Speedcubing (brzo slaganje rubikove kocke)

Dav1d

Ističe se
Poruka
2.778
Speedcubing (speedsolving) je slaganje Rubikove kocke što je brže moguće. Nije reč samo o slaganju klasične 3x3x3 kocke, u pitanju su i manja (2x2x2) i veće (4x4-7x7). Trenutni svetski rekord drži Holanđanin Mats Valk s vremenom od 5.55 sekundi.

Ponešto o kocki:

"Рубикова коцка (позната и као Магична коцка или Мађарска коцка) је механичка играчка коју је 1974. године[1] изумео мађарски проналазач и професор архитектуре Ерне Рубик (мађ. Rubik Ernő). Коцка је састављена од 26 мањих пластичних коцака које се врте око средишњег језгра. Свака од шест страница које чине коцку у решеном облику је различите боје.

Сматра се једном од најпродаванијих играчка у свету, јер је до 2005. године продата у више од 300 милиона примерака."

Zanimljivost:

Оригинална Рубикова коцка димензија 3×3×3 има осам угаоних коцака и дванаест ивица. Постоји 8! начина да се распореде коцке на угловима. Од тога, седам се може поставити са три обојене ивице произвољно, док оријентација осме зависи од претходних седам, што даје 37 могућности. Ивице је могуће распоредити на 12!/2 начина, пошто непарна пермутација углова повлачи за собом непарну пермутацију ивица. Једанаест ивица је могуће распоредити независно, док положај дванаесте ивице зависи од распореда претходних једенаест, па постоји 211 различитих могућности. Број различитих положаја је тачно 43.252.003.274.489.856.000.

Speedcubing je postao veoma popularan u svetu i kod nas u poslednjoj deceniji. U Srbiji su do sada održana 2 oficijalna takmičenja. Nacionalni rekord je postavio David Buzgo sa vremenom od 12 sekundi.

Ako vas još nešto dodatno zanima o kocki, pitajte. Inače, slažem rubikovu kocku aktivno već pola godine i najbolje vreme mi je 10 sekundi (ne na takmičenju, tako da to nije nacionalni rekord (državni rekord)).

Evo nekih slika:

images
images

win013.jpg
7470670.jpg
v_cube_7x7x7.jpg

bcff_megaminx_duodecahedron_puzzle.jpg
images


Izmena: Evo mog videa sa sa takmičenja, najbolje vreme mi je bilo 14 sekundi, što me je postavilo na 5. mesto u Srbiji.

 
Poslednja izmena:
Bravo. Mislio sam da se niko kod nas ne bavi time.
Uvek sam voleo to da sklapam, ali uvek me mrzelo da naucim neki napredniji sistem od onog klasicnog u 3 sloja, sa kojim mi je rekord 47 sekundi, sa jeftinom kockom podmazanom valjda (i ne secam se bilo je to pre 10-15 god) voskom za kosu ili jestivim uljem.
 

- - - - - - - - - -

СКЛАПАЊЕ КОЦКЕ ЖМУРЕЋИ

Деветогодишњи дечак Лука Павловић из Ниша има десетак врста Рубикових коцки. Ево како за 16 секунди жмурећи склапа коцку 3х3х3.

Jeste mi smo sisali vesla, pa to prolazi kod nas...
 

Back
Top