EGON SCHIELE I GUSTAV KLIMT

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
sorry,bila sam pospana...a i iznervirana zato sto nisam mogla da verujem da za njega niko nije cuo...ljudi su 'ladno mislili da je Poljubac slikao Gaudi ili Dali,oko toga su se svadjali....Gomila budala...
Nego,postoji sjajni roman,tacnije,vise je to romansirana biografija...Zove se Naslikani poljubac od Elizabet Hiki,uglavnom govori o odnosu izmedju Klimta i Emili Flege,njihov odnos je predstavio na slici Poljubac...Sjajna je knjiga...


Knjiga je stvarno super! Chitao sam je proshle zime! Od tada sam zaljubljen u Emili Flege :D
Da, ima mnogo ljudi koji gotovo nikada nisu chuli za Klimta! Sramota stvarno!
Gledao sam nedavno i film o njemu, ali je odvratan! Predstavili su ga kao totalno tjaknutog, seksualno opterecenog ludaka! A Emili Flege kao bezumnu kuchku, katastrofa!
 
Portrait%20of%20Emily%20Floge%20by%20Klimt.jpg


Emili
 
Poslednja izmena:
Muza Egona Schiele-a Mona Liza iz Sinja u Hrvatskoj


swe.jpg


Grob mlade muze Egona Schielea, Walburge Wally Neuzil, pronađen u Sinju gdje je radila kao
medicinska sestra, renovira se i uskoro će postati spomenik ovoj crvenokosoj ženi, poznatoj i kao
austrijska Mona Lisa.

Upravo je portret ove muze, izložen svojedobno u New Yorku, pokrenuo tužbe vezane uz zapljenu
umjetnina ukradenih poslije Drugog svjetskog rata”, piše ovih dana The Art Newspaper. Bit će to
ujedno i sinjski spomenik jednoj od romantičnijih ljubavnih priča (barem na samom početku veze),
koje su postojale u povijesti umjetnosti, a čiji je kraj pokazao lošu stranu karaktera slavnog umjetnika.
A upravo je “Portret Wally” najpoznatija slika Egona Schielea, i u postavu u Muzeju Leopold stoji pokraj
slikareva autoportreta. Wally je također na umjetnikovim slikama “Wally u crvenoj haljini i sa podignutim
koljenima”, te još nekoliko radova.

U Sinju, u Galeriji Galiotović, u prosincu planiraju izložbu pod nazivom “Tko je bila Wally Neuzil” u povodu
stote obljetnice smrti ove muze. Wally Neuzil je umrla mlada od šarlaha, nije dočekala dvadeset i četvrtu
godinu života, a pokopana je na groblju svetog Frane. Naime, nakon karijere muze i višegodišnje ljubavne
veze s austrijskim umjetnikom, koji se naposljetku ženi “uglednijom” suprugom, odlučila se prekvalificirati
za medicinsku sestru. Tako je prvo radila u Beču, a potom u Šibeniku, na prvoj ratnoj liniji, te u Sinju, u
Vojnoj bolnici, u vrijeme Prvog svjetskog rata.

kkk.jpg



Egon Schiele i njegova muza i model Wally Neuzil
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top