za stomatologa!

wenera

Početnik
Poruka
29
Zasto mi se zubi cesto kvare iako ih redovno perem?!
Imam plombe skoro na svakom zubu i sada su zubi poceli da se kvare sa spolne strane.
Konkretno 3,4,5 sa donje strane kao i 3,4,5 sa gornje strane.
Znaci u donjem odnosno gornjem delu zuba mi se pojavljuje nesto kao da je pukla gledj ali nisam siguran!
Jedna zubarka mi je rekla da je to od cetkice i pranja zuba!!?!!!?Da li je to tacno?
 
najverovatnije su kod vas u pitanju tzv. klinaste erozije.
to su ostecenja uz desni, nije karijes (bar ne u startu, ali kasnije, ako ostecenje dodje do dentina, itekako nastaje i karijes).
najcesce je u pitanju pogresna tehnika pranja zuba, pri kojoj plak (naslage) zaostaju u tom delu zuba, i/ili previse energicno "ribanje" tvrdom cetkicom u horizontalnom pravcu, gde jednostavno "oderete" zube, skinete zubnu gledj bas na zubima koje ste naveli (najvise su "ispupceni" u frontalnoj ravni gledano).

postoji jos citav niz teorija zbog cega se ovo dogadja, no, ja vas ne bih mnogo s tim gnjavila - genetska predispozicija (vrsta mane pri formiranju zubne gledji i cementa), povracanje iz bilo kog razloga pogorsava ova stanja, neka internisticka oboljenja koja ugrozavaju jetru, itd.itd. - no ovo je toliko retko da je vise u domenu akademske rasprave.

dakle, resenje je: promenite tehniku pranja zuba, na prvom mestu. pokusajte da perete zube kao da "navlacite" desni na zube. gornje odozgo pa nanize, prema secivnoj/griznoj ivici, ali ne vracati cetkicu navise, i ne horizontalno, dakle - kao da "gladite" zub navlaceci desni na njega. ovo treba da potrezumeva pritisak, ne "mazenje" :), mi kazemo - kao kod svake masaze: da osetite pritisak a da vas ne boli.
donje zube perete obrnuto, znaci odozdo - navise, takodje kao da navlacite desni ka ivici zuba. ovde je primarno da NEMA "zbrzavanja" :), dakle - polako i sistematicno operite, "ocetkajte" svaki zub, i sa unutrasnje strane. posebno obratite paznju na donje prednje zube, i spolja i iznutra, i na ove koji su vam vec osteceni.
ovakva ostecenja ja svaki dan vidjam na mladom svetu koji "zapne" da brzo i ENERGICNO opere zube ostrom cetkicom zestoko ribajuci samo horizontalno, da bude "bolje", najcesce vise puta dnevno, u najboljoj nameri da odrzavaju higijenu sto bolje; obicno se cak i vidi koja ruka je dominantna (desnjaci ostete vise zube sa leve strane, recimo).

u slucaju da su navedeni zubi osetljivi na hladno, da postoji vidljiv defekt i slicno, postoji niz terapijskih mera; pocev od impregnacije zuba, pa do plombiranja i savljanja kruna, zavisi u kom stepenu je izrazeno ostecenje.

ako sta jos treba, samo kazite :).

svako dobro.
 
Ne perem zube ja vodoravno vec tako kako ste mi i objasnili.Mozda mi ne valja cetkica.Na koliko se menja cetkica,mislim vremenski?
Koristim i onu elektricnu cetkicu (braun).

Kazite mi da li je sada potrebno da plombiram te zube 3,4,5 ili postoji neko drugo resenje?Skoro svaki zub mi je plombiran i ne bih jos i te zube da plombiram pogotovo ne sa spoljne strane!Jednu trojku,donju,mi je radio jedan zubar i ne lici ni na sta.Stavio je debelu naslagu plombe i izgleda ruzno.Mozda nije morao da plombira vec samo da uzme pare?
I da li je stetno po zdravlje mnogo plombi u vilici?Negde sam citao da sadrze olovo i da izazivaju bolove u glavi,migrenu i sl.

Hvala na saVetima!
 
wenera:
Ne perem zube ja vodoravno vec tako kako ste mi i objasnili.Mozda mi ne valja cetkica.Na koliko se menja cetkica,mislim vremenski?
Koristim i onu elektricnu cetkicu (braun).

Kazite mi da li je sada potrebno da plombiram te zube 3,4,5 ili postoji neko drugo resenje?Skoro svaki zub mi je plombiran i ne bih jos i te zube da plombiram pogotovo ne sa spoljne strane!Jednu trojku,donju,mi je radio jedan zubar i ne lici ni na sta.Stavio je debelu naslagu plombe i izgleda ruzno.Mozda nije morao da plombira vec samo da uzme pare?
I da li je stetno po zdravlje mnogo plombi u vilici?Negde sam citao da sadrze olovo i da izazivaju bolove u glavi,migrenu i sl.

Hvala na saVetima!

hmmm... lako je moguce da je problem elektricna cetkica, znate. mi obicno savetujemo pacijentima da je bace; da mi ne zamerite, striktno skolski gledano "odobrava" se samo osobama sa posebnim potrebama.

sama cetkica bi trebalo da je o sintetickih vlakana, da su vlakna ravno odsecena gledano sa strane, zaobljenih vrhova, a tvrdoca koja se preporucuje zavisi od stanja desni pre nego od stanja zuba. najbolje je menjati je na par meseci.

ovakvi zubi se plombiraju ako je ostecenje dovoljno izrazeno za plombiranje; nemojte me pogresno razumeti, ovde nema uticaja to da li vi hocete ili necete :), nego - koliki je konkretan defekt. postoje VRLO precizna pravila u preparaciji kaviteta ("pravljenju rupice" za plombu :) ), i tu nema nekih dilema za stomatologa koji to radi.
dakle, ako je deficit zubne supstance primetan, najbolje je da to opravite sto pre, jer je tu (gledano u poprecnom preseku) zub najtanjeg promera, nije neobicno da cak i vitalan zub pukne na tom mestu.

plomba na bilo kom zubu sa spoljne strane, uz desni, moze doslovno tako lepo da se uradi da se ne vidi. koriste se estetski ispuni, a najbolji sa ovu vrstu kvara su tzv. glass-ionomer cementi, koji tokom vremena oslobadjaju fluor, i veoma dobro se "drze" na ovakvom mestu na zubu (P.S. ovaj materijal je srazmerno vrlo skup u odnosu na klasicne kompozitne - "bele" plombe).
kod plombiranja klinastih erozija najcesce preparacija ("burgijanje" :) ) nije potrebno, postoje posebni athezivi kojima se materijal za plombu "samo prilepi" (posebni bonding sistemi, npr. "syntac").

sto se tice velikog broja amalgamskih ispuna u ustima, jedno vreme se vodio citav rat na tu temu, no - mozete to shvatiti pre kao rat VRLO mocnih i bogatih kuca koje proizvode dental materijale. aktuelni stav npr. American Dental Association je da nema dokazane stetnosti, u vrlo skracenoj varijanti.
osim ovoga, zamena bilo kakve plombe "iz cista mira" ima itekako svoje nedostatke.
ako smem sebi da dozvolim tu slobodu nesto zlobno da dodam, zamolite bilo kog zubara da otvori usta - ako je na sebi, ili svom detetu menjao plombe iz sivih u bele, evo mene gde sam najtanja... :). prosta logika.

nadam se da sam vam sta pomogla, ako vas sta jos zanima, samo kazite :).
 
Mene zanima zasto je obicna cetkica bolja od elektricne? I koji su to pacijenti sa posebnim potrebama?
Ja elektricnu cetkicu koristim nekih 6 meseci i zadovoljna sam njom, mada nikada nisam ni imala neke posebne probleme sa zubima. Ovde svi preporucuju elektricne cetkice kao najbolji izbor i sada me zanima da li je to tacno ili je to samo marketinski potez Brauna, Oral B i ostalih firmi.
 
alexandrra:
Mene zanima zasto je obicna cetkica bolja od elektricne? I koji su to pacijenti sa posebnim potrebama?
Ja elektricnu cetkicu koristim nekih 6 meseci i zadovoljna sam njom, mada nikada nisam ni imala neke posebne probleme sa zubima. Ovde svi preporucuju elektricne cetkice kao najbolji izbor i sada me zanima da li je to tacno ili je to samo marketinski potez Brauna, Oral B i ostalih firmi.

obicnom cetkicom VI dozirate pokret, pritisak, oblik kretanja, imate kontrolu - sto nije slucaj sa elektricnom.
samim tim, elektricna cetkica ima par osnovnih mana: ima uniformni pokret, cime vecina ljudi ne opere dobro zube (pokusajte sa nekim od indikatora plaka, pa mozete i sami videti gde elektricna cetkica nije dobro "dohvatila"); nema doziran pritisak, cime moze da uzrokuje ostecenje zuba; nikad elektricna naprava ne moze dati feedback koji ima vasa ruka prema vasim desnima. ako imate tzv. paucinaste desni, i jos sklonost ka vertikalnoj resorpciji usled traumatske okluzije na pojedinim zubima, eto vas za nekoliko godina sa desnima do polovine korena sa elektricnom cetkicom kao dodatnim faktorom traume...

osobe koje koriste elektricnu cetkicu su obicno zadivljene njenom "efikasnoscu" i brzinom, zeleci da izbegnu onih skolskih 7 minuta rucnog pranja zuba, no - verujte mi na rec da stomatolozi stare skole znaju vrlo dobro zasto ih ne preporucuju.

osobe sa posebnim potrebama su mentalno zaostale i/ili fizicki hendikepirane; njima se ne moze ni objasniti pravilna tehnika pranja zuba, niti su u stanju to da korektno izvedu.

i jos nesto: postoji bezbroj tehnika pranja zuba, ovo je tzv. modifikovana bass-ova, koju sam ja objasnila; svaka ima svoje mane i prednosti, i najmudrije je da vas stomatolog vama objasni koja je najpogodnija za vas tip desni, stanje zuba, starost i slicno. i - imajte na umu, kako rekoh, da je industrija dentala u mogucnosti da kupi bilo kakvo afirmativno misljenje, i sa odgovarajucim "naucnim" radom, kao i u svakoj drugoj industriji i komercijali.

svako dobro.
 
Da, stvarno, zasto je to tako? Moja je hipoteza da placamo danam modernom dobu i civilizacijskim napretcima, da je hrana koju konzumiramo "losa" - da je prepunjena ugljenim hidratima, da je genetski kod coveka takodje uslovljen tim promenama, preadaptiran i takodje promenjen u odnosu na pracoveka, da mora nekako da ima veze sa svim tim i cinjenica da je pracovek jeo SIROVO, kao i dosta mesa (nismo mi za dzabe carnivori!).....Indigo, sta ti kazes na moja razmisljanja? I meni se zubi kvare, prala ne prala, konac ili ne, imam klinaste erozije, malo mi je bolje od one paste za zube sto si mi preporucila ali nedovoljno......
Kakva je sudbina modernog coveka kada su u pitanju zubi? Da li je "brza hrana" i brzo jedenje bez dovoljno zvakanja koje zahteva moderno doba u kome se stalno negde juri u nedostatku vremena predodredjeno da stvori coveka buducnosti sa manjim brojem, drugacijim rasporedom i kvalitetom zuba???
Pozdrav!
 
Iskreno, i ja se pitam!
Izgleda da higijena zuba, sama po sebi nije dovoljna. Cini mi se da je vaznija genetika, vrsta hrane koju jedemo, nacin na koji je jedemo i dr.
Naime, vidjala sam decu sa vrlo losom oralnom higijenom bez ijednog karijesa ! :shock:
Dobro, verovatno je samo pitanje vremena kada ce se on javiti, ali ipak..? Izgleda da kod odraslih higijena ima veci uticaj,ili se varam ?
Da li ima nade za nas koji vodimo racuna o higijeni?
Pitam, jer sam vec dobila porazavajuci odgovor.. :cry: ,i volela bih da nam i Vi kazete svoje misljenje ( koje, suvisno je reci,izuzetno cenim-o)
Pozdrav
:D
 
hmmm...
ima jedno 2 miliona (doslovno) mogucih uzroka nastanka karijesa, i jos nekoliko stotina teorija o tome kako on nastaje... 'oce reci, kao i u svim slicnim situacijama, pravi uzrok i kauzalna terapija se ne znaju, ali to znate i bez mene :).
uobicajene teorije o plaku, mikroorganizmima, aciditetu usne duplje, itd.itd. - gde je svaka od stavki vodeci faktor, su u novije vreme zamenjene "modernijim" teorijama sa autoimunim faktorima... raj nebeski.

genetika itekako ima veze; jako je znacajno i stanje deteta intrauterino (formiranje i kalcifikacija kruna mlecnih zuba), stanje deteta negde do trece godine (kalcifikacija kruna stalnih zuba), uticaj stanja mlecnih zuba na stalne koji su u nicanju, vrsta i tip zagrizaja (ortodontske anomalije, pogotovo teskoba - danas vrlo rasirena pojava), hormonski status (pubertet "voli" cudo da nacini), itd.itd.
dovoljno je da dete u nekom periodu, npr. u uzrastu od 12-15 meseci (mada ovaj period varira individualno) ima recimo varicelu, pa da bude lose kalcifikovana gledj na gornjim dvojkama i/ili trojkama, ili samo sa jedne strane na tim zubima... stradali su u periodu stvaranja gledji.

higijena je posebna stavka... znate i sami da je preventivna/decija specijalizacija od tri godine, a ne umem to da skratim zaista :).
ovde je pre 20-tak godina funkcionisao preventivni program, radili su to jedno 10-tak godina, na nordijskom principu, a prilagodjeno nasim uslovima.
u osnovnim skolama se krenulo bas onako - lege artis, i rezultati su bili neverovatno dobri. naravno, sve je ukinuto davno, zbog nedostatka sredstava...
u yu je KEP index (kariozni, izvadjeni, plombirani zubi) u uzrastu od 14 godina bio 12. dakle, DVANAEST....:(. sta dalje reci.

posebna stavka su jatrogeni kvarovi... najbolja ilustracija su materijali za bele plombe.
u najnovijoj svetskoj literaturi na tu temu, postoji par kucanih stranica A4 formata, gde su vrlo precizno pobrojane indikacije i kontraindikacije - na koji zub moze, na koju velicinu defekta, koja vrsta materijala, sta kao podloga, kod kojeg uzrasta pacijenta, kod kojeg kvaliteta zuba i nivoa oralne higijene... duga prica.
nepostovanje ovih stavki moze vrlo lepo da nacini nekrozu pulpe na detetu od npr. 12 godina, ili kontakt karijes na susednom zubu...

eto, sad sam vas malko "izdavila", pa idem na veceru... kad malko "pokvarim" svoje zube :), pisem dalje, ako ima sta od ovoga svega da vas konkretnije zanima :).

poz :).

 
pikax:
Naime, vidjala sam decu sa vrlo losom oralnom higijenom bez ijednog karijesa ! :shock:

jao, pikax...

ja sam jednom davno videla dekicu od oko 70 godina, sa jednim zubom izvadjenim, a drugi kao cekini... ni traga od nekih naslaga, parodontopatije, bilo cega slicnog.
a dekica - grbav (doslovno); mali i specen, objasnjava mi kako je kao mlad covek imao neku vrstu kostane TBC, pa je (prema ondasnjim metodama lecenja) "proboravio" par godina u "gipsanom koritu", i generalno, o nekom opstem zdravlju ne moze biti ni govora...
osim ovoga, cikica sa ponosom izjavljuje da u zivotu nije oprao zube, samo ih svaki dan prstom protrlja solju, sodom bikarbonom, sta dohvati... onda dodjem kuci, pa razbijem diplomu....LOL
 
indigo:
pikax:
Naime, vidjala sam decu sa vrlo losom oralnom higijenom bez ijednog karijesa ! :shock:

jao, pikax...

ja sam jednom davno videla dekicu od oko 70 godina, sa jednim zubom izvadjenim, a drugi kao cekini... ni traga od nekih naslaga, parodontopatije, bilo cega slicnog.
a dekica - grbav (doslovno); mali i specen, objasnjava mi kako je kao mlad covek imao neku vrstu kostane TBC, pa je (prema ondasnjim metodama lecenja) "proboravio" par godina u "gipsanom koritu", i generalno, o nekom opstem zdravlju ne moze biti ni govora...
osim ovoga, cikica sa ponosom izjavljuje da u zivotu nije oprao zube, samo ih svaki dan prstom protrlja solju, sodom bikarbonom, sta dohvati... onda dodjem kuci, pa razbijem diplomu....LOL

Eh...zivote, lutalico!!:lol:
Neki ljudi se jednostavno rode pod srecnom zvezdom, bar sto se zuba tice! :cry:
Pozdrav i hvala na informacijama :D
 
pikax:
Eh...zivote, lutalico!!:lol:
Neki ljudi se jednostavno rode pod srecnom zvezdom, bar sto se zuba tice! :cry:
Pozdrav i hvala na informacijama :D

ma, da bar ima na cemu, pikax...:)

kad sam bila mlada zena, odem da vidim jednog starijeg kolegu, mog nekadasnjeg docenta sa katedre bolesti zuba...
covek ima troje dece, zena lekar, i na moje pitanje krece duga i strucna prica sta je sve radio (sve lege artis najstrasnije), pocev od trudnoce pa nadalje, sa sve fluorom i endogeno i egzogeno, sa tehnikama pranja zuba, ishranom, vodicama i bla-bla... da bi celu dugu pricu zavrsio konstatacijom da deca (tada uzrasta od negde 4-8 osnovne) nemaju nista kvalitetnije zube nego ostala, samo bolje sanirane, i sledecim recima: "draga koleginice, stav savremene stomatologije je: kome je bog dao, dao mu je...".
ja sam onda bila bas zbunjena :), veruj, ali sam posle 15-tak godina itekako shvatila na sta je mislio...

a sto se tice dekice iz price, takvi pacijenti su mi posebna muka... prosle nedelje sam imala pacijentkinju od oko 50 godina, sa SPISKOM dijagnoza, sa (sveze) amputiranom nogom, na dugoj terapiji zracenjem (!) i jos spiskom agresivnih lekova, koja ima puna usta lepih zuba... toliko o tome.

mislim, znas i sama kako je, pikax, borim se svaki dan do poslednje kapi krvi, za preventivu, za savete, za terapiju... ali kad vidim ovako sta, cisto mi padne moral :).

poz :).
 
clay_j:
Da li zub na kome je gnojni proces u toku sme da se izvadi?
Hvala!

sme, osim u vrlo izuzetnim slucajevima.

kod velikih otoka koji su vrlo brzo nastali, a na - recimo - starijim osobama koje imaju jos nizove internistickih oboljenja, izbegava se vadjenje zuba odmah; kod nekih infekcija koje poticu od zuba (phlegmona baseos oris, recimo), u odmakloj fazi, koja se brzo razvila (i jos ako je napolju 37 stepeni!), ide se prvo na energicnu antibiotsku zastitu (16 linkocina i.m., recimo); itd.itd.

stvar je licne procene zubara u konkretnoj situaciji da li ce zub da izvadi odmah, u nekm "normalnim" okolnostima, ili da ga otvori da se drenira, da antibiotike, pa da ga izvadi za tri dana.

ako smem da vam sugerisem, ako ima ikakvih izgleda, bolje da pokusate da ga lecite?

mnogo srece.

 
P.S. navedene situacije u kojima je potrebno odlaganje iz specificnih okolonosti su izuzetno retke, ja sam imala mozda nekoliko takvih pacijenata za vise od 15 godina staza, ako vam to nesto znaci.
 
Pa lecila sam ga vise godina... Sada zubar misli da vise nema sta da se leci... Najgore od svega je to sto je i zub pored poceo cudno da se ponasa, i da boli... Bolesni zub je 5., gornja levo... a otok je nastao za jedan dan posle UZASNOG bola i bio je kao da sam stavila saku na levi obraz, toliko veliki. Zubar mi je rekao da pijem neke antibiotike na S :oops: (sinicilin ili tako nesto), a kada sam posle par dana otisla da ga vidim (otok je bio i dalje solidno primetan) zasekao mi je desni i stavio neku jodiranu gazu koju sam sutra sama skinula jer on nije bio u gradu... tada je malo gnoja izaslo...
Rekao mi je da ne sme da vadi dok je toliko veliki otok i da dodjem kad otok skroz nestane... Proslo je dve nedelje, ja na desnima i dalje osecam i vidim nesto kao mali dzep, otok...
Do cetvorki su mi svi zdravi, a od cetvorki pa na dalje ni jedan... Najgore od svega je sto sam mislila da vodim dovoljnu higijenu, a ocigledno da nije bilo tako... Citala sam skoro o tome kako treba da se peru zubi, i nisam mnogo gresila :roll: ...
Sve ovo me je uzasno potreslo, posto su poceli od jednom da se kvare pre par god., i od tada stalno imam posla sa zubarima... Najteze mi je bilo kada mi je jedna zubarka popravljala 4 zuba u nizu bez anestezije... mada mislim da je ta zena dobar zubar!
Pozdrav i hvala!
 
draga clay,
za spolja primetan otok je, pogotovo na vrucini i sparini, potrebno i 2-3 dana samo da pocne da spada.

vas zubar je (po meni) ucinio nesto sto se radi ako se zub spasava: nacinio mali rez (inciziju) da se drenira gnoj koji je tu prisutan, i dao antibiotike, s tim da se kasnije to resava hirurski.

drugim recima, u vasoj situaciji (opet, po meni), su bila moguca sledeca resenja:

1. da se zub odmah vadi (odmah da kazem da ne stoje bas mnogo teorije o tome da anestezija ne deluje, ako je gornja petica daje se infraorbitalna, a ne pleksus anestezija), sa pratecom antibiotskom terapijom;

2. da se radi revizija lecenja (izvadi se punjenje kanala zivca, pa se gnojni proces drenira na taj otvor; ako je otok preveliki, radi se i incizija), takodje sa antibioticima; nadalje se nastavlja lecenje procesa, koje dugo traje (moguce i nedeljama), ali se itekako i radi, i itekako i uspeva;

3. da se uradi incizija, daju se antibiotici, i saceka smirivanje procesa i dovoljnoj meri da bi proces mogao hirurski da se odstrani (apikotomija, relativno kratka i sasvim bezbolna intervencija, verujte - ja probala :) ); ovo se radi ako zbog krivih korenova (kod petice vrlo redak slucaj), blizine sinusa itd.itd. ne postoji pogucnost revizije lecenja.

mislim, ako smem da kazem, ne vidim zasto bi neko patio pacijenta da radi inciziju, i rasteze celu stvar, ako misli da je zub za vadjenje (mislim, moguce objasnjenje je da je mlad ili neiskusan zubar, pa se plasi da nije dorastao situaciji, i to vidjam svaki dan).

zao mi je sto cujem da vam se zubi ponovljeno kvare (ako sam dobro razumela). vidite - moje misljenje je da jednom solidno, korektno opravljeni zubi treba tako godinama da "traju". ja imam nebrojeno pacijentkinja koje npr. godinama dolaze kod mene, pa ostanu u drugom stanju (i sa blizancima, i dolaze kao trudnice i sa drugim, i trecim detetom... :) ), a da im eventualno izleti jedna plomba, imaju trudnicki gingivit, i - to je SVE. ovo vam govorim zbog toga sto su trudnice vulnerabilna populacija, i obicno se u njih "prvo gleda" kad se komentarise trajnost rada.

drugim recima, mozda da pokusate da trazite drugo (i trece, i cetvrto!) misljenje za tu peticu; kako rekoh, nova nece nici, a to je jedno- ili dvokoreni zub koji je itekako moguce leciti dalje, samo razlicitim metodama. ne zamerite zbog ovoga, ali ja ne ljubim mnogo stomatologe koji ne sednu pored pacijenta i objasne mu SVE moguce alternative lecenja u datoj situaciji (pod uslovom da znaju koje su mogucnosti, jel'da :) ).

jos jednom, mnogo srece :).

 
Hm, imam recnik pa sam na tenane sve citala i razumela :oops: :D ...
Zub je radjen vec 3 puta, 3. put je zubar sa iglicama nekim cistio koren. I sve je kao bilo ok, dok mi pre 2 meseca u domu zdravlja nisu izvadili 4. (u tom redu). Bilo je krvi i svakakvih muka, 4 zene su mi vadile taj zub, a na kraju mi nisu dale da se sama umijem jer je pored lavaboa bilo ogledalo (odnosno, toliko je krvi bilo da su se plasile kako cu reagovati)... Kada sam dosla kuci, popila lekove protiv bolova, pogledala sam mesto gde je nekad bio zub... i videla da su mi bukvalno pocepale desni dokle je isao koren (odnosno dokle je moglo) (zaista se izvinjavam sto pisem ovako, ali sam laik sto se tice strucnih izraza). Taj procep je isao preko ove 5., koja je posle mesec dana pocela da se "budi" i pravi probleme.
Zube sam do srednje skole popravljela kod skolskog zubara, a od tada kod privatnih (ukupno troje)... Medjutim, u proseku ni jedna plomba mi nije izdrzala vise od 2 godine. Isla sam i kod jednog koji se skolovao u Svajcarskoj, i kod raznih nasih... tako da zaista ne mislim da je moguce da niko od njih nije bio strucan...
Pricacu sa sadasnjim zubarom, on ima oko 40 godina i ne znam da li je strucan (mene je "kupilo" to sto mi da anesteziju svaki put, pa sa manje bola prezivim stolicu)... Iskreno, za boljeg nemam ni para... Vadjenje ovog zuba odlazem ja sama, zbog straha od onoga kako sam prosla u domu zdravlja... kasapi...
Hvala Vam na vremenu i razumevanju :wink: !
 
clay_j:
Hm, imam recnik pa sam na tenane sve citala i razumela :oops: :D ...
Zub je radjen vec 3 puta, 3. put je zubar sa iglicama nekim cistio koren. I sve je kao bilo ok, dok mi pre 2 meseca u domu zdravlja nisu izvadili 4. (u tom redu). Bilo je krvi i svakakvih muka, 4 zene su mi vadile taj zub, a na kraju mi nisu dale da se sama umijem jer je pored lavaboa bilo ogledalo (odnosno, toliko je krvi bilo da su se plasile kako cu reagovati)... Kada sam dosla kuci, popila lekove protiv bolova, pogledala sam mesto gde je nekad bio zub... i videla da su mi bukvalno pocepale desni dokle je isao koren (odnosno dokle je moglo) (zaista se izvinjavam sto pisem ovako, ali sam laik sto se tice strucnih izraza). Taj procep je isao preko ove 5., koja je posle mesec dana pocela da se "budi" i pravi probleme.
Zube sam do srednje skole popravljela kod skolskog zubara, a od tada kod privatnih (ukupno troje)... Medjutim, u proseku ni jedna plomba mi nije izdrzala vise od 2 godine. Isla sam i kod jednog koji se skolovao u Svajcarskoj, i kod raznih nasih... tako da zaista ne mislim da je moguce da niko od njih nije bio strucan...
Pricacu sa sadasnjim zubarom, on ima oko 40 godina i ne znam da li je strucan (mene je "kupilo" to sto mi da anesteziju svaki put, pa sa manje bola prezivim stolicu)... Iskreno, za boljeg nemam ni para... Vadjenje ovog zuba odlazem ja sama, zbog straha od onoga kako sam prosla u domu zdravlja... kasapi...
Hvala Vam na vremenu i razumevanju :wink: !

molim vas da se ne izvinjavate, prosto je ocigledno da ste pacijent koji se maksimalno trudio i nasedeo kod zubara :).

na zalost, ako je posle teskog vadjenja ogoljena ova petica o kojoj je rec, onda vam vrlo verovatno ne gine misljenje oralnog hirurga i/ili parodontologa. ja vam jos jednom od srca zelim svako dobro :).
 
I ja imamm jos jedno pitanje za stomatologa.
Naime, do skora sam imala sasvim zdrave zube, ali u poslednje vreme poceli su da se kvare. I tako sto karijes nastaje bas izmedju dva zuba. Stomatolog mi je rekao da je to zato sto su mi zubi zgusnuti, nema prostora medju njima. Imam malu vilicu ali krupne zube.
Sad mene zanima kakvu higijenu da sprovodim osim sto ih redovno perem i koristim konac.Mozete li mi dati jos neki savet?
Pozdrav!
 
alexandrra:
I ja imamm jos jedno pitanje za stomatologa.
Naime, do skora sam imala sasvim zdrave zube, ali u poslednje vreme poceli su da se kvare. I tako sto karijes nastaje bas izmedju dva zuba. Stomatolog mi je rekao da je to zato sto su mi zubi zgusnuti, nema prostora medju njima. Imam malu vilicu ali krupne zube.
Sad mene zanima kakvu higijenu da sprovodim osim sto ih redovno perem i koristim konac.Mozete li mi dati jos neki savet?
Pozdrav!
draga aleksandra,
pogledajte, molim vas, ovu temu:

http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=78744&postdays=0&postorder=asc&start=0

tu cete videti da sam pisala o "tusu za zube", koji bi vam koristio, a malko kasnije cu vam napisati neku rec o curaprox cetkicama, cim stignem :).

svako dobro.
 
daleko :).

stala sam kod curaprox cetkica: aleksandra, ne mogu da procenim koliko je vama curaprox bas potreban, no da kazem i to: to su cetkice nalik na one kojima se peru flase :), samo vrlo malene, razlicitih promera, oblika preseka, finoce i mekoce (parodontolog odredjuje koja je vama konkretno potrebna). u kompletu postoji i odgovarajuci konac za zube i jos razne sitnice koje mogu pomoci.
mozete ovde pogledati kako to otprilike izgleda:

http://images.google.com/images?q=c...-a&rls=org.mozilla:en-US:official&sa=N&tab=wi

curaprox cetkice i pribor idealno ciste prostor izmedju zuba, to bi vam moglo koristiti. kada stomatolog odredi sta vam je konkretno potrebno, u yu curaprox moze da se kupi u svakoj bolje snabdevenoj apoteci.

osim svega ovoga, nece vam skoditi fluorizacija zuba, ima vrlo solidnih rastvora fluora koje radi "galenika", sa razlicitim ukusima.
i, sto se tice popravljanja zuba, mozda da pokusate da pitate da li su vasi kvarovi te vrste da moze da se u plombiranju koristi glass-ionomer cement.
to su (relativno) novi materijali, koji tokom godina oslobadjaju fluor i imaju i preventivno delovanje. pojedini GI cementi se sjajno ponasaju u "rizicnim" podrucjima, imaju odlicne biomehanicke osobine, kod vas bi (izmedju zuba, uz desni) mozda fuji IX bio adekvatan (fuji je vodeci svetski proizvodjac za ovako sta).
ovde mozete videti jos ponesto o GI cementima (ESPE je takodje jedan od vodecih evropskih proizvodjaca dentala):

http://cms.3m.com/cms/US/en/2-21/iliFzFW/view.jhtml

jos jednom, mnogo srece :).
 

Back
Top