Nezaposleni, ovamo!

authorite

Aktivan član
Poruka
1.667
Evo otvaram ovde temu gde cemo se mi, nezaposleni, a dobrodosli su i oni drugi, zaposleni (samo pitanje koliko dugo :zper:), jadati, pricati o svojim iskustvima u bezuspesnoj potrazi za poslom, sta radimo kada ne radimo, kakva su nam nadanja, snovi, zivot, sve o cemu razmisljamo i kako prezivljavamo. Izvolte!
 
Koliko dugo ste bez posla? Gde ste sve do sad radili? Imate li decu,jel zivite sa mamom i tatom? Ja za sad radim u posla smene, honorarno u jednom privatnom vrticu ( bez perspektive) i drzim privatne casove engl. osnovcima, 80% njih mi duguju pare i uskoro cu da drzim cas za veknu hleba. Muz mi radi (isto za neku bedu), ne zivimo sa roditeljima.A vi ostali? Sta svi imate poso?
 
Kako je biti nezaposlen,to znaju samo oni koji se u takvoj situaciji nalaze.A dosta nas je.Na zalost bice nas sve vise i vise,jer srpska privreda ne radi,nema proizvodnje,samim tim ni zvoza - a to je osnov za neku privredu.Kod nas ima potrosnje,tj uvoza strane robe?Kome to odgovara?Razmislite?Politicarima,oni uzimaju procente za uvoz strane robe.Placeni su da upropaste domacu privredu i nas gradjane i nasu buducnost.
Postoje zaposleni koji primaju plate iz budzeta(a to su pare sakupljene od gradjana od poreza,taxi ),To su ljudi zaposleni u prosveti,zdravstvu,javnim preduzecima,drzavnim ustanovama.
Nije normalno da jedna zemlja nema sopstvenu privredu,bez toga nema razvoja,rasta, nema zaposlenja.Nezaposleni,probudite se,ne ocajavajte,nije problem u vama, problem je u sistemu.
 
Zamislite ovu situaciju.
Moja mlada prijateljica,inace majka 3mesecne bebe,u oskudici novca,odluci da radi u jednoj pekari.Probni rad 3 dana ,devet casova dnevno.Ona to odradi i poslodavac je NE PLATI TAJ PROBNI RAD.
Inace,da se zna probni rad je probni i moze da traje ?,ALI MORA DA SE PLATI.JA ZELIM TOG POSLODAVCA DA PRIJAVIM INSPEKCIJI,JER NE PRIHVATAM PRICE DA JE NEKO NEDODIRLJIV.
Oni svi to kazu,samo kad pozovete inspekciju-sve biva drugacije,znaju da su krivi.BITNO JE POZVATI RADNU INSPEKCIJU,DOK SE NALAZITE JOS NA RADNOM MESTU.A GAZDU UPOZORITI DA UKOLIKO VAM NE PLATI PROBNI RAD ILI PLATU ZA POLA SATA,ZOVETE RADNU INSPEKCIJU I CEKATE DA DODJU
.AKO NE DODJU DANAS ,DOLAZE SUTRA,A VI SE POJAVITE NA RADNOM MESTU ILI BUDITE ISPRED RADNJE,KANCELARIJE i zovite da ponovo dodju,da upisu da ste radnik bez prijave i b ez placenog probnog rada.
U suprotnom, poslodavci ce tvrditi da imaju pravo da vas ne plate,da ne plate probni rad.NE SLUSAJTE TE GLUPOSTI POLUPISMENIH POSLODAVACA ILI KVAZI MODERNIH MENADZERA.
BORITE SE ZA SVOJA PRAVA,BORITE SE DA VAS RAD BUDE PLACEN,NE BOJTE SE ,PRUZITE IM OTPOR.TRAZITE DOGOVORENO,ZARDJENO I ZAKONSKI PROPISANO.
 
Ja evo na primer trazim zaposlene na infostudu svaki dan i bez uspeha. Okacim poziciju i niko mi se ne javi danima a nekada je bilo i do 100 resumea za jednu poziciju a danas 0. :(

I kolko Vas košta taj oglas na infostudu? Ukoliko sam dobro razumeo cena može da bude i hiljadu franaka što ne znači da će biti uspeha u traženju radne snage.Sve zavisi kakvu radnu snagu tražite ukoliko je dobra
ona već radi i bolje je i plaćena.
 
Cena oglasa je 140 eura.
Plata koju nudimo se krece izmedju 250-300.000 dinara bruto mesecno.

Juce nam se jedan javio i odmah smo usli u potpisivanje ugovora jer je trenutno situacija bukvalno daj sta das. Katastrofa.
Mislim da sve vise ljudi ima posao i da sad polako postaje naci ozbiljnog zaposlenog.

Problem u Srbiji je sto imas mnogo nekvalifikovane radne snage. Tj ljudi u Srbiji misle da ako zavrse fakultet da je to to. Na zalost mi primamo i sa srednjom skolom ali samo da ima KURSEVE. Najvazniji su nam KURSEVI i pojedini testovi zavrseni.

Na primer za project managera plata nam je oko 300.000 dinara bruto ali trazimo da neko ima PMP, Agile, Scrum, TOEFL preko 100 poena, Omniplan, Microsoft project i slicno.
Fakultet nas ne interesuje. Moze i sa osnovnom skolom sto se nas tice. Fakultet je za nas dokaz samo da neko ume da uci ali ako nema polozene kurseve i ispote NAKON fakulteta nas ne interesuje. Mi placamo sertifikovanje i polaganje za sve one koji hoce da uce.

Sve u svemu postaje polako kriza na trzistu rada jer svi koji valjaju vec rade.
 
Cena oglasa je 140 eura.
Plata koju nudimo se krece izmedju 250-300.000 dinara bruto mesecno.

Juce nam se jedan javio i odmah smo usli u potpisivanje ugovora jer je trenutno situacija bukvalno daj sta das. Katastrofa.
Mislim da sve vise ljudi ima posao i da sad polako postaje naci ozbiljnog zaposlenog.

Problem u Srbiji je sto imas mnogo nekvalifikovane radne snage. Tj ljudi u Srbiji misle da ako zavrse fakultet da je to to. Na zalost mi primamo i sa srednjom skolom ali samo da ima KURSEVE. Najvazniji su nam KURSEVI i pojedini testovi zavrseni.

Na primer za project managera plata nam je oko 300.000 dinara bruto ali trazimo da neko ima PMP, Agile, Scrum, TOEFL preko 100 poena, Omniplan, Microsoft project i slicno.
Fakultet nas ne interesuje. Moze i sa osnovnom skolom sto se nas tice. Fakultet je za nas dokaz samo da neko ume da uci ali ako nema polozene kurseve i ispote NAKON fakulteta nas ne interesuje. Mi placamo sertifikovanje i polaganje za sve one koji hoce da uce.

Sve u svemu postaje polako kriza na trzistu rada jer svi koji valjaju vec rade.

Brutalna istina vezano za ovo što se tiče ljudi koji završe fakultet - žele odma posao sa minimalno 1000 evra mesečno.
 
Zato sto ti ako nemas specificno znanje na primer za project managera (PMP, Agile, Scrum, TOEFL preko 100 poena, Omniplan, Microsoft project) nema pomoci. Mozes i da si doktor nauka dzba. Treba nam neko ko je zavrsio sve ove kurseve ili da stvarno ima fax + 10 godina iskustva pa ok. Mada TOEFL nam je izuzetno bitan.

Mnogo je tesko naci u Srbiji radnika. :(
Ima mnogo ljudi koji bi radili i za 1000e bruto ali je problem u tome sto oni nemaju ama bas nikakvo znanje niti mozes da ih naucis :(
 
Zato sto ti ako nemas specificno znanje na primer za project managera (PMP, Agile, Scrum, TOEFL preko 100 poena, Omniplan, Microsoft project) nema pomoci. Mozes i da si doktor nauka dzba. Treba nam neko ko je zavrsio sve ove kurseve ili da stvarno ima fax + 10 godina iskustva pa ok. Mada TOEFL nam je izuzetno bitan.

Mnogo je tesko naci u Srbiji radnika. :(
Ima mnogo ljudi koji bi radili i za 1000e bruto ali je problem u tome sto oni nemaju ama bas nikakvo znanje niti mozes da ih naucis :(
Ljudi ni ne znaju da takav posao postoji, niti da je to traženo zanimanje, niti šta treba da urade da ostvare takvu karijeru, itd. Mislim da je problem u nedostatku informacija. Evo, ja hoću da budem projekt menadžer i da radim za 250-300.000 dinara bruto mesečno, ali nemam pojma kako da dođem do toga, i šta je sve potrebno, koliko novca uložiti u obrazovanje, koliko vremena to obrazovanje traje, gde može da se stekne, itd.
 
kakva tema, kapitalisti kukaju ne mogu da nadju radnika a traze specijalnog radnika, kao da treba da radi u pentagonu.

posto nam je obrazovanje komercijalizovano, pa narod ostaje neobrazovan, za specijalne poslove treba traziti radnike po svetu a ne samo u srbiji.

od sve buke oko povecanja obima IT skolovanja, Vucko je dao samo 10 miliona evra ETF-u, a za obnovu klinickog centra 90 miliona. sve je samo prica, narod ostaje neobrazovan.

na zalost, skola je samo uvod, nakon toga, ljudi moraju da imaju vezu, veb sizajneri, i mnogi drugi, svi dobijaju poslove preko veze, kao ona kompanija koja je od dulica dobila da radi vebsajt i on im je platio 30 000 evra za jedan vebsajt, eto, tako se dolazi do posla, maznes pare zajedno sa dulicem, i dobijes 10 000 evra za sebe. hocu da kazem da cak i da imas IT obrazovanje, ne znaci da ces imati posla. sve ide preko privatnih veza a cak i te veze nisu garancija da ces naplatiti posao. postoje dizajneri kojima gomila duguje za odradjeni posao. dakle, srbija je haos, cak i ako imas obrazovanje i odradio si posao.

nezaposlenima porucujem: sadite vutru. i pazite se pandura jer ganjaju narod, bogate ne diraju.
 

Back
Top