Misteriozna trava

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Na imanju bračnog para Slavka i Gordane Tijodorović iz sela Roćević kod Kraljeva pojavila se neobična trava koja se za kratko vreme proširila na seoske livade i voćnjaka.

Slavka Tijodorović kaže da su ranije ovce na njihovoj livadi prosto uživale i da ih je bilo teško pokrenuti iz sočne trave, ali ove godine, dodaje, stado samo projuri kroz gustu travu, a da nijedna ovca ne uzme ni travku.

I komšije kažu da nikada ovako nešto nisu videli.

"Imam 75 godina, gde nisam kosio i plastio, ali ovako čudo od trave nisam video. Toliko smrdi da kad bih morao da je kosim sigurno bih pobegao", kaže Miko Pavlović, Slavkov i Gordanin komšija.

I Srećko Tijodorović, bliski Slavkov rođak, strepi za svoje imanje, jer je trava u fazi cvetanja i seme se već širi na njegovu livadu.

Nepoznata trava predstavlja, bar za sada, i misteriju i za stručnjake. Magistar biologije Živko Slavković, odličan poznavalac biljnog sveta na područu, ne samo Kraljeva i Raškog okruga, kaže da se s takvom biljkom nije susreo ni u vreme fakulteta i magistarskih studija, a ni kasnije tokom četrdeset godina proučavanja biljnog sveta i rada u prosveti.

"Neverovatno je koliko je trava neprijatnog mirisa i gorkog ukusa i zato je stoka neće. Ili je biljka "stranac" donesena semenom, ili je mutant neke domaće biljke. Svojim mirisom uništava i autohtone vrste na istom posedu", kaže profesor Slavković.

Slavko Tijodorović se obraćao stručnjacima u Skupštini Grada Kraljeva, Zavodu za poljoprivredu "Ibar", Ministarstvu za poljoprivredu ali, kako kaže, nigde nije naišao na razumevanje i spremnost da se trava uništi.

"Jedino su u Zavodu za poljoprivredu obećali da će u dogledno vreme izaći na teren i pokušati da indentifikuju biljku, a zatim predlože neko rešenje", kaže on.

Tijodorovići, njihove komšije, ali i svi meštani Roćevića očekuju hitan odgovor i pomoć, jer strahuju da ono što je ostalo od sela posle višedecenijske migracije ne preplavi tajnovita trava.

"Vesti Krstarice"
 
cudna%20trava%202%20nn.jpg
 
Ovo nije trava nego zeljasta cvjetnica, po izgledu spada u mlječike, živi na sušnim polupustinjskim mjestima. nije teško ispistai genetsku strukturu i precizno odrediti kojoj vrsti pripada. Ona je zasijana na ovolikom prostoru i neka se sam vlasnik poprisjeti jeli neđe nabavljao jeftino sjeme.
 
Sve trave su zeljaste cvetnice.

Bilo bi zanimljivo da nam kažeš odakle ti ova tvrdnja da ova travka živi na sušnim polupustinjskim mestima.

Predpostavljam da si je identifikovao?
Ne nijesu trave koje mi smatramo travom su monokotuiledone jednogodišnje biljka kojima životinje nijesu potrebne ,a zeljaste cvjetnice su sasvim drugačija stvorenja obično višegodišnja, sa razvijenim cvijetom dizajniranim u saradnji sa insektima i drugim stvorenjima.
 
nije nepoznata trava,nego vrsta,znam neke ljude koji se razumeju u travu sto ovca nece da jede,pa ne uzimaju kad se i pokosi,negde cu da pitam kad budem dokon,ja mislim da ce je jesti ali ne rado kad se pokosi i osusi,govece je jede ali ne rado,ali kao seno hoce,zato se praktikuje mesanje,treba samo ispitati da ne sadrzi neke otrove,mada sumnjam,trava je poznata,samo je druga vrsta
 
Ne nijesu trave koje mi smatramo travom su monokotuiledone jednogodišnje biljka kojima životinje nijesu potrebne ,a zeljaste cvjetnice su sasvim drugačija stvorenja obično višegodišnja, sa razvijenim cvijetom dizajniranim u saradnji sa insektima i drugim stvorenjima.

Sve trave su zeljaste cvetnice.

Navedi jednu koja nije.
 
Sve trave su zeljaste cvetnice.

Navedi jednu koja nije.

Ja još račinjam po staroj taksonomiji na monokotiedone i dikotiledone. Trave monokotijedone su druga vrsta od dikotiledonih na to sam mislio. jasno je da je i klas cvijet. asd se računa na liliopside, magnoliopside i tako dalje a to mi ne ide nšto glatko, navika je jedna muka a odvika 300
 

Back
Top