Пола века од прве жене у космосу!

Poruka
60.354
Права тема за еманциповане форумашице које на прагу 21. века само што нису преплавиле васељену!
Пре 50 година тада млада 26. годишња текстилна радница(!!!!) Валентина Терјешкова, жена с најмање шансе из женског космичког тима СССР-а(било је и жена/девојака пилота, космичких инжењера итд) 16. јуна 1963. у космичком броду Васток(Исток) на врху ракете носача Семјорка(седмица) винула се у земљину орбиту, обишла 49 пута око плаве планете, имала извесних проблема око оријентације брода, али их је превазишла, слетела иако 200км даље од предвиђене тачке, али ипак безбедно, где су је сељаци пронашли, почастили кромпиром, луком и млеком, а она њих конзервама свемирске клопе.
На ужас контроле лета читава три сата нису знали шта је са првом космонауткињом.
До данас после Терјешкове у Космос летело је још деветнаест жена, али она је једина која је цео лет обавила самостално и то још у оно време далеко слабијих технологија, а није била нити пилот, нити инжењер, или неко техничко лице.
Терјешкова је касније родила дете, заборавио сам пол, које је израсло у нормално, здраво и право људско биће, што многи лекари оног времена нису веровали да ће се догодити.
Линк:
http://www.astronomija.co.rs/istorija/7853-pedeset-godina-od-kosmikog-leta-terjekove.html
 
to je vrlo zanimljivo iskustvo
ima šta da priča detteu
Занимљиво је да су неке касније космонауткиње(заправо астронауткиње, тако их Американци зову) које су летеле почев од 80их(свет се баш начекао на прву следећу жену у орбити) данас нису живе, умрле су у својим педестим.
Терјешкова има шта занимљиво да прича праунучици(мислим да мала има око 2 године).
 
Права тема за еманциповане форумашице које на прагу 21. века само што нису преплавиле васељену!
Пре 50 година тада млада 26. годишња текстилна радница(!!!!) Валентина Терјешкова, жена с најмање шансе из женског космичког тима СССР-а(било је и жена/девојака пилота, космичких инжењера итд) 16. јуна 1963. у космичком броду Васток(Исток) на врху ракете носача Семјорка(седмица) винула се у земљину орбиту, обишла 49 пута око плаве планете, имала извесних проблема око оријентације брода, али их је превазишла, слетела иако 200км даље од предвиђене тачке, али ипак безбедно, где су је сељаци пронашли, почастили кромпиром, луком и млеком, а она њих конзервама свемирске клопе.
На ужас контроле лета читава три сата нису знали шта је са првом космонауткињом.
До данас после Терјешкове у Космос летело је још деветнаест жена, али она је једина која је цео лет обавила самостално и то још у оно време далеко слабијих технологија, а није била нити пилот, нити инжењер, или неко техничко лице.
Терјешкова је касније родила дете, заборавио сам пол, које је израсло у нормално, здраво и право људско биће, што многи лекари оног времена нису веровали да ће се догодити.
Линк:
http://www.astronomija.co.rs/istorija/7853-pedeset-godina-od-kosmikog-leta-terjekove.html

Па шта ако је жена ишла у космос? Није то мајмуница па да се чудимо како јој је успело.
 
Па шта ако је жена ишла у космос? Није то мајмуница па да се чудимо како јој је успело.
Prva sledeća žena išla je u svemir tek 80ih godina i bila je deo posade spejs šatla od sedam članova.
Terješkova je sve obavila sama na neuporedivo zaostalijoj tehnologiji + što je dokazala da su prognoze lekara o nemogućnosti ostanka u drugom stanju, ili održavanja trudnoće posle leta u svemir neutemeljene.
Zato je prvi tim sovjetskih kosmonautkinja bio sastavljen od žena koje su već imale potomstvo, a Terješkova je docnije posle leta u kosmos donela na svet još jedno dete.
Kao što u većini sportova snage prednost leži na strani muškaraca isto važi i kod leta u svemir, na primer danas je to ,,humanije" pa je opterećenje prilikom uzletanja oko 4 g, ali onda je bilo 6 g tj ako je bila teška na Zemlji 60kg, prilikom lansiranja težila je 360 kg, isto tako raslo je opterećenje kardivaskularnog sistema, pluća, perifernog vida itd.
 
Po meni nije normalno da iko ide u svemir...i moraš biti malo "otkačen"da bi ti to uopšte palo na um...:)
Imala je sreće...a nikakvo tu njeno znanje i umijeće nije bilo presudno...kao i svih koji idu u vasionu...
Bila je nedavno neka njena izjava na tv-u da ne bi imala ništa protiv da ode na Mars u jednom smjeru...
Mislim,koliki treba da budeš mazohista ili nešto drugo,da tako nešto pozelis...:)
Meni je uzasavajuca i sama pomisao biti sam u svemiru...
 
Po meni nije normalno da iko ide u svemir...i moraš biti malo "otkačen"da bi ti to uopšte palo na um...:)
Тако су говорили и за Колумба...
Него виЂу овако, крајем 19. века Константин Циолковски, Рус, иначе веома колоритна личност развио је математички модел одласка у свемир вишестепеном ракетом када га је један надобудни професор физике из Петрограда напао речима: Шта ћемо ми тамо, Земља је колевка човечанства...
Добио је одговор: Не може се вечно остати у колевци!
Imala je sreće...a nikakvo tu njeno znanje i umijeće nije bilo presudno...kao i svih koji idu u vasionu...
Добро је имати среће...увек... али ипак прочитај линк, било је доста и до ње.
Не пролазе космонаути тек забаве ради тако захтевну и компликовану обуку!
Bila je nedavno neka njena izjava na tv-u da ne bi imala ništa protiv da ode na Mars u jednom smjeru...
Mislim,koliki treba da budeš mazohista ili nešto drugo,da tako nešto pozelis...:)
Meni je uzasavajuca i sama pomisao biti sam u svemiru...
Није ми позната таква њена изјава, али заиста постоји план да се оде до Марса 1918. јер се тада отвара повољан ,,временски прозор"(тако се то зове), међутим радило би се о броду који би стартовао са Земље, дошао до Марса и под његовим гравитационим утицајем(без спуштања, наравно) склизнуо до земаљске орбите назад и вратио се на Земљу.
Све укупно око 500 дана, а реченица која то описује била би иста као и она која је изречена приликом хаварије Апола 13: Господо вашим бродом сада управља Сер Исак Њутн.
 
Tako su možda govorili i za Kolumba...ali Kolumbo je ipak "hodao"samo po Zemlji...postojbini ljudi...
Ne mislim da je slučajno da ljudi žive samo na Zemlji... Nisu oni stvorili planetu,nego je neko ili nešto stvorilo njih na planeti Zemlji....i da je trebalo da ih bude na Marsu ili negdje drugo u svemiru,bilo bi ih...:)
Razumijem ja i radoznalost i želju za nekim neobičnim iskustvom,ali ima i na našoj planeti dovoljno prostora za takve akrobacije...ko voli...
Ja sam od onih koji smataraju da ljudi više nema u svemiru nigdje...A i nekih drugih bića...Bar onih pojmljivim našem umu...
Jednostavno,mislim da je vasiona tako napravljena...I da nije zamišljeno da ljudi skakuću sa jedne planete na drugu...:)Osim u "Zvjezdanim stazama"...
Ne kazem cak ni da je to teoretski nemoguce (pominjes neke matematicke modele),ali mislim da to nije dobro po ljudsku rasu...Ne valja biti pohlepan,čak ni u širenju u svemir...
Sjedi di si,ni za di si nisi...:D
A lično,ne vidim nikakvu ljepotu u sjedenju u nekom spejs šatlu u svemiru i samoj mogućnosti da je dovoljno da nesto sitno ne funkcioniše i da ostaneš "zarobljen" vječito tamo ili da ti se desi nesto sto ne mozes ni zamisliti,ni pretpostaviti...a povrh svega pomisao da si tamo sam samcat...i nikoga nema osim tebe...brrrr....Zato ja ne smatram te ljude herojima,nego čudacima...bez nužde traže nevolju...
A tek one svemirske turiste smatram totalnim budalama...:) Platiš milion dolara i budeš pokusni kunić... A zašto...nizašto...
 
Tako su možda govorili i za Kolumba...ali Kolumbo je ipak "hodao"samo po Zemlji...postojbini ljudi...
Ne mislim da je slučajno da ljudi žive samo na Zemlji... Nisu oni stvorili planetu,nego je neko ili nešto stvorilo njih na planeti Zemlji....i da je trebalo da ih bude na Marsu ili negdje drugo u svemiru,bilo bi ih...:)
Razumijem ja i radoznalost i želju za nekim neobičnim iskustvom,ali ima i na našoj planeti dovoljno prostora za takve akrobacije...ko voli...
Ja sam od onih koji smataraju da ljudi više nema u svemiru nigdje...A i nekih drugih bića...Bar onih pojmljivim našem umu...
Jednostavno,mislim da je vasiona tako napravljena...I da nije zamišljeno da ljudi skakuću sa jedne planete na drugu...:)Osim u "Zvjezdanim stazama"...
Ne kazem cak ni da je to teoretski nemoguce (pominjes neke matematicke modele),ali mislim da to nije dobro po ljudsku rasu...Ne valja biti pohlepan,čak ni u širenju u svemir...
Sjedi di si,ni za di si nisi...:D
A lično,ne vidim nikakvu ljepotu u sjedenju u nekom spejs šatlu u svemiru i samoj mogućnosti da je dovoljno da nesto sitno ne funkcioniše i da ostaneš "zarobljen" vječito tamo ili da ti se desi nesto sto ne mozes ni zamisliti,ni pretpostaviti...a povrh svega pomisao da si tamo sam samcat...i nikoga nema osim tebe...brrrr....Zato ja ne smatram te ljude herojima,nego čudacima...bez nužde traže nevolju...


Ово као да сам ја писала. Иду горе па им после ђаво крив кад нешто омане и сви погину.

Неки људи стварно немају мира, ****** их наука и истраживање космоса.
 
Tako su možda govorili i za Kolumba...ali Kolumbo je ipak "hodao"samo po Zemlji...postojbini ljudi...
Ne mislim da je slučajno da ljudi žive samo na Zemlji... Nisu oni stvorili planetu,nego je neko ili nešto stvorilo njih na planeti Zemlji....i da je trebalo da ih bude na Marsu ili negdje drugo u svemiru,bilo bi ih...:)
Razumijem ja i radoznalost i želju za nekim neobičnim iskustvom,ali ima i na našoj planeti dovoljno prostora za takve akrobacije...ko voli...
Ja sam od onih koji smataraju da ljudi više nema u svemiru nigdje...A i nekih drugih bića...Bar onih pojmljivim našem umu...
Jednostavno,mislim da je vasiona tako napravljena...I da nije zamišljeno da ljudi skakuću sa jedne planete na drugu...:)Osim u "Zvjezdanim stazama"...
Ne kazem cak ni da je to teoretski nemoguce (pominjes neke matematicke modele),ali mislim da to nije dobro po ljudsku rasu...Ne valja biti pohlepan,čak ni u širenju u svemir...
Sjedi di si,ni za di si nisi...:D
A lično,ne vidim nikakvu ljepotu u sjedenju u nekom spejs šatlu u svemiru i samoj mogućnosti da je dovoljno da nesto sitno ne funkcioniše i da ostaneš "zarobljen" vječito tamo ili da ti se desi nesto sto ne mozes ni zamisliti,ni pretpostaviti...a povrh svega pomisao da si tamo sam samcat...i nikoga nema osim tebe...brrrr....Zato ja ne smatram te ljude herojima,nego čudacima...bez nužde traže nevolju...
Колико људи толико ћуди...
Ми смо као врста ионако превазишли своје природне лимите...одавно.
Погледај којом брзином се крећеш, где се све људи налазе, од полова до орбите, па до Јаванског рова на 12,5 км дубине...
Неки од тих људи се не би сложили с тобом, а опет многи би имали додирне тачке по питању породице, начина живота, погледа на свет па ипак изазов је изазов.
 
Колико људи толико ћуди...
Ми смо као врста ионако превазишли своје природне лимите...одавно.
Погледај којом брзином се крећеш, где се све људи налазе, од полова до орбите, па до Јаванског рова на 12,5 км дубине...
Неки од тих људи се не би сложили с тобом, а опет многи би имали додирне тачке по питању породице, начина живота, погледа на свет па ипак изазов је изазов.

Kao što rekoh,sasvim je dovoljna naša planetica za sve vrste izazova ko voli...Penji se na Himalaje,idi u taj Javanski rov...hodaj po žici izmedju dva nebodera ...:)itd. Malo li je...
Čak ni Zemlja nije sva istražena...ima još prostora...
Nismo svi isti...i treba da je tako...To što ja ne vidim svrhu u navedenom hodanju po žici i nepotrebnom izlaganju riziku,ne znaci da niko ne vidi...Ali mislim da granice ipak negdje moraju da postoje...A to je naša planeta...
I mislim da ljudi nisu ništa prevazišli...Dovoljna je jedna prirodna katastrofa da nam pokaze koliko smo mi ljudi mali i kako se u stvari nista ne pitamo...:D
 
Све су то латентне самоубице.
Уствари само је неколицина од преко 500 космонаута погинула.
Оних двапут по седам у шатловима што пада на душу влади САД због смањења буџета НАСА-е, Комаров 1967.јер је упућен у непровереном Сојузу(претходне три аутоматске мисије истог типа брода завршене су тоталном хаваријом), Волков, Пацајев и Добровољски 1971. у Сојузу због глупе одлуке руководства да не облаче скафандере приликом повратка из орбите и у Аполу 1 Чафи, Грисом и Вајт 1967. на земљи приликом увежбавања због неспретних техничара који су изазвали пожар!!!
Све укупно 21, а нико не би погинуо да је поштована процедура.
Један случај када су контролори НАСА-е одобрили полетање шатла иако је главни пилот био благо алкохолисан(!!!) из 2010. срећом завршио се без последица!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kao što rekoh,sasvim je dovoljna naša planetica za sve vrste izazova ko voli...Penji se na Himalaje,idi u taj Javanski rov...hodaj po žici izmedju dva nebodera ...:)itd. Malo li je...
Čak ni Zemlja nije sva istražena...ima još prostora...
Nismo svi isti...i treba da je tako...To što ja ne vidim svrhu u navedenom hodanju po žici i nepotrebnom izlaganju riziku,ne znaci da niko ne vidi...Ali mislim da granice ipak negdje moraju da postoje...A to je naša planeta...
I mislim da ljudi nisu ništa prevazišli...Dovoljna je jedna prirodna katastrofa da nam pokaze koliko smo mi ljudi mali i kako se u stvari nista ne pitamo...:D
Да су диносауруси били вични свемиру не би их звекнуо метеорит.
Обично такве каменчуге падну статистички гледано једном у 50М година, тако да ми трошимо непостојеће време.
 
Да су диносауруси били вични свемиру не би их звекнуо метеорит.
Обично такве каменчуге падну статистички гледано једном у 50М година, тако да ми трошимо непостојеће време.

A mi smo vični i nas neće zveknut?:D
Možemo se samo nadati da to" jednom u 50 miliona godina"nije baš sad...:D
 
A mi smo vični i nas neće zveknut?:D
Možemo se samo nadati da to" jednom u 50 miliona godina"nije baš sad...:D
Ако нас не звекне у наредних неколико деценија може само да нас мрзи.
Веруј ми да је космос у толикој мери у нашим животима да би прекид свих веза с њим итекако осетили...а тек ћемо зависити од космичких истраживања, од медицине, електронике, климатологије, Сунца, па и већ споменутих каменчуга.
 
Ако нас не звекне у наредних неколико деценија може само да нас мрзи.
Веруј ми да је космос у толикој мери у нашим животима да би прекид свих веза с њим итекако осетили...а тек ћемо зависити од космичких истраживања, од медицине, електронике, климатологије, Сунца, па и већ споменутих каменчуга.

Sve ja to podrzavam...ali samo sa Zemlje...:)
Kosmos je oduvijek i bio,a i biće u našim životima...Nismo mi izmislili kosmos...on je tu bio i prije nas...Čačkali mi nešto ili ne,po kosmosu,nećemo ništa promijeniti...
Nemamo tu moć,a nismo ni stvoreni da je imamo...Mislim,ja nemam dokaze za ovo...:),ali to je moja teorija...Ljudima je data ograničena moć,čak i na planeti Zemlji,a kamo li u svemiru...I vjerovatno je dobro što je tako...Neko pametniji je tako odlučio...:)
 
Sve ja to podrzavam...ali samo sa Zemlje...:)
Kosmos je oduvijek i bio,a i biće u našim životima...Nismo mi izmislili kosmos...on je tu bio i prije nas...Čačkali mi nešto ili ne,po kosmosu,nećemo ništa promijeniti...
Nemamo tu moć,a nismo ni stvoreni da je imamo...Mislim,ja nemam dokaze za ovo...:),ali to je moja teorija...Ljudima je data ograničena moć,čak i na planeti Zemlji,a kamo li u svemiru...I vjerovatno je dobro što je tako...Neko pametniji je tako odlučio...:)
У 18. веку нико није био способан чак ни да мисли о телефону, а Херберт Џорџ Велс који је написао два научнофантастична романа непролазне вредности ,,Рат Светова " и ,,Временска машина", сасвим на крају 19. века, морао је у предговору читаоцима да даје упутства и објашњења о појавама у романима.
Уосталом комуникатор капетана Кирка из Звезданих стаза пре непуне 4 деценије деловао је потпуно нестварно.
Да не би доживели судбину диносауруса, а и за много шта друго космос нам је неопходан.
 
У 18. веку нико није био способан чак ни да мисли о телефону, а Херберт Џорџ Велс који је написао два научнофантастична романа непролазне вредности ,,Рат Светова " и ,,Временска машина", сасвим на крају 19. века, морао је у предговору читаоцима да даје упутства и објашњења о појавама у романима.
Уосталом комуникатор капетана Кирка из Звезданих стаза пре непуне 4 деценије деловао је потпуно нестварно.
Да не би доживели судбину диносауруса, а и за много шта друго космос нам је неопходан.

Ako je sudbina da mi dozivimo sudbinu dinosaurusa,i bice tako...:)
Šalim se malo,ali da li ti mozes da zamislis u glavi dimenzije svemira i dimenzije covjeka...i koliki uticaj ima covjek na svemir,a koliki svemir na covjeka...Ko je tu u prednosti?
Kazem ti da sam za sva naucna istrazivanja o svemiru,ali sa Zemlje...Ja nisam za odlazak čovjeka u svemir...i ja sam jedan od onih koji smatraju da čovjek nikad nije bio na Mjesecu i da nikad nece ni biti...Zašto...zato...:D
 
Ako je sudbina da mi dozivimo sudbinu dinosaurusa,i bice tako...:)
Судбина људске врсте итекако зависи и од ње саме...а каменчић до десетак километара за неколико деценија биће играрија.
Šalim se malo,ali da li ti mozes da zamislis u glavi dimenzije svemira i dimenzije covjeka...i koliki uticaj ima covjek na svemir,a koliki svemir na covjeka...Ko je tu u prednosti?
Није ти свемир жив организам, а и није тако непријатељски расположен док оволико дуго егзистирамо, али треба нам по где која гаранција и од нас самих.
Kazem ti da sam za sva naucna istrazivanja o svemiru,ali sa Zemlje...Ja nisam za odlazak čovjeka u svemir...
Има шта може и има шта не може.
Неке ствари захтевају човека тамо горе.
i ja sam jedan od onih koji smatraju da čovjek nikad nije bio na Mjesecu i da nikad nece ni biti...Zašto...zato...:D
Имаш масу снимака првог степена лендера из шест Аполо мисија који су остали на Месецу и то од стране Чајнезера, ЕСА-е, Руса, а мислим да на јесен и Индијци шаљу орбитер око Месеца који ће донети нове снимке површине, па и лендера, џипова и остале опреме која је тамо остала.
Бтв не шаљу се ти орбитери због разуеверавања неких, већ у научне сврхе, а потврђивање човекове посете Месецу му дође онако успут.
 
Судбина људске врсте итекако зависи и од ње саме...а каменчић до десетак километара за неколико деценија биће играрија.Није ти свемир жив организам, а и није тако непријатељски расположен док оволико дуго егзистирамо, али треба нам по где која гаранција и од нас самих.Има шта може и има шта не може.
Неке ствари захтевају човека тамо горе.Имаш масу снимака првог степена лендера из шест Аполо мисија који су остали на Месецу и то од стране Чајнезера, ЕСА-е, Руса, а мислим да на јесен и Индијци шаљу орбитер око Месеца који ће донети нове снимке површине, па и лендера, џипова и остале опреме која је тамо остала.
Бтв не шаљу се ти орбитери због разуеверавања неких, већ у научне сврхе, а потврђивање човекове посете Месецу му дође онако успут.

Sa prvim se ne slažem...mislim da je itekako živ...:D,a sa drugim se slažem...da nije neprijateljski raspoložen,dok smo još uvijek tu. Ali zato ne treba ni da ga čačkamo i izazivamo...:)

Koje stvari?:)

A što onda onako usput ne odu još koji put na Mjesec?

Ma,ništa im ja ne vjerujem..:D
Meni još niko nije poslao pismo sa Mjeseca...:)
 
Sa prvim se ne slažem...mislim da je itekako živ...
Живахан у смислу динамике дешавања, али не и жив у биолошком, или интелектуалном смислу
.:D,a sa drugim se slažem...da nije neprijateljski raspoložen,dok smo još uvijek tu. Ali zato ne treba ni da ga čačkamo i izazivamo...:)

Koje stvari?:)
Оне које сонде, аутомати и роботи (још) не могу обавити.
A što onda onako usput ne odu još koji put na Mjesec?
Зато што се не иде успут већ промишљено, а и невероватно је скупо, обрачунато у данашњим доларима Аполо програм је коштао око 200 милијарди $.
Примера ради Међународна свемирска станица која је допремана у деловима са преко 60 само конструкционих летова до орбите коштала је транспорт + модули + обука космонаута + одржавање и замена делова у текућим доларима између 120 и 150 милијарди, а још има да се проширује!
Иначе садашња маса исте је око 400Т има до девет сталних чланова посаде, неколико научних лабораторија преко пола мегавата инсталисане снаге сунчевих панела...
То је скуп спорт и зато се и зове Међународна...
Ma,ništa im ja ne vjerujem..:D
Meni još niko nije poslao pismo sa Mjeseca...:)
Не верујем ни да си добила писмо из Оукленда с Новог Зеланда, али то није доказ да исти не постоји.
 
Живахан у смислу динамике дешавања, али не и жив у биолошком, или интелектуалном смислуОне које сонде, аутомати и роботи (још) не могу обавити.Зато што се не иде успут већ промишљено, а и невероватно је скупо, обрачунато у данашњим доларима Аполо програм је коштао око 200 милијарди $.
Примера ради Међународна свемирска станица која је допремана у деловима са преко 60 само конструкционих летова до орбите коштала је транспорт + модули + обука космонаута + одржавање и замена делова у текућим доларима између 120 и 150 милијарди, а још има да се проширује!
Иначе садашња маса исте је око 400Т има до девет сталних чланова посаде, неколико научних лабораторија преко пола мегавата инсталисане снаге сунчевих панела...
То је скуп спорт и зато се и зове Међународна...Не верујем ни да си добила писмо из Оукленда с Новог Зеланда, али то није доказ да исти не постоји.

Nisam...al još se nadam...:(
Uh,al si ti potkovan podacima o misijama u svemir ..:)
Znam ja da je to sve skupo...ali pitanje je..Čemu onda sve to? Čemu su jednom otišli na Mjesec,kad ne mogu dvaput?Zašto je čovjek uopšte morao ići?Da se vidi kako Mjesec utiče na čovjeka?Čemu to,ako se iz nekih razloga ne može ponovo otići?
Drago mi je da se ispričasmo na ovu temu,sad zadrijemah,pa te pozdravljam...;)
 
Nisam...al još se nadam...:(
Uh,al si ti potkovan podacima o misijama u svemir ..:)
Znam ja da je to sve skupo...ali pitanje je..Čemu onda sve to? Čemu su jednom otišli na Mjesec,kad ne mogu dvaput?Zašto je čovjek uopšte morao ići?Da se vidi kako Mjesec utiče na čovjeka?Čemu to,ako se iz nekih razloga ne može ponovo otići?
Drago mi je da se ispričasmo na ovu temu,sad zadrijemah,pa te pozdravljam...;)
Било је 7 Аполо мисија ка Месецу од Апола 11 до Апола 17, али је Аполо 13 имао хаварију и није успео и мада је било грбаво посада је преживела. Иначе је програм са Апола 20 скраћен на до Аполо 17 због Никсонове фобије о властитој популарности и страху од пропасти неке од мисија са смрћу посаде(ионако је био неомиљен због вијетнамског рата), више о томе има у Кисинџеровим мемоарима.
Повратак на Месец(програм Констелејшн) сада у великом стилу до 2019., уз изградњу стално насељене базе у кратеру Шеклтон где су депои воде преостали од удара комете, покренуо је председник Џорџ Буш 2004., али га је чађави убио редукцијом буџета НАСА-е 2010. који, мада је око 17 милијарди $ годишње, напросто није довољан за реализацију програма.
Али ОК Чајнезери су најавили долазак, базу и тако то око 2020.-2025.
 

Back
Top