Problemi jednog filozofa...
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 26

Tema: Problemi jednog filozofa...

Početnik
    Učlanjen
    21.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Problemi jednog filozofa...

Dragi filozofi,
    Zaista sam predan filozofiji, volim je, privlaci me, procitao sam puno filozofskih rasprava i knjiga, ponekad uhvatim sebe kako ramisljam po ceo dan o filozofskim problemima i nekim drugim stvarima kojima se filozofija bavi, sto se verovatno i vama, predpostavljam, desavalo... Redovno citam vase postove i stvari o kojima pisete, ponekad se zaista odusevim, i moram da vam kazem da mi je jako drago sto ovako nesto postoji, kako zbog mogucnosti da razmenimo misljenja tako i zbog nekakvog osecaja da "nisam sam".
    U poslednje vreme me muce dve stvari:
    -Nikako nemogu da predjem preko cinjenice da je rec "filozofija" postala sinonim u nasem drustvu za konfuzne i nejasne stvari poput nekakvog smaranja i konstantno kada nekome pomenem da sam na primer procitao neku knjigu od tog i tog filozofa ili konkretno samu rec nailazim na razne grimase, nerazumevanje, odbacivanje i uglavnom omalovazavanje i podsmeh. Ponekad uspevam da se izborim sa takvim situacijama, ali uglavnom mi nije prijatno. Znam da ne bi trebalo da mi je stalo necijeg misljenja pogotovu sto racionalno gledam na svet i shvatam da ono sto radim nije pogresno, ipak nije lako to i u praksi sprovesti. Interesuje me na koji nacin ste se vi suocili sa ovim problemom i kako reagujete u slicnim situacijama, dali imate neki savet ili konstataciju?
    -I druga stvar, mnogo bitnija, pogled na svet i slicnosti sa ljudima koji vas okruzuju. Sve vise i vise mi se desava da nemam vise zajednicke stvari sa ljudima sa kojima sam nekada umeo i po ceo dan da pricam o svemu, odnosno da me ne interesuju teme koje su aktuelne i o kojima se razgovara u drustvu ili negde drugde. Konstantno je tema rasprave mobini, automobil, trenerka, spot ili tako neke stvari oko kojih se ponekad potrudim i na silu pricam cisto da bih odrzao razgovor. Tek sam skoro uvideo u kakvoj se situaciji nalazim i ponekad razmilsljam o svemu tome. Neznam kako da ukazem nekome koliko neke stvari nemaju poentu. Zamisljam ponekad sve vas i pitam se sta radite povodom vaseg drustvenog zivota? Razmilsljam i u kakvoj su se situaciji nalazili ljudi koji su se potpuno posvetili filozofiji a tek poznati filozofi... Dali je moguce da sam se toliko promenio posle tako nekih stvari i procitanih knjiga... Lako je reci ja sam iznad njih oni to neshvataju, mislim, svako ko kaze nesto tako je glup! Bez obzira koliko je to tacno. Ehh Sokrate Sokrate... Kako se vratiti na taj nivo i zaboravit sve sto si doziveo i sto smatras tacnim radi drustva, radi glupog naroda i ljudi? Opet je lako konstatovati neke stvari u teoriji, ali je nemoguce tesko to uraditi u praksi, svom zivotu... Postoji li resenje? Kako se vi snalazite i kako pristupate ovom i slicnim problemima? Sta raditi? Ma mogu ja da pricam sa nekim o novom modelu mobilnog, ali nije to to.
    Zivela filozofija!

Početnik
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Problemi jednog filozofa...

Citat Original postavio simply_love
    Sve vise i vise mi se desava da nemam vise zajednicke stvari sa ljudima sa kojima sam nekada umeo i po ceo dan da pricam o svemu, odnosno da me ne interesuju teme koje su aktuelne i o kojima se razgovara u drustvu ili negde drugde.
    To jeste veliki problem. Problem usamljenosti i tuge zbog nemanja pravog sagovornika nije slucaj samo kod filozofa. Otudjivanje i samoca su generalno problem uzasnog kapitaslistickog doba koje tek treba da uzme maha.
    Mislim da je, dakle, poenta u tome da shvatis da ljudi koji bi bili adekvatni sagovornici za tebe-postoje. Razmisli u kojim se krugovima kreces. Drustvo, npr. iz kraja sa kojim si mozda vozio bicikl ili igrao klikere u detinjstvu, tvom, tokom ovih godina citanja, novonastalom mentalnom univerzumu i pogledu na svet tesko da moze da odgovara. Otrgni se od njega mudro i tako da nikog ne povredis. Sta god mi pricali, postoje jos mnoga kulturna desavanja, tribine, diskusije. A i knjige. Nastavi da citas.
    Kao sto je rekao Misanthropos, svetom vladaju glupost i besmisao. Samo mislim da u raznim krugovima ljudi u tom besmislu mozes naci i lepotu i mogucnost da uzivas. Treba se prilagoditi svetu, pripadas mu. Treba sebe sacuvati u njemu, jer tvoje znanje pripada tebi.
    Menjajuci sebe menjas svet.

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

"mesto: vrh zecije dlake"

Potseti me molim te, ima neka prica vezana za polozaj na vrhu zecje dlake.

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Re: Problemi jednog filozofa...

Citat Original postavio red pill
    Sve vise i vise mi se desava da nemam vise zajednicke stvari sa ljudima sa kojima sam nekada umeo i po ceo dan da pricam o svemu, odnosno da me ne interesuju teme koje su aktuelne i o kojima se razgovara u drustvu ili negde drugde.
    To jeste veliki problem. Problem usamljenosti i tuge zbog nemanja pravog sagovornika nije slucaj samo kod filozofa. Otudjivanje i samoca su generalno problem uzasnog kapitaslistickog doba koje tek treba da uzme maha.
    Mislim da je, dakle, poenta u tome da shvatis da ljudi koji bi bili adekvatni sagovornici za tebe-postoje. Razmisli u kojim se krugovima kreces. Drustvo, npr. iz kraja sa kojim si mozda vozio bicikl ili igrao klikere u detinjstvu, tvom, tokom ovih godina citanja, novonastalom mentalnom univerzumu i pogledu na svet tesko da moze da odgovara. Otrgni se od njega mudro i tako da nikog ne povredis. Sta god mi pricali, postoje jos mnoga kulturna desavanja, tribine, diskusije. A i knjige. Nastavi da citas.
    Kao sto je rekao Misanthropos, svetom vladaju glupost i besmisao. Samo mislim da u raznim krugovima ljudi u tom besmislu mozes naci i lepotu i mogucnost da uzivas. Treba se prilagoditi svetu, pripadas mu. Treba sebe sacuvati u njemu, jer tvoje znanje pripada tebi.
    Menjajuci sebe menjas svet.
    Svetom uopšte ne vladaju glupost i besmisao...
    Čak se može reći da svetom vladaju one snage koje su najbolje rešenje za ovakvu aktivnost ljudi....
    Mislite da svi putevi vode do mudrosti tako što izabiraju najlakše i najbrže i naj... putanje.

Zaboravili ste da neko uči iz svojih grešaka , neko iz tudjih , a neko nikada.

Nekada je potrebno izgubiti da bi ste znali šta ste imali i da se iz pepela rodi nešto novo prilagodjeno novom vremenu i ljudima sa novim iskustvima....

Kako sprečiti ljude da imaju nova iskustva. Zakopati ih obavezama , poslom i ambicijama....
    Ko je kriv...Onaj koga su zakopali....Pa ne može drugačije....Onda nek bude zakopan, i da se ne pretvara duboka misao u onu staru poznatu , ali ciničku "sve teorije su samo želja za promenom i nezadovoljstva sadašnjim i nemaju nikakvu dublju vrednost osim te"...

Ne razmišljajte kao da svi na svetu razmišljaju kao vi.....

Početnik
    Učlanjen
    21.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Zec kao simbol naseg sveta, zechije krzno i njegova dlaka se spominju u romanu "Sofijin svet" koji je napisao Justejn Gorder (Jostein Gaarder). To je roman o istoriji filozofije, i svako ko voli filozofiju ili ga ona interesuje ili ima zelju da sazna nesto o filozofiji, bi trebalo da je procita, to je moj savet, iako smatram da je vecina vas vec procitala nije na odmet da pomenem. Pokusacu da ti priblizim na koji nacin je pisac uporedio madjionicara koji izvlaci zeca iz sesira i svet u kome mi zivimo, citiram:
    -"Kada je rec o zecu, mi shvatamo da je madjionicar uspeo da nas prevari. I mi zelimo da razotkrijemo upravo to kako je u tome uspeo. Kada govorimo o svetu, stvar je nesto drugacija. Mi znamo da svet nije prevara i obmana, jer mi hodamo po Zemlji i jesmo deo sveta. U stvari, mi smo onaj beli zec koji je izvucen iz cilindra. Razlika izmedju nas i zeca je samo u tome da zec nema nikakav osecaj da ucestvuje u necem zagonetnom i zelimo da otkrijemo kako je sve to povezano jedno s drugim.
    PS. Kada je rec o belom zecu, mozda je bolje uporediti ga sa celim svemirom. Mi koji zivimo ovde, jesmo sicusna bica koja obitavaju duboko u krznu tog zeca. Ali filozofi pokusavaju da se popentraju gore uz jednu od tankih dlaka kako bi mogli da pogledaju velikom madjionicaru pravo u oci".

Ovo je samo mali delic koji sam izvukao, inace, ako budes imao prilike da procitas i ostatak, neoklevaj. Toliko o toj temi, nebih da rementim vec postojecu.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Dragi simply love,
    da si predan filosofiji ne bi tako koncipirao stvarnost, kao "racionalno gledanje na ovaj svet".
    "Na silu odrzavanje razgovora" ni to nije novost.Kazes,"lako je konstatovati neke stvari u teoriji"-posto si citao Grke, vidi sta za njih znaci izvorno taj pojam(teorija), a sta danas znaci?Ti ga tumacis tako moderno, nekako u stilu menadzera!
    "Svako ko kaze nesto tako je glup.Bez obzira kako je to tacno", kazes i to.Ocigledno da ne poznajes ni savremeni pogled na teoriju istine.
    U principu dosta se brka zdravorazumski nacin misljenja i filosofski, sa teznjom ka njihovom izjednacavanju, sto ne treba da bude novost za tebe.
    Takodje, mesas zivot jednog obicnog coveka i intelektualca.Sa jednim pricaj obicne stvari, a sa drugim intelektualno-filosofske, ako te zaista interesuju.
    Ne bih rekao!
    Sto se tice tako pominjanog romana Sofijin svet koji nisam citao, ta prica o sicusnim bicima i o madjionicaru kome se treba popeti je jedna sholasticna, dakle teoloska zamisao.
    Pogoto potvrdjuje to ono pravo u oci!Sa Drugim,jel?
    Madjionicar koji je uspeo da nas prevari, je jedna osudjujuca, reaktivna misao prema zivotu.Zivotu se ne moze SUDITI.
    To je dakle jedan knjiga,bar ovako na prvi pogled, knjiga umora od zivota, knjiga modernog sholasticara.
    Treba proveriti u knjizi, da li je opisao autor, to me jos interesuje, koliko andjela staje na vrh zecije dlake!?!

Početnik
    Učlanjen
    21.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Dragi Empedokle (zaista mi se svidja to sto svaki post pocinjes ovako)

Sve cinjenice koje si naveo u vezi opisa mog problema su tacne. Drago mi je sto si kriticki pogledao na sve ono sto sam napisao (Meni nije potreban prijatelj koji se u svemu slaze i na sve klima glavom, jer to isto moze moja senka da uradi jos mnogo bolje). Upravo iz tog razloga nisam pokusavao ranije da se oglasim, valjda sam se plasio slicnih kritika upucenih na moj racun vezan za filozofiju. Nisam rekao da sam filozofski strucnjak, vec da sam predan i da je volim, i drago mi je sto mogu jos da naucim ovde uz ljude koji bolje poznaju neke stvari. Uglavnom, drago mi je sto si se potrudio da razjasnis stvar. Interesuje me samo jos jedna sitnica, na sta si mislio kada si rekao: "Ne bih rekao!"
    Sto se tice romana "Sofijin svet", izgleda da je moja greska to sto si pogresno protumacio taj pocetak. Izdvojio sam ga iz konteksta i stekao se pogresan utisak, nazalost. Taj pasus se nalazi otprilike na pocetku knjige i svrha mu je da objasni Sofiji ulogu filozofa. Roman je napisao covek koji je veci deo karijere proveo predajuci filozofiju u Oslu. Radi se o jednoj 14-ogodisnjoj devojcici Sofiji koja kroz pisma od nepoznate osobe saznaje sta je filozofija i uci filozofiju kroz istoriju. To je samo pocetak, ne bih nista vise da kazem.

Kratko bih preformulisao pitanje kojim sam zapoceo temu, kako se snalazite u svetu oko vas(pritom mislim na drustveni zivot), imajuci u vidu da na njega gledate filozofski? I, kako reagujete na shvatanje naroda da je filozofiranje ustvari nesto konfuzno?

Početnik
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Empedokle
    Takodje, mesas zivot jednog obicnog coveka i intelektualca.Sa jednim pricaj obicne stvari, a sa drugim intelektualno-filosofske, ako te zaista interesuju.
    Ne bih rekao!
    !?!
    DA li sam te dobro razumela ili mislis da je neizvodljivo pricati sa nekim ljudima o svakodnevnim stvarima a sa onim odredjenim na intelektualno-filozofskom nivou i ako je tako, zasto?

Početnik
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Simply love, sto se Sofijinog sveta tice, lepa knjizica, sjajna, samo to je na zalost veoma moderno delo koje je postalo pojam za razumevanje istorije filozofske misli. Takve knjizice jesu slatke, kao sto je uostalom i Koeljev Alhemicar, ali su pisane za instant generacije i dokone domacice koje misle da su popile svu pamet sveta kada ih procitaju. To je slicno onim muzickim kolekcijama najvecih klasicnih kompozicija u istoriji muzike, sto se cesto reklamiraju na tvu, gde na jednom disku imas Vivaldijevo Prolece i Vagnerovu uvertiru. Fuj.
    Batali Gordera i bavi se filozofijom.

Poznat zainteresovana (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    147

Podrazumevano

...Kratko bih preformulisao pitanje kojim sam zapoceo temu, kako se snalazite u svetu oko vas(pritom mislim na drustveni zivot), imajuci u vidu da na njega gledate filozofski? I, kako reagujete na shvatanje naroda da je filozofiranje ustvari nesto konfuzno?
    1. 'Bavljenje' filozofijom zahteva podosta meditacija na raznorazne teme, a samim tim i prihvatanje različitosti, novina i promena. Bez tog upoznavanja, prihvatanja i prilagođavanja sebe i drugih nema napretka. Jednostavno, 'filozofija' (joj, kako to sad smešno zvuči )mi pomaže i u društvenom životu, kao i u mom unutrašnjem.
    2. Pod shvatanjem 'naroda' pretpostavljam da misliš na našu, tj.konkretno, moju okolinu? O, znaju oni kad preteram, kad me ponese plamen neke diskusije, da to shvate kao davež, naravno! Ali tu i dalje nema ničeg konfuznog, jer su te mlade godine iza mene. Onda jednostavno pređemo na neku drugu temu koja njih zanima, pa mogu ja njima da uzvratim da 'dave', što naravno, od srca i učinim. :wink:

Simply_love, budi samo uvek ono što jesi, i ljudi će se navići na tvoje stavove, veruj mi, i smanjiće svoju površnost u pristupu (pod uslovom da što pre naučiš da prepoznaš trenutak kad treba da olabaviš 'kragnu'). Ne preteruj. A veruj mi, sa svakom osobom ima o čemu i da se priča, i da se 'filozofira' - mislim na neke sadržajnije razgovore pod tim. Čim malo zagrebeš ispod površine shvatiš da od svakoga možeš mnogo da naučiš.

A 'Sofijin svet' ja ne bih omalovažavala, naprotiv, to je idealni priručnik za početnike, vodi nas kroz istoriju filozofije i objašnjava ljudsku potrebu za njenim postojanjem. Ja bar filozofiju shvatam kao nauku koja nas uči kako da tragamo za odgovorima, a ne kao nauku koja nam nudi gotova rešenja. Što bi rekli matematičari, ili još bolje, informatičari - beskonačna petlja.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Dragi simpy love,
    ni "dezurni" kao ja, nema odgovore na sva pitanja, pogotovo ona, sta si mislio sa ovim ili onim.Ali evo ti jedan iskren savet, koji meni nije imao ko da da:kad citas neki filosofski tekst, bilo koji, kad naidjes na neku rec(pojam), ti ga nemoj posmatrati staticno(ma kakav autoritet da stoji iza pojma), nego ga protresi, posmatraj ga prisno u svojim mislima, iskustvu, daj mu dinamiku, ispitaj njegovu istinu.
    Filosofija te hoce kao slobodnog coveka lakog duha, a to isto i pojam zahteva od tebe!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    28.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano

Draga red pill,
    pokusacu da ti sve to, mogu li tako reci, razgonetnem iz mog ugla.
    Kada misle obican covek i intelektualac koji je filosofki nastrojen, izmedju njih postoji, ako sam dovoljno precizan, supstancijalna razlika.
    Kako se to desava u obicnom zivotu, najbolje objasnjavaju Sopenhauer i Adorno.
    Evo, kako se secam sta Sopenhauer kaze:kada pricate da nekim covekom, obicnim, primeticete da imate posao ne sa njegovom inteligencijom ,nego sa njegovom voljom.
    Dakle,jedan prica jezikom volje, kao svojim osnovnim jezikom, jer drugi mu je slab,zakrzljao, a hoce da prica sa tobom, koji pricas jezikom inteligencije.
    Dve se stvari pritom desavaju:niti te on razume sta ti pricas i obavezno se promasuje tema.Jer za temu je potreban napor.
    Posto se promasuje tema, zajednicka tema Vam postaje polje licnosti, koje se onda sme napadati, "razgovarati", kao polje gde i kod tebe i kod njega postoji volja(kao obicna volja).
    Ili ovako, zamislimo 2 boksera(naizgled slicna) koji izlaze u neku intelektualnu arenu, pri cemu jedan boksuje za tim Volje, a drugi za tim Inteligencije.Objasnis im pravila i kazes nema udaranja ispod pojasa.
    Sta se desava?Bokser Volje, malo malo, pa udara ispod pojasa,jer on samo takav nacin borbe razume i poznaje.On te shvata jos kao svog neprijatelja, jer je coveku teska svaka situacija inferiornosti i ide do ukidanja tvoje volje.
    I sve tako, do vodjenja drzave, koja treba da se vodi inteligencijom, a ne voljom.
    Tako, zakljucuje Sopenhauer, vecina ljudi, zasluzuje samo pogled, ali ne i razgovor,jer Vam na kraju svega izmice tema.
    Adorno, koji je verovatno procitao sve od Sopenhauera, je blazi i otprilike kaze da sa nekim(obicnim) mozemo razgovarati, pri cemu se unapred(!!) moramo sloziti sa par konstatacija drugog sagovornika, da ne bi doslo
    do mucne situacije i svaka se takva tema zavrsava nekom prozaikom.
    Zivot obicnog coveka i intelektualca se razlikuje u jos jednom ,jedan odlazi u penziju, dok drugi do kraja svesnog zivota stvara, pise,itd.
    Dakle, odgovor na tvoje pitanje, da li su svi ljudi "isti", sa svojim zivotima, potrebama itd., izgleda da nisu!Ono njihovo, zajednicko, "To si Ti", nadalje u zivotu, ima razlicitu sudbinu.
    P.S."To si Ti" je verski pojam, mistican, kad u drugom coveku prepoznajes sebe.Posto ga koriste i Sopenhauer(koji ga je uveo u Evropu) i Adorno, koje sam ovde naveo, uzeo sam ga kao ilustraciju i trudicu se da ga dalje izbegavam.

Početnik
    Učlanjen
    21.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

@Zainteresovana

Hvala puno na savetima i konstatacijama. Mislim da mi je najvise bilo potrebno da cujem "budi ono sto jesi".

@red pill

Takodje hvala, sto se tice knjige "Sofijin svet", desava se da se stekne takav utisak. Mozda si i u pravu, ali ja mislim da to nemora da znaci da to delo nije vredno, naprotiv delim misljenje sa Zainteresovanom, deluje mi da je mnogo truda ulozeno u knjigu i da ona predstavlja, kako je Zainteresovana rekla "idealan prirucnik za pocetnike", sto je verovatno bila i namera pisca (netreba zanemariti cinjenicu da je ceo zivot proveo predajuci filozofiju), sto naravno ne znaci da je knjiga savrsena, vec da sadrzi neke osnovne cinjenice od kojih se treba poci pri nameri da se upozna filozofija. Mnogo mi se svidja na koji nacin je sve to "upakovano" u jedan roman. Naravno da si upravu kada kazes da se treba drzati filozofije, ovo je samo jedan blazi pristup njoj koji sadrzi zaista puno korisnih informacija.

@Empedokle
    Hvala jos jednom na savetu! Smatram da mi moze mnogo koristiti ako ga budem prihvatio na ispravan nacin. Sad si me zainteresovao za Sopenhauera...
    "Filosofija te hoce kao slobodnog coveka lakog duha, a to isto i pojam zahteva od tebe"! - mnogo mi se svidja ovo, lepo receno...

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Truman

poDseti

Poznat Truman (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    200

Podrazumevano

Citat Original postavio ?

poDseti
    Jel' ovo slatka osveta jagodice zbog nekog mog predjasnjeg posta?

Procitao sam knjigu Sofijin svet, samo se nisam
    setio da je citat odatle. Dopada mi se, knjiga je za tinejdzere koji se tek upoznaju sa filozofijom. Inace, Alhemicar ne moze da se poredi sa Sofijinim svetom.

Početnik
    Učlanjen
    16.04.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio ?

poDseti
    Jel' ovo slatka osveta jagodice zbog nekog mog predjasnjeg posta?

Procitao sam knjigu Sofijin svet, samo se nisam
    setio da je citat odatle. Dopada mi se, knjiga je za tinejdzere koji se tek upoznaju sa filozofijom. Inace, Alhemicar ne moze da se poredi sa Sofijinim svetom.
    Naravno da moze, i to iz razloga koje sam navela vec.

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Poredili su Alhemicara sa Malim Princom - zato sam ga i procitala i nije mi se dopao. Koeljo je trecerazredni pisac :?

Početnik Leon profesionalac (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Andreavk
    Poredili su Alhemicara sa Malim Princom - zato sam ga i procitala i nije mi se dopao. Koeljo je trecerazredni pisac :?
    Na osnovu cega iznosis takav komentar?
    Ako ti se nesvidja nacin na koji pise, ne treba da dajes pogresnu predstavu drugim ljudima koji bi mozda hteli da procitaju neko njegovo delo.
    Molim komentar i objasnjenje za tako ostru kritiku.

Poznat zainteresovana (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    147

Podrazumevano

Gornji post me je podsetio - veliki problem u folozofiji je kako kratko i jasno iskazati nešto što zahteva opširna tumačenja dok se ne iskristališe suština.Jer Filozofija je nauka koja nameće pristup nečemu sa svih strana.
    A svaka uspostavljena teza otvora nova pitanja... Pa unedogled!

Elita
    Učlanjen
    16.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Leon profesionalac
    Ako ti se nesvidja nacin na koji pise, ne treba da dajes pogresnu predstavu drugim ljudima koji bi mozda hteli da procitaju neko njegovo delo.
    Sorry
    Ja knjige ne kupujem ako ih prethodno nisam procitala. Mnogi koje poznajem su odusevljeni njegovim pisanjem i tako sam ja cekala ceo mesec da "dodjem na red" za citanje te knjige. Mozda sam previse ocekivala ali tokom celog citanja mi se samo jedna misao vrzmala u glavi - Sta je ovde tako posebno? Prelistala sam i neka druga njegova dela i cini mi se da su sva radjena po istom kalupu - mnogo price ni oko cega. Volim da citam i mislim da sve sto sam do sad procitala je bilo vredne citanja.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    13.07.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Citat Original postavio Leon profesionalac
    Sorry
    Ja knjige ne kupujem ako ih prethodno nisam procitala. Mnogi koje poznajem su odusevljeni njegovim pisanjem i tako sam ja cekala ceo mesec da "dodjem na red" za citanje te knjige. Mozda sam previse ocekivala ali tokom celog citanja mi se samo jedna misao vrzmala u glavi - Sta je ovde tako posebno? Prelistala sam i neka druga njegova dela i cini mi se da su sva radjena po istom kalupu - mnogo price ni oko cega. Volim da citam i mislim da sve sto sam do sad procitala je bilo vredne citanja.
    Jesi li pročitala ikad optimističniju knjigu od "Alhemičara" ?

Kad bih uporedio knjige sa hranom "Alhemičar" bi bila čokolada, najbolja moguća čokolada.

Početnik Leon profesionalac (avatar)
    Učlanjen
    25.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Jednostavno, ljudi su ti opisali tu knjigu kao fenomenalnu, jer se desava da je to jedina knjiga koji mnogi procitaju (upravo zbog njene popularnosti) pa se "zapale" za nju... Tako se prosirila prica o njoj i tebe je to verovatno iznerviralo. Razumljivo. Ipak, ja sam knjigu procitao pre pet godina, sasvim slucajno, nikada ranije nisam cuo za nju tako da sam imao smirenu atmosferu u glavi dok sam citao, i uzivao sam... Poseban je optimizam koji ta knjiga daje, ohrabrenje za pracenje srca... Izneo bih jos dosta komentara ali sam primetio da ova tema nema veze sa nasom raspravom, pa mi nije bas najjasnije zasto remetimo decku temu.

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

Podrazumevano

Da, svet voli da priča o glupostima. Ali, kada bismo po ceo dan filozofirali prsli bismo. Bez sumnje.
    Iz očiglednih razloga uvek sam birala ljude koji vole razgovor o glupostima koje mene interesuju. Ono što ja prosipam ovde niti mogu niti želim pričati uživo, sa prijateljem, majkom, bratom... Naravno da me gotovo niko ne bi razumeo, a ako nako i bi, smorila bih ga. Da li je forum izduvni ventil od gluposti, ili su gluposti izduvni ventil našem preteranom razmišljanju?
    Eh, sad, to što autor ove tu i tamo teme ne pronalazi svet za sebe i što mu slični nedostaju njegova je lična greška. Nikada se nisam osećala ugroženo, na taj način.
    Pored društva, koje je opterećeno najnovijim modelom "Nokie" potrebno je imati i nekoga ko uživa u razgovoru na tvoj način i po tvom ukusu.
    Primetila sam da je masa ljudi nesrećna (dobro, nezadovoljna) svojim stanjem kao posledica LOŠEG IZBORA.
    Neverovatno česta pojava.

Početnik
    Učlanjen
    30.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Obavezno procitaj "Pisma prijatelju" od Seneke; tu ces naci SVE sto ti je potrebno.

Početnik
    Učlanjen
    30.06.2005.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ep 7,10-12

Ali da danas ne bi morao uciti sam za sebe, ja cu ti kazati tri izvanredne izreke otprilike istog smisla i znacenja, na koje upravo danas naidjoh: prvo cu oduziti svoj svakodnevni dug, a ostale dve primi kao platu unapred. Demokrit kaze: "Jedan mi covek vazi za sve, a svi za jednoga". Tako je dobar odgovor dao i onaj drugi - nije poznato ko je to bio - bilo ko da je on, koji je na pitanje zasto otliko vremena posvecuje umetnosti koju ce prihvatiti samo neznatan broj ljudi, lepo odgovorio: "I mali broj njih za mene je dovoljan, a dovoljan mi je i nijedan". Onu trecu izreku je izvrsno izgovorio Epikur i to jednome od svojih prijatelja u nauci."To nije za mnoge, vec za tebe, jer smo nas dvojica jedan za drugog vec dovoljno velika publika"

Slične teme

1. Sudar filozofa i majstora talenta
    Autor Tuzni_patak u forumu Filozofija
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 10.11.2008., 19:39
  2. Filozofije filozofa
    Autor scharfschuetze u forumu Filozofija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 26.10.2005., 02:21
  3. Sazrevanje filozofa u svakom coveku
    Autor Tuzni_patak u forumu Filozofija
    Odgovora: 8