Lepotica i Zver

dzordzV76

Primećen član
Poruka
980
Nadamse da ste ovo čitali ili gledali, pa molm vas recite šta ste shvatili. Ja sm shvatio da je Princ od silnog izobilja postao ohol, jer nije znao šta nemože. Toliko je zastranio da je sve potcenjivao, a nije više znao ni zašto je neko sa njim. Izgubio je kompas i cenio je samo spoljašnost. Čarobnica mu je pružila priliku da se odrekne obesnog načina života, ali on nije. Čarobnica je figurativna u priči, pokazuje se samo kako čove postane zver iz izobilja, u naše vreme mož bibti i narkos. Toliko je zastranio da je postao zver i tako sebe i video. Još više je bio ljut na sebe pa je postao još veća zver. "Čarobnica"-život mu je ponudio neki period da se popravi i vrati u normalu, ili će ostati za ceo život zver. Princ svo vreme kažnjava sve ali naj više sebe. U ludilu je i teško mu je da shvati gde greši i kako da se isčupa iz svega. Pojavila se lepotica koja iz ljubavi mu pomaže da nađe put. Nije joj bilo lako. A sad malo vi.
 
Ne znam, ja sam samo lepotica... :D Meni nista nije jasno... :roll: Zasto se svaki princ pretvori u zabu, a nikad nijedna zaba u princa.... hmmmm.... Mislim, zaba, zver - sve ti to isto... :roll:
 
guda:
Ne znam, ja sam samo lepotica... :D Meni nista nije jasno... :roll: Zasto se svaki princ pretvori u zabu, a nikad nijedna zaba u princa.... hmmmm.... Mislim, zaba, zver - sve ti to isto... :roll:
Da li si ikada ljubila žabu :? , a ako se i pretvori u žabu za to su krive princeze koje se pretvore u kvočke. :lol: :wink:
 
Jedna od mojih omiljenih bajki! :D
Mada vise volim ruski crtani (Аленький цветок), nego Diznijevu verziju.

A najvise volim Uspavanu lepoticu.

Nego, da pocnem... :D
Pa, ako malo bolje razmislimo, prica nije toliko o ZVERI koliko o lepotici. Ona je ta koja preobracuje…
Zver – buduci da je ranije bio ohol i prelep covek, nije pruzio utociste staroj vestici i rekao joj je da je ruzna. E, onda se ona pretvorila u lepoticu i kaznila ga time sto ga je preobratila u jezivu pojavu, koja mora naci nekog ko ce je voleti TAKVU KAKVA JESTE - dakle, da on na svojoj kozi oseti kako je to biti ruzan i odvratan i da shvati kako i oni koji su inferiorni u fizickog pogledu u odnosu na druge – zasluzuju paznju i imaju dusu.
I on je cekao. Dosla mu je ona Lepotica. OK, ali – pitanje je – mozda mu se ona ne bi svidela da on nije bio u toj situaciji? Cini mi se da je bio toliko ocajan da bi prihvatio bilo koga, mozda i onu vesticu sa pocetka price :)

E, sad – glavna je Lepotica. Ona je ta koja je videla “kroz” tu njegovu spoljasnju ruznocu i uhvatila tracak ljudskog i dobrodusnog koje je spavalo ispod takve spoljasnjosti. I upravo NJENA sposobnost da ugleda lepo u ruznom i jeste preobratila zver, koja se pokajala zbog svoje oholosti – i buduci da mu zivot zavisi od nje, prihvatio je tu ljubav. Ali! Ona je morala da ode, la-la-la, i on ju je pustio. A zasto ju je pustio? Zato sto je, ugledavsi se na nju, postao dobar i nesebican i – cak po cenu sopstvene smrti – zeleo je da Nju ucini srecnom.

Ali, eto, ona nije mogla da bude srecna bez njega. I oni su se zdruzili na kraju, mada su postojale neke peripetije…
Naravno, on se pretvara u prelepog princa kada ona pocinje da place zbog misli da je on mrtav.
I tako – princ dobi svoju Lepoticu, a Lepotica dobi princa. :D

I na kraju shvatis da su svi lepi. I izgubi se poenta price. :(
Djavola je tako… Zaba ce ostati zaba. Zver ce ostati Zver. :(

A poenta bi trebalo da bude – nije lepota najvaznija. Vazna je dobrota u srcu i prostodusnost. E, ovim krajem je sve to poreknuto, jer mi kazemo sebi “Oh, kakva sreca da je on opet postao lep! I da je ona dobila onog koji je po lepoti zasluzuje!”
No, dobro…
A mozda je to i metafora… Svi su lepi ako su dobri? :roll:
 
Snezna_kraljica:
Jedna od mojih omiljenih bajki! :D
Mada vise volim ruski crtani (Аленький цветок), nego Diznijevu verziju.

A najvise volim Uspavanu lepoticu.

Nego, da pocnem... :D
Pa, ako malo bolje razmislimo, prica nije toliko o ZVERI koliko o lepotici. Ona je ta koja preobracuje…
Zver – buduci da je ranije bio ohol i prelep covek, nije pruzio utociste staroj vestici i rekao joj je da je ruzna. E, onda se ona pretvorila u lepoticu i kaznila ga time sto ga je preobratila u jezivu pojavu, koja mora naci nekog ko ce je voleti TAKVU KAKVA JESTE - dakle, da on na svojoj kozi oseti kako je to biti ruzan i odvratan i da shvati kako i oni koji su inferiorni u fizickog pogledu u odnosu na druge – zasluzuju paznju i imaju dusu.
I on je cekao. Dosla mu je ona Lepotica. OK, ali – pitanje je – mozda mu se ona ne bi svidela da on nije bio u toj situaciji? Cini mi se da je bio toliko ocajan da bi prihvatio bilo koga, mozda i onu vesticu sa pocetka price :)

E, sad – glavna je Lepotica. Ona je ta koja je videla “kroz” tu njegovu spoljasnju ruznocu i uhvatila tracak ljudskog i dobrodusnog koje je spavalo ispod takve spoljasnjosti. I upravo NJENA sposobnost da ugleda lepo u ruznom i jeste preobratila zver, koja se pokajala zbog svoje oholosti – i buduci da mu zivot zavisi od nje, prihvatio je tu ljubav. Ali! Ona je morala da ode, la-la-la, i on ju je pustio. A zasto ju je pustio? Zato sto je, ugledavsi se na nju, postao dobar i nesebican i – cak po cenu sopstvene smrti – zeleo je da Nju ucini srecnom.

Ali, eto, ona nije mogla da bude srecna bez njega. I oni su se zdruzili na kraju, mada su postojale neke peripetije…
Naravno, on se pretvara u prelepog princa kada ona pocinje da place zbog misli da je on mrtav.
I tako – princ dobi svoju Lepoticu, a Lepotica dobi princa. :D

I na kraju shvatis da su svi lepi. I izgubi se poenta price. :(
Djavola je tako… Zaba ce ostati zaba. Zver ce ostati Zver. :(

A poenta bi trebalo da bude – nije lepota najvaznija. Vazna je dobrota u srcu i prostodusnost. E, ovim krajem je sve to poreknuto, jer mi kazemo sebi “Oh, kakva sreca da je on opet postao lep! I da je ona dobila onog koji je po lepoti zasluzuje!”
No, dobro…
A mozda je to i metafora… Svi su lepi ako su dobri? :roll:
Prvo, nije se čarobnica pretvorila u lepoticu :!: Drugo, pisac govori kako se ljudi zbog velikih mogućnosti pretvore u zver, ali sami. Lepi princ je i dalje lep samo ga zbog njegovog ponašanja svi vide kao zver. Treće, svako može da se promeni, samo da li dovoljno želi, zato mu je i dat rok do 21.god. , jer pisac smatra da je to krajnji rok da čovek promeni sebe, u obrnutom su mu šanse sve manje. A šta misliš o onom drugom momku što je glavni u selu, i jedini mu je kvalitet što je krupan i jak :?: :wink:
 
ma da ....ali nastavak priče i nije tako sladak ,,, lepotica je zaljubljena u njega baš zbog izgleda ,,, nije ni ona tako fina kao što izgleda ,,,pa znate valjda u stvarnom životu kada naletite na cica macu --- ali što je više upoznajete shvatate da i ona poseduje sve ljudske osobine -pakost , nadmenost , pametovanje -bez potrebe , ljubomoru , nevernost,,, njena duša je prljava ,, telo- obeležena teritorija raznih sumnjivih tipova ,, eeee dragi moji --mnogi su se na njoj istresali ,,, --lik svetice postoji dok ga mala ne opipa -- kada shvati njegovu tvrdoću i strast je oslepi ,,,,, khm --- a zver ,,, pa ko još sumnja u njegovu ,,muškost,, -- verujem da ga baja ima ih hi hiiiiii na pretek --- i muški bi zinuli ,,,,, da se vratimo na kraj priče ;;; elem pretvori se zver u lepuškastog još neisklesanog i nezrelog ,,, pa ljudi jel ste videli lepotici facu -- to je bilo kao ;; ajd da se slikamo pa da se završi priča ,,,, begam ja odavde u potrazi za novim bajom
 
dzordzV76:
Prvo, nije se čarobnica pretvorila u lepoticu :!: Drugo, pisac govori kako se ljudi zbog velikih mogućnosti pretvore u zver, ali sami. Lepi princ je i dalje lep samo ga zbog njegovog ponašanja svi vide kao zver. Treće, svako može da se promeni, samo da li dovoljno želi, zato mu je i dat rok do 21.god. , jer pisac smatra da je to krajnji rok da čovek promeni sebe, u obrnutom su mu šanse sve manje. A šta misliš o onom drugom momku što je glavni u selu, i jedini mu je kvalitet što je krupan i jak :?: :wink:
Zavisi po kojoj verziji.... U Diznijevoj se Carobnica pretvorila u lepoticu...

Da, u pravu si, ALI! Ovde je potcrtano to da NIJE LEP, odnosno, da faktor koji dovodi do poboljsanja licnosti MORA biti spoljasnji, ako vec u samom coveku ne postoji unutrasnja motivacija :(

21. godina, kazes? Krajenje mi je vreme da se ja promenim, poslednji trenutak.... :lol:

O tom drugom momku mislim da je tupav i bezlican. (iz ovog proizlazi da je bolje biti zao, sa naznakama da mozes postati dobar - nego bezlican i prazan :wink: )
 
taj momak iz sela zove se garson.olicenje siledzije.
lepi princ olicenje egoiste. devojka olicenje dobrote.....tata olicenje idealnog tate, zato je lik iz bajke...
ah da shrek je onda po tom pitanju ipak ok crtani. tu na kraju izmedju mogucnosti da budu ljudski lepi, i srek i fiona ostaju orgovi i odlaze u svoju mocvaru. dakle pristaju da budu takvi kakvi su i dovoljni su sebi...vole se.
moj omiljeni lik, kad smo vec kod toga, je Petar Pan, a omiljena bajka u detinjstvu mi je bila "ruzno pace".
 
antihrista:
taj momak iz sela zove se garson.olicenje siledzije. lepi princ olicenje egoiste. devojka olicenje dobrote.....tata olicenje idealnog tate, zato je lik iz bajke...
ah da shrek je onda po tom pitanju ipak ok crtani. tu na kraju izmedju mogucnosti da budu ljudski lepi, i srek i fiona ostaju orgovi i odlaze u svoju mocvaru. dakle pristaju da budu takvi kakvi su i dovoljni su sebi...vole se.
moj omiljeni lik, kad smo vec kod toga, je Petar Pan, a omiljena bajka u detinjstvu mi je bila "ruzno pace".
Jeste li primetili "Garson" momke u svom okruženju, i da li ste videli da oko sebe ima momke koji mu se dive, a ovaj ih šikanira i služe mu za istrešavanje besa. Videli ste da mu se dive devojke i to lepe, čija je odlika samo lepota. On njih voli, ali su mu dostižne, za razliku od Bell, zato je i juri, a ne zato što je pametna i .......
 

Back
Top