Budi human kao Srbija 1885.

Бранчез

Ističe se
Poruka
2.755
Za vreme rata protiv Bugarske u okršajima 1884. i 1885. godine Srbija je svoje ranjenike zbrinjavala, a Bugarska tada nije imala organizovan vojni sanitet. U Evropi se prikupljala pomoć i konvoji sanitetskog materijala su bili spremni da to odnesu u Bugarsku, ali se između isprečio front sa srpskom vojskom. Tada se dogodilo nešto što u istoriji nije zabeleženo. Na zahtev lekara austrijskog Crvenog krsta, Vlada Srbije je odobrila vojnoj komandi da za jedan dan prekine rat, otvori liniju fronta i propusti sanitetski materijal koji je iz Beča upućen u Sofiju. Srbija se pridružila apelu iz Evrope i otvorila svoje vojne magacine iz kojih je dala lekove, ćebad, krevete i sav materijal koji je bio neophodan za otvaranje jedne bolnice u Bugarskoj i na taj način pomogla zemlji sa kojom je bila u ratu. Taj momenat se nalazi na slici na kojoj je prikazana primopredaja srpskih poklona bugarskim vojnicima, koja se dogodila kod Pirota. Za ovaj presedan u svetskoj istoriji ratovanja, Međunarodni Crveni krst u Ženevi dodelio je specijalno priznanje Crvenom krstu Srbije, tako da je u holu zgrade ove organizacije postavljena tabla na kojoj je ispisano: „Budi tako human kao što je bila humana Srbija 1885. godine”.

Za ovaj događaj svaki čovek treba da zna. A posebno Srbin. Greota je što jako mnogo Srba o ovome ne zna ništa, pa iz tog razloga isto i pišem kako bi oni koji ne znaju, ocigledno, saznali.
 
Evo kako Car Vilhelm upozorava vojnike kada ih salje u rat sa Srbijom. Da posle ne bude da sam nesto pogresno protumacio itd. jednostavno cu citirati njega.

“Heroji, ja vas šaljem u nov rat protiv jedne male, ali vrlo hrabre nacije. To su Srbi, koji su u toku tri neposredna rata – protivu Turaka, Bugara i Austro-Ugarse – dali svetu dokaze visokih ratničkih vrlina i najvećih vojničih sposobnosti i koji su, na zastavama poprskanim krvlju, ispisali za ove četiri godine samo najveće i najslavnije pobede. Znajte da će samo vaša energija i spremnost na najveće žrtve i samo potpun prezir prema smrti omogućiti da pobedite taj herojski narod, da osvo jite njegovu zemlju i da nemačkoj vojsci donesete jednu novu pobedu. Srećan put ka pobedi i slavi! Ura!”
 
Evo jos par izjava "velikih" ljudi.

1. Турски султан Сулејман: (1495-1566): „Не дај Боже да се Срби сложе“.

2. Генерал Немачке војске Аугуст фон Макензен: (1912-1915): „Срби су најбољи војници Балкана, опасан и ратоборан народ, храбри борци и поносни људи.“

3. Немачки цар Вилхем II у Првом светском рату: „Дајте ми Српску војску и ја ћу победити овај рат!“

4. Хитлер (1937): „Србе не волим, али их ценим и поштујем јер су храбар народ“.

5. Садам Хусеин: „Дајте ми 1 000 000 Срба и освојићу свет!“
 
1. Турски султан Сулејман: (1495-1566): „Не дај Боже да се Срби сложе“.

Zna li se išta detaljnije o ovoj izjavi, kako ona glasi u originalu itd.? Ne kažem da je izmišljena ali mi zvuči malo čudno da bi Turski sultan ovako lepo sročio, pa još se i rimuje na Srpskom :D


Inače, dobra tema...nas su mnogi mrzeli, ali nisu mogli a da nas ne poštuju.
 
Zna li se išta detaljnije o ovoj izjavi, kako ona glasi u originalu itd.? Ne kažem da je izmišljena ali mi zvuči malo čudno da bi Turski sultan ovako lepo sročio, pa još se i rimuje na Srpskom :D


Inače, dobra tema...nas su mnogi mrzeli, ali nisu mogli a da nas ne poštuju.
За цитат не знам, али да је знао србски јесте.;)
 
Evo jos par izjava "velikih" ljudi.

1. Турски султан Сулејман: (1495-1566): „Не дај Боже да се Срби сложе“.

2. Генерал Немачке војске Аугуст фон Макензен: (1912-1915): „Срби су најбољи војници Балкана, опасан и ратоборан народ, храбри борци и поносни људи.“

3. Немачки цар Вилхем II у Првом светском рату: „Дајте ми Српску војску и ја ћу победити овај рат!“

4. Хитлер (1937): „Србе не волим, али их ценим и поштујем јер су храбар народ“.

5. Садам Хусеин: „Дајте ми 1 000 000 Срба и освојићу свет!“

mozes li da navedes izvor za ove tvrdnje (odnosi se na citate)?
 
"Nemački protestantski sveštenik o Srbima" Fridrih Grisendorf

Propoved koju je održao nemački protestantski sveštenik Fridrih Grisendorf godine 1945. u svome selu Everburgu kraj Osnabrika, gde se tada nalazilo na hiljade srpskih zarobljenika.




N
aša otadžbina je izgubila rat. Pobedili su Englezi, Amerikanci, Rusi. Možda su imali bolji materijal, više vojske, bolje vojskovođe. No, to je ustvari izrazito materijalna pobeda. Tu pobedu su odneli oni. Međutim, ima ovde među nama jedan narod koji je od svih pobednika izvojevao jednu mnogo lepšu, drugu pobedu. Pobedu duše, pobedu srca, pobedu mira i hrišćanske ljubavi. Taj narod su Srbi.

Mi smo ih ranije samo poznavali, neko malo, a neko ni toliko. Ali smo takođe dobro znali šta smo mi činili u njihovoj otadžbini. Ubijali smo na stotine Srba, koji su branili zemlju; za jednog našeg ubijenog vojnika, koji je inače predstavljao vlast okupatora-nasilnika. Pa ne samo da smo to činili, već smo sa blagonaklonošću posmatrali kako tamo na Srbe pucaju sa svih strana: i Hrvati (ustaše) i Italijani, i Arnauti, i Bugari i Mađari. A znali smo da se ovde među nama nalazi 5.000 Srba koji su nekada predstavljali elitu društva u svojoj zemlji, a sada liče na žive kosture, malaksali i iznemogli od gladi. Znali smo da kod Srba živi verovanje da "ko se ne osveti - taj se ne posveti", i mi smo se zaista plašili osvete tih srpskih mučenika.

B
ojali smo se da će oni posle kapitulacije naše zemlje činiti s nama ono što smo mi njima činili. Živo smo zamišljali tu dramu i već smo u mašti gledali našu decu kako plove niz kanalizaciju ili ih peku u gradskoj pekari. Zamišljali smo tu tragedinu i videli našu decu kako mrtva plivaju kanalima, ili se peku u gradskoj pekari. Zamišljali smo ubijanje ljudi, pljačku, silovanje, rušenje i razaranje napih domova. Međutim, kako je bilo?

Kad su pukle zarobljeničke žice i kada se 5.000 živih srpskih kostura našlo slobodno u našoj sredini, ti kosturi su milovali našu decu poklanjajući im bombone, mirno razgovarali sa nama. Srbi su dakle milovali decu onih koji su njihovu Otadžbinu u crnoj zavili.

Tek sada razumemo zašto je naš veliki pesnik Gete učio srpski jezik.

Sada tek shvatamo zašto Bizmarkova poslednja reč na samrtnoj postelji beše - Srbija!

T
a pobeda je veća i uzvišenija od svake materijalne pobede! Takvu pobedu, čini mi se, mogli su izvojevati i dobiti samo Srbi, odnegovani na njihovom Svetosavskom duhu i junačkim pesmama, koje je naš Gete toliko voleo. Ova pobeda će vekovima živeti u dušama Nemaca, o toj pobedi i Srbima koji su je odneli, želeo sam da posvetim svoju poslednju svešteničku propoved.
 
Zna li se išta detaljnije o ovoj izjavi, kako ona glasi u originalu itd.? Ne kažem da je izmišljena ali mi zvuči malo čudno da bi Turski sultan ovako lepo sročio, pa još se i rimuje na Srpskom :D


Inače, dobra tema...nas su mnogi mrzeli, ali nisu mogli a da nas ne poštuju.

Nazalost nista posebno. Neki su istoricari tvrdili da je istinita ali ko ce ga znati. Mozda je on samo nas citirao, ili smo pak posle mi njega? Svasta moze da bude :D
 
mozes li da navedes izvor za ove tvrdnje (odnosi se na citate)?

Zapravo ne. Svi misle da su ovo Srbi izmislili, ali citao sam po raznim forumima, ne samo nasim, da su to istiniti iskazi, ali to niko ne moze potvrditi. Kao sto ne mogu ni za mnogo popularnije citate raznih ljudi.

- - - - - - - - - -

"Наполеон Бонапарта је питао своје генерале ко је највећи војсковођа на свету у глас су рекли Ви Императорско величанство, нашта је он одговорио лако је мени бити војсковођа са моћном државом и бројном добро опремљеном и увежбаном војском. Највећи војсковођа је Карађорђе Петровић сељак са Балкана који је подигао свој голорук народ наоружан вилама и осталим алатом против моћне Отоманске империје." Nemam izvor za ovo, ali ko ima? Imate li izvor za njegovu "My enemies are many, my equals are . . . NONE!" ?? Mislim da ne ide to tako :D
 
Haha iako sam player TW serijala, nemojte da tema skrece u tom pravcu ... :D Pozdrav

Ofc :D

Opet, meni nikako nije jasno, kako ljudte toliko nista ne interesuje. Svi nose zlatne krsteve oko vrate, ali ne kao postovanje ili iskaz ljubavi prema Bogu nego da ljudi vide da su puni para. Sramota u sta se pretvaramo.

Kao svi su neki veliki Srbi i pravoslavci a cak ni skoru istoriju ne znaju a da ne pricam o necemo van zemlje. Toliko puno nepotrebnih stvari se uci u nasim skolama, nije ni cudo sto niko nista ne zna. Ali opet. To nije nikakav izgovor. Otkad internet postoji znanje je na raspolaganju u svakom trenutku. Ali i dalje nikog neinteresuje. Kao sto rekoh, greota. U nekim trenutcima se stvarno razocaram u nas. Trudim se da svuda vidim dobro, ali nekad stvarno ne ide. Bitno je da se ode da se napije i potrosi par hiljada dinara, neka k'rva da se do'vati i to je to. Da li je moguce da ljudi cak i ne znaju u kojim smo ratovima sve ucestvovali. Da li je moguce da ne znaju gde su im dedovi ginuli (cak i bukvalno)? Mene je sramota kad nekom drugu treba da objasnjavam sta je bilo u WW1 ili zasto smo se kacili sa Bugarima itd. Mene je sramota za sve njih. :/

Kako resiti ovakav problem?? Ne vidim nam neku svetlu buducnost. Ovde sto ispisah ovo zvuci kao da sam tezak pesimista ali da ste me upoznali znali biste da sam tezak veseljak :D
 
Poslednja izmena:
Ofc :D

Opet, meni nikako nije jasno, kako ljudte toliko nista ne interesuje. Svi nose zlatne krsteve oko vrate, ali ne kao postovanje ili iskaz ljubavi prema Bogu nego da ljudi vide da su puni para. Sramota u sta se pretvaramo.

Kao svi su neki veliki Srbi i pravoslavci a cak ni skoru istoriju ne znaju a da ne pricam o necemo van zemlje. Toliko puno nepotrebnih stvari se uci u nasim skolama, nije ni cudo sto niko nista ne zna. Ali opet. To nije nikakav izgovor. Otkad internet postoji znanje je na raspolaganju u svakom trenutku. Ali i dalje nikog neinteresuje. Kao sto rekoh, greota. U nekim trenutcima se stvarno razocaram u nas. Trudim se da svuda vidim dobro, ali nekad stvarno ne ide. Bitno je da se ode da se napije i potrosi par hiljada dinara, neka k'rva da se do'vati i to je to. Da li je moguce da ljudi cak i ne znaju u kojim smo ratovima sve ucestvovali. Da li je moguce da ne znaju gde su im dedovi ginuli (cak i bukvalno)? Mene je sramota kad nekom drugu treba da objasnjavam sta je bilo u WW1 ili zasto smo se kacili sa Bugarima itd. Mene je sramota za sve njih. :/

Kako resiti ovakav problem?? Ne vidim nam neku svetlu buducnost. Ovde sto ispisah ovo zvuci kao da sam tezak pesimista ali da ste me upoznali znali biste da sam tezak veseljak :D

Steta sto Dositej nije izvrsio planirane preporode nacije i prosvetljenje. To je samo ono sto treba, jer se to nije desilo. Ipak su preovladali neki varvarski principi i sa tim treba da se suoci. Takodje tursko nasledje i u kolikoj meri je dozvoljeno da narusi duh nacije, pre svega u svakodnevnim stvarima i zivotu. Odatle sve pocinje. Kakva je okolina, takve i ljude daje , politicare, vodje, sluzbenike etc.
 
Poslednja izmena:
Za vreme rata protiv Bugarske u okršajima 1884. i 1885. godine Srbija je svoje ranjenike zbrinjavala, a Bugarska tada nije imala organizovan vojni sanitet.

:mrgreen:

hist-1885-d-00011.jpg

Serbo-Bulgarian war, 1885. Bulgarian troops with an ambulance after the Serbian defeat near Slivnitsa, Bulgaria.
© ICRC / J.-P. Di Silvestro

"War broke out between Serbia and Bulgaria on 14 November 1885 as the result of a border dispute.

National Red Cross societies existed in both countries. On 20 and 24 November 1885 the ICRC asked neutral countries to provide assistance. Throughout the conflict, it was the Red Cross which was the main provider of care for the wounded, introducing hitherto unknown techniques of war surgery based on antisepsis.
At the request of the International Committee, the Austrian Red Cross established an international agency in Vienna on 4 December 1885 to deal mainly with the delivery of aid. It sent a delegate to Serbia and Bulgaria to visit hospitals, assess needs and organize the channelling of relief.
Lists of wounded and prisoners were exchanged through the Vienna Agency or directly between the Serbian and Bulgarian Red Cross societies."

http://www.icrc.org/eng/resources/documents/misc/57jnvx.htm

Види се да ниje баш тако...
 
:mrgreen:

hist-1885-d-00011.jpg

Serbo-Bulgarian war, 1885. Bulgarian troops with an ambulance after the Serbian defeat near Slivnitsa, Bulgaria.
© ICRC / J.-P. Di Silvestro

"War broke out between Serbia and Bulgaria on 14 November 1885 as the result of a border dispute.

National Red Cross societies existed in both countries. On 20 and 24 November 1885 the ICRC asked neutral countries to provide assistance. Throughout the conflict, it was the Red Cross which was the main provider of care for the wounded, introducing hitherto unknown techniques of war surgery based on antisepsis.
At the request of the International Committee, the Austrian Red Cross established an international agency in Vienna on 4 December 1885 to deal mainly with the delivery of aid. It sent a delegate to Serbia and Bulgaria to visit hospitals, assess needs and organize the channelling of relief.
Lists of wounded and prisoners were exchanged through the Vienna Agency or directly between the Serbian and Bulgarian Red Cross societies."

http://www.icrc.org/eng/resources/documents/misc/57jnvx.htm

Види се да ниje баш тако...

Imali, nemali to naravno nije poenta, ako su imali onda ocigleno to nije funkcionisalo kako valja . . . poenta je da su Srbi pomogli svom neprijatelju . . .

- - - - - - - - - -

Steta sto Dositej nije izvrsio planirane preporode nacije i prosvetljenje. To je samo ono sto treba, jer se to nije desilo. Ipak su preovladali neki varvarski principi i sa tim treba da se suoci. Takodje tursko nasledje i u kolikoj meri je dozvoljeno da narusi duh nacije, pre svega u svakodnevnim stvarima i zivotu. Odatle sve pocinje. Kakva je okolina, takve i ljude daje , politicare, vodje, sluzbenike etc.

Jao da sad kad spomenu Turke . . . Ja stvarno ne mogu da verujem da ljudi toliko gledaju njihove serije. Ali bar znam da to gledaju ljudi koji pojma nemaju o istoriji. Oni samo znaju "da smo bili pod Turcima" e ne kakve su uzase pravili . . . Jos kad cujem da im je to omiljena zemlja i da bi otisli tamo da zive? Jao majko.
 
Imali, nemali to naravno nije poenta, ako su imali onda ocigleno to nije funkcionisalo kako valja . . . poenta je da su Srbi pomogli svom neprijatelju

Очигледно из...?
Наведи извор и онда ће бити очигледно.
У твоj коментар како су Срби Бугарима помогли и Бугари немали организирани военни санитет, нема ни извор, ни нешто очигледно.
И ја могу да напишем да су Бугари Србима помогли, али то не значи ништа, ни je "очигледно".:D
Свако може да пише шта хоће, али без извори, то ниje историja, већ урбане легенде.
Волео бих да je то шта си написао истина, али имам мало сумње - уколико ја знам, Аустријанци су Србима и Бугарима помогли
и то се види у материјалу Црвеног крста.
 
Poslednja izmena:
Очигледно из...?
Наведи извор и онда ће бити очигледно.
У твоj коментар како су Срби Бугарима помогли и Бугари немали организирани военни санитет, нема ни извор, ни нешто очигледно.
И ја могу да напишем да су Бугари Србима помогли, али то не значи ништа, ни je "очигледно".:D
Свако може да пише шта хоће, али без извори, то ниje историja, већ урбане легенде.
Волео бих да je то шта си написао истина, али имам мало сумње - уколико ја знам, Аустријанци су Србима и Бугарима помогли
и то се види у материјалу Црвеног крста.
Имали су Бугари и војску па........
uxcj.jpg
 
Очигледно из...?
Наведи извор и онда ће бити очигледно.
У твоj коментар како су Срби Бугарима помогли и Бугари немали организирани военни санитет, нема ни извор, ни нешто очигледно.
И ја могу да напишем да су Бугари Србима помогли, али то не значи ништа, ни je "очигледно".:D
Свако може да пише шта хоће, али без извори, то ниje историja, већ урбане легенде.
Волео бих да je то шта си написао истина, али имам мало сумње - уколико ја знам, Аустријанци су Србима и Бугарима помогли
и то се види у материјалу Црвеног крста.

Batko a citas li ti sta sam ja napisao uopste?
Međunarodni Crveni krst u Ženevi dodelio je specijalno priznanje Crvenom krstu Srbije, tako da je u holu zgrade ove organizacije postavljena tabla na kojoj je ispisano: „Budi tako human kao što je bila humana Srbija 1885. godine”.

Trebali ti veci dokaz od ovoga? U Zenevi u holu zgrade Crvenog krsta pise „Budi tako human kao što je bila humana Srbija 1885. godine” Pretpostavljam da je to napisano onako iz propagande a ne zato sto se stvarno desilo -.- A drugo u tom citatu sto si pokazao pise da je postojao Crveni krst u obe zemlje, sto je tacno i sto ja nigde nisam porekao. Naravno da su imali neki oblik ambulante ili stavec, ali kao sto rekoh OCIGLEDNO je da to nije bilo dovoljno cim su strane sile urgisale da se posalje pomoc u obliku lekova i jednoj i drugoj strani, a posebno Bugarima, jer je njima bilo mnogo teze.

I Bugari ne bi ni dobili tu pomoc, koja je inace morala da prodje kroz Srbiju, da srpska vojska na taj jedan dan nije otvorila granicu i pustila konvoje da prodju, a i pride tome dodali iz sopstvenih magacina, lekove, cebad, zavoje i mnoge druge potrepstine.
 
Poslednja izmena:

Back
Top