Smak vs Bijelo Dugme

СМАК ИЛИ БИЈЕЛО ДУГМЕ?

  • СМАК

  • БИЈЕЛО ДУГМЕ


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Глупо поређење, па бијело дугме је пастирски поп-рок. Сарајево је уништило рок сцена са свим оним дебилима који су долазили из тог града.

Ја написах зашто сам поставио гласање.

Иначе, не слажем се да је Дугме уништило рок сцену јер у годинама највеће популарности Дугмета, било је активно и много других група из целе Југе који су свирали много добре ствари разних жанрова.
Напротив, мислим да је Дугме било сјајно за општу популаризацију рок музике код нас.
Југословенску рок сцену је уништио верски рат деведесетих.
 
Poslednja izmena:
"PATIM EVO 10 DANA, HEY HEY HEY
SVE ZBOG CURE SVOG JARANA, CURO, BRE
MAJKO MOJA, UMR'JECU ZBOG NJE!
zna svo selo i njen tata, joj joj joj
da je volim iz inata, blago njoj
prsten cu joj majko dati svoj!"
Pa Smak nije napisao nesto ni blizu ovako progresivno!
PA? DA LI JE OVO PASTIRSKI POP-ROCK KAKO RECE NEKO NA TEMI?
Bijelo Dugme ima pop pjesama, ako se uzmu periodi sa Alenom i Tifom, ali manje od oko 25 %. One ostale pjesme su HARD-ROCK(vecinom, nekad hard-rock blues) ili simfo-rock+nesto (blues, jaz, klasika, soul...) ili progressive-rock + mozda i psychadelic-rock.
Bregovic kad svira sav se unese, energican je, emotivan, a onaj samo stoji ko svijeca i nekad se ljuljne tamo ili ovamo ramenima, i to im je razlika i u zvuku gitare. I u svemu ostalom.
Slusajte kako to zvuci uzivo...
vokal=svetski nivo
gitara=svetski nivo; "setap" gitare+pojacala=svjetski nivo
bubanj=svjetski nivo
klavijature=svjetski nivo
bas=svjetski nivo
sinhronizacija=svjetski nivo
tekst=svjetski nivo
kompozicija=svjetski nivo
+zdrav, iskren, skroman i dobar ETNO, a ne nesto "pastirsko".
 
Poslednja izmena:
Ova stvar je daleko progresivnija od svega zajedno sto je Smak napravio:
BIJELO DUGME _Kad bi bio bijelo dugme

Ствар је одлична, али морам да те обавестим да је то proto-prog звук, а не prog. Прото-прог означава "Hammond organ driven" звук са краја шездесетих и почетком седамдесетих година у Енглеској, док се у Скандинавији и у Југи прото-прог свирао и до половине седамдесетих. Прото-прог је био ознака којом су дилери плоча означавали такве групе на листама које си добијао када си хтео да наручиш плочу из Лондона у времену пре интернета, а да би тачно знао о чему се ради. Ако "лудује" синтисајзер, то није прото-прог; само "масни" звук Хамонд оргуља, и евентуално мелотрон. Најпознатији представник прото-прог звука је рани Deep Purple, а као референтнo ремек дело прото прог звука навео бих њихов албум Book of Taliesyn. Но, било је много бендова који су инсистирали на прото-прог звуку крајем шездесетих-почетком седамдесетих у Великој Британији. Ево једног класичног примера прото-прог звука
 
Poslednja izmena:
p.p.s. И (или) ово, са албума "Странице нашег времена" из 1978


То је прог.

Не морам више да наводим примере.
Значи, када се неком слушаоцу учини да Дугме свира прогресивно, слушаоц није много погрешио, али то заправо није прог већ је то код Дугмета увек и само прото-прог; најбољи пример за то је управо песма "Кад бих био бијело дугме".
Лично сматрам да је најбоља прото-прог ствар - икада снимљена у Југи - "За који живот треба да се родим" са првог албума групе Тајм.
 
Poslednja izmena:
Prog rock je upravo ono sto je Bregovic radio sa Bebekom, kad ubacuje violine u "Ima neka tajna veza" kombinovane sa distorzijom, ili kad koristi gitaru najmanje sto treba da bi izveo na njoj samo ono sto je nemoguće na drugim instrumentima ("Selma", "Pozurite konji moji" itd. - dje izvodi nesto sto nikad nisam cuo Točka da radi, simfo-harmonik, na gitari!). Pa i za taj Etno, on kaze da mu je spontano navirao, dolazio sam od sebe. Minimalizam se primjecuje u Bregovica, a to je princip "sa sto manje nota predstaivi sto vise", a to je nesto elegantno. To nije glupo Točkovo dokazivanje toga koliko je dobar tehnicar, vec umjetnost!
Stvarno, užasno je i kad neko ne vlada tehnikom, kao Krik Hamelt, koga mi nije jasno zasto uopste drže ako žele da budu dobar bend ovi iz popularne i meni jako mrske jedne grupe koja se usuđuje da Pop prodaje pod nazviom "Heavy-Metal", i koja se bori protiv *.mp3 formata (za korist mladih neostvarenih kapaciteta, ili sebe koji su puni kao brodovi ako im sve nije otislo na drogu?). Ali užasno je i ako neko misli da je sve u tehnici, da umjetnot ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Minimalizam se primjecuje u Bregovica, a to je princip "sa sto manje nota predstaivi sto vise", a to je nesto elegantno. To nije glupo Točkovo dokazivanje toga koliko je dobar tehnicar, vec umjetnost!

Ма да, Смак никада није правио уметност - једино Бијело дугме је то постигло ... али ето, ја се ложио безвезе на Смак уместо да цео живот проучавам Бијело Дугме као ти :mrgreen:

 
Prog rock je upravo ono sto je Bregovic radio sa Bebekom, kad ubacuje violine u "Ima neka tajna veza" kombinovane sa distorzijom, ili kad koristi gitaru najmanje sto treba da bi izveo na njoj samo ono sto je nemoguće na drugim instrumentima ("Selma", "Pozurite konji moji" itd. - dje izvodi nesto sto nikad nisam cuo Točka da radi, simfo-harmonik, na gitari!). Pa i za taj Etno, on kaze da mu je spontano navirao, dolazio sam od sebe. Minimalizam se primjecuje u Bregovica, a to je princip "sa sto manje nota predstaivi sto vise", a to je nesto elegantno. To nije glupo Točkovo dokazivanje toga koliko je dobar tehnicar, vec umjetnost!
Stvarno, užasno je i kad neko ne vlada tehnikom, kao Krik Hamelt, koga mi nije jasno zasto uopste drže ako žele da budu dobar bend ovi iz popularne i meni jako mrske jedne grupe koja se usuđuje da Pop prodaje pod nazviom "Heavy-Metal", i koja se bori protiv *.mp3 formata (za korist mladih neostvarenih kapaciteta, ili sebe koji su puni kao brodovi ako im sve nije otislo na drogu?). Ali užasno je i ako neko misli da je sve u tehnici, da umjetnot ne postoji.

Kahm. Dečko jel ti nas malko pdhebavaš ovde? Ako stvarno to misliš, a imaš prava na to, molim te da smireno i razložno analiziraš muziku jedne pa druge grupe po svim elementima koje ozbiljna analiza zahteva. Nakon toga možeš da analiziraš pojedinačne albume obe grupe pa na kraju pesme i delove pesama. Posle toga možeš pristupiti analizi tehnike svakog člana pojedinačno.

Kad sve to jasno napišeš onako kako treba, shvatiću da si ozbiljan i da ne troluješ. Ponavljam, imaš pravo da misliš da je Dugme u svemu bolje od Smaka i to je legitiman stav. Samo me zanima koliko je argumentovan i na koji način.
 
Auh zero napisao si svasta nesta... ''Glupo Tockovo tehnicko dokazivanje'' i druge izjave su nebuloze po meni, hm. Brega nikada nije znao da svira gitaru, to cela bivsa juga zna. Da ne ulazim u detalje evo malo manje Tockove ''tehnike''... pih dugme kazes a!? :D


P.S. Mislim da si upravu za ono ''Svetski nivo'' od pre, u tome je razlika ovo je nesto nase, nas nivo, originalan, jedinstven, nenadhebiv, rame uz rame sa Hendrixom i ekipom. Zaista postujem to sto si veliki fan Dumeta i ''Sarajevske skole rocka''.. ipak neke reci i recenice koje si napisao u poredjenju ovih dvaju bendova vredjaju ne samo njihov rad i zaostavstinu vec i inteligenciju i zdravo uvo...
 
Poslednja izmena:
slusaj, kucaj na youtube Ove cu noci naci Blues Live, i slusaj dio od 1:54 - 4:08.
Da vidis kakav je Dugme bend uzivo,
i kako je Bregovic svirao, pri kraju tog isjecka.
Koliko bolje od Tocka, cijelo vrijeme...
To nije obrada kao ovo!
Je li za Smak komponovao Tocak?
 
slusaj, kucaj na youtube Ove cu noci naci Blues Live, i slusaj dio od 1:54 - 4:08.
Da vidis kakav je Dugme bend uzivo,
i kako je Bregovic svirao, pri kraju tog isjecka.
Koliko bolje od Tocka, cijelo vrijeme...
To nije obrada kao ovo!
Je li za Smak komponovao Tocak?

Poslusao sam te i preslusao zaista pazljivo celu pesmu. Sagovornice moj Brega u tom solou koristi malo mastovite solo interpretacije na zadatu blues temu. Po mom misljenju nista posebno, ali da je bilo vise maste nego inace od doticnog muzicara jeste! Mogao bih to opisati poredjenjem Alberta Kinga i SRVa i njihove virtuoznosti i interpretacije (imaju jedan jam sesion od nekih sat i kusur koji se moze naci na Youtubetu, gde se jasno vidi ko je baja a ko jos uvek decko, mada je i to malo neumesno poredjenje jer je i Alber tveliki virtuoz za Gorana a tek SRV i Tocak... ma bre, ihh..).
To je moje neko skromno misljenje. Dugme je bilo bend za siroke narodne mase, neka vrsta domace, ne bas tako dobre kopije Zeppelin-a uz primese etno-folk motiva i ko zna ceka jos.
Da, eksperimentisali su i oni i imali i rock i blues a bogami i rock-folk hitove sto se ne da uopste porediti sa muzikom Smaka koja je pripadala underground sceni i bila potpuno van tih komercijalnih voda. U vreme 3 nacionalna TV kanala gde se od Tozovca i te klape nije moglo disati, bilo je i Dugmeta i Jabuke i Kazalista... medjutim pravu muziku su pravili bendovi iza komunisticke zavese i cenzura, obicno uvijajuci poruku u dosta rolni sa besprekornom melodijskom idejom, pa novi talas, pa...Eto tako, malo cavrljamo... Nakon proslih tvrdnji dosao sam do zakljucka da obozavas muziku koja je prevljena za ciljne grupe (buntovnim mladim ljudima toga vremena to je bilo potrebno zaista, ali su vrlo brzo spoznali pravu muziku i bendove kojih je bilo na pretek i koji su se pojavili kao neka rock posast po celoj exYU) a ne za sebe,svoju dusu, za zivot, ljubav, svoje ljude, porodicu, gde su pruzali slusaocu deo svoje duse kroz svoje pesme.
Da sam pekar, dozivjeti stotu, alo ili kako bese...ma daj i ono malo pesama gde su bili ozbiljniji nisu tako kvalitetne u poredjenju sa pesmama Smaka, Haustora, Leba i Soli, Vjestica, Tajma, YU grupe, Atomaca, Buldozera, Teske industrije, Igre straklenih perli, Pekinske patke, Pankrta, Azre, Sarla Akrobate, Discipline kicme, EKVa, Orgazma, pa i Galije...
Ok, vremenski periodi kada su bili aktivni se razlikuju, samo kazem da za mene sva muzika random navedenih bendova je daleko ispred Dugmetovih poziva na ples (ponavljam da ima dosta pesama koje je dugme odsviralo i koje su zaista dobre i kvalitetne, ipak ja sam postovalac i ljubitelj ovih bendova i manje komercijalne muzike). Dugme sam ''prevazisao'' kada sam zavrsio osnovnu iskreno. Ne slusam ih decenijama, ma ni na pamet mi ne padne da poslusam neku pesmu, naprosto za mene su mlaki, podvodljivi ukusu vecine, neslusljivi mojim usima, jednostavno ne uzivam niti se pronalazim u njihovim pesmama. Elem raspisah se bez nekog povoda ali eto kao sto rekoh caskamo na ovoj temi...

Smak u Njujorku...haha legende!!!


Ziveli Rokeri :)
 
Dugme je bilo bend za siroke narodne mase, neka vrsta domace, ne bas tako dobre kopije Zeppelin-a uz primese etno-folk motiva i ko zna ceka jos.
Da, eksperimentisali su i oni i imali i rock i blues a bogami i rock-folk hitove sto se ne da uopste porediti sa muzikom Smaka koja je pripadala underground sceni i bila potpuno van tih komercijalnih voda.

a ovako izgleda omot nekoga ko je hteo da bude potpuno van tih komercijalnih voda :rotf:

cover.jpg


nije nažalost uspeo da se komercijalizuje pre bih rekao....

http://www.popboks.com/article/9312
 

Prilozi

  • Smak_Dab_in_the_Middle_cover.jpeg
    Smak_Dab_in_the_Middle_cover.jpeg
    37,1 KB · Pregleda: 1
A ovako je pocelo. Prvo Bisera, Jadranka, zatim Hodnik, i na kraju Bebek.

Citiracu Bregovica iz intervjua casopisu Zdravo: "Bilo je tu nekoliko zaista dobrih stvari, ali bilo je g0vana koje sam bez pardona mogao da ne napravim."
I onda je pomenuo hop-cup, i jos neke pesme koje su tada visoko stajale na top listama.
 
A ovo
nije obican ulazak u harem.
Tocak je na gitari odsvirao cin ulaska u jedino sveto mesto u ovom purgatorijumu: zenu.
Na novinarsko pitanje nije odgovorio, samo se nasmejao.
Cilj i smisao zivota odsviran u 4 minuta.
4 minuta ulaska na sveto mesto.

Jos samo 3 tocka i idemo na nebo :)
 

Back
Top