kako promijeniti windows a da ne izgubim podatke???

Pa sad koliko si podataka dao odgovor je nikako ALI
Ako postoje dve particije C i D tada bi trebalo da se OS nalazi na C a svi ostali podaci na D, ili sve potrebne podatke prebacis na D.Za OS XP dovoljna je velicina particije od 10GB.
Formatiras C particiju (znaci podici sistem sa BOOT CD i odabrati da ponovo instalira OS na C particiju D ne dirati :!: ) posle instaliras drivere za mat graf ...
A u slucaju da imas samo jednu particiju tada povadis hardD i odneses kod drugara i presnimis podatke na njegov hard (postavis svoj HDD na slave) pa ubacis hard ponovo uitvoj komp(postavis ponovo na master) i formatiras ceo hard i podelis na dve(ili vise po volji ti je particije) i instaliras OS.
Ili ako imas DVD rezac kupis brdo praznih DVD i nasnimis sve sto ti je potrebno.... :D :D :D :D
 
Каспер:
Jednostavno reinstaliraj windows sa botabilnog CD-a (jedino je neophodno da imaš oko 2GB slobodnog prostora na particiji na kojoj instaliraš, ako koristiš win2000 ili XP, a manje ako koristiš '98 )

ccc ... kaspere kaspere ... pa ko je jos video da se XP gazi ... a da ne pricamo o 2000 windows-u ... najbolje je da se odradi format pa onda cista instalacija, a te podatke premestis na drugu particiju na hardu ... a ako nemas drugu particiju e onda bas .... pozdrav
 
Каспер:
Jednostavno reinstaliraj windows sa botabilnog CD-a (jedino je neophodno da imaš oko 2GB slobodnog prostora na particiji na kojoj instaliraš, ako koristiš win2000 ili XP, a manje ako koristiš '98 )
da se samo nadovezem uslucaju da imas XP/2000 onda uradis sledece ubacis instalacioni windows boot disk i nista ne formatiras nego izaberes da se instalira novi windows tamo gde je vec bio stari na istoj partaciji pa makar bila i samo jedna (neophodan slobodan prostor 1,8-2GB)i zavrsis istalaciju a na pitanje da li zelis da ti ostane i stari windows narawno kazes da ostane a folde za novi mozes da krstis kao recimo "WINDOWSS" ili C:\WINDOWSS jer je moguce da su ti neki neophodni podaci ostali u My Documents kao i podesavanja. Samo jos da ti kazem i da mozes bez problema da obisez stari windows ali tek nakon instalacije i to rucno da bi za velicinu njega oslobodio sebi prostor na disku stim sto vi onda morao i da si preinstaliras kompletan softver koji si imao (Program Files)
Kada zavrsis instalaciju i sistem se podigne do kraja onda lepo odes u stari windows i pokrenes program regedit.exe, a da bi mogao da ga vidis(stari Windows)moraces da podesis Folder Options da sve bude vidljivo kada uradis EXPLORE za softver i iz starih podesavanja iskopiras precice posao je skoro zavrsen e posle poslusaj ove druge savete i napravi si dve ili vise partacija i onda si car a tvoji podaci bezbedni koliko-toliko ako ti treba jos nesto javi mi se
 
no_problem:
Каспер:
Jednostavno reinstaliraj windows sa botabilnog CD-a (jedino je neophodno da imaš oko 2GB slobodnog prostora na particiji na kojoj instaliraš, ako koristiš win2000 ili XP, a manje ako koristiš '98 )

ccc ... kaspere kaspere ... pa ko je jos video da se XP gazi ... a da ne pricamo o 2000 windows-u ... najbolje je da se odradi format pa onda cista instalacija, a te podatke premestis na drugu particiju na hardu ... a ako nemas drugu particiju e onda bas .... pozdrav

U pravu si, stvarno nisam video kako ga nova instalacija 'gazi' staru samo znam da je posle reinstalacije sistema kompjuter ponovo radio.
Pošto verovatno nisi primetio, ako si ikada instalirao windows 2000 ili XP, prilikom instalacije, kad se koristi boot-abilni CD (ili se podigne sistem sa odgovarajućih flopija) tamo negde postoji opcija REPAIR (oni koji osim pritiskanja na 'Enter' i kliktanja na 'Next' obracaju paznju na ono što piše na ekranu znaju gde je to) koja oporavi sistem.
( I koju ja koristim kada nema drugog načina za kopiranje podataka - npr. nema dovoljnog slobodog mesta na drugim particijama pa mi treba sistem da to narežem na CD ili iskopiram na eksterni hard disk, jer me mrzi da jurim kod koga ima dovoljno prostora i kome mogu da otvaram komp ubacujem hard, kopiram, vratim se da ponovo instaliram sistem, pa opet idem kod onoga na čijem disku su podaci, ubacujem svoj disk ponovo kopiram, kad mogu svo to vreme da provedem sedeći u sobi i pijuckajući 'ladno pivce dok mašina, skoro sve odradi sama, i još ako imaš sreće da je vlasnik kompjutera koji sredjuješ neka fina gospodjica koja ume da kuva slatku kafu ...).
Nemoraš čak ni da se bakćeš sa drajverima ubaciš samo ono neophodno.

Posle toga dolazi na red čista instalacija sa formatizovanjem.

Čak i kad se radi samo oporavak (bez naknadne čiste instalacije) win2000 (Pro verzija) 100% će raditi posle reinstalacije (za XP ne znam, do sada mi nije trebalo, ali pretpostaljam da će i on raditi), jedino što u Documents And Settings (najcešće) imaš dva foldera Administrator i dva foldera AllUsers (pored normalnih imaš i Administrator.<staroimemašine> i AllUsers.<staroimemašine>.
Reinstalacija programa nije neophodna - rade normalno, jedino je preporučljiva reinstalacija Service Pack-ova i ponekog drajvera, ako postoji nova verzija.

Partition Magic sam samo dva puta koristio.
Prvi put je odradio dobro samo što je trajalo predugo, a drugi put je tako sredio particju sa podacima da nijedan undelete program nije mogao ništa da vrati, otad on za mene ne postoji.
 
Ako je Windows na particiji od 15GB (da li je C iliD nije bitno SAMO ZAPAMTI gde je) tada :
1. sve sto ti treba, sa tih 15GB, prebaci na drugu particiju .
2. restart i podesi u BIOSu da se sistem dize sa CDROMa.
3.Ubaci bootCD sa XP i krece ti instalacija
4.kada te pita gde da instalira i kako....itd odaberi svezu kopiju bez osvezavanja stare sa Formatiranjem u NTFS( ne QuikForm.) na particiju od 15GB, :!: a onu drugu ne diras :!:
5. kada se sve zavrsi instaliras SP2 i drivere i dobio si NOV XP a podaci na delu od 60GB su netaknuti
 
E ,Y***GA ,sta trazi XP na toj particiji :!: :!: :!: :?: :?: :?: :?
Kod svakog podizanja sistema pita ce te koji da podize.
Treba da ga "ubijes"... (control panel>sistem advanced>startup and recovery>setings>edit SADA DOBRO PROUCI KOJI TI JE STARI OSXP trebalo biako je na C da pise bla bla..partition(1)... a ako je na D tada bla bla..partition (2).) izbrisi nepotrebno i nece te pitati pri podizanju. ALI NAJSIGURNIJE je da odneses HDD kod nekog, da presnimis sa tvog HDD sve na njegovo i svoj obrises skroz .
Kreiras jednu particiju od 10GB(moze da ostane i 15 GB ali je "puno")za OS i programe a druga ce ti sluziti za "ostalo" i u buduce, kod svake nove instalacije, brises , formatiras i instaliras samo tu C particiju a ostalo ti ostaje netaknuto.
Ovo ce malo boleti :? prvi put.
 

Back
Top