili koji vec praznik seti i kaze, "e danas je Isus stradao zbog nas (tj. iskreno veruje u to)" a koliko samo slavi reda radi, ili jer se tako radi?

Može se slaviti, a ne verovati a evo zašto. Slavlje je spoljašnost, ritual, i može se vezati za različite suštine. Prvi dan nakon najkraćeg dana u godini, može se slaviti povratak Sunca na sever, može se slaviti Mitra, može se slaviti rođenje Isusovo, a može se slaviti i porodični praznik. Ako ateista ne veruje u Boga, to ne znači da ne poštuje tradiciju ili da ne veruje u ljubav i slogu svoje porodice. Konkretno za Božić i Uskrs, crkva nema tapiju na običajnu stranu tih događaja, jer su oni nasleđeni iz prethrišćanskog paganizma, a u paganizmu su nasleđeni iz ranijih animističkih kultova i kultova prirode. Čovek ne slavi rođenje Isusa (oprez! ako neko i ne veruje u Boga i da je Isus sin božji, to ne znači da ne veruje da je postojao Isus Hrist i da je bio osoba vredna poštovanja) nego prenosi na buduće generacije svoje slike sreće iz detinjstva, bogate trpeze, koledarenja pred Božić, porodičnih radosti.

Iz istih razloga što običajna, ritualna strana tih praznika nije izvorno hrišćanska, mnoge hrišćanske denominacije ih odbacuju. Pa kad imamo hrišćane koji odbijaju da slave Božić i Uskrs, zašto ne bi mogli postojati i nehrišćani koji ih (na neki svoj način) slave?
 
Slava je mnogo stariji običaj od hrišćanstva... a običaji su lepi. Licemerje bi bilo pretvarati se pred nekim da si vernik, radi neke lične koristi, a ovo nema veze sa životom.

Pitam se, licemerno li je postovati obicaj sa porodicom, lupam, rezanje kolaca, paljenje svece i citanje molitve ako si ateista?
Nema koristi, tako da nije licemerno, jer se niko ne pretvara zarad neke koristi, ali opet, zasto slaviti paganske obicaje ako si ateista? Ili je to nesto sto pojedinac mora sa sobom da razresi?
 
Konkretno za Božić i Uskrs, crkva nema tapiju na običajnu stranu tih događaja, jer su oni nasleđeni iz prethrišćanskog paganizma, a u paganizmu su nasleđeni iz ranijih animističkih kultova i kultova prirode. Čovek ne slavi rođenje Isusa (oprez! ako neko i ne veruje u Boga i da je Isus sin božji, to ne znači da ne veruje da je postojao Isus Hrist i da je bio osoba vredna poštovanja) nego prenosi na buduće generacije svoje slike sreće iz detinjstva, bogate trpeze, koledarenja pred Božić, porodičnih radosti.

Уби нас незнање - каже Св. Владика Николај

Божић , то јест, Рођење Господа Исуса Христа и Васкрс ( Ускрс ) Васкрсење Господа и Бога и Спаса нашега Исуса Христа јесу искључиво хришћански празници. И то два највећа хришћанска празника.

Не може, пријатељу, ама баш никако да буде наслеђено нешто што се догодило након " предхришћанског паганизма " ( шта год ти мислио под тим ).
 
Pitam se, licemerno li je postovati obicaj sa porodicom, lupam, rezanje kolaca, paljenje svece i citanje molitve ako si ateista?
Nema koristi, tako da nije licemerno, jer se niko ne pretvara zarad neke koristi, ali opet, zasto slaviti paganske obicaje ako si ateista? Ili je to nesto sto pojedinac mora sa sobom da razresi?

Kada budes imao decu i budes se pretvarao da postoji deda Mraz hoces li to raditi zato sto si licemer ili zato sto zelis da svoju decu ucinis srecnom i kroz to im ostavis neke lepe uspomene?
 
Poslednja izmena:
Jesu li ateisti, ili oni koji se izjasnjavaju kao manje religiozni, ili ne znaju da li je moguce spoznati postojanje boga, licemerni ako imaju religiozne prijatelje, rodjake, porodicu i sl. i sa njima slave hriscanske, ili bilo koje druge verske praznike?

Moze li se ne verovati u boga, a "slaviti" sa porodicom, prijateljima ili kime vec ti praznici, ili "ispostovati" neki obicaj ili je to licemerno? Sta je recimo sa Novom Godinom, Prvim Majem, Danom Zaljubljenih, je l' se tada kaze, "ne, ne, mi smo ateisti, mi ne verujemo (tj. slavimo) u te paganske obicaje?"

Koliko vernika se na Uskrs, Bozic, ili koji vec praznik seti i kaze, "e danas je Isus stradao zbog nas (tj. iskreno veruje u to)" a koliko samo slavi reda radi, ili jer se tako radi?
Cekaj sad,je l to znaci kad moja strina muslimanka slavi neki svoj verski praznik i ja odem kod nje i prisustvujem izedanju janjetine,da sam licemur?:zper:
 
pa šta ja sad da radim, da se posvađam sa celom familijom zato što su vernici? :think:
više su oni licemeri, obeležavanje praznika i crvenih slova se najviše praktikuje zbog nerada i alkoholisanja
ne kod svih, ofkors
mi neke praznike obeležimo zbog tradicije, a ne zbog religioznih uverenja
i kakve veze nova godina, prvi maj i dan zaljubljenih imaju sa religijom?
i klincu ću odma' objasniti ko je deda mraz, neću da ga tripujem
 
Slave, crkveni praznici i narodni običaji su ti glupost a zapadno pomodarstvo nije. Do skoro ovde je retko ko znao za dan zaljubljenih ali su svi znali za Svetog Trifuna zaštitnika vinogradara koji se slavi 14 februara.
Sad je tebi ono što je Srpsko bezveze a ono što je stiglo sa zapada super.
Ne moraš biti vernik ali ne moraš ni pljuvati po tome. Ako nisi vernik ali i ne pljuješ po religiji jer svako ima prava na svoj lični izbor i odeš kod nekoga na slavu jer ga poštuješ i poštuješ njegov izbor, to je u redu ali ako cele godine pljuješ po religiji a onda se uputiš kod familije na slavu e to jeste po meni licemerno.

Da li ćeš svom detetu odmah objasniti da deda Mraz ne postoji to je tvoj lični izbor ali ćeš mu u startu srušiti radost koju će druga deca doživljavati za Novu godinu.
 
Slave, crkveni praznici i narodni običaji su ti glupost a zapadno pomodarstvo nije. ...... Sad je tebi ono što je Srpsko bezveze a ono što je stiglo sa zapada super......
Deder molim te uputi me gde i kada je to neko ovde rekao... bilo od vernika ili ateista?... slavljenje raznih praznika je mnogo stariji običaj od hrišćanstva, a glupo bi bilo prestati slaviti neki praznik ZATO što su ga pozajmili hrišćani (kao što je recimo slučaj sa Božićem, koji je stari paganski prazik zimski suncostaj ili solsticij)
 
Deder molim te uputi me gde i kada je to neko ovde rekao... bilo od vernika ili ateista?... slavljenje raznih praznika je mnogo stariji običaj od hrišćanstva, a glupo bi bilo prestati slaviti neki praznik ZATO što su ga pozajmili hrišćani (kao što je recimo slučaj sa Božićem, koji je stari paganski prazik zimski suncostaj ili solsticij)

obeležavanje praznika i crvenih slova se najviše praktikuje zbog nerada i alkoholisanja

Objasni mi ovu rečenicu. Da li i ti misliš da pravoslavci slave samo zbog alkoholisanja i nerada?
a da rečeno je posle ne kod svih ali nemoj me terati da tražim sve postove gde se pisalo da se to radi najviše iz ova dva razloga.
 
obeležavanje praznika i crvenih slova se najviše praktikuje zbog nerada i alkoholisanja

Objasni mi ovu rečenicu. Da li i ti misliš da pravoslavci slave samo zbog alkoholisanja i nerada?
a da rečeno je posle ne kod svih ali nemoj me terati da tražim sve postove gde se pisalo da se to radi najviše iz ova dva razloga.
da se ne lažemo, ja mislim da je to osnovni razlog svih slavlja, ne samo pravoslavnih - da se taj dan ili dva ne radi i da se po mogućnosti dobro naždere i naloče. :mrgreen: :lol:
 
pa šta ja sad da radim, da se posvađam sa celom familijom zato što su vernici? :think:
više su oni licemeri, obeležavanje praznika i crvenih slova se najviše praktikuje zbog nerada i alkoholisanja
ne kod svih, ofkors
mi neke praznike obeležimo zbog tradicije, a ne zbog religioznih uverenja
i kakve veze nova godina, prvi maj i dan zaljubljenih imaju sa religijom?
i klincu ću odma' objasniti ko je deda mraz, neću da ga tripujem

и шта ћеш му рећи кад буде имао три године ко је деда мраз :hahaha:

царице:D
 
Uvek mi se cini da religije imaju niz "pravila", ili zapovesti po kojima se zivi, i sad ako neko ko veruje u boga i navodno zivi po tim pravilima, a konstantno zeli tudje, zavidi, pun je prezira, huli na boga, to je onda licemerje jer "postuje" te zapovesti a ne zivi po njima.

Zapitah se tako imaju li onda nevernici, manje religiozni, agnostici i sl, neki niz nepisanih pravila koja se postuju (ti si ateista, ne smes da se krstis, zapalis svecu jer ne verujes u to, licmerno je) , ili sami pisu svoja pravila koja se i ticu postovanja verskih praznika i odnosa sa vernicima.
Ja sam misljenja da svako od ateista ima i slican i razlicit pristup ovim pitanjima. Ja licno ne slavim ni jedan hriscanski, a jos manje jevrejski ili muslimanski praznik. Neki moji poznanici - ateisti slave crkvene praznike pravdajuti to kao "srpsku" tradiciju, sto nije tacno. Ako u danima velikih hricanskih praznika sretnem poznanika ili se cujem preko telefona, na njihovo "Hristos se rodi" ili Hristos voskrse", ja im odgovaram "Srecan ti bozic/uskrs prijatelju", uz obavezno pominjanje imena. Rodjacima koji se vernici, redovno cestitam praznik bez pominjanje imena svetitelja ili bozanstva koje se slavi. U crkvu idem samo onda kada mi neko od bliskih umre, ali ne i na vencanja i krstenja. Ako sam pozvan, idem na rucak ili veceru, a ako nisam, upucujem pismene cestitke. Ubedjen sam da je tako postupanje pravilno, slavljeniku treba cestitati, ali ne i sa uobicajenim frazama. Nova Godina, Prvi Maj, rodjendane clanova porodice obavezno proslavljamo i tom prilikom pozivam bliske prijatelje i rodjake na proslavu. Dobar povod za druzenje uz dobar zalogaj i jos bolju "kapljicu"
 

Back
Top