Fizicko kaznjavanje od strane roditelja !

mamarijaaa

Početnik
Poruka
12
Prosla sam kroz pakao sa mojom bolesnom majkom ,ali nekako ostadoh normalna .. barem malo .
Tema sve govori, ne bih svoje price da iznosim sad na pocetku jer ih imam milion zahvaljujuci ''strogim'' roditeljima ! Navescu par kada bude bio trenutak da obelodanim sadisticko ponasanje mojih roditelja !
Da li je neko jos doziveo nesto slicno pitanje je sad ! ;)
 
Draga Marija,
Ja licno nemam takvo iskustvo, ali znam mnoge ljude koji ga imaju i koji neretko usled trauma i frustracija koje su doziveli izrastaju u autoritarne licnosti koje batine podrazavaju, primenjuju i propagiraju. Lepo je videti osobu koja je to prozivela ali je uvidela gresku u tome i zeli da podeli svoje iskustvo. Imas od mene veliku podrsku :) Nazalost, mnogi koji prodju kroz to, brane se od te cinjenice na taj nacin sto u tome nalaze nesto pozitivno. Npr. "da me nisu tukli, nikada ne bih zavrsio fakultet". Ti ljudi cesto osecaju agresivnost prema svojim roditeljima ali upravo zbog tradicionalnog vaspitanja, gde se roditelj ne sme gledati kriticki, ti ljudi pomeraju agresivnost na neduzne zrtve, najcesce svoju decu i primenjuju isto vaspitanje, a neretko su takvi i oni koji usmeravaju mrznju na nacionalne manjine, homoseksualce itd. Mnogi roditelji primenjuju takve metode pod izgovorom "kako da mu objasnim da ne stavlja prst u steker" itd. a nazalost ima i strucnjaka u toj oblasti koji se zalazu za "par udaraca po guzi". Takva deca razlicitim oblicima ucenja (npr. ucenje po modelu) i mehanizmima odbrane (projektivna identifikacija) postaju slicni svojim roditeljima i primenjuju slicne postupke, dele slicna gledista. Medjutim, cesto se nadju i pozitivni izuzeci a ti si jedan od njih. :)
 
Нисам имао оваква искуства са мојим родитељима, често мислим да су требали да буду строжији према мени.
Било како било, мени је болесно када одрастао човек бије мало дете које не може да му узврати, мислим да на тај начин лечи неке своје личне фрустрације, јер га вероватно нико никада није јeбао ни два посто па хоће да покаже неку доминацију.
 
Prosla sam kroz pakao sa mojom bolesnom majkom ,ali nekako ostadoh normalna .. barem malo .
Tema sve govori, ne bih svoje price da iznosim sad na pocetku jer ih imam milion zahvaljujuci ''strogim'' roditeljima ! Navescu par kada bude bio trenutak da obelodanim sadisticko ponasanje mojih roditelja !
Da li je neko jos doziveo nesto slicno pitanje je sad ! ;)

sta su ti radili sreco ? :( nagadjam ponesto :lol:
 
je bi ga
1ni pate što su ih mlatili
2gi što nisu

moja keva pati što nije više :lol:

nema veze
lakše mi da učim na tuđim greškama
sad znam da svoje dete neću udariti nikad
mogu da pravdam kevu
težak faks pa posao, nenormalni tatini roditelji i tata mamin sin
troje dece
pa i ja bih odlepila
tako da sam jela batine i kad sam bila kriva i kad je keva bila besna

desi se i meni da pobesnim
ali u tom trenutku odem da radim nešto
uzmem da čistim, npr.
moram da istresem to iz sebe nekom fizičkom aktivnošću
dete nije krivo
a i kad je krivo
batine nisu rešenje
 
moji roditelji su podrzavali onu '' batina je iz raja izasla'' tako da sam dosta puta osetila kais i prut . Mama je volela da izgleda super i da misli o sebi nikada nije vodila racuna o meni niti mojoj sestri ili bratu ..ali kada bi mi nesto zabrljali znala je da nas zlostavlja do mile volje .. Batine od kojih ne moze da se sedi 7 dana su uvek bile prisutne ,ali kada smo odrasle sestra i ja nije vise smela ni da nas pogleda :D
 
Mene su trebali više da tuku. Tata me nije udario u životu, mama je znala ponekad dok sam bila mala... i da me nije batinama vaspitavala ja bih sad bila okoreli džanki na nekoj magistrali.
Nisam za iživljavanje, ali nisam ni za sistem "nikad udariti". Verovatno ću tući svoju decu, ako za to bude bilo potrebe. Nisu svi isti i ne možeš sa svakim detetom nešto postići razgovorom. Ja sam bila tvrdoglava, inatna mazga ( i sad jesam, ali bar svesnija realnosti) pritom jako sklona problematičnom ponašanju iako takav primer u bližoj okolini nisam imala.
 
A ako dete ne reaguje na razgovor i izdrzi sve kazne,a i dalje radi sta mu je volja?
Ako se npr uhvati loseg drustva,pa roditelj prica,prica do iznemoglosti,odredi mu i kaznu,a kad ona prodje,ono opet na ulici?
Imam takav primer u familiji i verujte mi,da je moje,dobijalo bi batine cim otvori oci ujutro!
Mati se razbolela od brige,a inace je domacica,posvetila se deci i kuci,uvek je razgovarala sa starijim sinom,savetovala itd,ali dodjose u situaciju da im i novac krade iz kuce,cak je i neke aparate iz kuce prodao.Ajte da vas cujem,da li postoji neki kulturan nacin da se dete vrati na pravi put?
 
Mene su trebali više da tuku. Tata me nije udario u životu, mama je znala ponekad dok sam bila mala... i da me nije batinama vaspitavala ja bih sad bila okoreli džanki na nekoj magistrali.
Nisam za iživljavanje, ali nisam ni za sistem "nikad udariti". Verovatno ću tući svoju decu, ako za to bude bilo potrebe. Nisu svi isti i ne možeš sa svakim detetom nešto postići razgovorom. Ja sam bila tvrdoglava, inatna mazga ( i sad jesam, ali bar svesnija realnosti) pritom jako sklona problematičnom ponašanju iako takav primer u bližoj okolini nisam imala.

Recimo da sam i ja bila takva i jela batine.
Ali smatram da je to pogrešno.
Da je od starta keva krenula da razgovara sa mnom, kontam da bi bilo drugačije.

- - - - - - - - - -

A ako dete ne reaguje na razgovor i izdrzi sve kazne,a i dalje radi sta mu je volja?
Ako se npr uhvati loseg drustva,pa roditelj prica,prica do iznemoglosti,odredi mu i kaznu,a kad ona prodje,ono opet na ulici?
Imam takav primer u familiji i verujte mi,da je moje,dobijalo bi batine cim otvori oci ujutro!
Mati se razbolela od brige,a inace je domacica,posvetila se deci i kuci,uvek je razgovarala sa starijim sinom,savetovala itd,ali dodjose u situaciju da im i novac krade iz kuce,cak je i neke aparate iz kuce prodao.Ajte da vas cujem,da li postoji neki kulturan nacin da se dete vrati na pravi put?

Pa dobro, sad odosmo u krajnost.
Neće svako dete da počne da se puca u venu :lol:
 
Mene su trebali više da tuku. Tata me nije udario u životu, mama je znala ponekad dok sam bila mala... i da me nije batinama vaspitavala ja bih sad bila okoreli džanki na nekoj magistrali.
Nisam za iživljavanje, ali nisam ni za sistem "nikad udariti". Verovatno ću tući svoju decu, ako za to bude bilo potrebe. Nisu svi isti i ne možeš sa svakim detetom nešto postići razgovorom. Ja sam bila tvrdoglava, inatna mazga ( i sad jesam, ali bar svesnija realnosti) pritom jako sklona problematičnom ponašanju iako takav primer u bližoj okolini nisam imala.
Niko normalan i ne moze biti za izivljavanje nad detetom!Samo sta ko smatra batinama i to je diskutabilno,jer ako ga sljepnem po guzi nakon sto se oglusilo na verbalna upozorenja,da li su to batine?
 
Recimo da sam i ja bila takva i jela batine.
Ali smatram da je to pogrešno.
Da je od starta keva krenula da razgovara sa mnom, kontam da bi bilo drugačije.

- - - - - - - - - -



Pa dobro, sad odosmo u krajnost.
Neće svako dete da počne da se puca u venu :lol:

Retka su samosvesna deca!Nema tog tinejdzera koji nece podleci losem uticaju!Samo je pitanje doze loseg uticaja,nekom je dovoljan mali a nekom veci podstrekt.Ako nemaju jednu dozu straha od roditelja,kad odrastu prkosice i policiji i bilo kojoj drugoj vlasti i neretko ce zavrsiti u zatvoru!
 
Retka su samosvesna deca!Nema tog tinejdzera koji nece podleci losem uticaju!Samo je pitanje doze loseg uticaja,nekom je dovoljan mali a nekom veci podstrekt.Ako nemaju jednu dozu straha od roditelja,kad odrastu prkosice i policiji i bilo kojoj drugoj vlasti i neretko ce zavrsiti u zatvoru!

prkosila sam i ja policiji :mrgreen:
ali živimo u Srbiji pa pošto mi je mama lekar, a čike milicajci je znaju, ostavili su me na miru :(
bilo je lošeg uticaja, priznajem, ali imam stariju sestru koja je reagovala na vreme kljucanjem po mozgu
meni je to bilo sasvim dovoljno
 
prkosila sam i ja policiji :mrgreen:
ali živimo u Srbiji pa pošto mi je mama lekar, a čike milicajci je znaju, ostavili su me na miru :(
bilo je lošeg uticaja, priznajem, ali imam stariju sestru koja je reagovala na vreme kljucanjem po mozgu
meni je to bilo sasvim dovoljno
To i kazem,tebi je bio potreban veci uticaj da bi skrenula sa puta,a neko ode u bestragiju za malo.
 
Retka su samosvesna deca!Nema tog tinejdzera koji nece podleci losem uticaju!Samo je pitanje doze loseg uticaja,nekom je dovoljan mali a nekom veci podstrekt.Ako nemaju jednu dozu straha od roditelja,kad odrastu prkosice i policiji i bilo kojoj drugoj vlasti i neretko ce zavrsiti u zatvoru!

slazhem se.
I mene i brata su tukli roditelji,ali se nisu izhivljavali.sve po zasluzi.
A shto se problematichnih tiche,ima raznih metoda za "osveshcivanje" i izvodjenje na prav.h put. :)
 
Prvo da definisemo pojam batine!

ajde :)
udarac rukom ili produžetkom iste (kaiš, prut, štap, ne znam šta sve koriste, mene je mama najslađe tukla golim rukama :( )
računam i šamar i lupanje po dup.etu, sve
e sad
moramo uzeti u obzir i psihičko maltretiranje, tipa, ideš bez večere u krevet jer si pokvario kompjuter
(ovo se kod nas nije praktikovalo, ali poznajem ljude koji to rade)
ni psihičko ni fizičko
 
ajde :)
udarac rukom ili produžetkom iste (kaiš, prut, štap, ne znam šta sve koriste, mene je mama najslađe tukla golim rukama :( )
računam i šamar i lupanje po dup.etu, sve
e sad
moramo uzeti u obzir i psihičko maltretiranje, tipa, ideš bez večere u krevet jer si pokvario kompjuter
(ovo se kod nas nije praktikovalo, ali poznajem ljude koji to rade)
ni psihičko ni fizičko

Koja bi ti prva,refleksna radnja bila ako ti dete istrci na ulicu,ti vices da stane,a ono ne haje?Kad ga stignes,i hvala bogu ne desi se tragedija,ti ces stalozeno objasnjavati dvogodisnjem detetu kako je to opasno?Ili gura prste u steker?Pitam za onu prvu refleksnu reakciju.Ne kad prodje stres.
Vidis,udarac po guzi ne smatram batinama,vec merom da mu se skrene paznja da je preteralo i da sam ozbiljna.Stim sto se to ne radi svaki cas,jer tada bi izgubilo smisao.
 
mene niko nije tukao....i to je super. ali su bili i previse popustljivi. kao starija isla sma gde sam htela, vracala se kada sam htela (naravno ja kazem doci cu tad i tad, ali mi niko nije ogranicavao vreme koje ja izaberem)....iz ove perspektive takav nacin vaspitanja jako vezuje dete za roditelje (barem mene vezuje za nekoga upravo sloboda). jedina zamerka je da je ipak trebalo tu da bude malo vise kontrole i usmeravanja, ucenja radnih navika od strane roditelja, a ne po principu sam pao, sam se ubio. :lol: mada uz tu slobodu ide odgovornost pre svega prema sebi.
da su me tukli mogla bih bez problema da pljunem danas u lice. udarac je u sustini ponizenje za dete.
ne podrzavam vaspitanje batinama, ali mislim da ne bih imala hrabrosti da detetu dam toliku slobodu tjah da mu dam poverenje koje je meni dato. sta ako ne bude licelo karakterno na mene da zna gde je granica slobode koju kada predje steti samo sebi.
 
Детету од две и коју годину преко тога веома је тешко објаснити стварну опасност од истрчавања на пут, неопрезног верања, убадања којечега у утичницу, избегавања приласка хемикалијама, завлачењу под разне машине и терете...
Добро је и треба тога што више објаснити, али некада мора мало да се шљепне по гоози да после не би плакали и ми и они.
Уосталом кад претерају и мама мачка подели мачићима покоју ћушку...а ни друге животиње нису другачије.
 
Детету од две и коју годину преко тога веома је тешко објаснити стварну опасност од истрчавања на пут, неопрезног верања, убадања којечега у утичницу, избегавања приласка хемикалијама, завлачењу под разне машине и терете...
Добро је и треба тога што више објаснити, али некада мора мало да се шљепне по гоози да после не би плакали и ми и они.
Уосталом кад претерају и мама мачка подели мачићима покоју ћушку...а ни друге животиње нису другачије.

Tacno tako,bolje ono da place a ne roditelji!Ali,ako je sljepkanje svaki cas,ono jednostavno ogugla i dzaba i sljepkanje onda!
Moj muz je samo jednom sljepnuo nasu cerku u situaciji kada je sebi zivot ugrozila,a oglusila se na nasu viku da to ne cini.Bila je sokirana,ali je doooobrooo taj trenutak zapamtila.Od tad odlicno raspoznaje kada je preterala samo po tonu svoga oca.
 

Back
Top