Formula Student - Drumska Strela

Nesha92

Početnik
Poruka
5
Zdravo!

Moje ime je Nebojša Milić i od ove sezone sam i ja član srpskog Formula Student tima Drumska Strela 2013.
Interesuje me šta vi mislite o celoj toj priči, obzirom da su ljudi na ovim prostorima slabo obavešteni o toj vrsti projekta.

Ukratko, za one koji nisu obavešteni.

"Formula Student" je najprestižnije studentsko svetsko takmičenje, nastalo u kasnim '70tim godinama u Americi, pa je od 1998. počelo i da se održava i u Evropi, a organizovano je od strane IMechE (Institution of Mechanical Engineers) i SAE (Society of Automotive Engineers).
Danas, na Formula Student takmičenjima učestvuje oko 500 Univerziteta iz celog sveta, gde jedan Univerzitet predstavlja jedan tim. To znači da studenti svih fakulteta mogu učestvovati ukoliko mogu pomoći na neki način.

Formula Student takmičenja se prave na desetak lokacija širom sveta - Engleska, Nemačka, Australia, Japan, Italia, America, Češka, Mađarska, Brazil... Sa tendencijom da svake godine bude sve više država u kojima će se održavati oficijalna takmičenja. Šta znate, možda bude i kod nas nekad.
Svaki tim, odnosno Univerzitet koji želi učestvovati na takmičenjima, pred sobom ima jasan zadatak: konstruisati i izraditi bolid formule, po tačno definisanim pravilima (postoji ~160 strana A4 formata, što svaki član tima mora znati, pre nego što krene u izradu). Pravila su javna i mogu se naći na

Izradu bolida Drumska Strela 2013 privodimo kraju. Čim sklopimo bolid, obezbedićemo svečano otvaranje bolida gde će svi biti pozvani, a potom je sledeća stanica NAVAK staza - obučavanje 5 vozača iz tima koji će nas predstavljati na dinamičkom delu takmičenja.
Ove godine smo se uspešno prijavili za 4 takmičenja - Engleska (Silverstone), Italia (Varano de Melegari), Czech (Czech Ring), Mađarska (Gyor).
Imamo veliku podršku od Ministarstva prosvete i nauke, Univerziteta u Beogradu, AMSS - a, Beogradskog Sajma i Mikroelektronike, kao i od drugih firmi koje nam pomažu, ali to izgleda neće biti dovoljno za nas da odemo na 4 takmičenja.
Za 4 takmičenja nam je potrebno oko 40 hiljada evra. Sezona naših takmičenja počinje početkom jula u Engleskoj. Pitanje je da li ćemo i na to takmičenje otići, zbog nedostatka finansija.

Ovo je najkraće što je moglo biti, izvinite ako sam malo bio dosadan.
Ukoliko neko ima neko pitanje u vezi sa FS, neka mi se slobodno obrati ovde ili putem maila.
Voleo bih da čujem Vaše mišljenje o celoj ovoj priči.

Pozdrav!
 

Back
Top