Обреновићи или Карађорђевићи? Која династија је била боља?

Кверкус

Domaćin
Poruka
3.403
Која династија је била боља?

Ко је више унапредио уназадио Србију?

Навешћу само неколико факата (има их доста више, наравно):

Карађорђевићи:

- Карађорђе био вођа, Вожд Првог Српског Устанка.
- Карађорђе учествовао у устанку све време, био праведан и прави вођа у тешка времена
- Устанак пропао, а Карађорђе побегао из Србије када је највише био потребан.
- Краљ Петар 1. Карађорђевић је дошао на престо после убиства Краља Александра и краљице Драге Обреновић.
- Краљ Петар 1. Карађорђевић је одвео Српску војску и народ преко АЛбаније у Првом светском рату и ту је изгинуло преко 240 000 српских душа! (без зрна барута!!)
- Захваљујући биткама у Првом и Другом Балканском Рату и Првом Светском Рату Србија проширила територије на Косово, Македонију и Војводину.
- Краљ Александар Карађорђевић укинуо самосталност Српске државе и направио Краљевину Југославију гробницу српског народа у коју је примио Словенце и Хрвате који су се директно борили против Србије у Првом Светском Рату и дао им иста права као и Србима.
- Краљ Петар 2. Карађорђевић побегао из земље када су Немци окупирали Југославију 1941. Оставио народ да се сам сналази и ратује против Хитлера. Никада се није вратио! Крај династије Карађорђевић.

Обреновићи:

- Књаз Милош подигао Други Српски Устанак
- Постао први Књаз Србије и политички издејаствовао велику аутономију за Србију која је касније произвела самосталност.
- Био апсолутиста у својој владавини и као такав протеран из Србије у Аустрију
- За време династије Обреновића - Књаз Михаило и Књаз Милан - Србија добила политички, економски и културни процват.
- Србија постала независна држава 1878. први пут после пада Смедерева 1459. Постала Краљевина 1882.
- Србија проширила територије
- Краљ Милан водио и изгубио рат против Бугара 1885.
- Крај династије Обреновић обележен је неозбиљним понашањима у приватном животу, која су разљутила народ.
____________________________________

Ово су била факта само као груби подсетник за почетак. Историја Србије у том добу 19. и 20. век је превелика да бих све могао ставити у увод за једну тему.

за коју сте ви династију? Обреновиће или Карађорђевиће?
 
Немањићи.

И доста више са тима, који су се докопали круне убијањем других круна! Дозовите се памети, крајње је време!!!


Да, доста, гласајмо за оне који су дали своју кћер у харем, да би син остао на власти.

И за оне чији су мужеви повели у смрт скоро све српско на Косову, да би задобили царство небеско.
 
Da ne ulazimo u karakteristike obojice
(tu svakako prevladava Karadjordje)
Miloš je sa dva ustanka, gde je sklapao mir
čim se ukaže prilika, a posle podmićivanjem, ucenama i pretnjama
očistio veći deo Srbije od turaka.
Nije sve.
I vidite kako je sad u Raškoj oblasti
gde se navija za tursku reprezentaciju
kad igraju proriv naših.

Svima preporučujem da pročitaju ciklus
istorijskih romana Dušana Baranina.
Mnogo je iz njih može naučiti o istoriji Srbije.
 
Da ne ulazimo u karakteristike obojice
(tu svakako prevladava Karadjordje)
Miloš je sa dva ustanka, gde je sklapao mir
čim se ukaže prilika, a posle podmićivanjem, ucenama i pretnjama
očistio veći deo Srbije od turaka.
Nije sve.
I vidite kako je sad u Raškoj oblasti
gde se navija za tursku reprezentaciju
kad igraju proriv naših.

Svima preporučujem da pročitaju ciklus
istorijskih romana Dušana Baranina.
Mnogo je iz njih može naučiti o istoriji Srbije.

Miloš je čistio one delove koje je oslobađao,to su radili i svi ostali Obrenovići.
Raška oblast,Kosovo i Vardarska Makedonija su oslobođeni nakon balkanski ratova,a tad su vladali Karađorđevići.

Još jedan plus za Obrenoviće,išli su korak po korak,osvajali metar po metar.
 
Da ne ulazimo u karakteristike obojice
(tu svakako prevladava Karadjordje)
Miloš je sa dva ustanka, gde je sklapao mir
čim se ukaže prilika, a posle podmićivanjem, ucenama i pretnjama
očistio veći deo Srbije od turaka.
Nije sve.
I vidite kako je sad u Raškoj oblasti
gde se navija za tursku reprezentaciju
kad igraju proriv naših.

Svima preporučujem da pročitaju ciklus
istorijskih romana Dušana Baranina.
Mnogo je iz njih može naučiti o istoriji Srbije.

То није чишћење. Неко ко не зна ћете погрешно схватити, па ће помислити да је злим Србима (етничко) чишћење у традицији. У то време, то је био сасвим нормалан и легалан начин поступања. Ко није лојалан земљи у којој живи сам треба да се чисти из ње!
 
Naizmenično su stvarali, pa kvarili !
Ipak, veće, pogubnije posledice vladavine ostavili su potomci Karađorđa !

то је један од проблема драги грофе
што се овде гледа увек мање зло
ко је мање штете направио

да се покрију ушима и да ћуте
и једни и други и фанови им

и сви који поседују чланску карту било које странке
то за мене нису људи.
 
Obe dinastije su imale dobrih i negativnih strana, a razlog za to što ih se, i pored svega negativnog, sećamo je u sagledavanju ovih dinastija kroz mitsko-rodoljubnu prizmu. Tako, uostalom, svaki narod posmatra svoje istorijske velikane, pogotovo monarhe. Ne može se prenebregnuti mit u sagledavanju i pamćenju Karađorđevića i Obrenovića. Još je Vuk zabeležio da narod, iako je sa Karađorđem doživeo poraz a sa Milošem pobedu/oslobođenje, ipak preferira Karađorđa, i to baš zbog mitske aure koja ga okružuje, i poistovećuje sa paradigmatskim junakom srpske narodne epike, knezom Lazarom, koji je u porazu obezbedio temelje buduće pobede, kao i epitet mučenika. Miloš je, sa druge strane, miljenik pragmatičara i pristalica "carstva zemaljskog", čiji je dodatni plus, pored pregovaračkih i političkih umeća, bio što svojom diplomatijom nije hteo da, poput današnjih evropejaca, "zameni Srbiju Evropom": i pored svih austrijskih, francuskih i engleskih uticaja na srpsku kulturu u vreme Obrenovića, Srbija je uvek imala jasno određen identitet i integritet, a opet bila maksimalno poštovana u Evropi. To možda najbolje pokazuje prijateljstvo između kralja Milana i Franje Josifa, kao i 12 dana žalosti koje je Franjo Josif naredio u celoj Austro-ugarskoj kad je čuo da je kralj Milan umro (dok ubistvo Franca Ferdinanda nije bilo propraćeno nijednim danom žalosti).

Ako ćemo biti bespoštedni realisti i demistifikatori, imate ljude koji tvrde da za čitavom Srpskom revolucijom nije ni bilo potrebe, s obzirom da je podignuta u periodu kada je Osmansko carstvo ionako izdisalo, što čini izlišnim i apsurdnim kako trud srpskih ustanika, tako i činjenicu da ih se danas sećamo i slavimo ih. E sad, gde je istina, ne znam (obe strane su podjednako i u pravu, jer barataju proverenim faktima, i u krivu jer te fakte žele da predstave suprotnom taboru na preuveličan i ciničan način, onemogućujući "srednju vrednost" istine), ali ono što je izvesno da je nemoguće razdvojiti rodoljubnu/nacionalnu svest od mitske tačke gledišta. Realizam, makar ako je preteran, obesmišljava čitavu istoriju, upravo zbog spone između istorije i elemenata slave i posebnosti koje ona implicira.
 
Iz današnjeg ugla Obrenovići. Ali iz ondašnjeg ugla, pitanje je šta bi Obrenovići radili na mestu Karađorđevića.

Ali. Mislim da bi trebalo demistifikovati naš odnos prema tim dinastijama i monarhizmu uopšte.
Ja nisam siguran da je to bio tako srećan i plodan odnos kakvim se obično smatra.
Srbi su voleli dinastiju, monarhiju, kralja samo u trenucima uspeha, pre svega vojnih, ali čim je taj zanos prošao
vraćali su se ekonomski, socijalni, politički problemi koji nas i danas muče. A pogotovo konstantna nedemokratičnost i apsolutna autoritativnost
obe dinastije.
Da zamislimo da nije bilo Drugog svetskog rata (ili njegovih posledica), nisam siguran da bi monarhija opstala u Srbiji (ili Jugoslaviji).
 
Poslednja izmena:
где је била? Тражио сма и нисм могао наћи пре него што сам поставио?

Не могу ни ја да нађем. Нешто сам побркао, био сам убеђен да је била типа неке анкете можда, али ок. Моја грешка, извини. :)
 
Нема ту која је династија боља јер не могу династије да се тако пореде.
И једни и други су имали светле и тамне тренутке, а како су обе династије биле државотворне онда историја њихових породица постаје и историја нашег народа а тога се не можемо одрицати.
Код Обреновића дефинитивно преовладавају фигуре кнеза Милоша и Михајла, а код Карађорђевића, Карађорђа и Петра I.
Мада сам је увек био за трећу србску династију Петровиће.
Данас сам наравно за Карађорђевиће јер Обреновића нема, а Петровићи су изгубљени и у времену и у простору.
 
Нема ту која је династија боља јер не могу династије да се тако пореде.
И једни и други су имали светле и тамне тренутке, а како су обе династије биле државотворне онда историја њихових породица постаје и историја нашег народа а тога се не можемо одрицати.
Код Обреновића дефинитивно преовладавају фигуре кнеза Милоша и Михајла, а код Карађорђевића, Карађорђа и Петра I.
Мада сам је увек био за трећу србску династију Петровиће.
Данас сам наравно за Карађорђевиће јер Обреновића нема, а Петровићи су изгубљени и у времену и у простору.

Петровићи су спали на оног јадова Николу, мада су и Карађорђевићи, већином и изгубљени и погубљени. Част неколицини њих.
 
Па тако не може да се пореди.
Можемо да причамо о неким добрим или лошим потезима појединих чланова тих династија, али неумесно је поредити рецимо Карађорђа и Милоша, када и без једног и без другог не би било Србије, један је последица другог и обратно.:)
 
Па тако не може да се пореди.
Можемо да причамо о неким добрим или лошим потезима појединих чланова тих династија, али неумесно је поредити рецимо Карађорђа и Милоша, када и без једног и без другог не би било Србије, један је последица другог и обратно.:)

Потпуно се слажем са оваквим размишљањем, сваки владар је био посебна личност и искључиво треба да их гледамо кроз оно што је свако од њих радио.Потези које су повлачили су одраз њихове мудрости и процене,а не припадности одређеној породици.
 
Која династија је била боља?

Ко је више унапредио уназадио Србију?

Навешћу само неколико факата (има их доста више, наравно):

Карађорђевићи:

- Карађорђе био вођа, Вожд Првог Српског Устанка.
- Карађорђе учествовао у устанку све време, био праведан и прави вођа у тешка времена
- Устанак пропао, а Карађорђе побегао из Србије када је највише био потребан.
- Краљ Петар 1. Карађорђевић је дошао на престо после убиства Краља Александра и краљице Драге Обреновић.
- Краљ Петар 1. Карађорђевић је одвео Српску војску и народ преко АЛбаније у Првом светском рату и ту је изгинуло преко 240 000 српских душа! (без зрна барута!!)
- Захваљујући биткама у Првом и Другом Балканском Рату и Првом Светском Рату Србија проширила територије на Косово, Македонију и Војводину.
- Краљ Александар Карађорђевић укинуо самосталност Српске државе и направио Краљевину Југославију гробницу српског народа у коју је примио Словенце и Хрвате који су се директно борили против Србије у Првом Светском Рату и дао им иста права као и Србима.
- Краљ Петар 2. Карађорђевић побегао из земље када су Немци окупирали Југославију 1941. Оставио народ да се сам сналази и ратује против Хитлера. Никада се није вратио! Крај династије Карађорђевић.

Обреновићи:

- Књаз Милош подигао Други Српски Устанак
- Постао први Књаз Србије и политички издејаствовао велику аутономију за Србију која је касније произвела самосталност.
- Био апсолутиста у својој владавини и као такав протеран из Србије у Аустрију
- За време династије Обреновића - Књаз Михаило и Књаз Милан - Србија добила политички, економски и културни процват.
- Србија постала независна држава 1878. први пут после пада Смедерева 1459. Постала Краљевина 1882.
- Србија проширила територије
- Краљ Милан водио и изгубио рат против Бугара 1885.
- Крај династије Обреновић обележен је неозбиљним понашањима у приватном животу, која су разљутила народ.
____________________________________

Ово су била факта само као груби подсетник за почетак. Историја Србије у том добу 19. и 20. век је превелика да бих све могао ставити у увод за једну тему.

за коју сте ви династију? Обреновиће или Карађорђевиће?
И једни и други имали су и добрих и лоших страна, тако да је питање у ствари погрешно, и може да служи опет само неким новим бесмисленим поделама којих ионако имамо превише.
 
И једни и други имали су и добрих и лоших страна, тако да је питање у ствари погрешно, и може да служи опет само неким новим бесмисленим поделама којих ионако имамо превише.

To bi bilo najkorektnije viđenje , mada ja malo više preferiram Obrenoviće.
Od Karađorđevića, izdvojio bih kralja Petra Prvog
 

Back
Top