Joyeux noel
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Joyeux noel

Ističe se Бранчез (avatar)
    Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Podrazumevano Joyeux noel

Ne verujem da ce mnogo ljudi procitati ovu temu ali hajde svejedno da napisem.

Naime gledao sam jedan film, kao jako mali. Iako, kao sto rekoh, jako mali, pokazivao sam interesovanje za film i istoriju, pre svega drugog. Taj film, ostavio je neizbrisiv utisak na mene, takav utisak, da svakih par meseci se setim i dodje mi da zaplacem od muke. Odgledam ga ponovo, prisetim se istorije i zaplacem.

Na Badnje vece, godine 1914. u vreme Prvog svetskog rata, u sred bitke, koja je trajala danima, doslo je do jednog, ne znam kako bih najbolje rekao, dogadjaja, koji je verovatno jedan od ,ako ne i najupecatljiviji dogadjaj u istoriji ratovanja i ljudske istorije. Suprotstavljenje strane, Nemci sa jedne, Skoti, Francuzi sa druge. Svi su izasi iz rovova sreli se u "Nicijoj zemlji" da zajedno proslave rodjenje Isusovo. Za taj jedan trenutak, makar samo za trenutak, razum i ljubav su prevladali u srcima ljudi. Ogorceni neprijatelji su zajedno slavili i veselili se. Razmenjivali adrese, predmete, iskustva, hranu, suvenire i ko zna sta jos. Cak si i igrali fudbal. Ljudi su u tom jednom trenutku shvatili i da su i sa druge strane ljudi, naterani da protiv svoje volje napuste domove i bore se protiv drugih isto tako, prostih, jadnih i napacenih, pre svega, normalnih ljudi. Pevali su, uzivali, bili su ljudi jedni prema drugima. Ne zna se ko je to prvi zapoceo niti je to vazno. Prosirilo se na ceo front. Uprkos krsenju naredjenja svojih nadredjenih i znajuci da zbog toga mogu izgubiti svoj zivot, biti streljani, oni su ostavili svoja oruzja i dokazali da nada za covecanstvo jos uvek nije umrla.

Nemoguce je utisak koji sam stekao, opisati recima a kamoli napisati na jednoj temi, na nekom forumu. Mnogi ovo nece procitati do kraja ali eto, izvinjavam se sto sam toliko oduzio, ali sam ovu temu iskoristio jako sebicno, da podelim neko svoje iskustvo sa kim god ko zeli da slusa. Film se kao sto i naziv teme zove Joyeux Noël, francuski je i snimljen je 2005. godine. Kroz ovaj film, prikazana je istorija koja treba da se pamti. Mnogo ljudi za ovo ne zna, niti ih zanima, ali stavio sam sve ovo nakuckao da bi one koje mozda zanima, koji mozda hoce nesto da nace, kome treba nesto da ih uveri da nisu svi ljudi zli.

Predlozio bih svima, ne, zamolio bih sve da koji ga nisu dosad odgledali da ga OBAVEZNO odgledaju. Ove reci koje sam napisao, mozda vas nece vas dirnuti, ali kao sto kazu slika govori hiljadu reci. Pogledajte film, setite se istorije, nikad ne zavoravite. Nije ovo samo do filma kao filma, nego kao sto mozete naslutiti na osnovu onoga sto sam pisao, do toga kakvi su ljudi zaista. Okrutan svet nas menja i cini nas okrutnim.

Zamolio bih moderatore da ovu temu ne premestaju u temu Predlaganje filmova ili kako se vec zove, jer imam utisak da ljudi tamo nece ovo procitati, a nalazim da je jako vazno.

Evo ga trejler za film. Pozdrav za sve ljude dobrog srca. <3

"Everyone is entitled to their own opinions, but they are not entitled to their own facts." - Daniel Patrick Moynihan

Primećen član Hurin (avatar)
    Učlanjen
    06.03.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    31

Podrazumevano Re: Joyeux noel

Лепо изгледа.Има ли тога на Ју тјубу, а ако нема имаш ли неки линк за ово?

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Citat Original postavio Hurin Pogledaj poruku
    Лепо изгледа.Има ли тога на Ју тјубу, а ако нема имаш ли неки линк за ово?
    Na YT mislim da nema ali poslao sam ti link
    "Everyone is entitled to their own opinions, but they are not entitled to their own facts." - Daniel Patrick Moynihan

Iskusan
    Učlanjen
    28.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ima jedna priča sa prve linije fronta u Dalmaciji 1992 ili 1993. godine. prva linija fronta, sporedni položaji u dolini. S jedne strane Srbi iz okolnih sela, s druge Hrvati iz istih tih sela, tj. istog područja. Posle nekoliko nedelja igre živaca, oskudice cigara, hrane i vode, dovikivanja iz rovova, nekoliko Hrvata prešlo na našu stranu, tj. u srpski rov kod dojučerašnjih komšija i drugara, razmenili preostale zalihe cigareta . Malo posedeli, a onda se našao neki revnosni hrvat koji je ostao na položaju i javio komandi šta se zbiva. Kažnjeni i ovi i oni od svoje komande.-Pričao mi čovek iz prve ruke...

Aktivan član
    Učlanjen
    18.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Velebitdrema Pogledaj poruku
    Ima jedna priča sa prve linije fronta u Dalmaciji 1992 ili 1993. godine. prva linija fronta, sporedni položaji u dolini. S jedne strane Srbi iz okolnih sela, s druge Hrvati iz istih tih sela, tj. istog područja. Posle nekoliko nedelja igre živaca, oskudice cigara, hrane i vode, dovikivanja iz rovova, nekoliko Hrvata prešlo na našu stranu, tj. u srpski rov kod dojučerašnjih komšija i drugara, razmenili preostale zalihe cigareta . Malo posedeli, a onda se našao neki revnosni hrvat koji je ostao na položaju i javio komandi šta se zbiva. Kažnjeni i ovi i oni od svoje komande.-Pričao mi čovek iz prve ruke...
    http://www.imdb.com/title/tt0260991/

Iskusan
    Učlanjen
    28.09.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio thumb323 Pogledaj poruku
    Da,da, baš ga htedoh pomenuti. Odličan film, sa minimalnom dozom propagande.

Početnik Vin Tanner (avatar)
    Učlanjen
    18.06.2013.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

daj i meni link

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Sta, ljudima izgleda nije ova tema zanimljiva za razgovor :/
    Ne mora da bude takt samo na jednom filmu (mada i o njemu nismo nesto pisali, tj. ja bar jesam poceo ) . . .

Iskusan SAMCRO (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    374

Ne mogu da ne primetim, na osnovu ovog filma i drugih koje sam gledao o WW2, da je taj kodeks dzentlmenstva koji je postojao medju nemackim i britanskim/americkim vojnicima za nase prostore kao i ceo istocni front bio potpuno stran. Ne samo da im nije padalo na pamet da Srbima, Rusima ili tako nekom cestitaju Bozic, nego su gledali da im prirede neki narocito krvavi hepening tokom tih velikih praznika, da buduca pokolenja imaju cega da se secaju. Na Zapadu, gde je uvek vladala "kultura", odnosi medju zaracenim stranama su bili otprilike kao kod nas kad se posvadjaju komsije.

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Замре занимљива тема бзвз . . . .

Iskusan Party Boy (avatar)
    Učlanjen
    11.05.2012.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    112

Citat Original postavio Бранчез Pogledaj poruku
    Na YT mislim da nema ali poslao sam ti link
    posalji link i meni ako mozes,unapred hvala

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Знате, кад се сетим овога, сетим се да нисмо скроз пропали . . .

Buduća legenda Sanovnik (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    886

Citat Original postavio SAMCRO Pogledaj poruku
    Ne mogu da ne primetim, na osnovu ovog filma i drugih koje sam gledao o WW2, da je taj kodeks dzentlmenstva koji je postojao medju nemackim i britanskim/americkim vojnicima za nase prostore kao i ceo istocni front bio potpuno stran. Ne samo da im nije padalo na pamet da Srbima, Rusima ili tako nekom cestitaju Bozic, nego su gledali da im prirede neki narocito krvavi hepening tokom tih velikih praznika, da buduca pokolenja imaju cega da se secaju. Na Zapadu, gde je uvek vladala "kultura", odnosi medju zaracenim stranama su bili otprilike kao kod nas kad se posvadjaju komsije.
    Морам да приметим да је џентлментство у ппрвом свестком рату било резервисаноо само од стране Срба, према непријатељу. Никад обратно. бар ја нисма чуо за такав случај. Са наше стране је било џентлентства, без обзира на касапљење српских цивила, жена и деце од стране агресора. Ако има оних ккоји не верују, навешћу ппримере.
    СРБИЈА , МОЈА ОТАЏБИНА
    http://forum.krstarica.com/showthread.php/472159-Moja-Srbija/page4

Učlanjen
    23.11.2010.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    80

Citat Original postavio Sanovnik Pogledaj poruku
    Морам да приметим да је џентлментство у ппрвом свестком рату било резервисаноо само од стране Срба, према непријатељу. Никад обратно. бар ја нисма чуо за такав случај. Са наше стране је било џентлентства, без обзира на касапљење српских цивила, жена и деце од стране агресора. Ако има оних ккоји не верују, навешћу ппримере.
    Мислим да се морам сложити са тобом. Али добро. Нек им служи на част што би се рекло!

Slične teme

1. Noel Malcolm i njegova "Istorija"
    Autor Balcanicus u forumu Istorija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 22.03.2011., 05:29
  2. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 25.12.2008., 22:45
  3. Noel Malkolm: KOSOVO, BITKA I MIT
    Autor Diocles u forumu Istorija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 06.09.2005., 01:40

Pravila za slanje poruka