Uputstvo za ONLINE aplikaciju za Kanadsku TRV vizu

Posle bezmalo godinu dana jurnjave za kanadskom vizom, prvo turistickom a potom i studentskom, nedavno je u Becu na intervjuu zatvoreno poglavlje sa refusal letter. Ne bih ulazio u pojedinosti vrlo neprijatnog razgovora sa osobom koja se predstavila kao nadredjeni supervizor sluzbenicima za vize. Dovoljno je samo reci da je moje ubedjenje da su me samo formalno zvali na razgovor, ne dajuci mi nikakvu sansu da im dokazem da sam bona fide student, ne dozvoljavajuci da pokazem nijedan dokument koji bi im promenio unapred donetu odluku o odbijanju.
Tuzno i zalosno, ponizavajuci tretman kakav ni u snu nisam ocekivao. Ali sta je tu je, zivot ide dalje..
 
Posle bezmalo godinu dana jurnjave za kanadskom vizom, prvo turistickom a potom i studentskom, nedavno je u Becu na intervjuu zatvoreno poglavlje sa refusal letter. Ne bih ulazio u pojedinosti vrlo neprijatnog razgovora sa osobom koja se predstavila kao nadredjeni supervizor sluzbenicima za vize. Dovoljno je samo reci da je moje ubedjenje da su me samo formalno zvali na razgovor, ne dajuci mi nikakvu sansu da im dokazem da sam bona fide student, ne dozvoljavajuci da pokazem nijedan dokument koji bi im promenio unapred donetu odluku o odbijanju.
Tuzno i zalosno, ponizavajuci tretman kakav ni u snu nisam ocekivao. Ali sta je tu je, zivot ide dalje..

Zaista? Znaci svo tvoje pozitivno pevanje o Kanadi vise ne vazi?

Mozda je ovo I dobra lekcija za tebe ako se eventualno odlucis I preselis u ovu koruptiranu zemlju. Ovde presude bez ikakvih dokaza se desavaju svaki dan. To sto si ti doziveo nije nista.

Da si Kinez sa parama stavili bih crveni tepih za tebe.
 
S obzirom na pozamašan broj poruka koje sam dobio u vezi sa online aplikacijom, pokušaću na jednom mestu da sublimiram sve utiske i iskustva u vezi sa tim, kako bi budućim aplikantima maximalno olakšao ovaj proces.
Prva stvar koju treba naglasiti da je viza odelenje kanadske ambasade preseljeno prošle godine iz Beograda u Beč, tako da svi državljani Srbije i okolnih zemalja apliciraju za sve vrste viza pa i za turističku upravo u Beču (izuzev Hrvatskih državljana, kojima nije potrebna viza za ulazak u Kanadu).
Mogućnost online apliciranja za turističku, ali i studentsku vizu, uvedena je u decembru 2012-e. Postoje određene agencije koje završavaju slanje vaših papira za vizu u ambasadu u Beču za određenu nadoknadu, klasičnim putem tj poštom, što je naravno skuplje prilično, a i vremenski duže traje. Agencije nemaju interes od online aplikacije, pa još uvek forsiraju priču da ona nije moguća i da samo oni mogu da vam završe vizu, što naravno nije tačno.
Poslednja iskustva sa online aplikacijom su da su neki ljudi dobili vize za bukvalno nekoliko dana od podnošenja zahteva, što je naravno vrlo pozitivno, jer vrlo brzo znate na čemu ste, nema iščekivanja odgovora itd.
Generalne informacije oko apliciranja za turističku vizu mogu se videti na sajtu ambasade u Beču: http://www.canadainternational.gc.c...v-instructions_vrt-instructions.aspx?lang=eng
Pa da krenemo sa online aplikacijom. Prva stvar je da se registrujete na sajtu CIC-a i to na: http://www.cic.gc.ca/english/e-services/mycic.asp
Imaju dve opcije, ja sam radio sa GCKey Log In, pa tu opciju i preporučujem. Nakon registracije unesite svoj User ID i Password.
Prvo je neophodno skinuti i popuniti obrazac IMM5257. Nakon popunjavanja treba uraditi validaciju dokumenta pritiskom na dugme Validate, koje se nalazi na kraju dokumenta. Dokument NE TREBA štampati da bi se potpisao, već postoji opcija tzv elektronskog potpisa, u kasnijoj fazi aplikacije. Popunjen fajl sačuvati na kompu, a zatim ga upload-ovati. Isto treba popuniti i dokument Family information IMM5645.
Zatim će vam tražiti da upload-ujete određene fajlove. Prethodno ih morate na neki način skenirati. Za to vam ne treba skener, već to možete uraditi sa fotoaparatom, čak i sa mobilnim telefonom koji ima iole kvalitetniju kameru. Prebacite uslikane dokumente na kompjuter i malo ih doterate, smanjite rezoluciju i sl.
Purpose of travel – dokumenti koji dokazuju razloge zašto putujete u Kanadu. Npr: pozivi na venčanja rodbine, dokaz o pohađanju kursa u kanadi, uplata turističkog aranžmana itd.
Proof of Means of Financial Support – potvrda i izvodi sa računa iz banke o deponovanom novcu, kao dokaz da se možete izdržavati za vreme boravka u Kanadi, potvrda o zaposlenju od firme sa navedenim primanjima, pismo o odobravanju odsustva sa posla. Možete izvaditi i listing iz PIO fonda. Ako ste preduzetnik dokaz o registraciji firme, izveštaji poput bilansa stanja i uspeha itd. Ako idete na seminar ili neku obuku, dokaz o plaćenoj obuci i slično. Znači, ne postoji striktna lista, već je na vama samima da svoju finansijsku situaciju prikažete verodostojnijom.
Passport or travel document – skenirana kopija pasoša i to, strane gde su vaši podaci kao i svih stranica gde su udarene vize i prelasci granice.
Digital photo – postoji specifikacija kako treba da izgleda fotografija. Detaljnije na: http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/photospecs.asp
Proof of relationship – izvodi iz MKV i/ili MKR za decu ako ih imate, na međunarodnom obrascu, kopija pasoša osobe koja vas poziva u Kanadu.
Business registration – izvod iz Agencije za privredne registre za firmu gde ste zaposleni, može i PIB obrazac.
Travel history – dokumentujete vašu istoriju putovanja. Što više imate pečata i viza veće su vam šanse da dobijete i kanadsku. Poželjno priložiti kopije i starog plavog pasoša.
Invitation letter – u suštini najbitniji dokument. Pismo bi trebalo da ima sledeću formu: http://www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp U njemu treba da bude naveden razlog za posetu, kao i ko snosi troškove boravka, puta itd.
Itinerary, travel – kopija povratne avionske karte ili samo rezervacija iste.
Letter of explanation – ovde se mogu staviti sve što smatrate bitnim a da nije pokriveno dokumentima od gore. Npr možete staviti kopiju izvoda iz katastra da ste vlasnik stana/kuće itd. Sve što doprinosi uverenju viza službenika da ćete se vratiti u vašu zemlju nakon posete.
Bitno je napomenuti da u svako od ovih polja možete prikačiti samo jedan fajl, što znači npr ako imate više fajlova kojima dokazujete nešto, morate ih spojiti u jedan fajl! Postoji dosta alata na internetu kako to da uradite, vrlo je jednostavno npr: http://www.makephotogallery.net/
Bitno je da dokumenta NE MORATE prevoditi kod sudskog tumača. Sasvim je dovoljan običan prevod, tj sami možete prevesti!
Nakon toga sledi application review, gde elektronskim potpisom potvrđujete istinitost svih podataka.
Zatim se prelazi na deo plaćanja zahteva za visu putem platne kartice. Iznos plaćanja za TRV je 75 CAD. Nije mougće kao dokaz plaćanja upotrebiti skeniranu uplatnicu, jer sistem pre prosleđivanja aplikacije traži da izvršite plaćanje platnom karticom. Treba napomenuti da sistem neće prihvatiti sve kartice, već samo određene vrste. U principu prolaze kreditne kartice i samo određeni tipovi debitnih ili prepaid kartica. Npr ako vam ne prolazi kao meni debitna Master kartica, možete platiti sa poklon karticom Erste banke, koju možete izvaditi na šalteru banke istog dana po podnošenju zahteva! Više na: http://www.erstebank.rs/rs/Stanovnistvo/Kartice/visa/VISA_poklon_kartica
Nakon plaćanja vize, prosleđujete dokumenta preko opcije Submit.
Tu se vaš deo posla završava i ostaje vam da čekate na povratnu informaciju, da li ste dobili vizu ili ne. Bićete obavešteni na e-mail da vam je stigao fajl na portal.
Ako ste dobili vizu, dobijate poziv da pošaljete pasoš na viziranje. Tu postoji više opcija. Možete poslati preko pošte, Dhl-a, otići lično u Beč, poslati po prijatelju itd.
DHL usluga iz Bg-a sa plaćenim odgovorom vam je oko 13,000 din. Ako želite da uštedite, pošaljite preko pošte preporučeno avionskim putem. Npr. na relaciji NS-Beč slanje ovim putem košta manje od 600 din. Amasada će vam vratiti pasoš istim putem za nekoliko dana. Naravno uvek postoji rizik da se pošta izgubi, ali po meni taj rizik je minimalan i isti je i za DHL pošiljke. Ko neće da rizikuje, najbolje lično da ode do Beča da mu se udari viza.
Znači ne postoji elektronska viza kao što su neki mislili, već se ona mora zalepiti u pasoš!

Toliko za sada ukratko :kpozdrav:
Imam jedno pitanje, sta da radim ako sam zaposlen radnik, ali nisam prijavljena? Pri tome ne studiram a roditelii i decko mi finansiraju put... sta da prilozim kao dokaz o povratku u maticnu zemlju? Odg molim te
 
Pozdrav :) Molim vas, da vas ovo pitam posto me jako zanima a vjerujem da bi ste vi znali odgovor. Htio bih uskoro da predam za useljenicku vizu online. Imam 24 godine i zasnovanu porodicu. Po vasem misljenju da li imamo neke sanse da nas prihvate kao imigrante? Sto je plus, u jednoj firmi u Bosni vozim kao kamiondzija po Evropi, pa bih ako bi presao odmah polagao kategorije i trazio posao. Molim vas ako nesto znate o tome-obavijestite me. Znam da bi ste mi prvo predlozili da saljem CV-ove i da dobijem ponudu za posao, ali nista od toga, neuspjesno. Hvala unaprijed svima koji odgovore .. Pozz
 
Pozdrav :) Molim vas, da vas ovo pitam posto me jako zanima a vjerujem da bi ste vi znali odgovor. Htio bih uskoro da predam za useljenicku vizu online. Imam 24 godine i zasnovanu porodicu. Po vasem misljenju da li imamo neke sanse da nas prihvate kao imigrante? Sto je plus, u jednoj firmi u Bosni vozim kao kamiondzija po Evropi, pa bih ako bi presao odmah polagao kategorije i trazio posao. Molim vas ako nesto znate o tome-obavijestite me. Znam da bi ste mi prvo predlozili da saljem CV-ove i da dobijem ponudu za posao, ali nista od toga, neuspjesno. Hvala unaprijed svima koji odgovore .. Pozz

Gledah PNP programe, ali verujem da svaki od njih zahteva da imas ponudu od poslodavca
 
Pozdrav svim forumasima. Imam jedno mozda malo glupo pitanje...

Da li je neko upucen koliko detaljno se proveravaju podatci poslati u Bec za dobijanje vize za Kanadu? Ovako stoje stvari. Verenica i ja nismo zaposleni nigde, ali radimo kod njenih roditelja u pekari, ne priavljeni (na crno) Neki od dokumenata koji povecavaju sigurnost dobijanja vize, izmedju ostalih, jeste i potvrda o zaposljenu i visini primanja... Sto bi nam naravno direktor (verenicini roditelji) mogli uraditi, naravno isto kao i ostalim radnicima (formular, pecat, info o preduzecu.....) Sve ostale uslove imamo dobre - oboje po stan na sebi, potvrde od banke o stanju na racunu - poprilicno novca na racunu bi imali, ili na dva odvojena racuna ako je potrebno, garantno/pozivno pismo od ljudi koji su tamo 20godina, situirani, sa dobrim primanjima i takodje nekretninama na sebi...

Slicno je pitanje kao od clana "tajataja" ... Znaci radimo, ali nismo prijavljeni, ali bi mogli da imamo formulare o zaposljenju i visini primanja.

Pa ako neko moze da pomogne bilo kakavim iskustvom, ili savetom, bilo bi super :) Hvala
 
Pozdrav svima,
Nedavno sam se upleo u ceo proces online aplikacije za visitor visu, stigao sam do dela gde treba da platim fee i tu mi nastaju problemi.

Imam validnu visa virtuon karticu i erste poklon visa electron karticu ali ni sa jednom nisam u stanju da izvrsim uplatu. poruka sistema je "transaction not approved".
Zna li neko gde bi mogao biti problem i kako bi mogao resiti ovaj problem?
Prilikom placanja sam u polju za zemlje navodio Austrija, canada, Srbija... sve sa istim rezultatom.

hvala unapred na bilo kakvoj pomoci.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Danas sam popunio online aplikaciju za sebe i suprugu. Sva dokumenta treba uploadovati bez ručnog potpisa (osim za ovlašćenje člana porodice koji se mora štampati i ručno potpisati). Pred kraj aplikacije se pojavi deo vezan za digitalni potpis, potrebno ej samo potvrditi i to je to.

Ono što mene zanima je vreme za koliko se aplikacija submit-uje? Ja sam sve popunio i platio online, čak imam i štampanu potvrdu ali kada udjem u myCiC nalog aplikacija mi je i dalje aktivna tj.nije zatvorena. Da li je neko imao iskustva sa tim? Negde sam pročitao da se posle plaćanja šalje mail sa potvrdom ali mi ni to nije došlo.
 
Kod popunjavanja formulara imm5645 u vezi clanova porodice, drugi deo, nema nigde da se cekira"nemam dece" nego tek ispod tabele treba da se stavi samo potpis da garantujes da nemas dece. E sad, pitanje je, da li se u sva polja gore iznad treba staviti N/A ili samo da se ostavi prazno?
Razumem(donekle) da ce na kraju sve da se verifikuje elektronskim potpisom, ali, da li je ovde potrebno odstampati taj obrazac, potpisati ga gde je potrebno pa ga slikati/skenirati i onda uploadovati prilikom popunjavanja online prijave?!?!
unapred hvala
 
Kod popunjavanja formulara imm5645 u vezi clanova porodice, drugi deo, nema nigde da se cekira"nemam dece" nego tek ispod tabele treba da se stavi samo potpis da garantujes da nemas dece. E sad, pitanje je, da li se u sva polja gore iznad treba staviti N/A ili samo da se ostavi prazno?
Razumem(donekle) da ce na kraju sve da se verifikuje elektronskim potpisom, ali, da li je ovde potrebno odstampati taj obrazac, potpisati ga gde je potrebno pa ga slikati/skenirati i onda uploadovati prilikom popunjavanja online prijave?!?!
unapred hvala

Ako podnosite zahtev online, nista se ne potpisuje niti stampa. Na tom mestu u formularu, samo se ostavi prazno (bar sam ja tako uradila). Samo sam ukucala datum. Sve se to na kraju aplikacije potvrdjuje elektronskim potpisom (koji i nije pravi elektronski potpis nego se samo klikne da potvrdjujete da su svi podaci istiniti, bla, bla).
 
Ipak sam predala preko VAC-a. Oni u Posti su me cudno gledali, a DHL i te zaebancije nisam htela ni da konsultujem. U Bec da idem - nisam htela da trosim pare. Pa reko' hajde preko VAC-a. Bili su sasvim korektni, mada i nisu imali gde da budu nekorektni. Samo predas pasos i to je to.

- - - - - - - - - -

Koliko je proslo radnih dana od kako si podnela online zahtev za vizo,

Ako mene pitas, proslo je oko 10-15 dana.
 

Back
Top