Da li je rock ''n' roll u Srbiji mrtav i zasto?

Brate, Rock'n'Roll je u Srbiji, a i šire, mrtav odavno u smislu da ne predstavlja mainstream, a realno i ne treba da predstavlja mainstream muziku.
Postojao je odličan nalet klasične Hard Rock muzike tokom SFRJ (ex-yu Rock danas), što se porpilično razbežalo početkom 90ih. Period u kom su rokali je bio od '60ih do '85-'90... Pred kraj tog vremena se probijao Grunge stil (Nirvana). Kod nas bili poznati EKV u tim nekim sredinama osamdesetih pa do sredine devedesetih. Aj da kažemo da su oni bili neki post-punk, možda i alt rock... Ja bi ih nazvao Emo rock, ali dobro... :)
Kod nas si i dalje mogao da nađeš ok bendove za slušanje poput Night Shift. U periodu 90ih-2000 bili su aktivni recimo Goblini, onisu ti kao neki punk-ić. Darkwood Dub su ti više u fazonu alt-indie rock.

Održavanje Rock-a kod nas je često bilo na 202. i drži se na okretnici tramvaja dvojke, od Dangube do Žice što se tiče live svirki.

Od Hard Rock grupa tu imaš Yu grupu, Bjesove, Kerber naravno, Smak...Od Osvajača samo prvi album, oni su kidisali na nešto tipa mešavina Scorpions-a i Van Halena po nekom mom mišljenju...

- - - - -

Da li od 2009.te ili 2010.-te kada sam ih prvi put čuo i rekao da će da budu najbolji domaći punk bend imaš Mortal Kombat koji su pre neki dan na Kališu držali antievrovizijski koncert.

 
Deluje mi da su Atomsko sklonište kod nas, pored Yu grupe, najčistiji hard rok bend, mada je i Yu grupa imala neke zanimljive psihodelične eksperimente na početku karijere.

Kod nas je bilo malo čisto hard rok bendova, jer su eskperimentisali sa sa progresivnom i psihodeličnom rok muzikom, pa i etnom. Smak imaju dobre hard rok pesme, ali je to samo deo njihovog sjajnog opusa, slično je i sa Pop mašinom, Drugim načinom, grupom Time...

Imali smo super scenu, od 60-ih do 2000-ih, ne bi me čudilo da i sad ima super bendova, ali iskreno, neupućen sam. Kod nas su naročito potcenjene neke progresivne rok grupe, poput grupa September ili Tako.
 

Back
Top