Uputstvo za ONLINE aplikaciju za Kanadsku TRV vizu

Milansel

Zainteresovan član
Poruka
159
S obzirom na pozamašan broj poruka koje sam dobio u vezi sa online aplikacijom, pokušaću na jednom mestu da sublimiram sve utiske i iskustva u vezi sa tim, kako bi budućim aplikantima maximalno olakšao ovaj proces.
Prva stvar koju treba naglasiti da je viza odelenje kanadske ambasade preseljeno prošle godine iz Beograda u Beč, tako da svi državljani Srbije i okolnih zemalja apliciraju za sve vrste viza pa i za turističku upravo u Beču (izuzev Hrvatskih državljana, kojima nije potrebna viza za ulazak u Kanadu).
Mogućnost online apliciranja za turističku, ali i studentsku vizu, uvedena je u decembru 2012-e. Postoje određene agencije koje završavaju slanje vaših papira za vizu u ambasadu u Beču za određenu nadoknadu, klasičnim putem tj poštom, što je naravno skuplje prilično, a i vremenski duže traje. Agencije nemaju interes od online aplikacije, pa još uvek forsiraju priču da ona nije moguća i da samo oni mogu da vam završe vizu, što naravno nije tačno.
Poslednja iskustva sa online aplikacijom su da su neki ljudi dobili vize za bukvalno nekoliko dana od podnošenja zahteva, što je naravno vrlo pozitivno, jer vrlo brzo znate na čemu ste, nema iščekivanja odgovora itd.
Generalne informacije oko apliciranja za turističku vizu mogu se videti na sajtu ambasade u Beču: http://www.canadainternational.gc.c...v-instructions_vrt-instructions.aspx?lang=eng
Pa da krenemo sa online aplikacijom. Prva stvar je da se registrujete na sajtu CIC-a i to na: http://www.cic.gc.ca/english/e-services/mycic.asp
Imaju dve opcije, ja sam radio sa GCKey Log In, pa tu opciju i preporučujem. Nakon registracije unesite svoj User ID i Password.
Prvo je neophodno skinuti i popuniti obrazac IMM5257. Nakon popunjavanja treba uraditi validaciju dokumenta pritiskom na dugme Validate, koje se nalazi na kraju dokumenta. Dokument NE TREBA štampati da bi se potpisao, već postoji opcija tzv elektronskog potpisa, u kasnijoj fazi aplikacije. Popunjen fajl sačuvati na kompu, a zatim ga upload-ovati. Isto treba popuniti i dokument Family information IMM5645.
Zatim će vam tražiti da upload-ujete određene fajlove. Prethodno ih morate na neki način skenirati. Za to vam ne treba skener, već to možete uraditi sa fotoaparatom, čak i sa mobilnim telefonom koji ima iole kvalitetniju kameru. Prebacite uslikane dokumente na kompjuter i malo ih doterate, smanjite rezoluciju i sl.
Purpose of travel – dokumenti koji dokazuju razloge zašto putujete u Kanadu. Npr: pozivi na venčanja rodbine, dokaz o pohađanju kursa u kanadi, uplata turističkog aranžmana itd.
Proof of Means of Financial Support – potvrda i izvodi sa računa iz banke o deponovanom novcu, kao dokaz da se možete izdržavati za vreme boravka u Kanadi, potvrda o zaposlenju od firme sa navedenim primanjima, pismo o odobravanju odsustva sa posla. Možete izvaditi i listing iz PIO fonda. Ako ste preduzetnik dokaz o registraciji firme, izveštaji poput bilansa stanja i uspeha itd. Ako idete na seminar ili neku obuku, dokaz o plaćenoj obuci i slično. Znači, ne postoji striktna lista, već je na vama samima da svoju finansijsku situaciju prikažete verodostojnijom.
Passport or travel document – skenirana kopija pasoša i to, strane gde su vaši podaci kao i svih stranica gde su udarene vize i prelasci granice.
Digital photo – postoji specifikacija kako treba da izgleda fotografija. Detaljnije na: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/photospecs.asp
Proof of relationship – izvodi iz MKV i/ili MKR za decu ako ih imate, na međunarodnom obrascu, kopija pasoša osobe koja vas poziva u Kanadu.
Business registration – izvod iz Agencije za privredne registre za firmu gde ste zaposleni, može i PIB obrazac.
Travel history – dokumentujete vašu istoriju putovanja. Što više imate pečata i viza veće su vam šanse da dobijete i kanadsku. Poželjno priložiti kopije i starog plavog pasoša.
Invitation letter – u suštini najbitniji dokument. Pismo bi trebalo da ima sledeću formu: http://www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp U njemu treba da bude naveden razlog za posetu, kao i ko snosi troškove boravka, puta itd.
Itinerary, travel – kopija povratne avionske karte ili samo rezervacija iste.
Letter of explanation – ovde se mogu staviti sve što smatrate bitnim a da nije pokriveno dokumentima od gore. Npr možete staviti kopiju izvoda iz katastra da ste vlasnik stana/kuće itd. Sve što doprinosi uverenju viza službenika da ćete se vratiti u vašu zemlju nakon posete.
Bitno je napomenuti da u svako od ovih polja možete prikačiti samo jedan fajl, što znači npr ako imate više fajlova kojima dokazujete nešto, morate ih spojiti u jedan fajl! Postoji dosta alata na internetu kako to da uradite, vrlo je jednostavno npr: http://www.makephotogallery.net/
Bitno je da dokumenta NE MORATE prevoditi kod sudskog tumača. Sasvim je dovoljan običan prevod, tj sami možete prevesti!
Nakon toga sledi application review, gde elektronskim potpisom potvrđujete istinitost svih podataka.
Zatim se prelazi na deo plaćanja zahteva za visu putem platne kartice. Iznos plaćanja za TRV je 75 CAD. Nije mougće kao dokaz plaćanja upotrebiti skeniranu uplatnicu, jer sistem pre prosleđivanja aplikacije traži da izvršite plaćanje platnom karticom. Treba napomenuti da sistem neće prihvatiti sve kartice, već samo određene vrste. U principu prolaze kreditne kartice i samo određeni tipovi debitnih ili prepaid kartica. Npr ako vam ne prolazi kao meni debitna Master kartica, možete platiti sa poklon karticom Erste banke, koju možete izvaditi na šalteru banke istog dana po podnošenju zahteva! Više na: http://www.erstebank.rs/rs/Stanovnistvo/Kartice/visa/VISA_poklon_kartica
Nakon plaćanja vize, prosleđujete dokumenta preko opcije Submit.
Tu se vaš deo posla završava i ostaje vam da čekate na povratnu informaciju, da li ste dobili vizu ili ne. Bićete obavešteni na e-mail da vam je stigao fajl na portal.
Ako ste dobili vizu, dobijate poziv da pošaljete pasoš na viziranje. Tu postoji više opcija. Možete poslati preko pošte, Dhl-a, otići lično u Beč, poslati po prijatelju itd.
DHL usluga iz Bg-a sa plaćenim odgovorom vam je oko 13,000 din. Ako želite da uštedite, pošaljite preko pošte preporučeno avionskim putem. Npr. na relaciji NS-Beč slanje ovim putem košta manje od 600 din. Amasada će vam vratiti pasoš istim putem za nekoliko dana. Naravno uvek postoji rizik da se pošta izgubi, ali po meni taj rizik je minimalan i isti je i za DHL pošiljke. Ko neće da rizikuje, najbolje lično da ode do Beča da mu se udari viza.
Znači ne postoji elektronska viza kao što su neki mislili, već se ona mora zalepiti u pasoš!

Toliko za sada ukratko :kpozdrav:
 
Cao! Imam jedno pitanje. Dobili smo LMO i ugovor od poslodavca na francuskom jeziku, ali je firma u Ontariju nije u Kvebeku, samo se u tom mestu govori francuski, e sad moje pitanje je da li ostali papiri moraju da budu prevedeni na francuski ili mogu da ostanu na engleskom (posto smo mi propratnu dokumentaciju vec preveli na engleski jezik) i sta znaci to da izvodi budu na medjunarodnom obrazcu?Zar ne moze samo da ih prevede sudski tumac? Hvala
 
Cao! Imam jedno pitanje. Dobili smo LMO i ugovor od poslodavca na francuskom jeziku, ali je firma u Ontariju nije u Kvebeku, samo se u tom mestu govori francuski, e sad moje pitanje je da li ostali papiri moraju da budu prevedeni na francuski ili mogu da ostanu na engleskom (posto smo mi propratnu dokumentaciju vec preveli na engleski jezik) i sta znaci to da izvodi budu na medjunarodnom obrazcu?Zar ne moze samo da ih prevede sudski tumac? Hvala

zasto bi placali sudskog tumaca, kad se medjunarodni izvod vadi lako (isto kao i na srpskom) samo na salteru napomete da vam treba na medjunarodnom obrascu
moze sve na engleskom da se predaju dokumenta
 
Postovani,

Prosao sam sve korake oko slanja dokumentacije za Kanadsku vizu ali imam problem sa online placanjem.
Posedujem visa electron karticu ali imam problem da izaberem zemlju Srbiju prilikom online placanja. U opadajucoj listi se nalaze sve zemlje osim Srbije.
Sta da radim? Da li mozda izabrati neku drugu kao npr. Bosnu. Da li je neko imao slican problem?
Kako izvrsiti placanje?

Srdacan pozdrav!
 
Zahvaljujem se na opsežnom objašnjenju, dosta olakšava pristup online aplikaciji za Kanadsku vizu, samo mene muči jedna nejasnoća.
Citiram "Dokument NE TREBA štampati da bi se potpisao, već postoji opcija tzv elektronskog potpisa, u kasnijoj fazi aplikacije."
Komentar o nepotpisivanju se odnosi samo na dokument IMM5257E ili i na ostale?
Zatim sledi nedoumica, da li je potrebno nešto pripremiti za taj potpis ili je postupak "human" razumljiv bez problema?
Pitanja su verovatno naivna, ali tek se spremam za pristup navedenoj aplikaciji, tako da bih voleo da budem pripremljen koliko je to moguće.
Hvala unapred na odgovoru.
 
Cao! Sto se tice ove online aplikacije imam nekih nejasnoca, pa bih te zamolila za malo vise informacija :)
-da li digitalna slika za vizu treba da bude u datim razmerima, kao sto je navedeno, u smislu velicina slike na samom ekranu (jasno mi je za velicinu slike kad je vec izradjena, ali kad je ovako digitalna???)
-da li je potrebna kopija radne knjizice
-da li prevedena dokumenta moraju da budu popunjena, ako i sam original, ili se prevodi samo obrazac

Hvala unapred :)
 
Kod plaćanja karticom, tačno je da na spisku zemalja nema Srbije, ali to uopšte nije bitno, možete npr BiH staviti, nebitno, bitni su podaci sa kartice!

NIJEDAN dokument koje su upload-uje nije potrebno fizički potpisivati, već u kasnijoj fazi sledi tzv digitalni potpis tj verifikacija da su podaci tačni itd.

Digitalna fotografija treba da bude u identičnom formatu kao na našim novim pasošima, znači 35x45mm. Znači uslikate se fotoaparatom ili telefonom sa boljom kamerom. Vodite računa da pozadina bude bela, npr beo zid da bude iza vas. Zatim prebacite na kompjuter sliku i prilagodite veličinu fajla i ostale parametre sa nekim od programa. Foto specifikaciju imate i ovde: http://www.cic.gc.ca/english/pdf/photospecs-e.pdf

Kopija radne knjižice može naravno, ali mislim da je verodostojnije da izvadite listing staža u PIO fondu.

Potreban je samo kratak prevod originalnih dokumenata na engleski, što možete i sami tj ne mora kod tumača.
 
Поздрав свима, завршавам онлајн апликацију за брата од тетке кога планирам да доведем у посету крајем августа или почетак септембра и имам пар питања.
1) Да ли ја могу да платим на крају апликације?
2)Дао ми је приступ апликацији да ли ја могу да је финиширам и платим са мојом кредитном картицом?
3) Како да докажем Proof of relationship? МКР мој и његов и да на њима назначим име мајке и тетке(његове мајке)? Или нешто друго?
Хвала.
 
@Nikola
Aplikacija te vodi kroz postupak potvrđivanja identiteta, znači NE treba nikakav čitač kartica.

@Šone
Ako si u Kanadi, mislim da ne mogu da se koriste kanadske kartice, ali za ovo nisam 100% siguran pa bolje da još neko to potvrdi!
Proof of relationship - svakako izvodi iz MKR, samo ih treba ukratko prevesti na engleski jezik.
 
Jedna korisna informacija. Ako budete odbijeni za bilo koju vizu, dobićete šablonski odgovor od ambasade, u kome ne stoje detaljni i konkretni razlozi zbog čega ste odbijeni.

Međutim, možete poslati zahtev za beleške viza službenika tzv CAIPS ili CGMS notes. Dobićete elektronski fajl u kome ćete videti detaljno zašto ste odbijeni, tako da kod ponovne aplikacije obratite pažnju i ne napravite propust.
Slanje tog zahteva preko kanadskih agencija košta oko 25-40 Cad, ali ako imate nekoga u Kanadi za svega 5 cad može taj u vaše ime da podnese zahtev. Kod obe opcije, vreme čekanja je oko 30-40 dana. Preko agencija se ova usluga obično plaća sa Paypalom.

Koga zanima ima na ovom forumu više o tome: http://www.canadavis...r-t99210.0.html

Meni će nažalost trebati ovaj fajl, s obzirom da sam nedavno odbijen za studentsku vizu, nakon mesec i po dana čekanja :(

Srećno svima.
 
@Šone
Ako si u Kanadi, mislim da ne mogu da se koriste kanadske kartice, ali za ovo nisam 100% siguran pa bolje da još neko to potvrdi!
Proof of relationship - svakako izvodi iz MKR, samo ih treba ukratko prevesti na engleski jezik.
Да у Канади сам. Не пише нигде да не може или нисам видео, мораћу да их зовем. Шта ако моји родитељи немају кредитну на пример? Треба да их боли дупе ко плаћа и како ако добију лову. Ако је неко имао искуства са овим нека се јави. Што се тиче МКР то смо одрадили. Хвала.
 
Kod nove online aplikacije ćeš morati platiti sa karticom novi fee, jednostavno tako aplikacija funkcioniše. Ne mogu se dokumenta ni proslediti na obradu bez plaćenog fee.
Pretpostavljam da će ti odobriti REQUEST FOR REFUND - sam naziv kaže da je reč o zahtevu za refundaciju plaćenog iznosa kod prethodne aplikacije.
 

Back
Top