Posao za medicinske sestre u Nemackoj

Jaooj,prvo hvala na odgovoru, a toga sam se i plasila... ja cu ici preko agencije koja tamo vec obezbedjuje smestaj, ne znam da li to pravi razliku mozda mi pomognu oko stana kasnije bar, ali znaci zenuto je...a to osim stana, sta vas jos koci pa vam to traje vec pola godine?
Meni rekose kao u fazonu, 4-5 meseci..ali vraga znala sam da ce to da mi bude najveci problem. Samo kad se prisetim da treba dete da ostavim, muz ovamo sam sa njim da se bori, te vrtic te posao, a ja tamo - nije mi dobro u najavi :(
 
Tema je stara i zamrla ali rekoh ajde da podgrejem mozda sada posle vise vremena ima vise i iskustava.

Zanima me sto je vec iznad neko pitao, kad gledamo posao za sestre, ne znam sta odabrati i koje su prednosti. Privatne klinike npr. ili drzavne?

Dom za pocetak ili kliniku, ako je neko bez iskustva u pitanju? Kako se krecu plate zavisno od tog izbora itd. Svaka info bi dobro dosla.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Veliko interesovanje medicinskih sestara za rad u Nemačkoj

12/03/2013

Za zapošljavanje medicinskih radnika u Nemačkoj vlada veliko interesovanje i na oglas za posao prijavilo se četiri puta više kandidata od potrebnog broja, rečeno je Tanjugu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.

„Na oglas za zapošljavanje medicinskog osoblja u Nemačkoj, dostavljeno je više od 1.000 radnih biografija sa pratećim dokumentacijama. Od ovog broja 539 formalno ispunjava uslove, imaju neophodnu dokumentaciju i izjavu da imaju odgovarajuće znanje Nemačkog”, objašnjavaju u NSZ.

Najveće interesovanje kandidata je u Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu, Kruševcu i Somboru.

U NSZ navode da je odlučeno da se razgovori sa izabranim kandidatima obave do kraja meseca u Beogradu i Nišu, kako se kandidati koji žive na jugu Srbije ne bi izlagali dodatnim troškovima.

Nakon obavljenih razgovora i testiranja, nemački partner će izabrati kandidate, objašnjavaju i NSZ.

Oglas za zapošljavanje 250 medicinskih radnika u Nemačkoj zajednički su objavili Nacionalna služba za zapošljavanje i Savezna agencija za zapošljavanje Nemačke.

izvor: bizlife
 
Sestre Šabanović savjetuju kako se zaposliti kao medicinar u Njemačkoj Gospodarstvo

09. 09. 2016.

Dvije sestre, Larisa i Sanela su posao u Njemačkoj pronašle preko projekta Triple Win. Od svog odlaska u Njemačku, gdje već tri godine rade kao medicinske sestre, postale su i trenerice u okviru projekta, te danas pomažu drugim kandidatima da se bolje pripreme prije odlaska i upoznaju sa nešto drugačijim sistemom medicinske njege u Njemačkoj, u odnosu na onaj u Bosni i Hercegovini. Larisa Šabanović ima preko 20 godina radnog staža, stečenog većinom na odsjecima za kirurgiju različitih zdravstvenih ustanova. Od rujna 2014. godine radi kao medicinska sestra-tehničar (Gesundheits-und Krankenpflegerin) u Njemačkoj. Sanela Šabanović, sa 25 godina radnog staža, već 3 godine radi u Frankfurtu, u „Frankfurt Main Taunus Kliniken-GmbH“, a prije toga radno iskustvo je sticala u Hrvatskoj (Opatija), BiH (Sarajevo), te Njemačkoj (Minhen). Sve legalno i bez štele O Triple Win projektu Larisa i Sanela dijele pozitivna iskustva. Larisa kaže: ''Za projekt smo saznale iz sredstava za informiranje i naravno odmah nam se svidio, svidjelo nam se to što je sve legalno i bez "štele", prema vašem znanju njemačkog jezika i radnom iskustvu se svi klasificiraju. Projekt je vrlo koristan i praktičan, zato što uvijek imate kontakt osobu kojoj se možete obratiti za pomoć.” Ona kaže da je u pitanju konkretna pomoć koju projekat omogućava, sa besplatnim orjentacionim i tečajevima njemačkog jezika, sa pronalaženjem odgovarajućeg poslodavca, sa potpisivanjem ugovora o radu, kao i tijekom cijele prve godine boravka u Njemačkoj sa različitim administrativnim procedurama, kao što su radne i boravišne vize, nostrifikacija diploma, spajanje obitelji i slično. “U svakom slučaju, čovjek ima osjećaj da ima veću sigurnost i podršku, kada je u projektu.” zaključuje Larisa. Na sestrine komentare Sanela dodaje: “Imali smo stalnu podršku i prisutnost od kako smo stigle; počevši od pomoći pri dobivanju boravišne vize (pratnja u Ured za strance i pomoć pri ispunjavanju formulara), do mjesečnih sastanaka sa poslodavcem – gdje smo mogli iznijeti svoje primjedbe i pohvale. Moju odluku da se uključim u projekt Triple Win nisam ni u jednom trenutku požalila i smatram da je Triple Win pravi izbor.” Početak nije lak O svojim počecima u Njemačkoj sestre kažu: “Nije baš lako polagati stručni ispit na stranom jeziku i raditi, ali nije ni strašno teško - njemačke kolege su stvarno bile od pomoći, tako što su mi posudili literaturu, pričali o svojim ispitima, omogućili slobodan dan itd., a naravno i zemljaci koji su ispit već polagali. Sami početak u Njemačkoj nije uvijek lak, malo zbog jezika, puno obaveza, nove sredine, ali je dijelom i pozitivan jer predstavlja izazov”, kaže Larisa. Za Sanelu je to bilo malo drugačije. Ona je svoju Njemačku diplomu dobila još devedesetih godina, jer je jedno razdoblje i tada radila kao medicinska sestra u Njemačkoj, nakon čega se vratila u BiH. Međutim, kaže da ni njoj nije bilo jednostavno usvojiti sve promjene u njemačkom zdravstvenom sustavu koje su se dogodile u međuvremenu. “Sa već davno nostificiranom diplomom, ubrzo nakon dolaska (otprilike mjesec dana) sam morala preuzeti odgovornost, što obzirom na kompleksnost promjena, proširenost tima, uvođenje znanosti o njezi (tzv. Pflegewissenschaft), te korištenja humanističkog pristupa čovjeku i pratećih teorija, nije bilo nimalo lako'', govori Sanela. U njihovoj ulozi voditeljica stručnog tečaja, Larisa i Samira se vraćaju u regiju (BiH i Srbija) nekoliko puta godišnje da bi prenosile stečeno praktično znanje i savjetovale nove kandidate o razlikama u sustavima dvije države, te o svemu onome što ih u profesionalnom i osobnom smislu čeka u Njemačoj. ''U sklopu priprema obišli smo razne zdravstvene ustanove, te radile na proučavanju i prikupljanju literature koju koristimo na tečaju“, naglašava Sanela i dodaje: ''Uskoro ćemo na isti način biti angažirane i u Srbiji, jer se istovremeno projekt provodi i tamo.“ Razlika u 'titulama' Na pitanje kako je došlo do ideje da se angažiraju na održavanju stručnog tečaja, odgovaraju: “GIZ je smatrao da netko tko je i sam sudionik projekta Triple Win, može najbolje prenijeti novostečeno profesionalno znanje u Njemačkoj i povezati to s ovdašnjom praksom i profesijom medicinske sestre-tehničara.” Važan dio tečaja koji vode sestre Šabanović jesu i savjeti koje daju iz vlastitog iskustva o procedurama i životu tijekom prve godine u Njemačkoj. Motivaciju za prijenos znanja i iskustva nalaze u želji da pomognu novim kandidatima. “Mislim da svojim iskustvom stvarno možemo makar malo pomoći kolegama koji tek dolaze u Njemačku. Komentar kolegice iz BiH nakon tečaja koja kaže da je imala osjećaj kao da je već bila u njemačkoj bolnici - meni puno znači. To je meni dokaz da vas netko priznaje zato što ste vrijedni i cijeni vaš rad'', govore sestre. U javnosti su često mogle čuti komentare kako naši ljudi odlaze u Njemačku da budu sluge i rade na mnogo nižoj profesionalnoj razini od one za koju su obrazovani, što one objašnjavaju odsustvom poznavanja upravo tih razlika u sustavima dvije države. ''Kada se prevede s njemačkog moje zanimanje je "njegovatelj zdravih i bolesnih", što je pomalo i odgovor na pitanje da li naši ljudi rade na nižoj profesionalnoj razini nego u Bosni i Hercegovini. Međutim, razlika je u zdravstvenim sustavima ovih država i njemačkom poimanju tog zanimanja, tako da se u Njemačkoj radi ono što je njihovim zakonom predviđeno za to zanimanje (kao i u BiH). Razlike postoje između ta dva sustava, ali su one u stvarnom životu i na poslu minimalne”, kaže Larisa. Larisina sestra Sanela takođe dodaje da je “zdravstveni sustav Njemačke prije 20-tak godina izgleao kao naš sustav i sam proces nostrifikacije (priznanja diploma) je tekao brzo, jer se naš zdravstveni kadar nije razlikovao od njemačkog kadra. Sada postoji razlika u sustavima, a i samo obrazovanje u Njemačkoj je teklo u drugom smjeru, u skladu sa humanističkim pristupom čovjeku i pratećoj znanosti o njezi, dok je naše obrazovanje ostalo isto. Mi koji dolazimo na rad u Njemačku moramo prevladati tu razliku i nadam se biti i bolji, čemu radom za Triple Win nastojim pridonijeti.“ Razdoblje adaptacije Ona također želi napomenuti: ''Točno je da do nostrifikacije diplome ljudi rade na nižoj i manje plaćenoj stručnoj razini (oko 6 mjeseci), ali to je razdoblje adaptacije kada trebaju učiti i shvatiti funkcioniranje tog drugačijeg zdravstvenog sustava.“. Ona isto tako napominje i da je nakon nostrifikacije diplome svaki poslodavac dužan uskladiti radno mjesto i platni razred prema stečenoj kvalifikaciji. Na pitanje ima li neki savjet za ljude koje zanima posao u Njemačkoj, Sanela odgovara: “Samostalan odlazak na rad u Njemačku možda je brži način i možda može proteći bez problema, ali može biti i potpuno suprotno, te ga ja osobno ne bih preporučila. Problem je što su medicinske škole (gdje se može obaviti obuka za nostrifikaciju i sama nostrifikacija) obično u sklopu većih bolnica, te ih ne mora ih imati svaki poslodavac. Da li će netko (od onih koji samostalno nađu zaposlenje) naći školu koja je u blizini trenutnog zaposlenja i stanovanja i hoće li biti primljen na praksu, koja je obavezna prije polaganja ispita i koliko će uspjeti tijekom prakse da se pripremi za polaganje ispita je veoma upitno. Škole uzimaju oko 1600 eura za obavljanje prakse koja traje 2-3 tjedna, pritom ako ne stanuje u blizini bolnice kandidat mora platiti i smještaj. Za to vrijeme od svog poslodavca ne prima plaću i sam mora snositi sve troškove. Odlazak preko projekta Triple Win i tu ima svoje neosporive prednosti, jer, između ostalog, osigurava i ovaj dio – da poslodavac daje podšku i osigurava praksu i nostrifikaciju diplome.” O višestrukom angažmanu između svakodnevnog posla u Njemačkoj i putovanja u Bosnu i Hercegovinu i Srbiju radi održavanja treninga, Larisa kaže: “Iskreno, jako mi se dopada da živim na dva mjesta, a kako su mi putovanja oduvijek strast, i u tom smislu se moj život promijenio na bolje. U Sarajevo sam putovala obično jednom godišnje, a sad jednom u dva-tri mjeseca.” “Kandidatima koji dolaze na rad u Njemačku mogu reći da imaju mogućnost da napreduju u skladu sa vlastitim zalaganjem i daljnjim obrazovanjem i da uz trud, uspjeh zasigurno neće izostati.” Kaže Sanela za kraj.

извор: bljesak.info
 
Postovani, Artigum Management je firma koja je u vlasnistvu poslodavca iz Nemacke. Potrebne su nam medicinke sestre i tehnicari opsteg, pedijatrijskog i ginekoloskog smera sa polozenim drzavnim ispitom. Znanje nemackog jezika nije neophodno kao ni godine iskustva. Mi imamo besplatan kurs nemackog jezika u Beogradu kao i u drugim gradovima sirom Srbije. Ne uzimamo naknadu od kandidata ni ovde ni u Nemackoj niti Vas vezujemo za mesto zaposlenja na odredjeni duzi period. Ulazemo u obrazovanje ljudi, radimo proces nostrifikacije po novom zakonu jos i pre nego sto krenete za Nemacku. Nalazimo Vam smestaj i imate nasu pravnu pomoc kada dodjete u Nemacku kao i sve sto se tice prijavljivanja, otvaranja racuna, zdravstvenog i produzavanja vize. Mi imamo direktne termine u ambasadi u Beogradu tako da nema cekanja na termin. Pomazemo Vam u spajanju porodice kao i pomoci oko smestanja dece u vrtice i skole.Svi zainteresovani mogu se javiti na mail elma.hadzic@artigum.com , 0605377295 0605212812 Web site www.posaounemackoj.rs
Srdacan pozdrav svima.
 
Postovani, Artigum Management je firma koja je u vlasnistvu poslodavca iz Nemacke. Potrebne su nam medicinke sestre i tehnicari opsteg, pedijatrijskog i ginekoloskog smera sa polozenim drzavnim ispitom. Znanje nemackog jezika nije neophodno kao ni godine iskustva. Mi imamo besplatan kurs nemackog jezika u Beogradu kao i u drugim gradovima sirom Srbije. Ne uzimamo naknadu od kandidata ni ovde ni u Nemackoj niti Vas vezujemo za mesto zaposlenja na odredjeni duzi period. Ulazemo u obrazovanje ljudi, radimo proces nostrifikacije po novom zakonu jos i pre nego sto krenete za Nemacku. Nalazimo Vam smestaj i imate nasu pravnu pomoc kada dodjete u Nemacku kao i sve sto se tice prijavljivanja, otvaranja racuna, zdravstvenog i produzavanja vize. Mi imamo direktne termine u ambasadi u Beogradu tako da nema cekanja na termin. Pomazemo Vam u spajanju porodice kao i pomoci oko smestanja dece u vrtice i skole.Svi zainteresovani mogu se javiti na mail elma.hadzic@artigum.com , 0605377295 0605212812 Web site www.posaounemackoj.rs
Srdacan pozdrav svima.
 
Kolko je tacna vijest da Njemacka vise nece dozvoljavati prekvalifikaciju diploma drugih medicinskih smjerova u smjer medicinskog tehnicara ?? Nadjoh danas vijest da Njemacka ambasada u BiH nece vise uzimati u razmatranje diplome prekvalifikovanih za medicinske tehnicare iz BiH.Da li to vazi samo drzavljane BiH ili i za druge zemlje u okruzenju ?? Ima li neko nekih informacija ??

BLIC VESTI REPUBLIKA SRPSKA
Nemačka više ne zapošljava državljane BiH sa diplomama dobijenim prekvalifikacijom

Maja Bašić 27.03.2019. 14:14
Komentara: 0

Medicinari-iz-Gradiske FOTO: MILAN PILIPOVIĆ / RAS SRBIJA
Na osnovu odluke Saveznog ministarstva za rad i socijalna pitanja Nemačke, više se ne prihvataju diplome o završenoj medicinskoj školi za opšti i pedijatrijski smer, dobijene prekvalifikacijom bilo u državnoj ili privatnoj školi.

Ovo su saopštili iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH, s namerom da skrenu pažnju kandidatima koji putem ove agencije konkurišu za poslove negovatelja u Nemačkoj, piše Srpskainfo.

– Centralna kancelarija za posredovanje pri zapošljavanju stručne radne snage od februara ove godine počeo je davati odbijenice za sve ovakve diplome, te više nije moguće zasnovati radni odnos kao negovatelj sa diplomama stečenim prekvalifikacijom. Takođe, preporučujemo kandidatima da uz prijavu, osim odgovarajuće diplome, dostave i svedočanstva o svim završenim razredima srednje škole, prevedena na nemački jezik – kaže direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Muamer Bandić.

Komentara: 0


https://www.blic.rs/vesti/republika...diplomama-dobijenim-prekvalifikacijom/3v90lqp
 

Back
Top