Trik gordosti ili altruizma

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Kao odgovor na jedan post rekao sam da za razliku od mnogih inteligenciju ne uzimam kao činilac vrednovanja čoveka.

Neko vidi vrednost samo u novcu, neko samo u emocijama, neko u inteligenciji, a po meni su to samo karakteristike, ne i vrednosti.

Razmišljao sam dali je to kod mene trik gordosti ili altruizma(čovekoljublja).

Zašto gordosti:
Pa kada bih smatrao inteligenciju kao vrednost, onda bi postojali niži ljudi , a onda bih sebe ubrojio u više ljude (ovo mogu da učine svi ,jer uvek se nadje neko inteligentniji i neko gluplji od vas).
Pošto bi arijevski pristup jako zasmetao uravnilovki mediokriteta, a meni lično bi zasmetao prilikom decentracije ,jer bi se osećala nelagodnost "pretvaranjem" u niže biće.
Ovako je baš onako kao što treba, tj. nelagodnost se oseća samo kad se "pretvaram" u nekulturno i neumereno biće...

Zašto altruizam:
Ako uvodim kategoriju po kojoj delim ljude na "ne vredne" i "vredne" , a da to nije dobrota(nezloba je tačnije), korektnost, kreativnost, vrednoća automatski sam isključio altruizam i uključio elitizam (što nije najgore u svemu) ,,ali sam i poništio prirodne zakone ravnopravnog ulaska u borbu opstanka.
Da bude jasnije ne verujem da može čovek da isključi akciju sputavanja prema onim osobama koje pokazuju po njemu "ne vredne" vrednosti.
----------------------------------------------
Tu kod sebe mogu da uzmem primer homoseksualizma.
Pošto je neprirodan oblik seksualnog izražavanja, uopšte ga ne podržavam i dok je individualna , privatna karakteristika pojedinaca (dok je u njihovoj kući) podržavam maksimalno sva lična i ostala prava (osim braka jer je to zvanično davanje signala celom društvu da je takva zajednica normalna i prirodna. Prihvatio sam normalna jer je česta danas i stvar je lične slobode izbora, ali ne mogu da prihvatim da je prirodna.).
Zato svako eksponiranje neprirodnih afiniteta, prelazak iz privatnog u javno povlači kod mene aktivaciju vrednovanja i samim tim akcije sputavanja takvih afiniteta.
-----------------------------------------------

Na šta sugeriše ovaj post?
Na to da vrednovanje inteligencije od vas pravi mediokritet (ili elitistu, ali elitista pokazuje mediokritet ali višeg nivo nego trenutno stanje).
Na to da vrednovanje inteligencije unosi sujetu u vaše aktivnosti (ne da se bojite ugrožavanja vas i vaše hijararhije) već da težite da ustanovite hijarahiju po tom principu svuda oko vas , a samim tim i da sebe ugradite u taj sistem "kako valja".
I eto vam sujete.
Na to da su učitelji i nastavnici nekada negovali sistem vrednosti kod djaka da je ocena kompromis izmedju vrednosti čoveka u djaku i vrednosti znanja u djaku (nigde se nije nagradjivala inteligencija , a i nebi smela jer bi dovela do izuzetno lenje generacije i degeneracije)
Na to da uvodjenjem američkog check box ispitivanja i vrednovanja samo znanja , mladim generacijama se daje izuzetno jak vaspitni impuls da sutra u životu cene samo isljučivo znanje i ostvarene rezultate , ne i čoveka.
Kao rezultat se mora očekivati nehumanizacija "tolerantnog modernog" društva.
I nestanak empatije, smanjivanje vrednosti čoveka i sužavanja situacija gde čovek može da se ispoljava na druge načine osim kroz rezultate.

Izvinjavam se svima koji su ovo morali da pročitaju.
 
Odlicna tema.
Sto se tice gordosti, smatraju mnogi hriscani da iz nje poticu svi grehovi. Ona je osnov za nastanak svakog novog greha, bilo kakvog.
No salu na stranu(ovo je stvarno bezobzirno i unapred se izvinjavam svim vernicima, ali jace je od mene).
Razumem potpuno tvoju pricu, Patak, i cini mi se da si dobar covek. Blago tebi. Tesko tebi.
Licno, ne umem da posmatram stvari kao ti. Inteligenciju ne umem da posmatram kao "elemet bica", stoga kao ni ti da na osnovu toga coveka vrednujem. Umem to bice da vidim samo i iskljucivo kao celinu, sa svim elementima koji nisu odvojivi i ne treba da se rastavljaju. A inteligencija je VEOMA vazan deo te celine. Hteli mi to da priznamo ili ne, svi to radimo (vrednujemo druge) po jednom, drugom ili desetom osnovu. I to je dobro. Sto pre shvatimo koliko su glupi ljudi cesto opasni i pogubni, pre ce nam zivot proci u radosti i veselju.
 
Svaki čovek je opasan ako njega i njegove reakcije niste predvideli , a dovode do vašeg ugrožavanja.
To što ljudi kažu da je glup čovek opasan samo pokazuje njihovo opuštanje i pretpostavku da svi ljudi isto misle.Otprilike to vuče na lakomost, naivnost, egocentricnost, površnost.

Da li je inteligentan manje opasan ili manje sputavajući... Nije.
Jedina razlika izmedju "inteligentnog" i "glupog" je što vam je ovaj "inteligentan" bliži u shvatanjima i stavovima...A opet možda ste zajedno nekome trećem ITEKAKVA opasnost i spoticanje.

Inteligenciju računam kao lepotu. Talenat , karakteristiku kojom možete dobiti prednost u životu, ali nikako zaslugu da vas zbog toga vrednujem.

Kad birate prijatelja , ne gledate njegovu lepotu , ne gledate njegovu inteligenciju, osim ako i jedno i drugo posredno počne da vas pogadja i škodi vam....
Zašto onda ljudi imaju utisak da vrednuju ljude kroz inteligenciju .

Isto kao što vrednuju , kroz novac, kroz karijeru , kroz uspeh. Ovo su slične kategorije hijararhijskog potencijala i ostvarenja (postavljanja )osobe. Ipak retko ko će analizirati sebe toliko da shvati koliko je sličan lovcu na priliku ili na vezu....Tako samo liči , ne mora da je to motiv svestan (ali nesvestan jeste i vuče korene iz toga....)

Zato mi se ne svidja nikakav elitizam. Tu ima odmah gordosti, sujete, i osude.

Šta je napredno za društvo. Elitizam prisilom uvodi naprednije i elitnije.To je dobro. Tog trenutka to postaje mediokritetska okolina . Rudimenti starog još postoje i to je dodatna nestabilnost, fiksacija novih mediokriteta takodje postoji . Treba dočekati novu generaciju (polukorak je 12 godina, korak je 32) kojoj će uz dobro usmerenje elitistički poredak stvarno izgledati mediokritetski i tek onda će se napraviti novi pomak na bolje.

Tako da ustvari ovim uvedoh maksimalnu brzinu promena u društvu , a to je elitizam u koracima od po 32 godine....(+/-4).

P.S. 12 i 32 nisu nasumično odabrane ali ne spadaju pod ovu temu...

Izvinjavam se svima koji su ovo morali da pročitaju.
 
I moje je mišljenje da je inteligencija jedan od kriterijuma, ali ne i bitan kriterijum u 'vrednovanju' nekog ljudskog bića. Jer, priznali mi to sebi i drugima ili ne, stalno procenjujemo. Razvrstavamo, svesno ili nesvesno.
IQ pri tom nije značajan, već način na koji se on koristi. Isto važi i za znanje.

'Elitizam' je pozitivan dok god nije sam sebi cilj, jer se sa ciljem završava. Prestaje duhovna razmena i nadogradnja. Činjenica je da pripadnici bilo kakve elite imaju razne pogodnosti.Nasilno uvođenje elitizma u društvo zavisi od tog društva.

U principu, nije bitno koje karakteristike ljudska jedinka dobija rođenjem, to su već i medicina i psihologija i socioligija dokazale, već da li se, i kako i koliko, taj potencijal razvija u životu iste.

Ovo je moje neargumentovano mišljenje, jer potkrepljenje zaključcima autoriteta je čak i u sažetoj formi preopširno i predugačko za jedan post. :?
 
Dragi Tuzni patak,
i ostali, koji ste zainteresovani za ovu temu, evo, prosirili smo temu dakle sa inteligencije nekog coveka(ljudi) na aktivni zivot takvih ljudi.
Hocu nesto drugo da kazem o inteligenciji.Pogotovo bi to bilo upuceno glupima(dijalekticka suprotnost inteligencije),ups,"manje inteligentnima" kojih nema.Cini mi sa Montenj dosta konkretno prica o tome.Montenj kaze:u Sokratovo vreme,
na celom svetu nije bilo 7 mudraca,a danas se ne moze naci na celom svetu sedam budala!?!
Dakle, obicni ljudi ne treba da uopste zavide inteligentnim, njihovom jeziku, jer inteligencija je za prirodu suvisak, a za nase drustvo ,pojedinacno zlo, koje ,eto, mora da se istrpi.
Inteligencija nije nikakva prednost nego mana u postojecem poretku stvari.Obican covek je zainteresovan za sopstveno prezivljavanje sa uskim horizontima,
a inteligentan koji vidi, koji mora zbog svoje zle sudbe videti vise i dalje, je jedno od najnesrecnijih bica na Zemlji.
Njegovo vidjenje se mora nekako zauzdati religijom, a proizvodi njegovog intelektualnog rada se predati u ruke "manje inteligentnih", obrnuto po meni, nepostoji.
Ja imam i predlog koji ce ovde biti opste prihvacen.Neka "manje inteligenti" nastave da "vuku" zemlju, kako su to i dosad radili.Do kojih ce je samo visina dovuci!Hej!
A svaki susret dvoje inteligentnih, taj cudni ,redak trenutak njihove srece, neka ostane u senci procvetalih lipa ili kako inteligentni pesnik Milan Rakic kaze:
...I tako kraj cveca ostacemo sami,
-Prolice se tada, kao bujne kise,
stidljivi sapati u blazenoj tami,
i reci iz kojih prolece(i leto) mirise.

Ja sam svoj KORAK vec odavno ucinio.
 
Empedokle:
Njegovo vidjenje se mora nekako zauzdati religijom, a proizvodi njegovog intelektualnog rada se predati u ruke "manje inteligentnih", obrnuto po meni, nepostoji.
Ja imam i predlog koji ce ovde biti opste prihvacen.Neka "manje inteligenti" nastave da "vuku" zemlju, kako su to i dosad radili.Do kojih ce je samo visina dovuci!Hej!

Vidim da je većinski stav ovde osuditi različitost.
Kako osuditi. Tako što vrednujemo ljude kroz njihove radne(poslovne) osobine.Tako automatski sputavamo one koji nisu u našem "nivou" osobina. E nazovite me i boranijom , ako ovo nije definicija mediokritetskog ponašanja.Zatim , osim kod inteligencije , ovakvo nipodaštavanje je odmah prisutno i kod bilo koje druge radnje gde smatrate da neko obavlja posao lošije od vas (nesposobno).
DA LI ĆE TE SE ONDA LJUTITI KAD VAS NEKO PONIŽAVA KAD NEŠTO POGREŠITE ILI SE NISTE RODILI NAUČENI.


Inteligencija je jedna od radnih , poslovnih osobina čoveka jer pokazuje brzinu zaključivanja i snalaženja čoveka u novim situacijama.

Poslovna sposobnost i poslovna hijararhija u društvu je po meni jedna stvar , a poštovanje ličnosti i čoveka , osobe , sasvim druga.
Inteligencija je samo jedna od poslovnih karakteristika, kao i izgled.

Nekako imam utisak da niste raščlanili hijararhijsku vrednost čoveka u društvu, zatim njegovu projekciju sopstvenog hijararhijskog položaja (bitno za samopouzdanje i mnogo drugih zavisnih osećaja), od odnosa sa tim čovekom, osobom....

Ako je ovo potpuno medjuzavisno , onda mi u oči upada sličnost sa okupljanjem ljudi oko bogataša. Poštovanje , kao podsvesno/svesni rezultat moguće korisnosti druženja sa datom osobom....

Ne svidja mi se ni predrasuda , da što si inteligentniji to ćeš sigurno više bežati od motike...
-----------------------------------------------------
Sad ako pogledate vaše stavove, i pretpostavite da i drugi imaju iste stavove o vama, jasno je da možete očekivati poštovanje samo dok ste uspešni i dobri u svom poslu ili u novcu i imanju (društveno hijararhijske metode ocene)

Ja tu ne vidim ni prijateljstvo, a ni pravo poštovanje.
----------------------------------------------------
Naravno , ko nas zna , on to neće primetiti ,jer je suština tako dobro zamotana u fine folije, i taktički dobro obradjena, ali stoji da većina ovde deli ljude na "nije mi ravan" , "dobar je , jak je, uspešan".

Da se razumemo, to je sasvim uobičajen stav i životni stil kod ljudi. To što ja očekujem da filozofski pristup bude realan , a ne preobojen svojim "nivoom kvaliteta", možda je samo moja zabluda i preterana zahtevnost. To što u nekim švajcarskim selima dosta drugačije razmišljaju , možda daje nadu da nije ceo svet kao ovde.

Ima još jedna "sitnica" .
Ako ste ponižavajuće(manje ih vrednujete) raspoloženi prema onima koji su ispod vašeg nivoa, kako se osećate ako ste stalno u društvu naprednijih i uspešnijih.
Nešto mi kazuje da onda sa vremena na vreme, dobijate poriv da naglasite grešku, oborite te uspešnije , radi povećanja samovrednovanja.
(motiv alije djerzeleza na delu)

Drugi , pak moraju da vibriraju, tj. da menjaju okoline da bi malo boravili i u "nižoj" okolini gde bi ponižavali (poniženje se tako često radi ponosom na svoju kuću, gipsane figure, bazen....) druge.

Ipak u svoj ovoj igri ja ne vidim stvarno ispoljavanje osoba i njihovih želja.
Osim kreiranih želja.Igra bleferomana....
 
Dragi Tuzni Patak,
nisam mislio na zemlju kao zemlju, vec na zemlju kao drzavu.
Mislim da je tvoj pogled na aktivni zivot kao jedini aktivni zivot u smislu ekonomske konkurencije u redu, cak je pozeljan za svako kapitalisticko drustvo.
Pri tom ti vidis danasnjeg aktivnog coveka kao biznismena, menadzera, sto je u redu,takodje.I ja sam dolazio do slicnog zakljucka, da u danasnoj "situaciji",sistemu,
jedino se poslovni ljudi/biznismeni i to oni na vrhu, mogu smatrati aktivnim, rasterecenim(gledano spolja) od svakodnevne borbe i konkurencije.
Upravo u razlici, postoje i drugi ljudi koji nisu biznismeni, a koji su finansijski rastereceni i koji bi da vode aktivan zivot(intelektualni i svaki drugi neuobicajen, zaboravljen), ali njihovo se zalaganje za takav svoj zivot, prepoznaje kao strano u sveopshtoj trci/konkurenciji.I takav zahtev drustvo konkurencije nedozvoljava.
To tek sme biti samo privezak proizvodnje, a ne zivot.Ako je zivot proizvodnja, u redu.
Idealno bi bilo, a sad mislim sasvim u skladu proizvodnje u jednoj izrazito liberalnoj drzavi(jos zadugo ne nasoj), da se pronadje mesto i za intelektualca i da se njegov trud/intelekt/mozak jednom plati, jer izrazeno merkantilno, ako kilogram neceg na pijaci bezuslovno kosta 100 dinara, onda i operacija na mozgu ili srcu treba da kosta 1000x100 dinara.Tako ce se i jedna i druga strana pravedno razumeti, jer su obe pametne.
Sada cu, jos, malo modifikovati jednu Adornovu misao:dakle, u drustvu interesa, zamisljamo bogatasa u aktivnom zivotu, koji vodi aktivan zivot odvojen od interesa bas svake vrste."No, ta je mogucnost sasvim formalna, jer su privilegovani upravo ti kojima je jurenje interesa postalo druga priroda-inace ne bi zadrzali privilegiju".
 
Pa oni koji su u kretanju po svetu , mogu da primete da se sve više ide ka tome da se prodaje intelektualna vrednost, ali se javlja žestoko ometanje od strane kapitala , koji traži da zaštita intelektualne vrednosti ide kroz pravno ekonomske odnose vlasništva , što je opet pretvaranje intelektualne vrednosti u kapital, ali ne radi vrednovanja intelekta već radi lakše preprodaje od strane berzanata.
Tako intelektualna vrednost postaje roba , a ne vrednost sadržana u konačnoj vrednosti proizvoda.

Kad čovek zadovolji svoje potrebe , onda mu nije toliko bitan novac...Novac je jedino bitan onima koji nisu ispoljeni i zadovoljeni u svome cilju života.
 
Dragi Tuzni patak,
slazem se.Kad bi poceo dalje da razradjujem neke stvari, to bi bila utopija.
Kako npr.Japanci, ali i Evropljani resavaju taj prevelik uticaj biznisa na sopstveni zivot.Cim se zavrsi radna nedelja, petkom popodne, odoshe oni na selo ili negde u prirodu, na izlete, i svi imaju neki hobi.Tako,donekle, pridobijaju zivot,ponovo za sebe.
Msch81, ocigledno mislis na inteligenciju kao jednu od psihickih funkcija(ono IQ) i kako je primeniti, ali nisi rekao za sta?
Dalje cu se malo nasaliti.
Postoji i inteligencija u smislu nemam nikakav drugi primer nego neke vrste intelektualne elite(americke, nemacke, francuska), koja dovoljno inteligentno i unapred promislja gde neka pojava u drustvu,
koja u pocetku izgleda bezazleno, gde zaista vodi.
Posto je nase drustvo pametno i inteligentno, narocito kad se neka stvar dogodi koja ne bi trebala, pa se posle, to je pravilo, a posteriori dugo o njoj pametuje, ta tzv. naknadna pamet je kod nas narocito razvijena.
Posto su kod nas svi pametni i inteligentni, onda nam ne treba "druga" vrsta nase, domace inteligencije koja bi nas stavila pred ogledalo sveta i svetske inteligencije.
Posto nedozvoljavamo da nam nasa, "druga" inteligencija pomogne, onda ce nas svetska inteligencija nauciti pameti.
Zalosno je samo jedno: sto ovdasnja "druga" inteligencija kao izmedju cekica i nakovnja, mora da deli sudbinu mnogih/svih ovdasnjih inteligentnih i pametnih.
 
Meni se čini da postoji oblik sposobnost i da se razlikuje od oblika (imenice) inteligencija.

Nekako mi se čini da si inteligencijom obuhvatio i pamet (a to nije vezano , jeste medjuzavisno)

Inteligencija nije nešto što jako moćno. Inteligencija je najslabije oružje bez dovoljno informacija i onda postaje najslabija tačka.

Da li je inteligentno ili pametno pri traženju stana otići u agenciju. Sa stanovišta povećanja šansi trebalo bi da bude. Opet agencije , većina radi tako što iznajme dva do pet stanova i periodično daju oglase da su u ponudi po primamljivoj ceni , a istovremeno ono što dobiju u ponudi selekcionišu i one najbolje stavljaju u "posebnu ponudu" i to nikada nećete videti.

Znači postoje sitemi gde neinteligentni ljudi , usavršavaju sistem , koji inteligentni vide, ali im ništa ne pomaže , baš kao i kod monopola u društvu...

Baš zbog toga što inteligencija i njeno ispoljavanje zavise od poslovnog okruženja (pa bila to i škola, posao... ) lično inteligenciju ne tretiram kao osobenost i kvalitet čoveka već kao poslovnu karakteristiku.
 
Tuzni_patak:
lično inteligenciju ne tretiram kao osobenost i kvalitet čoveka već kao poslovnu karakteristiku.

A sta tretiras kao osobenost i kvalitet coveka? Informisanost?
Inteligencija kao poslovna karakteristika. Sumnjam. Ona je daleko siri i komplikovaniji pojam, mislim da ne bi trebalo da se definise u 2 reci. Ona je u vezi sa misljenjem, sa emocijama, sa hrabroscu..........I sa dusom.
 
dragonfromdarkness:
red pill:
Tuzni_patak:
lično inteligenciju ne tretiram kao osobenost i kvalitet čoveka već kao poslovnu karakteristiku.

A sta tretiras kao osobenost i kvalitet coveka? Informisanost?
Inteligencija kao poslovna karakteristika. Sumnjam. Ona je daleko siri i komplikovaniji pojam, mislim da ne bi trebalo da se definise u 2 reci. Ona je u vezi sa misljenjem, sa emocijama, sa hrabroscu..........I sa dusom.

Pa, ona mu nekako dodje kao "procesor" koji obradjuje ovo sto si naveo. Ni INTEL 3,8 GHz ne koristi ako nema "ulaznih podataka" za obradu.
A nekad i obicni 286 "odradjuje" sav posao knjigovodstva u trgovini + stampa izvestaje.
E, da postavim jedno pitanje i ujedno da odgovorim, valjda ce biti zanimljivo (nadam se i korisno):
-Koja je najbolja zenska za vas?
-Ona koja vam je DALA!!! :lol:

Da, inteligencija je stvarno slicna procesoru. Odlicna analogija. Odusevljena sam, tek sad pocinjem da uvidjam znacaj inteligencije i ne-inteligencije. Ustvari, svaki apstraktan pojam je kao komponenta racunara. Ustvari, verovatno je logicki pozitivizam u potpunosti primenjiv u filozofiji, dakle u teoriji saznanja i razumevanju pojmova. Taaaaaaako, sad su svi problemi reseni. Napustamo svako metafizicko objasnjenje, mozak je racunar! Ura! Ajmo ljudi sa ovog foruma na neki drugi!!! .................
 
U ovoj temi sam uzeo inteligenciju na tapet, baš zbog toga što ona po svačijem mišljenju predstavlja kvalitet. I po meni je to kvalitet. Ali samo kao potencijal, ne kao autoritet, ovo pod jedan.

Znam da usled funkcionisanja ljudskog mozga i smanjivanja korišćenja istog (da bi se oslobodio za druge aktivnosti) , nešto što pet puta pokaže kvalitetna rešanja , automatski se stavlja u domen provereno.I to je tako.

Sa druge strane naše poštovanje prema nekoj osobi, naša valorizacija te osobe , kao osobe, ličnosti trebalo bi da bude odvojena od bilo čega što nije u vezi sa ljudskim karakteristikama osobe.

Ovde može da padne pitanje : Da li je osoba ocenjena kao vredna ako ispoljava izuzetno kvalitetne osobine prema nama , a sasvim drugačije prema drugima...

Uzroci mogu da budu licemerstvo , ali i predistorija, nesporazum, uvreda....

Ako odgovorite u sebi da ocena ličnosti (naravno lična i subjektivna stvar, jer ovde i govorimo o subjektivnoj oceni , ali i o posledicama subjektivnih kriterijuma) treba da bude na osnovu svih njenih ispoljavanja odmah ste upali u želju da rovarite po tudjim životima zbog pravilnije vaše ocene.

Ako odgovorite da je bitno samo ponašanje koje ispoljava prema vama ili u vašem prisustvu , onda je jasno da je ocena osobe samo slučajno oblikovan stav zasnovan na podskupu informacija o samoj osobi.

Recimo da želite potpunu ocenu ličnosti , znači na osnovu celokupnog ponašanja i kvaliteta. Uzimati inteligenciju kao kriterijum za vaše poštovanje osobe zadire samo u perspektivnost date osobe i samim tim u (prirodnu) vašu prilagodljivost snažnijim. Projekcija druženja sa snažnijim bez obzira na to dali je u pitanju fizička snaga ili mentalna je poštovanje što su na zajedničkoj strani sa fizički i mentalno inferiornijim.
Tako se mnogo više ceni kad čovek ima ogromnu moć , a ne zloupotrebljava je , nego čovek koji ima malo veću moć i ne zloupotrebljava je.

-Logičko objašnjenje koje je najčešće kod svih je , teže je nezloupotrebiti veću moć nego manju.
-Sa druge strane tu je i podsvesno zadovoljstvo što nisu upotrebljene baš one metode i kriterijumi koje ste u prethodnim postovima naveli kao normalne i potrebne....

Jer iz njegove perspektive vi ste "sitne bubice" gledano recimo na nivo inteligencije ili neku drugu kategoriju moći...Tako da ako uključi taj aspekt u ocenu vas kao ličnosti , nećete ga nimalo blagonaklono oceniti. Što je i normalno jer će vas ugrožavati i samom ocenom (ugroziće vaš hijararhijski nivo ili samo vaš subjektivni osećaj hijararhijske vrednosti vas u društvu).

Da kod sebe razvija licemerstvo i snishodljivost , to takve osobe izbegavaju da rade iz svog samopoštovanja.Gordost? Pa ne bih rekao , jer kod licemerstva i snishodljivosti više ubada nerealnost i nazadnost nego gordost....

Tako da bi se onda svi pozvali na toleranciju, a istovremeno sa vaše strane treba "bube" zgaziti ili bar ih se groziti.....

Zato bi kod ocenjivanja osoba isključio bilo kakvu društvenu vrednost, već se zadržao na animalnim , i onda na osnovu njih izvedene društvene zadršao kao pročišćene derivate....Ovo je sada nejasno , ali polako će se razjašnjavati....

Ukratko , u ocenu ličnosti bih uvrstio animalno pravo za preživljavanjem i svaku akciju koja minimalno ometa druge u ispoljenju tog cilja i naravno svaku akciju koja unapredjuje šanse drugih , ali do nivoa nenarušavanja ravnoteže i potencijala samog okruženja....U svemu treba mere , pa i u ovome.

Izvinjavam se svima koji su ovo morali da pročitaju.
 
Daglas Adams, DO VIĐENJA I HVALA NA SVIM RIBAMA
Preveo Zoran Jakšić


UVOD
Daleko u neistraženim zaleđima jedne zabačene oblasti zapadnog spiralnog kraka Galaksije nalazi se maleno, neugledno, žuto sunce.
Na njegovoj orbiti, na rastojanju od približno devedeset sedam miliona milja, nalazi se beznačajna plavozelena planeta čiji su stanovnici, koji su nastali od majmuna, toliko primitivni da još smatraju digitalne ručne časovnike strašno zgodnom idejom.
Ta planeta ima - ili, da budemo precizni, imala je - jedan problem, koji se može opisati ovako: većina njenih stanovnika bila je uglavnom nesrećna. Kao rešenje ovog problema predlagane su mnoge stvari, ali sve su uglavnom bile povezane s kretanjem nekakvih malenih, zelenih komada hartije, a to je zaista čudno, jer ti mali, zeleni komadi hartije nisu i sami bili nesrećni.
Zbog toga je problem opstajao: ljudi su uglavnom bili zlovoljni, a mnogi su se osećali bedno, čak i oni sa digitalnim časovnicima.
Sve je veći bio broj onih koji su počinjali da misle kako su svi napravili veliku grešku još onda kada su sišli sa drveta. A neki su i drveće smatrali lošom zamišlju i rekli su da uopšte nije trebalo ni napustiti okean.
A onda, jednog četvrtka, skoro dve hiljade godina pošto su izvesnog tipa prikovali za drvo zbog toga što je rekao da bi bilo sjajno kada bi ljudi, za promenu, počeli da se ponašaju ljubazno prema drugim ljudima, jedna devojka, koja je za svoj groš sedela u nekom kafiću u Rikmansvortu, iznenada je shvatila u čemu su sve vreme grešili i najzad dokučila način na koji bi se svet mogao pretvoriti u dobro i srećno mesto. Ovog puta sve je bilo u redu, stvar je bila sigurna i niko nije morao nikog da prikucava za drvo.
Ali, na žalost, pre nego što je stigla da to nekome javi telefonom, Zemlja je neočekivano uništena da bi se napravilo mesta za novu hipersvemirsku obilaznicu i tako je ideja izgubljena - činilo se, zauvek.
Ovo je njena priča.
.......................



mozda bi inteligentno od nas bilo da zaboravimo na male zelene papirice i digitalne casovnike???
 

Back
Top