Da li je vreme da se rešim Štock kulera?

snejks

Elita
Poruka
17.871
e ovako primetio sam da mi ovih dana komp pišti kao blesav upozoravajući da mi procesor prelazi 70 celzijusa posle jedno desetak minuta , rasklopio sam ga očistio sam sve kulere od prašine podmazao ih , očistio staru pastu sa procesora stavio sam drugu i isto tako zamenio sam pastu i na grafičkoj kartici naravno otvorio sam i nju i očistio sam je od prašine pošto ona ima zatvoren tip hladnjaka -onaj koji gura napolje vazduh prema priključcima , pored hladnjaka na procesoru i ventilatoru od napajanja , imam jednu od 12 cm kuler koji ubacuje vazduh u kućište spreda i duva preko hdd-ova i još dve osmice koji takođe ubacuju vazduh jedan u visini cpu-a a drugi u visini grafičke kartice i one su okačene na bočnu stranicu kućišta iznutra , i još imam jednu osmicu koja izbacuje vazduh iz kućišta ispod napajanja u visini cpu-a , znači vazdušni tokovi su veliki unutar kućišta .
uzmite u obzir da mi je sada temperatura preko dana oko 30 celzijusa u sobi koja nema klimu , znači komp je čist kuleri i hladnjaci svi očišćeni i podmazani
Pokrenem crysis 3 iuli neku multimediju recimo neku flash igricu cpu mi ode na maltene na 90% oba jezgra na amd 64x2 5200+
znači imam štok kuler njegov , da li je vreme da ga se rešim i koja je najjeftina varijanta koja će zauzdati temperaturu cpu-a na kompjuteru na duže staze?
 
Poslednja izmena:
Ja sam to resio sa nekim kulerom od 600 dindzi xD Ali ima po 2 hit pajpa sa strane i bakarnu osnovu + kuler ako zatreba moze da digne na 6k obrtaja. Imao sam 8icu koja je izduvavala, ali ona je sad u napajanju (jos uvek to radi :D ) i imam jednu 12 koja izduvava. Ja bi promenio konfiguraciju kulera i sve ih terao da izduvavaju vazduh :D + bi qpio ovako neki jeftiniji hladnjak sa ovim pajpovima i bakarnom osnovom i resis problem. Jes da zna da bude glasan kad digne na 6k ali bar se ne cimam oko pregrevanja. I da kad nista ne radi spusti na 1300 obrtaja i tisina :D
A to sa fleshom mi strasno ide Q. Nisu normalnis ta su uradili, ali to je kad nemas alternativu. I da napomenem procesor je A10-5800k.
 
Hehe, zamrzivac za hladjenje kazes?! To bi bilo interesantno videti! :D

Iako deluje šaljivo i na prvi pogled smešno ima puno - DOBRIH REZONA :think:

1. Cirkuliše isti vazduh :tick:
2. Nema uticaja spoljašnje vlage u vazduhu :tick:
3. Nema prašine :tick:
4. Nema buke, sem one koju stvara zamrzivač u svom radu :)
5. Uz osmišljenu cirkulaciju vazduha unutar sanduka zamrzivača - regulacija i temperature vazduha :tick:
6. Radna površina na poklopcu zamrzivača dovoljna za sve eksterne komponente, čak i više :tick:
7. Kompjuter mora biti stalno uključen, ali kako ima konstantno hlađenje ( čak i bolje u praznom hodu ) - imaće i produžen radni vek :tick:
_ _ _ _ _

MANA - Povećana potrošnja el. energije za 200W + snaga kompa u praznom hodu 50W ( konstantno ) = 6KWh DNEVNO :cross:

Sa isključenjem kompa potrošnja na dnevnom nivou je oko 2.5KWh ;)

Imam jedan takav sanduk za hlađenje u podrumu ( ispravan ) - MOŽDA PROBAM :per:
 
e ovako primetio sam da mi ovih dana komp pišti kao blesav upozoravajući da mi procesor prelazi 70 celzijusa posle jedno desetak minuta , rasklopio sam ga očistio sam sve kulere od prašine podmazao ih , očistio staru pastu sa procesora stavio sam drugu i isto tako zamenio sam pastu i na grafičkoj kartici naravno otvorio sam i nju i očistio sam je od prašine pošto ona ima zatvoren tip hladnjaka -onaj koji gura napolje vazduh prema priključcima , pored hladnjaka na procesoru i ventilatoru od napajanja , imam jednu od 12 cm kuler koji ubacuje vazduh u kućište spreda i duva preko hdd-ova i još dve osmice koji takođe ubacuju vazduh jedan u visini cpu-a a drugi u visini grafičke kartice i one su okačene na bočnu stranicu kućišta iznutra , i još imam jednu osmicu koja izbacuje vazduh iz kućišta ispod napajanja u visini cpu-a , znači vazdušni tokovi su veliki unutar kućišta .
uzmite u obzir da mi je sada temperatura preko dana oko 30 celzijusa u sobi koja nema klimu , znači komp je čist kuleri i hladnjaci svi očišćeni i podmazani
Pokrenem crysis 3 iuli neku multimediju recimo neku flash igricu cpu mi ode na maltene na 90% oba jezgra na amd 64x2 5200+
znači imam štok kuler njegov , da li je vreme da ga se rešim i koja je najjeftina varijanta koja će zauzdati temperaturu cpu-a na kompjuteru na duže staze?

a kakav je to shtok kuler? cuo sam za stok. jel i usb stik, shtik :))))
 
a kakav je to shtok kuler? cuo sam za stok. jel i usb stik, shtik :))))

shtok - u komp. žargonu -> bočna stranica, kućište ili šasija kompa ;)

A, za kuler je mahinalno pogrešio - to je ventilator+hladnjak :aha2:

Ne nisam pogrešio - Štok kuler je iraz koji se koristi za za ventilator sa hladnjakom koji ide uz procesor i prodaje se zajedno u BOX pakovanju , u drugom prevedenom smislu izraz bi bio fabrički kuler koji ide uz procesor . , znači pri kupoviniprocesora obratite pažnju ako piše pored procesora BOX tada u kutiji imate i hladnjak sa ventilatorom , ako piše TRAY onda se samo procesor kupuje tj samo se on nalazi u pakovanju.
Znači obratiti pažnu kada sklapate komp ako ste uzeli procesor u BOX pakovanju i uzeli neki nezavisni kuler kao TX3 tada u kutijama koje je su u obavezi da vam daju pronađite procesorsku kutiju i u njemu mora da postoji hladnjak sa kulerom .
 
Ako procesoru nije dizana voltaža radi klokovanja, ne bi smeo toliko da se greje ni sa fabričkim kulerom.
Možda senzor dobro ne očitava temperaturu, a ne bi bilo loše da se pripremiš za drugi procesor.
ja se već u mislima spremam za novi procesor , izlazi u Novembru COD-Ghosts -za koji izgleda neće biti dovaljan 64x2 5200+ na 2.7 ghz , sada se razmišljam o nekome athlon II x3 ili nekoj phenom II procesoru - maximum za moju ploču je phenom IIx4 955be
 

Back
Top