Srcani crv

Ukratko.
U Beogradu ga ima. Dokazano.
Larvu prenose zaraženi komarci. Ako u sezoni zaštitite psa od komaraca - nemate razloga za brigu. Sumnja se potvrđuje kliničkim pregledom veterinara, a sam parazit dokazuje analizama krvi. Lečenje je dugotrajno i skupo, bez pouzdanosti u uspešnost. Teži slučajevi se rešavaju hirurškim putem, u inostranstvu.
 
Da, prevencija je repelent (odbojno sredstvo) za komarce. Lat. naziv crva je, ako se dobro secam, dirofilaria immitis. Mislim da Bayerov Advocate deluje i na komarce, znam da ivermektin deluje na njih ali posto @Iblagojevic za ljubimicu ima kolija, savet otpada. Podsecanja radi,

attachment.php
 
hvala, ali kako, sta, kad?

Mama je u pravu, ja imam kolija, ne znam mu MDR1 status, i tretiram ga iz razumljivih razloga kao -/-. Ubih se citajuci razne izvore, i nikako ne uspevam da ustanovim jedan pouzdan protokol.

1. da li testirati ili ne (ovo kapiram da je glupo pitanje :D)
2. kada testirati i koliko puta godisnje, mesecno, nedeljno?
3. ako je test negativan, sta onda?
4. ako je test pozitivan, sta onda?
5. cime stititi? advocate/advantage ili ivermectin/moxidectin? da li su to sredstva koja deluju preventivno ili postventivno? ako deluju posto dodje do infestacije bebama crva, zasto davati mesecno, ako beba u crva sazreva za 6-8 meseci?
6. sta je sa famoznim MDR1 -/- psima? do prosle godine, silne americke univerzitetske klinike i laboratorije i koli asocijacije su na sva zvona upozoravale da se kolijima ne daje ivermektin, moxidectin itd, itd. od ove godine potpuno suprotna prica: sme se davati, samo se ne treba preterivati sa dozom, npr: -/- koliju se ne sme dati doza ivermektina za konja. pa ko je tu lud? ko normalan bilo kom psu daje dozu za konja?
7. kako se dostize nivo neurotoxicnosti kod -/- pasa? kapiram da im jedna preporucena doza ivermektina/moksidektina ne moze nista, ali kojom dinmikom se ivermektin/moxidektin metabolise? da li se neurotoxicna granica moze dostici za npr. 30-31 dan, u kom roku se daju tablete preparata? pa se desi da od jedne tablete ne bude nista, a od sledece nastane katastrofa?
8. cime stititi -/- psa?
9. ako -/- pas oboli, da li je i lek protiv srcanog crva jednako opasan za takvog psa kao preventiva?

na sva ova pitanja je uzasno tesko naci odgovore.

a onda pitanje nad pitanjima:

10. sta mi, dvonosci da radimo, ako obolimo? koliko treba da budemo oprezni i kako mi da se stitimo, jer kapiram, ako ima komaraca koji prenose srcanog crva, i u beogradu ga dokazano ima, sta ja da radim da se zastitim?
 
Ova vrsta dirofilarije je, koliko sam shvatila svojevremeno gutajuci na Animal planet-u Animal cops odavde i odande, specificna za pse i macke. Najbolje da nadjes neku dobru ogrlicu koja odbija komarce, da joj stavis. Licno, lecila sam demodikoznog psa koji pored kolija nije ni prosao na ulici, dala sam mu u razmaku od par dana dve zestoke doze proinjekciono i posle celo leto gledala kako mu crkavaju komarci na nosu. Mojoj matorki sam nedavno stavila spot-on na bazi permetrina, razmisljam sta bih jos mogla sa komarcima da radim. Ali svakako, planiram nabavku nekih repelenata i za nas, posebno sto moje dete jako burno reaguje na ujede zglavkara. Pritom mislim na onu biorazgradivu liniju iz DM, mislim da se zove S-quito free, ima obicnih i biorazgradivih.
 
pas nosi Scalibor, koji vazi za super resenje protiv raznih gamadi, ukljucujuci buve, sto se u slucaju buva pokazalo kao potpuno netacno. do prosle godine, scalibor je sasvim dobro radio protiv krpelja- menjala sam ogrlice na 4 meseca, kako ogrlica na psima ostane 4 meseca i jedan dan, pojavi se krpelj. ok, reko to je sasvim ok vreme. ove godine, ne mogu da se resim krpelja uz isti taj scalibor. ne znam zaista kakvo mu je relano dejstvo na komarce. idemo se testirati na crve, pa cemo da vidimo... pa ako smo negativni na komarce, ne znam sta reci- da li je od toga sto imamo srece ili sto je scalibor dobar. ali da se nesto opet uzdam u repelente, pa i ne bas, kako se svasta pise i prica...
 
hvala, ali kako, sta, kad?

Mama je u pravu, ja imam kolija, ne znam mu MDR1 status, i tretiram ga iz razumljivih razloga kao -/-. Ubih se citajuci razne izvore, i nikako ne uspevam da ustanovim jedan pouzdan protokol.

1. da li testirati ili ne (ovo kapiram da je glupo pitanje :D)
2. kada testirati i koliko puta godisnje, mesecno, nedeljno?
3. ako je test negativan, sta onda?
4. ako je test pozitivan, sta onda?
5. cime stititi? advocate/advantage ili ivermectin/moxidectin? da li su to sredstva koja deluju preventivno ili postventivno? ako deluju posto dodje do infestacije bebama crva, zasto davati mesecno, ako beba u crva sazreva za 6-8 meseci?
6. sta je sa famoznim MDR1 -/- psima? do prosle godine, silne americke univerzitetske klinike i laboratorije i koli asocijacije su na sva zvona upozoravale da se kolijima ne daje ivermektin, moxidectin itd, itd. od ove godine potpuno suprotna prica: sme se davati, samo se ne treba preterivati sa dozom, npr: -/- koliju se ne sme dati doza ivermektina za konja. pa ko je tu lud? ko normalan bilo kom psu daje dozu za konja?
7. kako se dostize nivo neurotoxicnosti kod -/- pasa? kapiram da im jedna preporucena doza ivermektina/moksidektina ne moze nista, ali kojom dinmikom se ivermektin/moxidektin metabolise? da li se neurotoxicna granica moze dostici za npr. 30-31 dan, u kom roku se daju tablete preparata? pa se desi da od jedne tablete ne bude nista, a od sledece nastane katastrofa?
8. cime stititi -/- psa?
9. ako -/- pas oboli, da li je i lek protiv srcanog crva jednako opasan za takvog psa kao preventiva?

na sva ova pitanja je uzasno tesko naci odgovore.

a onda pitanje nad pitanjima:

10. sta mi, dvonosci da radimo, ako obolimo? koliko treba da budemo oprezni i kako mi da se stitimo, jer kapiram, ako ima komaraca koji prenose srcanog crva, i u beogradu ga dokazano ima, sta ja da radim da se zastitim?

1. Naravno da treba testirati psa. :)
2. Veterinar mi je rekao da ako je pas negativan i ako se redovno daje zaštita od marta do novembra, na dve ili tri godine treba testirati za svaki slučaj. Treba testirati psa na proleće, jer se može desiti da psa komarac ujede tu npr. u oktobru ili novembru, a pošto analiza detektuje samo odraslog crva, kome da poraste treba 6-7 meseci, pa rezultati umeju da budu lažno negativni. To se verovatno desilo u mom slučaju.
3.Ako je negativan - odgovor pod 2.
4. Ako je pozitivan, utvrđuje se koji je stadijum, jer i od toga zavisi ishod lečenja. Ako je u poodmaklom onda su šanse slabe :( S obzirom na to da je moja bila negativna pre manje od godinu dana, nije još uvek stigao crv da ošteti organe, tako da bi trebalo da sve bude ok. Terapija koja joj je prepisana je dovicin mesec dana i šest meseci na svake dve nedelje kod veterinarke na inekciju. Pored toga je pila i pronizon dve nedelje.
5. Kao što pomenuh, nisam sigurna kako se zovu te tablete koje ja dajem mojoj džukelici, ali ih uzimam kod veterinarke i ovaj drugi veterinar gde sam je vodila na snimnje mi je rekao da i on te iste daje. On i ova moja veterinarka sarađuju inače. Rekli su mi da je dobro što sam joj davala zaštitu, jer je ona blago pozitivna - znači nema veliki broj crva, a mogao je lako da je ujede ove godine neki zaraženi komarac i da tako zapati još crva.
Na 6. i 7. nisam stučna da odgovaram, na 8. sam odgovorila u 5. Na deveto ne znam šta bih rekla, opasno jeste verovatno, ali ne bi praktikovali terapiju da je previše opasna. Uostalom, šta je onda alternativa?
Što se tiče pitanja nad pitanjima, nisam sigurna da li mi možemo oboleti od ovoga, ali čini mi se da ne možemo. O tome bi onda odavno bilo dosta priče u tom slučaju.

Eto nadam se da ce moje nesrećno iskustvo nekome biti od pomoći, potencijalno sprečiti da se nečiji ljubimac zarazi, ili ako ništa drugo da se otkrije na vreme, kao u mom slučaju.
Pozz i brinite o svojim četvoronožnim članovima porodice, jer oni to sami ne mogu :)
 

Back
Top