kako promijeniti windows a da ne izgubim podatke???
Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: kako promijeniti windows a da ne izgubim podatke???

Zainteresovan član idza (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano kako promijeniti windows a da ne izgubim podatke???

Mozda je malo debilno pitanje ali me interesuje da li je to moguce i kako jer imam 60 gb koje ne bih zelio da izgubim a sistem sam sredio jer sam se malko igrao pametnjakovica iako pojma nemam.... stoga svaka pomoc je dobrodolsa! :wink:
    hvala unapred

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Pa sad koliko si podataka dao odgovor je nikako ALI
    Ako postoje dve particije C i D tada bi trebalo da se OS nalazi na C a svi ostali podaci na D, ili sve potrebne podatke prebacis na D.Za OS XP dovoljna je velicina particije od 10GB.
    Formatiras C particiju (znaci podici sistem sa BOOT CD i odabrati da ponovo instalira OS na C particiju D ne dirati ) posle instaliras drivere za mat graf ...
    A u slucaju da imas samo jednu particiju tada povadis hardD i odneses kod drugara i presnimis podatke na njegov hard (postavis svoj HDD na slave) pa ubacis hard ponovo uitvoj komp(postavis ponovo na master) i formatiras ceo hard i podelis na dve(ili vise po volji ti je particije) i instaliras OS.
    Ili ako imas DVD rezac kupis brdo praznih DVD i nasnimis sve sto ti je potrebno....

Zainteresovan član Каспер (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Jednostavno reinstaliraj windows sa botabilnog CD-a (jedino je neophodno da imaš oko 2GB slobodnog prostora na particiji na kojoj instaliraš, ako koristiš win2000 ili XP, a manje ako koristiš '98 )

Učlanjen
    21.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano a ???....

sta da radim sa windowsom koji vec imam??? ops:

Domaćin Oggy (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    87

Podrazumevano

IMA VISE DA GA NEMAS
    Novi WIN(instalacija) ce formatirati particiju C:\,a sa tim ce izbrisati ceo stari windows i sve na toj particiji.

Domaćin no_problem (avatar)
    Učlanjen
    04.08.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Каспер
    Jednostavno reinstaliraj windows sa botabilnog CD-a (jedino je neophodno da imaš oko 2GB slobodnog prostora na particiji na kojoj instaliraš, ako koristiš win2000 ili XP, a manje ako koristiš '98 )
    ccc ... kaspere kaspere ... pa ko je jos video da se XP gazi ... a da ne pricamo o 2000 windows-u ... najbolje je da se odradi format pa onda cista instalacija, a te podatke premestis na drugu particiju na hardu ... a ako nemas drugu particiju e onda bas .... pozdrav

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Ajde IDZA odgovori na pitanja:
    Hard disk-broj particije(slovima samo C, CiD tj podeljen na dve particije i u tom slucaju OS XP je na C)
    Velicina HardDiska-
    Velicina particija-
    Dali imas CDROM ili i DVD ili Combo
    Ako ubacis bootabilan CD za XP u CDROM tada pri formatiranju odabrane particije se BRISE SVE sa te particije.

Početnik salvatore (avatar)
    Učlanjen
    28.05.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano kako promijeniti windows a da ne izgubim podatke???

da se samo nadovezem uslucaju da imas XP/2000 onda uradis sledece ubacis instalacioni windows boot disk i nista ne formatiras nego izaberes da se instalira novi windows tamo gde je vec bio stari na istoj partaciji pa makar bila i samo jedna (neophodan slobodan prostor 1,8-2GB)i zavrsis istalaciju a na pitanje da li zelis da ti ostane i stari windows narawno kazes da ostane a folde za novi mozes da krstis kao recimo "WINDOWSS" ili C:\WINDOWSS jer je moguce da su ti neki neophodni podaci ostali u My Documents kao i podesavanja. Samo jos da ti kazem i da mozes bez problema da obisez stari windows ali tek nakon instalacije i to rucno da bi za velicinu njega oslobodio sebi prostor na disku stim sto vi onda morao i da si preinstaliras kompletan softver koji si imao (Program Files)
    Kada zavrsis instalaciju i sistem se podigne do kraja onda lepo odes u stari windows i pokrenes program regedit.exe, a da bi mogao da ga vidis(stari Windows)moraces da podesis Folder Options da sve bude vidljivo kada uradis EXPLORE za softver i iz starih podesavanja iskopiras precice posao je skoro zavrsen e posle poslusaj ove druge savete i napravi si dve ili vise partacija i onda si car a tvoji podaci bezbedni koliko-toliko ako ti treba jos nesto javi mi se

Zainteresovan član
    Učlanjen
    05.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

GENIJE SUVI GENIJE NEMA STA!!!!!
    Folder PROGRAM FILES SE NE NALAZI U OKVIRU FOLDERA WINDOWS tako da nije bitno sta ce da radi sa onim starim Win-om.

Početnik
    Učlanjen
    06.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Napravi novu particiju sa Partition Magicom i sve podatke koji ti trebaju prebaci na nju.

Zainteresovan član Каспер (avatar)
    Učlanjen
    29.09.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Citat Original postavio no_problem
    ccc ... kaspere kaspere ... pa ko je jos video da se XP gazi ... a da ne pricamo o 2000 windows-u ... najbolje je da se odradi format pa onda cista instalacija, a te podatke premestis na drugu particiju na hardu ... a ako nemas drugu particiju e onda bas .... pozdrav
    U pravu si, stvarno nisam video kako ga nova instalacija 'gazi' staru samo znam da je posle reinstalacije sistema kompjuter ponovo radio.
    Pošto verovatno nisi primetio, ako si ikada instalirao windows 2000 ili XP, prilikom instalacije, kad se koristi boot-abilni CD (ili se podigne sistem sa odgovarajućih flopija) tamo negde postoji opcija REPAIR (oni koji osim pritiskanja na 'Enter' i kliktanja na 'Next' obracaju paznju na ono što piše na ekranu znaju gde je to) koja oporavi sistem.
    ( I koju ja koristim kada nema drugog načina za kopiranje podataka - npr. nema dovoljnog slobodog mesta na drugim particijama pa mi treba sistem da to narežem na CD ili iskopiram na eksterni hard disk, jer me mrzi da jurim kod koga ima dovoljno prostora i kome mogu da otvaram komp ubacujem hard, kopiram, vratim se da ponovo instaliram sistem, pa opet idem kod onoga na čijem disku su podaci, ubacujem svoj disk ponovo kopiram, kad mogu svo to vreme da provedem sedeći u sobi i pijuckajući 'ladno pivce dok mašina, skoro sve odradi sama, i još ako imaš sreće da je vlasnik kompjutera koji sredjuješ neka fina gospodjica koja ume da kuva slatku kafu ...).
    Nemoraš čak ni da se bakćeš sa drajverima ubaciš samo ono neophodno.

Posle toga dolazi na red čista instalacija sa formatizovanjem.

Čak i kad se radi samo oporavak (bez naknadne čiste instalacije) win2000 (Pro verzija) 100% će raditi posle reinstalacije (za XP ne znam, do sada mi nije trebalo, ali pretpostaljam da će i on raditi), jedino što u Documents And Settings (najcešće) imaš dva foldera Administrator i dva foldera AllUsers (pored normalnih imaš i Administrator.<staroimemašine> i AllUsers.<staroimemašine>.
    Reinstalacija programa nije neophodna - rade normalno, jedino je preporučljiva reinstalacija Service Pack-ova i ponekog drajvera, ako postoji nova verzija.

Partition Magic sam samo dva puta koristio.
    Prvi put je odradio dobro samo što je trajalo predugo, a drugi put je tako sredio particju sa podacima da nijedan undelete program nije mogao ništa da vrati, otad on za mene ne postoji.

Domaćin no_problem (avatar)
    Učlanjen
    04.08.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Kasper ... ne znas sa kim se kacis ... ne balavi okolo ... to vase budzenje XP-a preko XP-a je bez veze ... uvek se radi cista instalacija sa formatiranjem .. a to sto ti cesto nemas praznog mesta, to je tvoj problem .. kontas ... nema budzenja ... zapamti to ... i kada naucis nesto i procitas, javi se

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Doticni IDZA poslednji put se javio pre nedelju dana a vi se jos uvek koljete zbog njega .
    Mozda je prodao komp. da ga ne sekira ili rucno prepisuje podatke da bi ga naknadno posle ukucao :? 1011101001011000.
    IDZOoooooo javi seeee, pobise se ljudi zbog tebe

Učlanjen
    21.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Ne zamjerajte tek sam stigao sa koncerta...

Izvinjavam se svima a u isto vrijeme zahvaljujem onima koji su pokusali da mi pomognu. imam hard od 80gb i dvije particije. prva je 65gb a druga 15 gb. meni je to problem sto jaimam oko 40gb koje bi sacuvao tako da ne mogu da ih prebacim na drugu particiju...

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Podrazumevano

A zasto ako ti je to vec problem na particiju od 15GB ne instaliras windows i resis problem.
    Posle smao iz tog novog Windowsa pobrisi ono sto ti ne treba i to je to.

Učlanjen
    21.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano paaa.....

zar mi se nece svaki put pojavljivati da biram koji cu sistem onda da izaberem??? ops:

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Ako je Windows na particiji od 15GB (da li je C iliD nije bitno SAMO ZAPAMTI gde je) tada :
    1. sve sto ti treba, sa tih 15GB, prebaci na drugu particiju .
    2. restart i podesi u BIOSu da se sistem dize sa CDROMa.
    3.Ubaci bootCD sa XP i krece ti instalacija
    4.kada te pita gde da instalira i kako....itd odaberi svezu kopiju bez osvezavanja stare sa Formatiranjem u NTFS( ne QuikForm.) na particiju od 15GB, a onu drugu ne diras
    5. kada se sve zavrsi instaliras SP2 i drivere i dobio si NOV XP a podaci na delu od 60GB su netaknuti

Učlanjen
    21.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano ali......

sve je meni to jasno i kako se instalira ali sta da radim sa starim xp-om koji je na particiji od 60gb???

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Podrazumevano Re: ali......

Citat Original postavio idza
    sve je meni to jasno i kako se instalira ali sta da radim sa starim xp-om koji je na particiji od 60gb???
    Ništa, ostavi ga tu gde jeste, zauzima neki prostor na disku, ali nije ništa strašno ni zabrinjavajuće. Ako ti smeta, ti ga onda obriši.

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

E ,Y***GA ,sta trazi XP na toj particiji :?
    Kod svakog podizanja sistema pita ce te koji da podize.
    Treba da ga "ubijes"... (control panel>sistem advanced>startup and recovery>setings>edit SADA DOBRO PROUCI KOJI TI JE STARI OSXP trebalo biako je na C da pise bla bla..partition(1)... a ako je na D tada bla bla..partition (2).) izbrisi nepotrebno i nece te pitati pri podizanju. ALI NAJSIGURNIJE je da odneses HDD kod nekog, da presnimis sa tvog HDD sve na njegovo i svoj obrises skroz .
    Kreiras jednu particiju od 10GB(moze da ostane i 15 GB ali je "puno")za OS i programe a druga ce ti sluziti za "ostalo" i u buduce, kod svake nove instalacije, brises , formatiras i instaliras samo tu C particiju a ostalo ti ostaje netaknuto.
    Ovo ce malo boleti :? prvi put.

Slične teme

1. Kako povratiti podatke sa formatiranog HDD-a
    Autor Lord Markus u forumu Softver
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 27.03.2009., 21:57
  2. Kako vratiti izbrisane podatke
    Autor lacky_BN u forumu Softver
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 13.09.2007., 00:19
  3. kako da povratim podatke
    Autor Keca333 u forumu Hardver
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 23.06.2007., 18:13
  4. Kako promijeniti bioritam? Ako je do njega...
    Autor navigator u forumu Zdravlje
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 30.01.2006., 14:52
  5. kako promijeniti godinu po XP?
    Autor aedin007 u forumu Operativni sistemi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.01.2004., 16:13

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku