Pitanja iz knjigovodstva

Radim u Osnovnoj skoli.

Zaposleni su tuzili skolu, povodom umanjenja zarada po osnovu strajka.
Skola je angazovala advokata, i izmirila advokatske usluge u iznosu od 16.500 din. kao i sudske takse u iznosu od 9.500 din.
advokatske usluge knjizene su na teret opstine, a takse na teret sopstvenih prihoda.

resenje viseg suda doneto je u korist skole, zaposleni su duzni da uplate skoli iznos od 49.500 din.

Na koji nacin sprovesti knjizenje?

Hvala unapred.
 
Poštovani, da li neko može da mi pomogne i da mi kaže šta mi je sve potrebno za vođenje knjiga za sportsko udružene-teretanu? Da li ja mogu sama da vodim knjige ili sam u obavezi da angažujem knjigovođu?

Sportsko udruzenje mora biti prijavljeno u APR, te stoga vodi knjige kao i svako drugo pravno lice (ranije nije imalo tu obavezu), i prilaze zavrsni racun, kao i potrebne poreske prijave Poreskoj upravi. Ukoliko posedujete znanje o izradi zavrsnog racuna i popuni poreskih prijava za nedobitne organizacije mozete voditi i sami. Ali, ipak da biste bili sigurni ja savetujem angazovanje strucnog lica.

Ukoliko Vam je potrebna pomoc, javite se.

Pozdrav
 
Za neki artikal po popisu imamo manjak npr. 50 kg a pravilnikom o dozvoljenom kalu,rasturu .... imali bi mogućnost 20 kg neoporezivog dela.Da li nam je za korišćenje ovog neoporezivog dela potreban zapisnik kojim bi bio stvarno utvrđen ovaj kalo,rastur... ili je dovoljan samo pravilnik i manjak po popisu.
Hvala
 
Pitanje:
Kako da radim kalkulacije za Second Hand Shop (maloprodaja)?
Konkretno, oni uvoze robu, sortiraju i prodaju (kao i kod redovnog butika), međutim, da li da kalkulaciju radim kao za redovni butik ili sve svodim na par vrsta proizvoda ili npr. na kilograme (nabavlja se u kilogramima, ne po vrstama i komadima) ...? Nikad nisam imala takovg klijenta, pa nisam ni načisto kako bih radila, a da ne komplikujem puno.
Molim pomoć onih koji imaju iskustvo sa tim :D
 
Imam kafić (pravno lice, ne preduzetnik), pa bi bio red da mu sama vodim knjige.

Interesuje me kako rasknjižavam prodaju (ulaz i izlaz). Moje mišljenje je:

Za piće (npr. pivo, vino, voda, i sl.)

ulaz (nabava):
duguje 134 - roba u prometu na malo
270 - PDV 20%
potražuje 435 - dobavljač
potražuje 1349 - RUC na malo

prodaja (razduženje zaliha):
duguje 501 - nab.vr.prodate robe
potražuje 134 - roba u prometu na malo

prodaja (prihod i pazar):
duguje 243 - blagajna
potražuje 604 - prihod od prodaje robe
potražuje 476 - PDV 20%

kod prodaje sopstvenih proizvoda (kafa, čaj i sl.)

ulaz (nabava):
duguje 101 - zalihe materijala
duguje 270 - PDV 20%
potražuje 435 - dobavljač

prodaja (razduženje zaliha):
duguje: 510 - troškovi materijala (kafa, voda, šećer, kesice čaja, mleko, ...)
potražuje 101 - zalihe materijala

prodaja (prihod)
duguje 243 - blagajna
potražuje 614 - prihod
potražuje 476 - PDV 20%

***Ovaj drugi deo nisam sigurna da je ok kontiran, jer pročitala sam da to treba voditi preko klase 9, iako se ne radi o ZALIHAMA gotovih proizvoda u pravom smislu reči, nego se taj isti proizvod (kafa, čaj, i sl.) spremaju na licu mesta, a za njih se pravi normativ.

Imam svu moguću literaturu SRRS, ali nisam baš našla nešto o knjiženju u ugostiteljstvu. Računovođa sam, ali sam uvek radila za proizvodna preduzeća, a nikad za kafiće.
 
Porodična radnja koja se bavi proizvodnjom i prodajom na veliko, u kojoj je sin kao vlasnik ujedno jedini zaposleni.
Ko može da šalje i prima efrakture?
Samo vlasnik i knjigovođa, ili
* vlasnik kao zakonski zastupnik moze i sme da preko SEFa posalje poziv imejlom osobi iz porodice koja ima elektronski potpis
* vlasnik mora da da posebno ovlascenje osobi iz porodice koja nije zaposleni, ako je odgovor da, koja je procedura?
Hvala vam unapred.
 

Back
Top