recepti za nase bebe (do godinu dana)

gost 208799

Buduća legenda
Poruka
27.881
zelela bih da imamo i jednu ovakvu temicu gde mozemo jedna drugoj pruzioti neke ideje za pravljenje obroka bebama
naravno, i mame starije dece ce biti od velike pomoci ako imaju neke super kombinacije namirnica u rukavu :)

mom bebanu se svidela danasnja kasica, ima 6 meseci

1 jabuka
1/4 avokada

jabuku skuvati, avokado izdubiti kasicicom (paziti da je zreo), dodati malo vodice od kuvanja jabuke i izmiksati u kasicu....

u slast je poruckao :)
 
nasa danasnja kasica, taman za probu heljdino brasno.... (imamo 6 meseci i dve nedelje, sutra :) )
ovako, kolicina je za dve kasice, da odma napomenem, dobila sam nekih 300 grama....
3 susene kajsije (prvo ih namociti u vodu, bar pola sata, zatim tu vodu prosuti, naliti novu i kuvati dvadesetak minuta, tu vodu sam opet prosula), pa sipala novu vodu i u nju stavila jednu oljustenu i isecenu jabuku i trecinu il polovinu kruske, kuvati desetak minuta, skinuti s ringle....
skuvati posebno u vodi dve kasicice kukuruznog brasna i jednu kasicicu heljdinog brasna (ja prvo stavim u mlaku vodu i razmutim da ne bi bilo grudvica, pa odna skuvam, otprlike u deci vode...)
voce s malo vodice od kuvanja izmiksati, pa dodati skuvane zitarice i izmiksati (izmesati)....

pola sam mu dala da ponjupa, bas je lepa kasica, pa posto dobih vecu kolicinu, zgodno bi bilo ubaciti u teglicu i cuvati za sutra :)
 
pisala sam onomad na temi, ali evo i ovde da bacim malo saveta ... :zcepanje:

kad je vec jeo meso, skuvala sam meso sa raznim povrcem, to sam povadila (bilo mu je odprilike za 2 puta) a meso sam sa dosta supe izblendirala i zamrzla u onim plastichnim drzhachima za led ... bila mu je dovoljna u pochetku jedna, pa posle 2-3 kockice ... naravno, kad bih izvadila, ugrejala bih da prokljucha ... ushtedi se na vremenu dosta
 
Da se ja javim. ;)

Uglavnom ima par varijanti koje se vrte,
mada je mnogo lakse kad napune godinu i pocnu da jedu skoro sve.

Supu kad kuvam, uvek ubacim batak i karabatak,.3-4 krompira, puno sargarepe, bele zeleni, nekad celer. Nekad kelerabu...
Kad supa bude gotova, ocistim batak, karabatak, svo povrce izvadim i u blender... dobije se za dva dana... svaku porciju zalijem sa dve tri kasike supe pa jos malo izmiksam. U zadnje vreme malo posolim a ponekad i pobiberim

Junetinu isecem na kocke pa popakujem u kese za zamrzivac po porcijama.
Nju skuvam nekad u loncicu, nekad u blenderu na paru.

Kad ne kuvam supu, povrce kuvam na pari .
i ribu
i piletinu ponekad

jagnjetina mi je problematicna. nju ne znam lepo spremiti
 
pisala sam onomad na temi, ali evo i ovde da bacim malo saveta ... :zcepanje:

kad je vec jeo meso, skuvala sam meso sa raznim povrcem, to sam povadila (bilo mu je odprilike za 2 puta) a meso sam sa dosta supe izblendirala i zamrzla u onim plastichnim drzhachima za led ... bila mu je dovoljna u pochetku jedna, pa posle 2-3 kockice ... naravno, kad bih izvadila, ugrejala bih da prokljucha ... ushtedi se na vremenu dosta

Sva sreca pa sam citala tada temu bebe 0-6, pa sam sebi puno olaksala jer sam poslusala tvoj savet. Hvala :cmok:

Mi smo se dosta mucili sa hranjenjem, ali mi je pomogao savet da kombinujem i one namernice koje ja npr ne jedem zajedno. Tako da je Junior jeo neke sasvim neobicne kombinacije u salst. Npr voleo je kada u slanu kasu umesam Milupinu kasu od pirinca. Mislim da je mesec dana jeo u svakom obroku bar kasikicu te kase. Meni je ukus bio jako cudan, ali je on tako voleo. Tako da jedini savet je da nudite i onu hranu koju vi bas i ne volite i probajte kombinovati namernice ono sto voli i ono sto ne voli. Znam da je vise savet nego recept, ali se nadam da sam ovim nekome pomogla.

I samo da napomenem da je to bio samo faza i vise ne moram dodavati kasu (tada sam mislila da cu je i u sarme morati dodavati, ali eto, ispostavilo se da je bila samo faza).
 
cicak, ti ne citas naslov :-D
do godinu dana....
znam da posle polako klopaju ko veliki,

ovde na temi bi bili korisni konkretni recepti za bebi kasice, nove ideje za kombinovanje nanirnica i sl....
cokolino, medolino i sl lino stvari kontam da cemo umeti da spremimo ....
Sve sto sam napisala jedu i bebe mladje od godinu dana, ako dobro citas ;)

Kuvanje jabuke i kruske nije recept
Kao sto spremanje bebi hrane nije nikakav nauk

Vise ce ti koristiti neki saveti kao sto je napisala marge

- - - - - - - - - -

A najkvalitetnije je kuvanje na pari
 
Ladno ste i ovde uspele da se podzapate :dash:
LM sto se teme tice, pisala je Birica recept za nemasne przenice :D citiram:
"U jedno jaje stavim kashikicu pavlake , onda to ulupam bash dobro, isechem hleb na manje krishke, dobro natopim i przhim u TEFLONU, ili u KERAMICHKOM TIGANJU na vrrrlo malo masnoce, odprilike na 4-5 komada przhenica 1 MALA KASHIKA ULJA ... verujete mi na rech, nije ukus samo u masnoci"
Ono sto bi ja htela da priupitam, ima li smisla da umesto celog jaja koristim samo zumance, posto belance mojoj maloj jos nisam davala? :)
 
Ladno ste i ovde uspele da se podzapate :dash:
LM sto se teme tice, pisala je Birica recept za nemasne przenice :D citiram:
"U jedno jaje stavim kashikicu pavlake , onda to ulupam bash dobro, isechem hleb na manje krishke, dobro natopim i przhim u TEFLONU, ili u KERAMICHKOM TIGANJU na vrrrlo malo masnoce, odprilike na 4-5 komada przhenica 1 MALA KASHIKA ULJA ... verujete mi na rech, nije ukus samo u masnoci"
Ono sto bi ja htela da priupitam, ima li smisla da umesto celog jaja koristim samo zumance, posto belance mojoj maloj jos nisam davala? :)

Kako sam zaboravila ovaj recept :dash: Super je, nije skup, jednostavan a ukusan. Cak je i moj necejed pojeo. Morace nam praviti kada dodje do nas :cmok:
 
ja se premisljala sta sad da uvedem od vockica,
htela sljivu, al posto sam mu ovih dana ubacivala suve kajsije u kasice, pa je kakio cesce, rekoh, malo da mu dam oduska :D
a imala sam divni mango u korpi s vocem....
uglavnom, probao je, pojeo...
skuvala jabuku, pred kraj dodala bukvalno minut parcence manga, to izmiksala s pola banane i par kasika skuvanog heljdinog brasna
pojeo je sve, punu cinijicu, visak nisam cuvala, pojela ja :D
19. puni 7 meseci pa cu polako uvoditi povrce tada... do tada imamo jos dve nedelje, za probu brasna od prosa, sljive, pa cu mu onda kombinovati sve do sada isprobano i to je to
imace bazu od bezglutenskih zitarica (pirinac, kukuruz, heljda i proso) za pocetak, da mesam s povrcem....
i tak
bas sam zadovoljna kako ovo sve lepo ide :)
 
zar tek sad povrce, moja devojcica za par dana puni isto sedam meseci i kod nas uvode povrce vec sa 5 meseci......mi vec klopamo svo povrce i sve dodatke, meso, zumance, dzigericu....mada najvise voli kad je kasica samo sa povrcem....danas sam joj kuvala, mrkvu, krompir, karfiol i pirinac......
 
Poslednja izmena:
zar tek sad povrce, moja devojcica za par dana puni isto sedam meseci i kod nas uvode povrce vec sa 5 meseci......mi vec klopamo svo povrce i sve dodatke, meso, zumance, dzigericu....mada najvise voli kad je kasica samo sa povrcem....danas sam joj kuvala, mrkvu, krompir, karfiol i pirinac......

Gde je to? Iskreno me zanima, jer se to uvodjenje namernica razlikuje od odrzave do drzave i od pedijatra do pedijatra. Znam da se u EU uvodi prvo pirincana kasa, pa voce, pa povrce i na kraju meso&jaja&co, mada se i to razlikuje u zavisoti o kojoj drzavi clanici je rec. Kod nas znam da savetuju dzigericu sto kasnije jer se u njoj nalazi dosta toksina. Kada sam ja bila beba, ona je bila jedna od prvih namernica, uz jaje, koje se sada i kod nas savetuje nakon 7 meseci zumance, a tek oko 10meseci belance. Ali mislim da je sve to ok, ako se sve novo uvozi polako i sa merom.
 
Sutra puni 7 meseci, i danas sam joj uvela gluten prvi put, u vidu razanih pahuljica u kombinaciji sa bananom.
Kupila sam one razane pahuljice fit fun u kesici sto idu u musli, i znam da su inace tvrde i gadne, pa sam ih samlela prvo i stavila u kljucalu vodu da omeksaju (minut-dva) i fino nabubrilo sve, u to sam ubacila pola banane pa opet izblendala sve zajedno. I bas je ukusno, ja sam joj capila malo :D
Sve je poruckala..
 
e, da pitam i ovde, nikako da se naviknem na ovu temu a super je
zna li neka nesto o kukuruznom ulju, da li je ok za bebe?
nasla sam neku knjizicu recepata i uglavnom se dodaje malo tog kukuruznog ulja u povrcnim kasicama, ali to sam samo tu videla i nigde vise pa ne znam da li je ok ili ne
citala sam da je zdravo itd ali ne znam ima li potrebe i da li je ok koristiti ga u ishrani beba?
 
odlicno saly za razeno brasno
ja ga nikad jela nisam, kontam da cu i ja uz njega probati prvi put :D

ne znam za to ulje, tara, ja bih maslinovo koristila, sto se ulja tice :) za njega provereno znam da je supera palentu sam uvela klot jer smo bili na pocetku, msm, to i pirincano brasno, pa nisam imala sa cim mesati
a i ok je skroz palenta na vodi skuvana pa je izmesas sa svojim mlekom :)uglavnom dala mu prvi dan dve kasiccie toga razredjenog
msm, to su nam bili poceci, pisala sam o tome, tada je bukvalno sve sto mu stavim u usta, pljuvao, tako da se i zavrsavalo na kasicici ili dvem, a cetiri mi pljune :D
bukvalno tek sa punih osam je poceo da jede
sve pre toga me je zezao tako
al ja racunala da je probao :)
 
odlicno saly za razeno brasno
ja ga nikad jela nisam, kontam da cu i ja uz njega probati prvi put :D

ne znam za to ulje, tara, ja bih maslinovo koristila, sto se ulja tice :) za njega provereno znam da je supera palentu sam uvela klot jer smo bili na pocetku, msm, to i pirincano brasno, pa nisam imala sa cim mesati
a i ok je skroz palenta na vodi skuvana pa je izmesas sa svojim mlekom :)uglavnom dala mu prvi dan dve kasiccie toga razredjenog
msm, to su nam bili poceci, pisala sam o tome, tada je bukvalno sve sto mu stavim u usta, pljuvao, tako da se i zavrsavalo na kasicici ili dvem, a cetiri mi pljune :D
bukvalno tek sa punih osam je poceo da jede
sve pre toga me je zezao tako
al ja racunala da je probao :)

cuj mene s punih osam :-D s punih sest :)
mi smo par dana pre sestog punog probali pirinac i kukuruz al ispljuvo sve pa ga nisam ni forsirala dok nije napunio sest... i kod nas se tacnim pokazalo bas to da se ceka sest meseci.... sa prvim detetom sd uci, sa drugim kontam da ce nam biti lakse :-D
 
cuj mene s punih osam :-D s punih sest :)
mi smo par dana pre sestog punog probali pirinac i kukuruz al ispljuvo sve pa ga nisam ni forsirala dok nije napunio sest... i kod nas se tacnim pokazalo bas to da se ceka sest meseci.... sa prvim detetom sd uci, sa drugim kontam da ce nam biti lakse :-D
ma da, skapirala sam da mislis na sest : )
sta znam, ja jos nisam davala nikakvo ulje ni puter, ali vidim da se u receptima iz onog kuvara sto si okacila link stavlja komadic maslaca, jeste li stavlajle u nesto vec maslac ili maslinovo? a ovo kukuruzno ulje me zaintrigiralo jer ga u toj knjizici bas forsiraju pa htedoh da proverim
raspiacu se jos malo o njemu

danas jeli tikvice i jeo ih je fino, probala sa krompirom -ispljunuo demonstartvno, probala cite tikivce sa malo mleka-pojeo
znaci krompir nam je problem, jede ga samo uz sargarepu za sada


sada kada zavrsim sa tikivicama icicemo na palentu i onda prelazimo na voce..
 

Back
Top