Postoje li u svetu Hriscanske crkve verne slovu Jevandjelja i dela Apostolskih .

Pitanje chisto istorisko i filozofsko, i nema veze sa licnim stavom. .Znaci postoje li Hriscanske crkve po ovom vilajetu apsolutno verne slovu celog Novog Zaveta.

Ako vjeruju u TTT - to je prvi znak da su u krivovjerju.

Ja do sada nisam naišao na niti jednu ispravnu.

Svaka ima naka dodavanja i oduzimanja nauku.
 
Ovu temu sam otvorio ne radi mene , vec vise radi vaseg misljenja o raznim pravcima Hriscanstva kroz istoriju , mi pravoslavni, katolici , protestanti , cvinglijevci ,kalvinisti, luterovci , jakoviti ,nestorijanci, monofiziti , monotelemi , autokefalne crkve , pentarhije , mozda i adventisti , i ko zna jos gde i kako , i da li su oni verni delima nasih Apostola.
 
Ovu temu sam otvorio ne radi mene , vec vise radi vaseg misljenja o raznim pravcima Hriscanstva kroz istoriju , mi pravoslavni, katolici , protestanti , cvinglijevci ,kalvinisti, luterovci , jakoviti ,nestorijanci, monofiziti , monotelemi , autokefalne crkve , pentarhije , mozda i adventisti , i ko zna jos gde i kako , i da li su oni verni delima nasih Apostola.
vođstvo svetoga Duha je suštinski dakle važno. crkva apostola je originalno vođena svetim Duhom. dela 2.krštenje u ime Isusa i krštenje svetim Duhom. posvećena crkva, dela.4.gl.

 
Ovu temu sam otvorio ne radi mene , vec vise radi vaseg misljenja o raznim pravcima Hriscanstva kroz istoriju , mi pravoslavni, katolici , protestanti , cvinglijevci ,kalvinisti, luterovci , jakoviti ,nestorijanci, monofiziti , monotelemi , autokefalne crkve , pentarhije , mozda i adventisti , i ko zna jos gde i kako , i da li su oni verni delima nasih Apostola.

Gledaj neke protestantske crkve, Luterane, baptiste. Oni nemaju recimo liturgiju i Bogosluženje se bazira na proučavanju biblije, a propovedi su im zaista moćne.
 
Daj, ne segaci se, ozbiljno sam postavio pitanje - koje od cetiri kanonizovana. Ima ih i nekanonizovanih. Budi ozbiljan kad se tice tvoja vera, ako si hriscanin. Ako nisi, onda je sve jasno.
četri jevanđelja,čine u suštini jedno jevanđelje,ona su predstavljena kao četri živa bića na prestolju sa jagnjetom.
 
četri jevanđelja,čine u suštini jedno jevanđelje,ona su predstavljena kao četri živa bića na prestolju sa jagnjetom.

Da piše da su 4 dinosaursa ti bi danas pominjao da je to u pitanju jer piše tako ..

Ajd objasni biće po biće što predstavlja i zašto recimo svako biće je jedno evandjelje?Koja je povezica bića i evandjelja?

Zašto je Ivan simboliziran Orlom?

Zašto je Marko Bikom?

itd
 
Da piše da su 4 dinosaursa ti bi danas pominjao da je to u pitanju jer piše tako ..

Ajd objasni biće po biće što predstavlja i zašto recimo svako biće je jedno evandjelje?Koja je povezica bića i evandjelja?

Zašto je Ivan simboliziran Orlom?

Zašto je Marko Bikom?

itd
to su simboli Isusa Hrista kako su predstavljeni u jevanđeljima,jevanđelisti su se bavili sa četiri aspekta Jagnjetove službe na zemlji. orfao je jovanovo prikazivanje duhovne strane Sina Božjega u maksimi.i tako redom.trpljenje,čovečnost u mateju,boštvo u jovanu itd.
 
to su simboli Isusa Hrista kako su predstavljeni u jevanđeljima,jevanđelisti su se bavili sa četiri aspekta Jagnjetove službe na zemlji. orfao je jovanovo prikazivanje duhovne strane Sina Božjega u maksimi.i tako redom.trpljenje,čovečnost u mateju,boštvo u jovanu itd.

Ništa nisi rekao zašto baš te životinje su u pitanju?
Kako njih povezati s time?
Što nije dinosaurus recimo Ivan i recimo kokoška Marko etc

Ili nisi sposoban shvatiti pitanje?Samo reci ne želim biti dosadan.
 
Vidi MusaKesedzija<
Hrišćanstvo


Isus Hrist
Rođenje · Krštenje · Učenje
Smrt · Uskrsnuće
Osnove
Apostoli · Evanđelje · Crkva
Historija
Rano kršćanstvo · Oci · Sabori
Ikonoborstvo · Šizma · Križari
Reformacija · Ekumenizam
Tradicije
[pokaži]Istočne
[pokaži]Zapadne
[pokaži]Netrinitarne
Teologija
Stvaranje · Pad · Grijeh · Sud
Spasenje · Carstvo · Hristologija
Trojstvo (Otac, Sin, Sveti duh)
Biblija
Stari zavjet · Novi zavjet
Knjige · Kanon · Apokrifi
Portal:Kršćanstvo
Ova kutijica: pogledaj • razgovor • uredi
Crkva (grčki: ἐκκλησία ekklēsiā - skupština[1]) predstavlja zajednicu hrišćana, ljudi koji dele istu religiju i verovanja. Teološka disciplina koja se bavi crkvom naziva se eklesiologija.
Poimanje crkve se danas prilično razlikuje u okviru različitih hrišćanskih tradicija, kao što su katoličanstvo, pravoslavlje i protestantizam. U prvim vekovima kršćanstva je bilo sukobljeno ortodoksno poimanje crkve, kao hijerarhijski ustrojene univerzalne zajednice podređene biskupima, i gnostičko, kao istinsko bratstvo duhovnih ljudi, koji poseduju gnozu.[2]
U ranom hrišćanstvu je ideja o crkvi u savremenom smislu bila sasvim tuđa.[3] Tek tokom historijskog razvitka crkva poprima hijerarhijsku organizaciju, i postaje sveta institucija, više od pukog zbroja njenih članova. Kasnije, Crkva posreduje u spasenju, vjernici su njena djeca i samo kroz nju čovjek može postići sigurnost i blaženstvo.[3]
Pejgels smatra da održanje hrišćanske tradicije dugujemo organizacijskoj i teološkoj strukturi koju je razvila crkva, i da se glavne religijske dogme (vera u jednog Boga, Hristovu muku i vaskrsenje, »svetu, univerzalnu i apostolsku crkvu«) podudaraju sa političkim pitanjima u razvoju hrišćanske ortodoksije.[2]
Reč crkva se takođe koristi i za verske građevine u kojima se okupljaju vernici..
Rana Crkva je verovala da je ona ikona Carstva Božijeg u svome vremenu. U prvom stoljeću su kršćanske zajednice bile izgrađene na nezavisnosti i slobodi svakog pojedinca.Tokom 1. veka su u hrišćanskim zajednicama važnu ulogu imaju apostoli i učitelji, a naročito proroci.[7] Izvorno su ranohrišćanske crkve bile "harizmatičke zajednice" (Ehrman). Verovalo se da je svakom članu zajednice dodeljen "dar" Duha (harizma) kako bi pomogao zajednici: postojali su darovi poučavanja, upravljanja, milostinje, lečenja, prorokovanja, itd. Ali, kako su očekivanja skorašnjeg kraja sveta počela da blede, postalo je jasno da mora postojati stroža crkvena struktura, posebno ako je crkva trebalo da postoji dugoročno.Počela su da nastaju i pisana pravila kako crkva treba da bude uređena. Prvo poznato crkveno pravilo, Učenje apostola, napisano je oko 100. godine.Krajem 2. veka, pravoverni hrišćani su počeli da određuju objektivne kriterijume za pripadanje crkvi. Svako ko je ispovedao veru, prihvatao obred krštenja, učestvovao u bogosluženju, i pokoravao se sveštenstvu, bio je prihvaćen kao hrišćanin. Biskupi su iz toga isključivali one koji su stavljali u pitanje ma koji od tri elementa ovog sistema: doktrinu, obred i svešteničku hijerarhiju — a gnostici su osporavali sva tri.
Da bi ujedinili različite crkve razbacane po svetu u jedinstvenu organizaciju, biskupi su odbacili "elitističke" kriterijume za članstvo u crkvi, kao što su procenjivanje kandidata na osnovu duhovne zrelosti ili svetosti. Da bi postala katolička (opšta), crkva je odbacila sve oblike elitizma u nameri da obuhvati što veći broj vernika. U tom nastojanju, njene vođe su stvorile okvir u koji su ulazili doktrina, obred i politička struktura, što se pokazalo kao "zadivljujuće efikasan sistem organizacije"Suzbijanjem gnosticizma pravoverne vođe su ustanovile organizovan sistem koji je ujedinjavao sve vernike u jednu institucionalnu strukturu. Jedina podela koju su dozvoljavali unutar zajednice bila je podela na sveštenstvo i pastvu, i nisu dopuštali nikom da se izuzima od pokoravanja doktrini, obredu i disciplini koju su zavodili sveštenici i biskupi. Gnostičke crkve koje su odbacile taj sistem u korist subjektivnijih oblika religijskog udruživanja preživele su još nekoliko stotina godina.[2]
U početku nije crkva bila ta koja je mogla oprostiti grijehe već sam Bog.[3] Kasnije je uvedeno pravilo "Extra ecclesiam nulla salus" (izvan crkve nema spasenja); te jedino crkva može ponuditi zaštitu protiv bilo kojeg gubitka milosti.
 
Pitanje chisto istorisko i filozofsko, i nema veze sa licnim stavom. .Znaci postoje li Hriscanske crkve po ovom vilajetu apsolutno verne slovu celog Novog Zaveta.
Ziv mi bio junace, i doveka "vješao caru hodže i hadžije na oko kule gvozdene čengele,"...

ali slova jevandjelja su vremenom uglavnom poispadala, a dela Apostolska se sasvim pogubila,
pa je neprilicno verovanje sebi nazivati vernoscu zavetu,
koji uzgred budi receno kao i svaki ugovor mora poslovati dvosmerno.
 
Ništa nisi rekao zašto baš te životinje su u pitanju?
Kako njih povezati s time?
Što nije dinosaurus recimo Ivan i recimo kokoška Marko etc

Ili nisi sposoban shvatiti pitanje?Samo reci ne želim biti dosadan.
ja nisam sposobniji od Boga.ako ti to ne možeš shvatiti onda moraš priznati da ni sam nemaš sposobnost shvatiti.ili nemaš veru u pisano.preteran je predložak zašto ne dinosaurusi? pitaj Boga.
bik znači trpljenje,orao Duhovnu silu itd. četri službe Isusa Hrista za nas ljuude u svrsi spasenja.
 
ja nisam sposobniji od Boga.ako ti to ne možeš shvatiti onda moraš priznati da ni sam nemaš sposobnost shvatiti.ili nemaš veru u pisano.preteran je predložak zašto ne dinosaurusi? pitaj Boga.
bik znači trpljenje,orao Duhovnu silu itd. četri službe Isusa Hrista za nas ljuude u svrsi spasenja.

Pa lijepo onda reci ja vjerujem u ono štp piše a što je značenje toga ne razumijem i neću te daviti no ti se tako ne postavljaš.
Ti se postavljaša upravo na suprotan način,no ne obaziri se na to,ja nisam vjernik.
 
Pa lijepo onda reci ja vjerujem u ono štp piše a što je značenje toga ne razumijem i neću te daviti no ti se tako ne postavljaš.
Ti se postavljaša upravo na suprotan način,no ne obaziri se na to,ja nisam vjernik.
jevanđelje je jedinstveno i predstavljeno je kako sam opisao. ne znam što tu treba još znati.treba verovati.
 

Back
Top